شنبه  17  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
الاخبار گزارش کرد:

«سند مشترک ضد تروریسم» راه چاره اروپا برای مقابله با احیای داعش/ هویت جانشین البغدادی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد

گروه تروریستی داعش هم‌زمان با اعلام موجودیت سرکرده جدید خود که هویت نامشخصی دارد، به دنبال احیای حکومت خود است و در این میان اروپایی‌ها از ترس انجام عملیات‌های انتقام‌جویانه داعشی‌ها «سند مشترک ضد تروریسم» امضا کرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، روزنامه الاخبار چاپ لبنان در گزارشی نوشت برخی هواداران داعش با سرکرده جدید این گروه تروریستی  که هویت خود را فاش نکرده است، بیعت کرده‌اند. در این میان منابع آگاه از وجود ارتباط نزدیک میان این فرد با ابوبکر البغدادی، سرکرده کشته شده داعش (بنا بر ادعای آمریکا) خبر داده‌اند.

به‌نوشته این روزنامه، تاریخ خاصی برای انتشار نخستین پیام صوتی «ابو ابراهیم الهاشمی» در نظر گرفته شده است و به نظر می‌آید وی می‌خواهد درباره ساختار جدید داعش صحبت کند. در این میان نگرانی‌های اروپایی‌ها از اقدامات و «عملیات تلافی‌جویانه» این گروه تروریستی افزایش یافته است.

داعش و سرکرده‌ای با هویت ناشناخته

الاخبار می‌نویسد: هویت سرکرده داعش هم‌چنان نامشخص است و پیام وفاداری عناصر این گروه به سرکرده جدید بلافاصله بعد از انتشار خبر کشته شدن البغدادی باعث نشد تا برخی از شاخه‌های داعش در قاره آفریقا ازجمله ولایت سینا و ولایت سومالی بیعت خود را با وی اعلام نکنند. در هیچ‌یک از این پیام‌ها نام واقعی سرکرده جدید داعش مشخص نشده است. 

این روزنامه لبنانی تأکید کرد: این موضوعات باعث شده تا اخبار ضد و نقیضی درباره هویت «ابو ابراهیم الهاشمی القرشی» که در بیانیه‌های قبلی داعش «خلیفه جدید» خوانده شده است منتشر شود. منابع وابسته به این گروه اعلام کرده‌اند خلیفه جدید قصد دارد نخستین پیام صوتی خود را چند روز دیگر و هم‌زمان با میلاد پیامبر اسلام (ص) منتشر کند؛ اگر این اطلاعات صحت داشته باشد، انتظار می‌رود وی در این پیام شرح وظایف جدید داعش را به هوادارانش اعلام کند. نکته قابل ذکر این است که با توجه به ادعای منبع که در زمره عناصر داعش نیست، زمزمه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد شخصی که اینک منصب البغدادی را به ارث برده، از نزدیکان نسبی و قوم و خویشان وی است.

مجموع این جزئیات هویت و ارتباط سرکرده جدید را با ابوبکر البغدادی به یک ابهام بزرگ تبدیل کرده و معذور بودن برخی نامزدهای جانشینی البغدادی برای ذکر نسب خانوادگی‌شان بر ابهامات افزوده است؛ چه اینکه چند سال پیش شرط شده بود فردی که می‌خواهد جانشین البغدادی شود، باید فردی ناشناخته باشد. 

احتمال انجام عملیات تلافی‌جویانه در اروپا

این روزنامه لبنانی در ادامه می‌نویسد: احتمال انجام عملیات تلافی‌جویانه داعش در اروپا در حالی مطرح می‌شود که موج جدیدی از عملیات‌‌های تروریست‌هایی که به اروپای پیر بازگشته‌اند به راه افتاده و در چند روز گذشته مقامات اروپایی درباره این‌که ممکن است این افراد بخواهند نقش دوران جوانی گروه‌های تروریستی خود را بازی کنند، هشدار داده‌اند. در دور روز اخیر برخی منابع خبری از آمادگی داعش برای انجام عملیات خبر داده‌اند و به نظر می‌آید آن‌ها به دنبال ایجاد یک «رستاخیز جدید» هستند.

الاخبار افزود: اطلاعات منتشره در پایگاه‌های وابسته به داعش نشان می‌دهد که این گروه در حال تجدید قواست و این موضوع تنها به انتخاب خلیفه جدید و موقعیت‌یابی منحصر نمی‌شود، بلکه آن‌ها به دنبال این هستند که «گرگ‌های انفرادی» تربیت کنند. این نام‌گذاری به آن دلیل است که موج جدیدی از بیعت‌کنندگان در نقاط مختلف جهان با داعش بیعت کرده‌اند؛ افرادی که زندگی روزمره خود را می‌گذرانند و هیچ سیگنال خاصی که نشان‌دهنده وابستگی‌شان به داعش باشد وجود ندارد. آن‌ها در زمان مشخصی از خانه خارج می‌شوند، عملیات خرابکارانه می‌کنند و غالباً دستگیر یا همان لحظه کشته می‌شوند. در واقع آن‌ها تحت تفکر این گروه (تروریستی) رشد پیدا می‌کنند و نیاز ندارند که دستور را مستقیم از سرکرده‌شان دریافت کنند.

