دوشنبه  18  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
عضو جنبش انصارالله یمن در گفتگو با آنا:

منافع امارات و عربستان در یمن در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است/ سوءاستفاده ریاض از حج علیه یمنی‌ها

دوشنبه 21 مرداد 1398 ساعت 12:44
یک عضو جنبش انصارالله یمن با بیان اینکه نیروهای اماراتی همچنان در نقاط جنوبی یمن حضور دارند، گفت: منافع امارات و عربستان در یمن در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا: جنوب یمن به ویژه شهر عدن چند روزی است به صحنه درگیری‌های خشونت‌بار میان نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و مورد حمایت عربستان از سویی و شورشیان «شورای انتقالی جنوبی» و مورد حمایت امارات تبدیل شده است. گرچه هر دو گروه مخالف انصارالله هستند، اما شورشیان در سر سودای استقلال جنوب یمن را دارند.

درگیری‌ها زمانی آغاز شد که یک موشک انصارالله به محل رژه نیروهای شبه‌نظامی جنوبی‌ در عدن اصابت کرد و باعث کشته شدن ده‌ها نفر شد. شورای انتقالی جنوبی نیز حامیان منصور هادی را مقصر حادثه دانست و اعلام کرد که این حمله با هدف تضعیف تسلط شورشیان بر این شهر راهبردی انجام شده است.

حمله موشکی

هم‌زمان با افزایش تنش در ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان و اختلاف با امارات، جنبش انصارالله رویکردی محتاطانه اتخاذ کرده است. محمدعلی الحوثی، از رهبران شورای عالی سیاسی یمن در حساب کاربری خود در توئیتر درباره این درگیری‌ها نوشت: پس از هشدارهای مزدوران درباره تهاجم در عدن، آیا لاف و رجزخوانی باقی می‌ماند یا اینکه چون برف، ذوب می‌شود؟ هیچ آزادی و رستگاری برای استان‌های اشغال شده به‌جز اخراج اشغالگران و پایان دادن به روابط با آنها نیست.

در این میان وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ واشنگتن به شدت نگران درگیری‌های خشونت‌بار و مرگبار عدن است، ما از طرف‌های درگیر می‌خواهیم تا از بدتر شدن اوضاع جلوگیری و اختلافات را با گفتگو حلوفصل کنند.

صادق الشرفی، عضو جنبش انصارالله یمن در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: تجاوز آشکار سعودی‌ها نه‌تنها به بخشی از بحرین بلکه به کل این سرزمین انجام شده است. طبعاً این تجاوز و در مقابل، واکنش نیروهای انقلابی انصارالله به آن باعث شده است تا دودستگی میان نیروهای ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان بر سر انجام وظایف در نقاط مختلف یمن به ویژه عدن به وجود آید. این اختلاف یک بُعد دیگر دارد و آن این است که نیروهای دست‌پرورده متجاوزان اماراتی و مزدورانشان این روزها پشت خود را خالی می‌بینند و اماراتی‌ها دیگر پشتیبانی گذشته را از آنها ندارند.

منافع متضاد امارات و عربستان در یمن

وی افزود: سَرخوردگی از حمایت مالی امارات و ناتوانی در برابر قدرت انصارالله باعث شده است تا ماهیت شورشی این گروه‌ها خود را نشان دهد و مزدوران خارجی که عرصه را بر خود تنگ می‌بینند به دنبال تخریب زیرساخت‌های یمن و ساختمان‌های دولتی و غیردولتی هستند. امارات منافع ویژه خود را در یمن جستجو می‌کند که این منافع در تعارض با منافع سعودی‌ها قرار گرفته است و طبعاً دامنه این اختلافات را در تقابل نظامیان دو کشور شاهدیم. در این میان دخالت‌های آمریکا و حمایت‌های اسرائیل از شورشیان و ارسال سلاح برای عربستان باعث شده است تا دامنه درگیری‌ها گسترش یابد.

سید صادق الشرفی

این عضو انصارالله یمن با بیان اینکه درگیری‌های نظامی بیشتر در سواحل و مناطق بندری یمن مشاهده می‌شود و به نقاط شهری و مرکزی یمن کشیده نشده است، تصریح کرد: امارات و سپس عربستان به دنبال خروج از یمن هستند ولی در راهبردها و سیاست‌هایشان دچار اختلاف شده‌اند. عربستان در وضعیت کنونی نمی‌خواهد عرصه یمن را ترک کند، زیرا یک شکست مفتضحانه برایشان به شمار می‌رود ولی اماراتی‌ها که موشک‌های یمن را بیخ گوش خود حس کرده‌اند، ترجیح می‌دهند از حضور نظامی خود در یمن بکاهند.

