دوشنبه  28  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
کارشناس امور عراق عنوان کرد؛

پیام امام خامنه‌ای؛ عامل افزایش اتحاد دو ملت ایران و عراق/ سلبریتی‌ها و شبكه‌های زرد در افزایش ناآرامی‌ها نقش داشتند

سه شنبه 16 مهر 1398 ساعت 14:39
یک کارشناس امور عراق سلبریتی‌ها را عامل تحریک مردم به آشوب در این کشور عنوان کرد و با بیان اینکه وحدت دو ملت ایران و عراق از این آشوب‌ها خدشه‌دار نمی‌شود، گفت: پیام و رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی در زمینه اتحاد میان دو ملت بسیار تأثیرگذار است.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا-مجتبی اسماعیلی: سه‌شنبه هفته گذشته بغداد و برخی دیگر از شهر‌های عراق شاهد تظاهرات گروهی از مردم بود که خواسته اصلی آنها رسیدگی به مشکلات اقتصادی بود. معترضان در اعتراض به وضع موجود در عراق ازجمله فساد مالی و اداری، بیکاری، وضع بد معیشتی در استان‌های مختلف به ویژه بغداد تظاهرات کردند. 

طبق گزارش رسانه‌های عراقی پس از گذشت دو روز با ورود عناصر فرصت‌طلب و آشوبگر به جمع معترضان، تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم از مسیر خود منحرف و به آشوب کشیده شد. آشوبگران با تجمع در بغداد و به آتش کشیدن «پل جمهوریت»، نیرو‌های امنیتی را وادار کردند تا با استفاده از گاز اشک‌آور مانع از ورود آنها به منطقه سبز بغداد که منطقه‌ای سیاسی و امنیتی است، شوند. تداوم تظاهرات و حضور نیروهای امنیتی به مسدود شدن برخی از خیابان‌های مناطق مرکزی بغداد منجر شد.

در میان تظاهرکنندگان گروهی حضور داشتند که خواستار کناره‌گیری عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق از قدرت بودند و تلاش کردند تا با سر دادن شعار‌های تحریک‌آمیز و درگیری با نیرو‌های پلیس اعتراض‌ مسالمت‌آمیز اقتصادی مردم را به خشونت بکشانند.

محمدباقر حکیم، کارشناس امور عراق در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: در هفته گذشته ما شاهد تظاهرات مسالمت‌آمیزی بودیم که در آن جوانان عراقی و برخی مردم کشور که به دلیل فشارهای اقتصادی دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند، به خیابان‌ها ریختند و شعار دادند و مطالبه‌گری کردند. بی‌تردید کاستی‌هایی در جامعه عراق وجود دارد و معتقدم که بسیاری از درخواست‌های تظاهرکنندگان به حق است.

محمد باقر حکیم (بین خبر)

وی با تأکید بر اینکه تظاهرات با حضور برخی عوامل نفوذی منحرف و به یک تظاهرات همراه با خشونت تبدیل شد، افزود: همه مسئولان دولتی عراق از روز نخست تظاهرات اعلام کردند که از حق تظاهرکنندگان که به طور مسالمت‌آمیز خواهان احقاق حقوق خود هستند، دفاع می‌کنند و از خشونت‌های برخی عوامل نفوذی ابراز انزجار کردند.

فضای مجازی به ناآرامی‌های عراق دامن زد

حکیم درباره تأثیر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر دامن زدن به آشوب‌ها تصریح کرد: برخی بازیگران و هنرمندان مشهور عراق (سلبریتی‌ها) و فعالان شبکه‌های اجتماعی در فیس‌بوک و اینستاگرام مردم را به تظاهرات و ایجاد آشوب دعوت کردند و این تظاهرات به استان‌های جنوبی کشیده شد. در برخی از استان‌ها تظاهرکنندگان به مؤسسات دولتی و دفاتر برخی از احزاب سیاسی وارد شدند و آنجا را به آتش کشیدند.

این کارشناس امور عراق از نقش برخی سفارتخانه‌های غربی در دامن زدن به تحرکات آشوبگران پرده برداشت و گفت: همه نخبگان سیاسى عراق مردم را به تظاهرات مسالمت‌آمیز دعوت کردند، اما سفارتخانه‌های برخی از کشور‌ها مانند انگلیس و آمریکا بیانیه دادند و حمایت خود را از تظاهرکنندگان و مخالفت با هرگونه خشونت در برابر آنان اعلام کردند. خواسته‌ها بیشتر سیاسی و مربوط به بحران خدماتی و اجتماعی است، اما برخی از تظاهرکنندگان خواستار سرنگونى نظام بودند که این موضوع در برخی از شعار‌های مردم شنیده مى‌شد.

