پنجشنبه  23  آبان  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
زارعی در گفتگوی مشروح با آنا:

موشک‌های جدید انصارالله یمن علیه عربستان سعودی در راه است

چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 20:00
کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه رجزخوانی‌های عربستان برای کشورهای دیگر کاملاً با جنگ یمن از بین رفته است، گفت:یمن از تمام موشک‌های خودشان استفاده نکرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، «متجاوزان به یمن با مشاهده سلاح‌های ما شگفت‌زده خواهند شد». این سخنان وزیر اطلاع‌رسانی جنبش انصارالله یمن است. از فروردین سال 1394 که ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان سعودی به یمن حمله کرد، خسارت‌های فراوانی به زیرساخت‌های مردم یمن وارد شده است.

بر همین اساس نیروهای مردمی، ارتش و انصارالله یمن نیز برای مقابله با تهدیدات عربستان و در پاسخ به حملات آنها از موشک‌های بالستیک و دوربرد استفاده کردند. 

نیروهای ائتلاف سعودی هیچگاه این تصور را نداشتند که حمله به یمن برای آنها تا این حد دردسرساز شده و با یک سونامی نظامی و مقاومت مردمی روبرو شوند. عربستان سعودی که یمن را حیاط خلوت خود می‌دانست، درصدد بود با حمایت از «عبد ربه منصور هادی» معاون عبدالله صالح، او را بر یمن حاکم کند و به همین دلیل در انتخاباتی یکطرفه، منصور هادی تنها نامزد حاضر ریاستجمهوری یمن و در نهایت پیروز شد.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های جنگ مردم یمن در مقابل تجاوز عربستان سعودی، جنگ موشک‌ها و پهپادهای علیه آل سعود بود. برای نخستین بار در همان سال ۱۳۹۴ نیروهای موشکی و رزمی یمن به مواضع نیروهای سعودی حمله کردند و این نقطه عطفی در تغییر معادلات جنگ یمن بود. اما مهم‌ترین تغییر استراتژیک در جنگ عربستان علیه مردم یمن مربوط به حمله پهپادهای این کشور به اهداف حیاتی سعودی‌ها بود.

در مجموع نیروهای انصارالله 30 حمله پهپادی در داخل خاک یمن و ۱۰ حمله پهپادی در خارج علیه مواضع سعودی و اماراتی انجام داده‌اند. آخرین حمله پهپادی انصارالله به عربستان سعودی در فرودگاه ابها صورت گرفت که مواردی از مهم‌ترین این حملات تحت عنوان گزارشی در خبرگزاری آنا با عنوان «ابابیل‌های انصارالله که معادلات ترامپ و سلمان را تغییر دادند+جدول» منتشر شد.

در همین زمینه با «اصغر زارعی»، کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل و غرب‌آسیا گفتگویی انجام دادیم که در ادامه تقدیم می‌شود.

آنا: بعد از حملات پهپادی و موشکی انصارالله یمن به تأسیسات و زیرساخت‌های مهم عربستان سعودی، جامعه جهانی به فکر میانجی‌گری برای پایان این موضوع افتاده‌اند، تحلیل شما از این موضوع چیست؟

زارعی: فرسایشی شدن جنگ یمن برای عربستان و مقاومت مردمی که علیه ائتلاف عربی-سعودی شکل گرفته و مورد اصابت قرار گرفتن نیروهای نظامی عربستان سعودی در یمن سبب شد که باتلاقی مهم برای سعودی‌ها در این کشور شکل بگیرد. انصارالله یمن تهدید عملی علیه زیرساخت‌های عربستان و متحدان وی در منطقه انجام داده است. به همین دلیل موج جدیدی از فشارها و رایزنی‌ها در جهت میانجیگری و کاهش تنش میان عربستان و یمن توسط جامعه جهانی به راه افتاده است. در چند سال اخیر هر زمان که نیروهای انصارالله و مقاومت یمن زیرساخت‌های عربستان سعودی را با قدرت نشانه گرفتند و موفقیت‌های زیادی در جبهه‌های نبرد با سعودی کسب کردند، متحدان آل‌سعود و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا برای کاهش تنش وارد عمل شدند.

