يكشنبه  29  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
ادلب و سناریوی سلاح شیمیایی؛

مواد سمی آمریکا و غرب در دست القاعده سوریه است؟

چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 13:19
پیروزی‌های ارتش سوریه در ادلب باعث شد تا بار دیگر تروریست‌ها اتهام استفاده از سلاح شیمیایی را مطرح و از شکست خود در عرصه میدانی فرار کنند.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا-محمدعلی حسن‌نیا: ارتش سوریه با پشتیبانی ایران و روسیه و هم‌زمان با حمایت مردم از دولت بشار اسد، توانستند در 2017 و 2018 میلادی بخش‌های زیادی از مرکز و شمال این کشور را از تروریست‌ها پاک‌سازی کنند. آزادی بخش‌های جنوبی و جنوب غربی شهر حلب از تروریست‌ها نمونه بارزی از تلاش دولت سوریه برای رهایی همیشگی از دست تروریست‌های چندملیتی است.

به همین دلیل بعد از پایان کار تروریست‌ها در بخش‌های مهم شهر حلب، بیشتر آنها به سمت ادلب رفتند و این استان به مرکزی برای تجمع تروریست‌ها تبدیل شده است. علاوه بر این، ترکیه که حامی بخش‌های زیادی از تروریست‌ها در داخل سوریه است، خواستار برقراری مذاکره برای ایجاد منطقه حائل در مرز سوریه و ترکیه شد. 

ایران و روسیه چند ماه به ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور فرصت دادند تا مخالفان سوری طرفدار خود را از صف تروریست‌های احرارالشام و جبهةالنصرة جدا کند تا عملیات آزادی استان ادلب از سوی نیروهای ارتش سوریه آغاز شود.

مرداد سال 1397 با به شماره افتادن نفس تروریست‌ها در عملیات ادلب، گروهی سه نفره از ترکیه به روسیه سفر کردند؛ در این سفر مهم وزیر امور خارجه، وزیر دفاع و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه حضور داشتند و هدف اصلی آنها از دیدار با مقامات روس، قانع کردن آنها برای خودداری از حمله به مناطق تحت اشغال تروریست‌ها بود، موضوعی که به‌ نظر می‌آید مسکو چندان حق انتخابی درباره آن ندارد و دمشق تصمیم خود را برای نهایی کردن سرنوشت این مناطق گرفته است و همه شواهد نشان از حمله‌ای قریب‌الوقوع دارد.

تخلیه دو شهرک شیعه نشین در حومه ادلب

ایران نیز خواستار پایان کار تروریست‌ها در استان ادلب بود. به همین علت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان سرزده به خطوط تماس این استان با تروریست‌ها سفر کرد تا اعلام کند پیام تهران به هم‌پیمانان تروریست‌ها تنها مقاومت و تسلیم در برابر دولت سوریه است. البته روسیه و ترکیه در اقدامی توافقی برای عملیات نکردن ارتش سوریه به برخی از مناطق شمالی ادلب خبر داده بودند.

«جسرالشغور» در شمال ادلب مأمن ساخت سلاح شیمیایی تروریست‌ها

بر اساس این گزارش مهم‌ترین اقدام تروریست‌ها در چند سال اخیر و جنگ داخلی سوریه اتکا به سلاح‌های شیمیایی برای کارگردانی فیلمی جهانی است. آنها در زمان‌هایی که عرصه را بر خود تنگ می‌بینند، از سناریوی استفاده از سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کنند؛ آنها در اواسط سال گذشته دست به‌کار شدند و «سناریوی استفاده از سلاح شیمیایی» را در خاک سوریه مطرح کردند. در همان سال بود که  برخی از منابع سوری اعلام کردند هشت محموله گاز کلر از شهرک مرزی «اطمه» واقع در شمال سوریه به سمت جسرالشغور حرکت کرده و تحویل تروریست‌های جبهه‌النصره (القاعده) شده است. بازیگران این عرصه «کلاه سفیدها» هستند که با پوشش کمک و امدادرسانی جنایت‌های زیادی انجام می‌دهند. پایگاه اصلی تروریست‌ها برای درست کردن سلاح‌های شیمیایی نیز شهر «جسرالشغور» در شمال ادلب است.

جسر الشغور

از سوی دیگر ارتش و نیروهای مردمی سوریه از اوایل سال 1398 با هماهنگی نیروی هوایی روسیه حملات هوایی و زمینی گسترده‌ای را به مناطق شمالی استان ادلب در سوریه آغاز کردند، بلافاصله بعد از حمله ارتش سوریه برای آزادی آخرین سنگر و لانه تروریست‌ها در سوریه، کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس فضاسازی خود را علیه دولت و ملت سوریه آغاز کردند. آنها افکار عمومی را به‌ سمت حمله شیمیایی سوق دادند، در حالی که به هیچ عنوان استفاده از سلاح‌های شیمیایی برای دولت سوریه ارزش نظامی ندارد.