قانون درباره استعفای نخست‌وزیر چه می‌گوید؟

محمدباقر حکیم درباره احتمال استعفای عبدالمهدی از سمت نخست‌وزیری که در برخی شعارهای مردم شنیده می‌شد، گفت: در حال حاضر دو رویکرد در عراق وجود دارد؛ نخست رویکردی که خواهان استعفای نخست‌وزیر و تشکیل دولت جدید است و دوم رویکردی که مطالبه اصلی آنها ایجاد اصلاحات در دولت کنونی است. من معتقدم عراق روند اصلاحات را در پیش خواهد گرفت و در این راستا جلسات فشرده‌ای میان مقامات دولتی با نمایندگان تظاهر‌کنندگان برگزار شده است و در این راستا عبدالمهدی در بیانیه‌ای دستورات لازم را در راستای ایجاد اصلاحات بیان کرده است.

محمد باقر حکیم (بین خبر)

وی افزود: طبق ماده 81 قانون اساسی عراق در صورت استعفای نخست‌وزیر، رئیس‌جمهور این سمت را برعهده می‌گیرد و باید در مدت 15 روز فرد دیگری از میان نامزدهای فراکسیون اکثریت به عنوان نامزد نخست‌وزیری معرفی شود.

نقش مرجعیت در کاهش تنش در عراق

محمدباقر حکیم درباره نقش مرجعیت در کاهش تنش‌ها در عراق گفت: مرجعیت عراق توصیه‌های خود را در راستای اصلاحات نظام سیاسی و اصلاحاتی که باید مجلس برای کشور در نظر بگیرد اعلام و توصیه کرد که حکومت با سرعت به مطالبات مردم رسیدگی کند. از همین رو عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق با نمایندگان مخالفان جلساتی برگزار و به خواسته‌های آنها توجه کرد و گفت که به زودی تصمیمات لازم را درباره آن اتخاذ می‌کند.

حکیم افزود: پس از یک دوره کوتاه تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم، مسئولان دولتی عراق اعلام کردند حاضرند مطالبات بحق مردم را بشنوند و ظرف دو روز گذشته بود که نماینده تظاهرکنندگان با مسئولان دولتی عراق جلسه‌ای برگزار کرد و دولت تلاش می‌کند در راستای تحقق مطالبات مردم گام بردارد. مسئولان دولتی عراق توانستند با ارتباط برقرار کردن با سردسته‌های تظاهرکنندگان در راستای تحقق مطالبات از سویی و خنثی کردن توطئه آشوبگران از سوی دیگر گام بردارند.

آشوبگران افرادی هستند که دستورات خود را از خارج از کشور دریافت می‌کنند

این کارشناس امور عراق عنوان کرد: امیدواریم به وعده‌های دولت عراق جامه عمل پوشانده و مطالبات تظاهرکنندگان محقق شود. بی‌تردید ما باید حساب تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز را از آشوبگران جدا کنیم. تظاهرکنندگان مطالبات بحقی دارند که برای رسیدن به آن چاره‌ای جز تظاهرات نمی‌بینند. در این میان برخی عوامل نفوذی و فرصت‌طلب از فضای موجود سوءاستفاده کرده و در تلاش هستند مطالبات مردم را در راستای منافع نامشروع خود منحرف کنند. آشوبگران بی‌شک افرادی هستند که دستورات خود را از خارج از کشور دریافت می‌کنند و از سوی آنها مدیریت می‌شوند، چرا که شاهد بودیم در زمانی که اینترنت در کل عراق قطع بود، پُست‌گذاری‌ها و عملیات روانی علیه مردم عراق در شبکه‌های اجتماعی همچنان ادامه داشت.

به گزارش آنا، دفتر حفظ و نشر آثار حضرت امام خامنه‌ای روز یکشنبه 14 مهر با انتشار پیامی در توییتر تأکید کرد: ایران و عراق دو ملتی هستند که تن‌ها، دل‌ها و جان‌هایشان به وسیله ایمان به الله و محبّت به اهل‌بیت و حسین‌بن‌علی متصل به یکدیگرند؛ روز به‌ روز هم این اتصال زیاد خواهد شد. دشمنان سعی بر تفرقه دارند امّا نتوانسته‌اند و توطئه‌ آنان اثری نخواهد کرد.

حکیم درباره پیام رهبر انقلاب برای دو ملت ایران و عراق گفت: بی‌شک پیام و رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه اتحاد میان دو ملت ایران و عراق بسیار تأثیرگذار است، به ویژه اینکه در آستانه اربعین شاهد دیدار تنی چند از موکب‌داران عراقی با ایشان بودیم و آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود نکات بسیار مهمی را در راستای حفظ روابط و گرایش به اتحاد میان دو ملت مطرح کردند. این موضوع باعث افزایش رابطه میان مردم ایران و عراق خواهد شد و جایگاه بسیار مهمی در میان سیاسیون عراقی خواهد داشت.

