پنجشنبه  01  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
قنادباشی در گفتگو با آنا:

انصارالله با وادار کردن عربستان به پذیرش آتش‌بس بالاترین امتیاز را از آن‌ها گرفت

یک کارشناس امور بین‌الملل گفت: انصارالله با وادار کردن عربستان به پذیرش آتش‌بس که البته از سوی مجامع جهانی و سازمان ملل متحد نیز حمایت شده است، بالاترین امتیاز را از سعودی‌ها گرفت.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا: ارتش یمن هفته گذشته با 10 فروند پهپاد تهاجمی به مجتمع‌های نفتی آرامکو در خاک عربستان حمله کرد. این حمله در پاسخ به تجاوزگری‌های ائتلاف عربی به سرکردگی سعودی‌ها انجام شد که به دنبال آن، نیمی از تولید و صادرات نفت ریاض کاهش یافت.

محمدعلی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن که به مناسبت پنجمین سالروز پیروزی انقلاب 21 سپتامبر یمن برای مردم این کشور سخنرانی می‌کرد، گفت: پیام ما واضح است؛ این‌که اگر از صلح سخن بگوییم صداقت داریم و صادقانه صلح می‌کنیم و اگر بجنگیم با صداقت می‌جنگیم.

محمدعلی الحوثی

محمدعلی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن

وی وحدت یمنی‌ها را در برابر تجاوزگری ائتلاف متجاوز ضروری دانست و گفت که «باید وحدت ما بیشتر شود تا طرح یمن واحد و معتقد به حقوق دیگران را به سرانجام برسانیم».

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن به ابتکار عمل شورای عالی سیاسی در زمینه توقف یک‌جانبه و مشروط حملات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح این کشور به خاک و اهداف عربستان سعودی پرداخت و تصریح کرد: دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) اجازه نخواهد داد که این ابتکار عمل در گرو تصمیم دیگران باشد. اگر متجاوزان از قبول این ابتکار عمل سرباز بزنند، ما بیشتر از این به آن‌ها ضربه خواهیم زد و هرگز اختیار خود را به دست آن‌ها نخواهیم داد.

از سوی دیگر مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن از طرح انصارالله مبنی بر توقف حملات به عربستان قدردانی کرد و گفت: این اقدام ممکن است به پایان جنگ یمن منجر شود. ما از ابراز تمایل برای اجرای توافق‌نامه تبادل اسیران و بازداشت‌ها و حل سیاسی با هدف پایان دادن به درگیری استقبال می‌کند.

وی بر اهمیت استفاده از این فرصت و پیشرفت در اتخاذ اقدامات لازم برای پایان دادن به خشونت، تنش نظامی و اظهارات نامناسب تأکید کرد و گفت: اجرای این طرح می‌تواند پیام محکمی درباره عزم و اراده برای پایان دادن به جنگ یمن باشد.

اقدام انصارالله در ارائه پیشنهاد آتش‌بس عاقلانه بود

سید جعفر قنادباشی، کارشناس ارشد امور بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: یک قاعده کلی در جنگ‌ها این است طرفی که در آستانه پیروزی قرار دارد به طرف در آستانه شکست فرصت می‌دهد تا درباره پیشنهادهای ارائه‌شده از سوی طرف پیروز تصمیم‌گیری کند و به تحرکات ایذایی خود که جنگ را طولانی‌تر می‌کند و باعث مستحکم‌تر شدن مواضعشان می‌شود پایان دهد.

قنادباشی: جنگ علیه یمن یک جنایت جنگی و پاکسازی قومی است

وی افزود: یمنی‌ها به این نتیجه دست یافتند که در موقعیت کنونی بهتر می‌توانند از گزینه آتش‌بس استفاده کنند و اگر پیش از حملات پهپادی و به استیصال افتادن عربستان دَم از آتش‌بس می‌زدند، به ضعف انصارالله تعبیر می‌شد، بنابراین این پیشنهاد در اوج قدرت انصارالله ارائه شد و به معنای اتمام حجت آن‌هاست، زیرا می‌خواهند دایره تحرکات نظامی عملیات پهپادی و موشک‌باران خود را گسترده‌تر کنند و تأسیسات مهم و راهبردی‌تری را در عمق خاک عربستان هدف قرار دهند.