گفتنی است؛ امروز وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای با اتهام‌زنی به سوریه درباره استفاده از سلاح شیمیایی اعلام کرد: «اگر نظام سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده باشد، واشنگتن و متحدانش واکنش نشان خواهند داد». واشنگتن مدعی شد ادله‌ای وجود دارد که نشان می‌دهند نظام سوریه شاید استفاده از سلاح شیمیایی را در حمله ۱۹ می (۲۹ اردیبهشت‌ سال جاری) از سر گرفته باشد. آمریکا مدعی شد که این حملات شیمیایی احتمالی از سوی نظام سوریه در حمله به شمال غربی این کشور انجام شده است. این ترفند قدیمی آمریکا در سوریه علیه مردم و دولت این کشور برای نخستین‌بار نیست که رخ می‌دهد.

ورود کلاه‌ سفیدها به شمال سوریه برای اجرای عملیات شیمیایی

این موضع‌گیری‌ غربی‌ها درحالی عنوان می‌شود که تروریست‌های تکفیری سال گذشته و در ابتدای عملیات ارتش سوریه در غرب حلب برخی از مناطق این شهر را با گلوله‌های حاوی مواد سمی هدف قرار دادند که سبب زخمی شدن ۴۴ نفر از شهروندان شد. این حملات درحالی انجام می‌شود که کشورهای غربی مدام ارتش سوریه را به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم کردند، بدون آنکه هیچ سند و مدرکی برای آن ارائه کنند. همچنین تروریست‌ها در شمال حماه نیز بعد از عملیات موفقیت‌آمیز ارتش سوریه شروع به حمله شیمیایی به این شهر کردند که سبب زخمی شدن بسیاری از مردم شد.

کلاه سفیدها در سوریه

طبق این گزارش، مقامات روسی اعلام کردند که نمایندگان سازمان اطلاعات فرانسه و بلژیک به‌تازگی نشستی با نمایندگان گروه تروریستی جبهة‌النصره و کلاه سفیدها در شمال سوریه درباره ترتیب دادن یک عملیات تروریستی برگزار کردند. «ویکتور کوچنین»، رئیس مرکز آشتی روسیه گفته بود در روزهای گذشته مقادیر زیادی کلر در کپسول‌های گاز و اکسیژن از شهر سراقب به شهرهای «خان‌شیخون»، «کفرزیتا» و «معرة حرمة» در منطقه کاهش تنش منتقل شده است. وی همچنین یادآوری کرده بود که در توافق انجام شده قرار است یک عملیات شیمیایی در این مناطق انجام شود و مانند همیشه ارتش سوریه و روسیه را متهم کنند. به‌گفته رئیس مرکز آشتی روسیه، قرار است به هر فرد مشارکت‌کننده در این نمایش تبلیغاتی تروریست‌ها ۱۰۰ دلار دستمزد پرداخت کنند.

علاوه بر این، برخی منابع در شمال سوریه گفتند که گروه تروریستی جبهة‌النصره و عناصر تروریستی کلاه‌ سفیدها وابسته به سازمان جاسوسی غرب که مدعی کارهای امدادی هستند، در حال تدارک سناریوی جدید شیمیایی خود با گاز کلر در استان ادلب هستند تا به این ترتیب دولت سوریه را به انجام حمله شیمیایی متهم کنند. گفتنی است شهر «جرجناز» که در هفته‌های گذشته به‌شدت از سوی توپخانه و جنگنده‌ها بمباران شده بود، از سوی عناصر القاعده و جبهةالنصره و همکاری و طرح مفصل کلاه‌ سفیدها و با همکاری سازمان اطلاعات بلژیک و فرانسه تخلیه شد و تعدادی کودک نیز به‌ عنوان قربانی برای این نمایش در نظر گرفته شده‌اند. این سناریوی شیمیایی تروریست‌های وابسته به غرب برای نخستین‌بار نیست و در هر زمانی که شکست خوردند، برای وادار کردن دیگر کشورها برای دخالت نظامی در سوریه آن را انجام داده‌اند.

