سه شنبه  02  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

فرقه‌ای با یک رهبر گمشده

شنبه 02 شهریور 1398 ساعت 14:26
یک تحلیلگر امور عراق در یادداشتی به بررسی دلایل اختفای مسعود رجوی پرداخت و نوشت: با توجه به تبعات اعلام سرنوشت مسعود رجوی، زنده یا مرده بودن سرکرده کهنسال این فرقه در حالی که با حجم بزرگی از چالش‌ها مواجه است چندان اهمیتی ندارد.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا: همه فرقه‌ها در جهان براساس ساختار خود از یک قاعده و رأس هرم شکل گرفته‌اند. رأس هرم عالی‌ترین جایگاه در یک فرقه است که خود را بی‌نیاز از مشورت می‌بیند و براساس فکر یا تمایلات خود تصمیم می‌گیرد. بندهای این هرم نیز تا ذیل آن یعنی قاعده، مجبور به تبعیت سلسله مراتبی از مافوق خود هستند که در نهایت به رأس هرم می‌رسد.

مجاهدین خلق نیز از این قاعده مستثنی نیستند. تشکیلاتی سیاسی و چپ‌گرا که در دهه 60 شکل گرفت و به تدریج با تغییر ماهیت، به یک فرقه واقعی تبدیل شد. اکنون 16 سال است که مسعود رجوی رهبر این فرقه مفقوده شده، یعنی درست از زمان جنگ آمریکا علیه عراق در 2003 میلادی که به سرنگونی صدام، دوست و هم‌پیمان رجوی منجر شد.

اینکه چرا رجوی از آن زمان تاکنون ناگهان مفقود شد یا اینکه اکنون کجاست، هر از گاهی ذهن بسیاری از کسانی که این فرقه را می‌شناسند به خود مشغول می‌کند. تردیدی نیست که اعضای این گروه به ویژه آنهایی که در اردوگاه تیرانا در آلبانی زندگی می‌کنند نیز بارها همین سؤال را از خود پرسیده‌اند، سؤالی که تنها می‌توانند آن را از خود بپرسند، زیرا گفتن آن با صدای بلند در تشکیلات فرقه نشانه‌ای از انتقاد است که با سرعت با سرکوبی یا پاسخ تند از سوی رهبران این فرقه مواجه می‌شود.

چرا رجوی ناپدید شد؟

مسعود رجوی برای بیش از دو دهه رهبری مجاهدین خلق را برعهده داشت. او متهم است که در این سال‌ها چند هزار نفر از شهروندان و مقامات ایرانی با دستور وی به جوخه‌های مرگ، ترور شده‌اند. علاوه بر اینکه عراقی‌ها نیز معتقدند گروه وی همکاری مستقیمی با دستگاه‌های نظامی و امنیتی رژیم صدام در سرکوب کردها و ترکمن‌های این کشور پس از جنگ با کویت در 1991 میلادی داشته است. در کنار این اتهامات که به وسیله صدها نفر از جداشدگان از این فرقه تأیید شده است، مهاجرت وی و اعضای فرقه‌اش به عراق در دوران جنگ این کشور با ایران، از نگاه ایرانی‌ها و حتی مخالفان سیاسی دولت ایران، خیانت غیر قابل بخشش تلقی می‌شود.

بنابراین با سرنگونی رژیم صدام و تحت تعقیب قرار گرفتن مقاماتشان و محاکمه بسیاری از آنان، مسعود رجوی به طور جدی می‌توانست به اتهام ارتکاب قتل و جنایات جنگی تحت تعقیب ایران یا عراقی‌ها قرار بگیرد. علاوه بر این، به طور آشکار ترس از حذف فیزیکی نیز باعث ناپدید شدن رجوی شده است. مسعود رجوی در مدت ناپدید شدن، همسر شیک‌پوش خود مریم را که همیشه خنده‌ای تصنعی بر دهانش دیده می‌شود در ظاهر به عنوان رأس هرم قرار داد تا علاوه بر فرار خود از ترور یا تعقیب قضایی، این‌گونه القا کند که فرقه مجاهدین از یک گروه مسلح خشن تغییر فاز داده و به جنبشی سیاسی با مدیریت یک زن تبدیل شده است.