سلاح‌های رژیم صهیونیستی در اختیار مزدوران سعودی

الشرفی درباره نقش رژیم صهیونیستی در یمن و تأثیر آنها بر تداوم بحران این کشور گفت: عقب‌نشینی نیروهای سعودی از بخش‌های مختلف یمن اثبات کرد بخشی از اسلحه‌هایی که سعودی‌ها برای جنگ در یمن استفاده کردند، متعلق به دشمن صهیونیستی است. علاوه بر این، مزدوران و جیره‌خواران اسرائیل در جنوب یمن، بخشی از شورشیان را تشکیل داده‌اند و به طور مستقیم بهای ریختن خون یمنی‌ها را از بلکواتر و دستگاه اطلاعاتی اسرائیل (موساد) دریافت می‌کنند. از سوی دیگر حملات موشکی ما به خاک عربستان در جیزان و پایگاه‌های سعودی، صهیونیست‌ها را از واکنش انصارالله به کمک‌های این رژیم به عربستان نگران کرده است و آنها تلاش می‌کنند با وارد کردن یمن به چالش‌های مختلف و بحران‌سازی، مانع از ورود انصارالله به تقابل با صهیونیست‌ها شوند.

بن سلمان و نتانیاهو

وی افزود: پهپادها و موشک‌های انقلابیون یمن این روزها سراسر خاک عربستان را زیر پوشش قرار داده‌اند و این همان چیزی است که صهیونیست‌ها، سعودی‌ها و اماراتی‌ها از آن واهمه دارند و داشته‌اند. آل سعود در خط مقدم عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی قرار گرفته است و این نزدیکی روابط باعث می‌شود هر تهدیدی علیه هر یک از دو طرف تهدیدی برای طرف مقابل نیز به‌شمار برود.

مناسک حج امن است

به گزارش آنا، پیش از برگزاری و حتی هنگام مناسک حج سعودی‌ها دست از سیاسی‌کاری این آیین عبادی مسلمانان برنداشتند و تلاش کردند از این فرصت بهره‌برداری سیاسی کنند. یکی از مواردی که آنها بر مبنای آن شایعه‌سازی کردند، تلاش یمن برای ناامن کردن فضای حاکم بر مناسک حج سال جاری بود. 

صادق الشرفی این‌گونه اقدامات را فضاسازی علیه انقلابیون یمن توصیف کرد و گفت: به هیچ وجه امکان ندارد یمنی‌ها بخواهند از امکانات و ظرفیت‌های نظامی خود برای تهدید عقاید و آرمان‌های اسلامی استفاده کنند و همه اینها شایعه‌سازی سعودی‌هاست که می‌خواهند از فرصت مناسک حج برای ایجاد واهمه میان حجاج از فعالیت‌های انقلابیون یمن سوءاستفاده کنند.

وی افزود: بُرد موشک‌های برکان و دیگر موشک‌های یمنی به سراسر خاک عربستان همچون دمام می‌رسد ولی این به معنای استفاده از موشک‌ها برای مقاصدی غیر از تهدید پایگاه‌های نظامی عربستان نیست. انقلابیون یمن هیچ‌گاه اخلاق و معیارهای اسلامی و انسانی را فدای سیاست‌های نظامی حتی برای هدف قرار دادن دشمن نمی‌کنند و این جزء خطوط قرمز انقلابیون یمن است.

الشرفی درباره وضعیت حضور نظامیان اماراتی در یمن تصریح کرد: نیروهای نظامی امارات همچنان در عدن و سواحل یمن حضور دارند و به جنایت‌های خود علیه مردم یمن ادامه می‌دهند و به حضور نظامی خود در یمن به‌طور کامل پایان نداده‌اند.

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/410019
توافق‌نامه دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب یمن امضا شد

توافق‌نامه دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب یمن امضا شد

موسوی: متجاوزان توطئه تجزیه یمن را دنبال می‌کنند / حمایت ایران از یمن واحد

موسوی: متجاوزان توطئه تجزیه یمن را دنبال می‌کنند / حمایت ایران از یمن واحد

واکنش رئیس شورای عالی انقلاب یمن به سفر هیئت یمنی به ایران

واکنش رئیس شورای عالی انقلاب یمن به سفر هیئت یمنی به ایران

 با قدرت در مقابل توطئه سعودی‌ها و اماراتی‌ها برای تجزیه یمن بایستید

با قدرت در مقابل توطئه سعودی‌ها و اماراتی‌ها برای تجزیه یمن بایستید

قطع روابط بن‌زاید و بن‌سلمان/ امارات در سودای همکاری با ایران و تبدیل شدن به محور کشورهای عربی

قطع روابط بن‌زاید و بن‌سلمان/ امارات در سودای همکاری با ایران و تبدیل شدن به محور کشورهای عربی

اقتدار و عظمت نظام اسلامی را با هیچ‌چیز معامله نمی‌کنیم

اقتدار و عظمت نظام اسلامی را با هیچ‌چیز معامله نمی‌کنیم

عملیات حج با سرعت مناسب و با کمترین مشکل جدی به انجام رسیده است

عملیات حج با سرعت مناسب و با کمترین مشکل جدی به انجام رسیده است

وزیر امور خارجه امارات خواستار پایان تنش در عدن شد

وزیر امور خارجه امارات خواستار پایان تنش در عدن شد

عربستان و امارات به جان هم افتادند/ پایان ماه عسل ائتلاف سعودی

عربستان و امارات به جان هم افتادند/ پایان ماه عسل ائتلاف سعودی

شلیک ۳ موشک بالستیک به مواضع متجاوزان سعودی

شلیک ۳ موشک بالستیک به مواضع متجاوزان سعودی