عربستان در باتلاق گیر افتاد، اروپا و آمریکا به کمکشان آمدند

سال گذشته هم شاهد بودیم که رایزنی‌های گسترده و مذاکرات سوئد برای آتش‌بس در یمن انجام شد و این مقارن با زمانی بود که انصارالله توانسته بود تعرضات گسترده ائتلاف عربی را به خوبی جواب دهد و در حدیده شکست سهمگینی به سعودی‌ها تحمیل کند. به همین دلیل کشورهای اروپایی وارد صحنه آتش‌بس شدند. انصارالله در دریای سرخ، ناوچه‌های سعودی را مورد حمله موشکی قرار داد. به همین دلیل اروپا و آمریکا به تکاپو برای آتش‌بس افتادند. در همین زمینه مذاکراتی صورت گرفت و طرفین درگیر در جنگ یمن توافق کردند که اسرای دو طرف مبادله شوند؛ اما متأسفانه شاهد بودیم که طرف سعودی به تعهدات خود عمل نکرد و فقط دنبال خریدن زمان برای تجدید قوا علیه نیروهای انصارالله بود.

این نشان‌دهنده عدم صداقت ائتلاف سعودی برای برقراری آتش‌بس در جنگ فرسایشی یمن است. رژیم آل سعود تعهدات خود را در مذاکرات سوئد محقق نکرد و شکست این مذاکرات، آتش جنگ یمن را شعله‌ورتر کرد. از سوی دیگر، انصارالله توانمندی خود را در چند سال اخیر در حوزه‌های موشکی و پهپادی افزایش داد و به همین جهت نیروهای حوثی یمن تلفات سنگینی به عربستان سعودی وارد کردند. در همین زمینه نیروهای انصارالله فرودگاه جیزان، ابها و موتورخانه‌های نفتی عربستان را نشانه گرفتند که باعث سردرگمی سعودی‌ها شد. این حملات یمن به تأسیسات نفتی عربستان بسیار استراتژیک بود و تحولات جنگ را به سود نیروهای انصارالله تغییر داد.

سعودی‌ها بعد از شکست در نبرد میدانی جنگ یمن به عملیات رسانه‌ای و روانی علیه انصارالله ادامه می‌دهند و به دست‌وپا افتاده‌اند تا هم‌پیمانان آنها فرصتی را برای توقف تهدیدات نیروهای مردمی یمن مهیا کنند. البته اختلافات زیادی میان نیروهای سعودی و امارات در جنگ یمن نیز وجود دارد و بخشی از نیروهای ائتلاف عربی مانند سودان امروز دچار مشکلات بسیار زیادی شده‌اند و همراهی حداقلی با رژیم آل سعود در اثر مقاومت نیروهای انصارالله در کشورهای عربی دیده می‌شود. از سوی دیگر منصور هادی رئیس جمهور مستعفی، فراری و خائن یمن کاملاً از سرنوشت جنگ و پیروزی آن مأیوس شده است و بنا بر گزارش برخی از رسانه‌ها به آمریکا رفته است و این نشان می‌دهد موضع عربستان در ضعف قرار دارد.