مسعود رجوی در سال‌های پس از ناپدید شدن بارها پیام‌های صوتی برای اعضای این گروه فرستاد تا غیبت طولانی مدتش به ناامیدی اعضا و اشاعه این موضوع که وی مرده است، منجر نشود. هرچند ناپدید شدن وی آن‌چنان طولانی شده که اعضا را به انتقاد و فرار از گروه کشانده است؛ به‌گونه‌ای که بیم از فروپاشی این گروه، مریم رجوی را به طور مکرر از مقر خود در پاریس به تیرانا می‌کشاند تا با سخنرانی اوضاع را تحت کنترل نشان دهد.

به نظر می‌آید اظهارات چند سال قبل ترکی الفیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان در جمع اعضای این فرقه که رجوی را مرده خطاب کرده بود از سویی و قرار دادن تصویر مسعود در میان رهبران تاریخی متوفای ایران از سوی دیگر و نیز اعلام نکردن مرگ مسعود به وسیله این فرقه و پیام‌های صوتی وی، بازی آنها برای گیج کردن اعضا و حتی مقامات ایرانی در زمینه وضعیت رهبر این گروه است تا علاوه بر جلوگیری از فروپاشی یا خروج اعضا، تمایل ایرانی‌ها برای تحت تعقیب قرار دادن یا حذف رجوی را کور کنند.

به نظر می‌آید در اوضاع کنونی، زنده بودن یا نبودن مسعود تأثیر چندانی در وضعیت گروه نخواهد داشت. مجاهدین خلق همچنان یک گروه بدنام با سابقه بد در میان ایرانی‌ها و اپوزیسیون ایران تلقی می‌شوند که برای سال‌ها در لیست‌های تروریستی آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلستان قرار داشتند، پایگاه اجتماعی قابل اعتنایی در ایران ندارند، ده‌ها نفر از اعضای آنها از 2014 میلادی که این گروه در آلبانی مستقر شدند، از آن گریخته‌اند، میانگین سنی اعضای این گروه در حال افزایش است و بسیاری از آنان را افراد کهنسال تشکیل می‌دهند. حتی بیم آن می‌رود که این گروه به دلیل استقرار در آلبانی بتواند به یک مانع جدی در مذاکرات پیوستن آلبانی به اتحادیه اروپا تلقی و درنهایت حضور آن در این کشور به موضوعی چالشی تبدیل شود. بنابراین زنده یا مرده بودن سرکرده کهنسال این فرقه در حالی که با حجم بزرگی از چالش‌ها مواجه است، شاید چندان اهمیتی نداشته باشد.

 سید رضا قزوینی الغرابی، تحلیلگر امور عراق و پژوهشگر سابق مرکز مطالعات غرب آسیا در بیروت

انتهای پیام/4106/4033/

http://ana.ir/i/411952
منافقین چه نقشی در حمله صدام به ایران داشتند؟

منافقین چه نقشی در حمله صدام به ایران داشتند؟

لیست مقامات آمریکایی که از منافقین پول دریافت کرده‌اند

لیست مقامات آمریکایی که از منافقین پول دریافت کرده‌اند

روایتی از اولین اقدام ضداطلاعاتی منافقین علیه سپاه+تصاویر

روایتی از اولین اقدام ضداطلاعاتی منافقین علیه سپاه+تصاویر

اطلاعاتی جدید از گروهگ تروریستی منافقین/ مسعود رجوی مرده است یا زنده؟

اطلاعاتی جدید از گروهگ تروریستی منافقین/ مسعود رجوی مرده است یا زنده؟

به نام خلق فیک!

به نام خلق فیک!

مسعود رجوی: «منتظری» نزدیک‌ترین جریان به ما بود

مسعود رجوی: «منتظری» نزدیک‌ترین جریان به ما بود

تروریست‌هایی که خشم مردم آلبانی را برانگیخته‌اند

تروریست‌هایی که خشم مردم آلبانی را برانگیخته‌اند

03/06/1398 06:23:44 ق.ظ
مطالب نوشته شده کاملا با تیتر تناقض داره؛ شما به دلایل اختفا اشاره نکردید بلکه مسائلی که همه راجب این گروه می دوننو یادآوری کردید