اربعین حسینی عامل وحدت ایران و عراق

وی درباره نزدیک شدن به اربعین حسینی و افزایش تحرکات مخالفان وحدت دو ملت ایران و عراق تأکید کرد: بعد از سقوط حزب بعث در سال 2003 شاهد افزایش روابط در سطح حاکمیتی، اجتماعی و منطقه‌ای میان دو ملت ایران و عراق بودیم. اتحاد و افزایش روابط میان دو کشور باعث شده تا دشمنان از این رابطه دچار هراس شوند و به فکر فتنه‌انگیزی میان دو کشور بیفتند. به لطف خداوند متعال بعد از همه فتنه‌انگیزی‌ها و توطئه‌ها ما شاهد روابط بسیار گرم در سطح حاکمیتی و ملیتی میان دو کشور هستیم. دلیل همه این توطئه‌ها هراس دشمنان از اتحاد میان مردم ایران و عراق با تفکر اسلامی است.

محمد باقر حکیم (بین خبر)

حکیم گفت: هرچه به اربعین حسینی نزدیک می‌شویم صدای رسانه‌های مخالف این وحدت شنیده می‌شود، ولی نباید به این صدا‌ها گوش کرد و ما باید به دنبال برگزاری هرچه بهتر راهپیمایی اربعین با شعار وحدت و بازنشر دادن هشتگ «#حب_الحسین_یجمعنا» (محبت حسین(ع) ما را گرد هم می‌آورد) در حمایت از پیاده‌روی اربعین باشیم که باعث خواهد شد امسال شاهد این همایش بزرگ، پرشورتر از سال‌های گذشته باشیم. رسانه‌های معاند همدلی مردم و محبت به اباعبدالله الحسین (ع) را مشاهده خواهند کرد و آب سردی بر پیکر کسانی خواهد بود که می‌خواهند میان دو ملت ایران و عراق تفرقه ایجاد کنند.

وی افزود: در حال حاضر نگرانی خاصی در زمینه تردد زائران اربعین وجود ندارد و پوشش خبری پیاده‌روی اربعین از دو روز گذشته به وسیله رسانه‌های عراقی آغاز شده است. در عین حال تاکنون تظاهرات خاصی در بغداد گزارش نشده و امنیت در سراسر عراق برقرار است. 

انتهای پیام/4106/4033/پ

http://ana.ir/i/429466
اتحاد و همبستگی ملت ایران موجب سقوط رژیم پهلوی شد

اتحاد و همبستگی ملت ایران موجب سقوط رژیم پهلوی شد

فعالیت 1800 سازمان مردم‌نهاد آمریکایی در عراق! / وحدت تهران- بغداد؛ شاه‌بیت خطبه عربی رهبر انقلاب

فعالیت 1800 سازمان مردم‌نهاد آمریکایی در عراق! / وحدت تهران- بغداد؛ شاه‌بیت خطبه عربی رهبر انقلاب

عملیات حفظ امنیت زیارت اربعین موفقیت‌آمیز بود

عملیات حفظ امنیت زیارت اربعین موفقیت‌آمیز بود

نخست‌وزیر عراق: انقلاب امام حسین (ع) انقلابی علیه انحراف و ظلم است

نخست‌وزیر عراق: انقلاب امام حسین (ع) انقلابی علیه انحراف و ظلم است

ناهماهنگی‌های ایران و عراق؛ چالشی فرا روی زائران اربعین / بحران مدیریت در دو سوی مرزها مشهود است

ناهماهنگی‌های ایران و عراق؛ چالشی فرا روی زائران اربعین / بحران مدیریت در دو سوی مرزها مشهود است

درخواست مسئولان عراقی از زوار اربعین؛ زیارت کردید بازگردید/ استقبال بی‌نظیر مردم عراق از ایرانی‌ها

درخواست مسئولان عراقی از زوار اربعین؛ زیارت کردید بازگردید/ استقبال بی‌نظیر مردم عراق از ایرانی‌ها

دولت عراق سه روز عزای عمومی اعلام کرد

دولت عراق سه روز عزای عمومی اعلام کرد

صفر تا صد سفر به کربلا در اربعین حسینی +جزئیات

صفر تا صد سفر به کربلا در اربعین حسینی +جزئیات

تکذیب حمایت جریان حکمت ملی از برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق

تکذیب حمایت جریان حکمت ملی از برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق

عبدالمهدی خطاب به پمپئو: اوضاع عراق آرام است

عبدالمهدی خطاب به پمپئو: اوضاع عراق آرام است

دیدار سفیر ایران در بغداد با رئیس‌جمهور عراق

دیدار سفیر ایران در بغداد با رئیس‌جمهور عراق