چهارشنبه  07  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
هانی‌زاده در گفتگو با آنا:

آمریکا برای احیای محبوبیت از دست‌رفته نتانیاهو از شهرک‌سازی‌ها حمایت کرد/ محمود عباس در تلاش برای انقلابی شدن

چهارشنبه 29 آبان 1398 ساعت 00:02
یک کارشناس امور بین‌الملل با بیان این‌که محبوبیت از دست‌رفته نتانیاهو در عرصه سیاسی و ناکامی وی در تشکیل کابینه باعث شده است تا آمریکا به موضوع فلسطین ورود کند، گفت: حمایت آمریکا از شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی غیرقانونی است.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا: دولت آمریکا در جدیدترین اقدام در راستای تضعیف تلاش‌های فلسطین برای به رسمیت شناخته شدن به‌عنوان کشوری مستقل از زبان مایک پمپئو، وزیر امور خارجه خود از نرم شدن مواضع واشنگتن درباره شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در سرزمین‌های اشغالی خبر داد. 

پمپئو از تصمیم آمریکا برای لغو یک سند حقوقی وزارت امور خارجه آمریکا مربوط به سال 1978 میلادی سخن به میان آورد و گفت شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطین را با قوانین بین‌المللی ناسازگار می‌داند. این اقدام،  خشم فلسطینی‌ها را همراه خواهد داشت و آمریکا را در مقابل کشورهایی قرار می‌دهد که از راهکار دو دولتی حمایت می‌کنند. 

دولت آمریکا این سند را که مبنای مخالفت پیشین واشنگتن با گسترش شهرک‌سازی‌هاست، نوعی اقدام انحرافی می‌داند و معتقد است که سؤالات حقوقی درباره این موضوع باید در دادگاه‌های رژیم صهیونیستی رسیدگی شود. هم‌چنین این درگیری‌ها هرگز راه حل قضایی نخواهند داشت و جدل‌ها بر سر این‌که چه کسی از منظر قوانین بین‌الملل درست یا غلط می‌گوید موجب صلح نخواهد شد.

دولت آمریکا هم‌چنین در راستای تضعیف تلاش فلسطین برای به رسمیت شناخته شدن به‌عنوان کشوری مستقل، دفاتر دیپلماتیک فلسطین در واشنگتن را تعطیل کرده است. 

 از خوشحالی نتانیاهو تا انتقاد اتحادیه اروپا

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شامگاه دوشنبه از تصمیم آمریکا در به‌ رسمیت شناختن شهرک‌سازی این رژیم در کرانه باختری استقبال کرد.

بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی

نتانیاهو در حساب کاربری خود در توئیتر این اقدام دولت آمریکا را «تصحیح اشتباهی تاریخی» توصیف کرده است.

در مقابل، سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت که اقدام دولت آمریکا کاملاً با قوانین بین‌المللی در تضاد است. پیش‌تر نیز صائب عریقات، از مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین به شدت از رویکرد دولت آمریکا انتقاد کرد و گفت: دولت کنونی آمریکا برای مذاکرات صلح صلاحیت ندارد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته (سه‌شنبه) با صدور بیانیه‌ای به تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و اراضی خصوصی فلسطینیان واکنش نشان داد و با تأکید بر این‌که موضع اتحادیه اروپا در قبال سیاست شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین تغییری نکرده است، گفت: تمام فعالیت‌های شهرک‌سازی طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی هستند.

در این بیانیه آمده است: این اقدام اعتبار راهکار دو دولتی و چشم‌انداز صلح پایدار (در منطقه) را از بین می‌برد که در قطعنامه 2234 شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تأکید شده است.

موگرینی با بیان این‌که اروپا از رژیم صهیونیستی می‌خواهد طبق الزاماتش به شهرک‌سازی‌ها پایان دهد، توضیح داد:‌ اتحادیه اروپا به حمایت از فرآیند معنادار برای مذاکره درباره راهکار دو دولتی ادامه می‌دهد، چیزی که تنها راه معتبر و واقع‌گرایانه برای احقاق آرمان‌های مشروع هر دو طرف است.