مکان حضور البغدادی

محل ادعایی هلاکت ابوبکر البغدادی-عراق

به‌نوشته این روزنامه لبنانی، تلاش برای نهادینه کردن این تفکر سال‌ها پیش به‌وسیله تشکیلاتی به نام القاعده آغاز شده است و داعش امروز از نهادینه شدن این تفکر سود می‌برد که سرکردگان داعش می‌توانند در ساختار خود «گرگ‌های انفرادی» را جای دهند. منابع وابسته به داعش خبر داده‌اند یکی از اقدامات مورد انتظار از سرکرده جدید ایجاد یک چارچوب نظارتی موسوم به «دفتر گرگ‌های انفرادی» با هدف فعال شدن مجدد عملیات‌ها در خارج از سوریه و عراق به‌ویژه در اروپاست. این خط مشی از پیش از حضور ابوبکر البغدادی دنبال می‌شد، ولی به دلایل مختلف اجرایی نشده بود.

امضای «سند مشترک ضد تروریسم» در اتحادیه اروپا

الاخبار نوشت: به موازات انتشار این اخبار که از تجهیز عناصر داعش برای عملیات در اروپا حکایت دارد، نگرانی‌های مقامات اروپایی افزایش یافت و درباره هشیاری نسبت به خطرات عملیات انتقام‌جویانه هشدار دادند. در این راستا ماه گذشته میلادی اعضای اتحادیه اروپا سندی موسوم به «سند مشترک مبارزه با تروریسم» امضا کردند تا بتواند در جلوگیری از حملات تروریستی جدید نقش تأثیرگذاری داشته باشد.

به نوشته الاخبار، هم‌زمان با افزایش هشدارهای مربوط به «حملات احتمالی» مسئولان اروپایی جولیان کینگ، کمیسر امنیت اتحادیه اروپا توضیح داد که تهدیدات عناصر جهادی (داعشی‌ها) همچنان به قوت خود باقی است و اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند. وی هم‌چنین درباره جهادی‌هایی گفت که اینک در زندان‌های اروپا بازداشت هستند و موعد آزادی آن‌ها به‌زودی فرا می‌رسد. در این میان 500 جهادی از اروپا بعد از شکست کامل داعش در سوریه در این کشور بازداشت شده‌اند. داعشی‌های شکست خورده در سوریه اکنون در بازداشتگاه‌های متعلق به نیروهای کُرد دموکراتیک سوریه نگهداری می‌شوند؛ نیروهایی که البته بارها از ناتوانی در دستگیری آن‌ها خبر داده بودند! 

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/443882
رئیس انجمن قربانیان تروریسم فرانسه: 80 درصد قربانیان حوادث تروریستی مسلمان هستند

رئیس انجمن قربانیان تروریسم فرانسه: 80 درصد قربانیان حوادث تروریستی مسلمان هستند

داعش مسئولیت حمله به نگهبانان مرز تاجیکستان را برعهده گرفت

داعش مسئولیت حمله به نگهبانان مرز تاجیکستان را برعهده گرفت

داعش مرگ ابوبکر البغدادی را تأیید کرد

داعش مرگ ابوبکر البغدادی را تأیید کرد

نخستین فیلم‌ها از حمله به محل زندگی سرکرده داعش

نخستین فیلم‌ها از حمله به محل زندگی سرکرده داعش

ترامپ از «سگ شگفت‌انگیز» عملیات هلاکت سرکرده داعش رونمایی کرد / اصرار پنتاگون برای حفظ هویت آن

ترامپ از «سگ شگفت‌انگیز» عملیات هلاکت سرکرده داعش رونمایی کرد / اصرار پنتاگون برای حفظ هویت آن

جسد ابوبکر البغدادی چه می‌شود؟

جسد ابوبکر البغدادی چه می‌شود؟

جانشین ابوبکر البغدادی کیست؟

جانشین ابوبکر البغدادی کیست؟

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز شنبه 17 خرداد/ کل مبتلایان 169425 و بهبودیافتگان 132038 نفر +جزئیات
جزئیات جلسه قرعه کشی ایران‌خودرو/ 39 هزار نفر حذف شدند
جذب نخبگان و ارتباط با صنعت کمک شایانی به تولید علم می‌کند/ ارتباط و همکاری محدود اساتید با انجمن‌های علمی
بذر افوربیا ویگوری برای نخستین‌بار در کشور تجاری‌سازی شد/ برآورد تولید بیش از 100 هزار عدد بذر
انسان‌ها در قیامت وارد دوزخ می‌شوند/ اقامت در دوزخ به قدر رفع ناپاکی برای ورود به بهشت
فروپاشی ایالات‌متحده به نفع آمریکایی‌ها و جهان است/کاخ سفید در مسیر سقوط جدی
لیگ‌های کاراته هفته آینده تعیین وضعیت می‌شوند/ حضور نماینده دانشگاه آزاد در جلسه تصمیم‌گیری
بازدید رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران از بیمارستان فرهیختگان
۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از دارندگان سهام عدالت فوت کرده‌اند/ منتظر اطلاعیه‌ انتقال سهام باشید
ترکیب پرسپولیس مقابل سایپا مشخص شد/ بیرانوند نیمکت نشین شد