هنوز یمنی‌ها از تمام موشک‌های خودشان استفاده نکرده‌اند

آنا: طی چند روز گذشته عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله از رونمایی تسلیحات بسیار جدید مردم یمن علیه ائتلاف سعودی خبر داد، تحلیل شما از این سلاح‌های جدید چیست؟ کاربرد این سلاح‌ها چه زمان است؟

زارعی: بعد از موفقیت‌ یمن در حمله به فرودگاه‌های جیزان و ابها در عربستان، امروز قدرت پهپادی انصارالله بسیار مشهود است. انصارالله دسترسی خوبی به موشک‌های دوربرد و بالستیک دارد و هنوز یمنی‌ها از تمام موشک‌های خود استفاده نکرده‌اند. اگر این کشتارها و جنایت‌های نیروهای ائتلاف عربی و سعودی ادامه یابد، قطعاً آنها از سلاح‌های جدیدی برای زدن اهداف متحدان سعودی در منطقه استفاده خواهند کرد. انصارالله تهدید کرده‌ که فرودگاه‌های عربستان را در مقابل بسته شدن فرودگاه صنعا بمباران خواهد کرد. لذا امارات و عربستان نسبت به معادله جدید نظامی در منطقه حساب ویژه‌ای باز می‌کنند. اتفاقاتی که در منطقه در حال رخ دادن است نشان می‌دهد مقاومت یمن از تمام ظرفیت‌های خود برای قطع حملات ائتلاف سعودی استفاده می‌کند.

رجزخوانی‌های عربستان برای کشورهای دیگر کاملاً با جنگ یمن از بین رفته است

آنا: به نظر شما عربستان این بازی باخته را که در یمن به راه انداخته است تا کجا ادامه خواهد داد؟

زارعی: تحولات منطقه نشان می‌دهد که عربستان در یمن کاملاً شکست خورده است. سعودی‌ها در این بازی کاملاً شکست خورده‌اند و هیچ آینده روشنی در جنگ یمن حتی برای خودشان هم متصور نیستند. از سوی دیگر، انصارالله و گروه‌های مردمی در یمن نشان داده‌اند که به راحتی و با مقاومت، قدرت نظامی سعودی‌ها را در منطقه به چالش کشیده‌اند. پس رجزخوانی‌های عربستان برای کشورهای دیگر کاملاً با جنگ یمن از بین رفته است. مقاومت در جنگ یمن روز به روز در حال قدرت‌گیری بیشتری است و موج تسلیحات جدید اروپایی‌ها به عربستان هم نتوانسته جلوی شکست آنها را در یمن بگیرد. البته اروپایی‌ها بیشتر یک بازار سلاح برای فروش به گاو شیرده منطقه ایجاد کرده‌اند و جنگ یمن برای عربستان هیچ نتیجه‌ای نداشته و در عوض، اعتراضات زیرپوستی در درون خاندان حاکم عربستان علیه جنگ یمن به راه افتاده است.

انتهای پیام/4106/4082/

http://ana.ir/i/399323
مرحله حساس جنگ یمن

مرحله حساس جنگ یمن

حمله پهپادی انصارالله یمن به نیروگاه برق عربستان+تصویر

حمله پهپادی انصارالله یمن به نیروگاه برق عربستان+تصویر

غربی‌ها با داروی مخدر برجام، ایرانیان را افسرده کردند

غربی‌ها با داروی مخدر برجام، ایرانیان را افسرده کردند

پهپادهای یمن فرودگاه‌های ابها و جیزان عربستان را بمباران کردند

پهپادهای یمن فرودگاه‌های ابها و جیزان عربستان را بمباران کردند

حملات انصارالله طی روزهای آینده وارد فاز جدیدی می‌شود

حملات انصارالله طی روزهای آینده وارد فاز جدیدی می‌شود

عملیات خرابکارانه لابی صهیونیستی-عربی در دریای عمان

عملیات خرابکارانه لابی صهیونیستی-عربی در دریای عمان

برقراری کانال ارتباطی میان ایران و مصر

برقراری کانال ارتباطی میان ایران و مصر

حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه ابها

حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه ابها

سازمان ملل: راه‌حل مشکلات یمن گفتگوهای سیاسی است

سازمان ملل: راه‌حل مشکلات یمن گفتگوهای سیاسی است

27/06/1398 12:24:09 ق.ظ
سلام خواب میبینم انجیر میخورم ...خوب زد که زد ..قدس شریف باز هم میزنه