پارلمان عربی نیز در بیانیه‌ای با هشدار درباره تبعات خطرناک و عواقب وخیم این اقدام آمریکا علیه نظام بین‌الملل، آن را «باطل» خواند و اعلام کرد که هیچ تأثیر قانونی به دنبال نخواهد داشت و این اقدام به هیچ‌وجه به شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی اعتبار قانونی نمی‌بخشد.

پارلمان عربی هم‌چنین اقدام آمریکا را چالشی برای اجماع بین‌المللی قلمداد کرد و گفت: این عمل، ثبات و امنیت منطقه را از بین ‌می‌برد. آمریکا مسئول تبعات و پیامدهای ناشی از این اعلام غیر قانونی است. بی‌شک این اعلام، نشانگر جانبداری آمریکا از اسرائیل است.

اقدام دولت آمریکا در حالی است که سازمان ملل متحد و بیشتر کشورهای جهان، شهرک‌های رژیم صهیونیستی را غیرقانونی می‌دانند، زیرا این رژیم در جنگ 1967 میلادی این سرزمین‌ها را اشغال کرده بود و بر مبنای کنوانسیون ژنو هرگونه ساخت و ساز از سوی رژیم اشغالگر در سرزمین‌های اشغالی ممنوع است.

آمریکا برای حمایت از نتانیاهو وارد عمل شد

حسن هانی‌زاده، کارشناس امور بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: تاکنون نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نتوانسته است کابینه خود را تشکیل دهد و بنیامین نتانیاهو در انتخابات کنست (مجلس رژیم صهیونیستی) شکست خورد و اختلافاتی میان وی و بنی گانتس به‌وجود آمد. این امر موجب شد تا آمریکا در موضوع فلسطین وارد عمل شود و از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی حمایت کند. سیاست‌های نتانیاهو به سیاست‌های کاخ سفید نزدیک است و لذا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و نیز مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور به شدت از نتانیاهو حمایت می‌کنند، ولی شکست انتخاباتی نتانیاهو باعث شده است تا موضوع تشکیل کابینه در فلسطین اشغالی تحت تأثیر قرار گیرد.

هانی زاده:ادبیات انتقاد جایگزین ادبیات پاسخگویی شده است

حسن هانی‌زاده، کارشناس امور بین‌الملل

وی افزود: تاکنون هیچ‌یک از دو طرف، یعنی گانتس و نتانیاهو نتوانسته‌اند کابینه مورد نظر خود را تشکیل دهند و یک نوع خلأ امنیتی در سرزمین‌های اشغالی ایجاد شده است؛ بنابراین پمپئو به‌عنوان یک حامی وارد عمل شد و از سیاست‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در شهرک‌سازی‌ها حمایت کرد. به نظر می‌آید جامعه جهانی به‌شدت در زمینه گسترش شهرک‌سازی‌ها حساس شده و به همین دلیل است که اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا دراین‌باره بیانیه صادر و این اقدام را محکوم کرده‌اند. به همین دلیل، آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند برای تقویت جایگاه نتانیاهو به یک حرکت تبلیغاتی دست بزنند تا اینکه بتوانند محبوبیت از دست رفته نتانیاهو را احیا کنند.

هانی‌زاده تأکید کرد: شهرک‌سازی‌ها به هیچ عنوان مطابق با قوانین بین‌المللی نیست. توافق اسلو در سال 1993 شهرک‌سازی را در محدوده اراضی 1967 مردود می‌داند؛ توافقی که مورد تأیید فلسطینیان و رژیم صهیونیستی بود ولی تاکنون موضوع شهرک‌سازی در این منطقه برخلاف قوانین بین‌المللی و قطعنامه 249 شورای امنیت سازمان ملل متحد افزایش یافته است.

محمود عباس مسیر بازگشت را در پیش گرفته است

این کارشناس امور بین‌الملل عنوان کرد: جولان که در سال 1967 به وسیله رژیم صهیونیستی اشغال شد، بخش لاینفکی از خاک سوریه است و سازمان ملل متحد نیز بیانیه و لایحه کنست که در سال 1983 تصویب شد و جولان را بخشی از خاک رژیم صهیونیستی می‌داند، مردود اعلام کرد. نتانیاهو با تلاش‌های خود از ترامپ خواست تا جولان را بخشی از خاک اسرائیل تلقی کند و رئیس‌جمهور آمریکا نیز این اقدام را انجام داد که این موضوع در تقابل با جامعه بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد تلقی می‌شود.