قنادباشی تصریح کرد: در این راستا بود که مقامات انصارالله اعلام کردند در زمینه هدف قرار دادن مواضع سعودی‌ها هیچ خط قرمزی ندارند. علاوه بر این، انصارالله با اقدام خود این هدف را مدنظر دارد که عربستان به سلاح‌های آمریکایی وابسته‌تر نشود؛ چه اینکه پس از حملات پهپادی، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا راهی جده شد و در دیدار محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان علاوه بر حمایت از ریاض، از حمایت‌های تسلیحاتی و فروش سلاح بیشتر به این کشور سخن گفت. آمریکا در واقع به دنبال سوءاستفاده از وضعیت کنونی عربستان و دوشیدن بیشتر سعودی‌هاست.

وی گفت: انصارالله با پیشنهاد برقراری آتش‌بس تلاش می‌کند تا فرصت ارسال سلاح به عربستان و مزایای مالی این معامله را برای آمریکا به حداقل برساند. واشنگتن مترصد این است که جنگ ادامه یابد و بتواند سال‌های بیشتری به عربستان سلاح بفروشد.

این کارشناس امور بین‌الملل تصمیم انصارالله را بسیار عاقلانه و چندبُعدی خواند و گفت: آن‌ها قاعده کلی جنگ‌ها را رعایت کردند که می‌گوید دشمن را در موضعی قرار ندهید که بخواهند آخرین حربه‌های خود را به کار گیرند یا بخواهند با دیگران علیه شما متحد شوند. باید به دشمن فرصت دهید تا راه عاقلانه‌تری را در پیش بگیرد. قاعده دیگر این است که از هر حمله مثبت و موفقی میوه‌چینی کنید و نکات مثبت آن را در آینده در پیش بگیرید. انصارالله در بطن این آتش‌بس به دشمن سعودی یک هشدار می‌دهد و آن این است که از تعدی و تجاوز به خاک یمن خودداری کند.

وی افزود: انصارالله در واقع با این اقدام راه چاره‌ای برای سعودی‌ها ایجاد می‌کند که یا به آتش‌بس بپیوندند یا این‌که عربستان باید پذیرای حملاتی باشد که در آن دیگر هیچ خطوط قرمزی وجود ندارد. انصارالله با وادار کردن عربستان به پذیرش آتش‌بس که البته از سوی مجامع جهانی و سازمان ملل متحد نیز حمایت شده است، بالاترین امتیاز را از سعودی‌ها گرفت. باید توجه داشت عربستان در حال حاضر در وضعیتی نیست که تسلیم شود و در قواعد جنگی معروف است که می‌گویند راه فراری برای دشمن باقی بگذارید.

انتهای پیام/4106/4033/پ

http://ana.ir/i/416791
خروج امارات از یمن قدرت انصارالله را اثبات کرد/ فرار ابوظبی از زیر بار مسئولیت حقوقی قتل‌عام مردم

خروج امارات از یمن قدرت انصارالله را اثبات کرد/ فرار ابوظبی از زیر بار مسئولیت حقوقی قتل‌عام مردم

سعودی‌ها در اغتشاشات نقش داشتند

سعودی‌ها در اغتشاشات نقش داشتند

حملات انصارالله به آرامکو، سرآغاز مرحله پایانی عربستان است ؟ / پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب درباره آل سعود

حملات انصارالله به آرامکو، سرآغاز مرحله پایانی عربستان است ؟ / پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب درباره آل سعود

امارات بخشی از نیروهای خود را از یمن خارج کرد

امارات بخشی از نیروهای خود را از یمن خارج کرد

مزدوران سعودی بیش از 500 بار آتش‌بس حدیده را نقض کردند

مزدوران سعودی بیش از 500 بار آتش‌بس حدیده را نقض کردند

طرف‌های درگیر در جنگ یمن به آتش‌بس احترام بگذارند

طرف‌های درگیر در جنگ یمن به آتش‌بس احترام بگذارند

توافق میان انصارالله و ناظران سازمان ملل متحد در الحدیده

توافق میان انصارالله و ناظران سازمان ملل متحد در الحدیده