محمود عباس - نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

حسن هانی‌زاده درباره واکنش محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به تغییر رویکرد آمریکا در قبال شهرک‌سازی‌ها در سرزمین‌های اشغالی گفت: عباس در سال‌های گذشته و به‌ویژه در 15 سالی که در قدرت است، همه راه‌های سازش با رژیم صهیونیستی را طی کرد ولی به نتیجه دست نیافت و ثمره معکوس روند سازش میان فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی موجب انزوای سیاسی وی در داخل فلسطین شده است؛ از همین رو رئیس تشکیلات خودگردان تلاش می‌کند به جنبش‌های مبارز فلسطین نزدیک شود و با توجه به این‌که روند سازش به بن‌بست خورده است، می‌خواهد با موضع‌گیری علیه نتانیاهو و ترامپ، خود را به‌عنوان یک انقلابی جا بزند و به همین دلیل، موضع خود را در قبال شهرک‌سازی‌ها اصلاح کرده است.

انتهای پیام/4106/4033/

http://ana.ir/i/445674
قدردان اقدام ترامپ برای ترور فرمانده سپاه قدس هستم

قدردان اقدام ترامپ برای ترور فرمانده سپاه قدس هستم

تماس تلفنی نتانیاهو و پمپئو درباره ایران

تماس تلفنی نتانیاهو و پمپئو درباره ایران

پارلمان رژیم صهیونیستی منحل شد

پارلمان رژیم صهیونیستی منحل شد

پایان حیات سیاسی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نزدیک است/ توافق‌نامه «عدم تعرض»، آخرین تیر ترکش ترامپ برای نجات نتانیاهو!

پایان حیات سیاسی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نزدیک است/ توافق‌نامه «عدم تعرض»، آخرین تیر ترکش ترامپ برای نجات نتانیاهو!

تلاش آمریکا برای به زانو درآوردن ملت ایران ناکام خواهد ماند/ تشریح خصوصیات بارز شهدا

تلاش آمریکا برای به زانو درآوردن ملت ایران ناکام خواهد ماند/ تشریح خصوصیات بارز شهدا

افتتاح لانه جاسوسی آمریکا در غزه تحت پوشش بیمارستان / وقتی واشنگتن برای مجروحان فلسطینی اشک تمساح می‌ریزد!

افتتاح لانه جاسوسی آمریکا در غزه تحت پوشش بیمارستان / وقتی واشنگتن برای مجروحان فلسطینی اشک تمساح می‌ریزد!

احتمال تشکیل کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی بدون حضور نتانیاهو

احتمال تشکیل کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی بدون حضور نتانیاهو

رقیب نتانیاهو نسبت به خطر «جنگ داخلی» هشدار داد

رقیب نتانیاهو نسبت به خطر «جنگ داخلی» هشدار داد

پمپئو خود را از تفکرات قرن هجدهمی رها کند

پمپئو خود را از تفکرات قرن هجدهمی رها کند

درخواست لوکزامبورگ از اروپا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین

درخواست لوکزامبورگ از اروپا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین

پمپئو قصد استعفا دارد؟

پمپئو قصد استعفا دارد؟

270 هزار صهیونیست بعد از جنگ 33 روزه لبنان از فلسطین مهاجرت کردند

270 هزار صهیونیست بعد از جنگ 33 روزه لبنان از فلسطین مهاجرت کردند

واکاوی ابعاد جدید پروژه عادی‌سازی روابط میان اعراب و صهیونیسم

واکاوی ابعاد جدید پروژه عادی‌سازی روابط میان اعراب و صهیونیسم

فلسطینی‌ها درس گرفته‌اند به سران عرب اعتماد نکنند

فلسطینی‌ها درس گرفته‌اند به سران عرب اعتماد نکنند