البته بعد از حملات شیمیایی تروریست‌ها به منطقه دومای سوریه تحقیقات زیادی انجام شد.کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد بعد از یک سال سکوت، بالاخره اعتراف کردند که حمله شیمیایی هفتم آوریل 2018 (۱۸ فروردین سال جاری) به شهر دومای سوریه، کار ارتش سوریه نبوده و ساختگی بوده است. «سيمور هرش»، مسئول مستقیم سازمان ملل متحد در امور سلاح‌های شیمیایی نیز اعلام کرد که حمله شیمیایی در غوطه شرقی کار خود تروریست‌ها است؛ اما مهم‌ترین حملات شیمیایی در سوریه چه سال‌هایی و در کدام مناطق رخ داده است؟

حمله غوطه‌ شرقی برای فرار از شکست تروریست‌ها

نخستین حمله وسیع شیمیایی در سوریه مربوط به 30 مرداد سال 1392 است. هم‌زمان با عملیات ارتش سوریه برای آزادی غوطه‌ شرقی از دست تروریست‌ها، برخی از کشورهای غربی و تروریست‌ها ادعای حمله شیمیایی به این منطقه را مطرح کردند و کلیپ‌هایی نیز در این رابطه منتشر شد. بلافاصله دولت سوریه اعلام کرد که هیچ سلاح غیرمتعارفی در این منطقه به‌ کار نگرفته است. از نکات جالب این است که باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا درست یک سال قبل از این حمله اعلام کرده بود که حمله شیمیایی خط قرمز آمریکاست. از نکات جالب این حمله آن است که رسانه‌های غربی بلافاصله بعد از حمله انگشت اتهام را بدون داشتن مدرکی به سمت دولت سوریه نشانه رفتند.

«جفری گلدبرگ»، خبرنگار دیلی‌تلگراف که حضور میدانی در صحنه جنگ سوریه داشته است، درباره حملات شیمیایی غوطه‌ شرقی با طرح این سؤال که دولت سوریه در حال پیروزی بر تروریست‌ها در این منطقه بوده است، گفت: «استفاده از سلاح شیمیایی ممکن است وقتی در حال باخت هستید معنی بدهد، ولی چرا وقتی در حال برد هستید دست به حمله شیمیایی می‌زنید؟» بعد از این جریان، بازرسان سازمان ملل متحد به سوریه رفتند و گزارش کردند که تمام سلاح‌های شیمیایی سوریه به خارج از این کشور منتقل شده است. برخی از کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا و فرانسه نیز قصد حمله به سوریه را داشتند که دولت سوریه سلاح‌های خود را برای گرفتن بهانه به سازمان ملل متحد تحویل داد.

خان‌شیخون؛ دومین حمله شیمیایی سوریه

در 13 فروردین سال 96 و بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، تروریست‌ها تصمیم گرفتند تا این کشور را به حمله به سوریه ترغیب کنند. به همین دلیل در این روز منطقه خان‌شیخون در ادلب را هدف حمله شیمیایی قرار دادند. بلافاصله بعد از این حمله تروریست‌ها دولت سوریه را متهم کردند و دولت آمریکا و غرب نیز بدون هیچ سند و مدرکی دولت بشار اسد را محکوم کرد. آنها مدعی شدند که در این حمله 60 غیرنظامی کشته شدند؛ این اتهام‌زنی در حالی است که دیگر ارتش و دولت سوریه هیچ سلاح شیمیایی در اختیار ندارند.

خان شیخون

دولت آمریکا نیز در واکنش به این حمله پایگاه هوایی «شعیرات» را در استان حمص واقع در غرب سوریه بمباران کرد. در این حمله از موشک‌های کروز توماهاک استفاده شد و نیروی دریایی آمریکا، این پایگاه را با ۵۹ فروند موشک کروز هدف قرار داد. البته ترامپ وعده حمله گسترده به سوریه را داده بود. روسیه و سوریه اعلام کردند که برای تحقیقات آمادگی کافی را دارند؛ اما دولت آمریکا اجازه تحقیقات را نداد و به خاک سوریه تجاوز کرد.

حمله بزرگ سوم؛ دوما

تروریست‌های سوریه که هر بار شکست خوردند به ترفند سلاح شیمیایی روی آوردند، این بار این ترفند تلخ را در دوما تکرار کردند. درست یک سال بعد از حمله خان‌شیخون تروریست‌ها در دوما حمله شیمیایی دیگری انجام دادند. شهر دوما که مأمن تروریست‌های اطراف دمشق بود با عملیات ارتش سوریه آزاد شد و تروریست‌ها قصد داشتند با این اقدام جلوی حمله به این منطقه را بگیرند. این حمله شیمیایی 18 فروردین سال 1397 انجام شد.

چرا غرب اصرار دارد که در دوما حمله شیمیایی شده است؟

«ایگور کوناشنکوف»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه با ادعای اینکه این حادثه طراحی انگلیس است، گفته بود: «اطلاعات کافی داریم که نشان می‌دهد از سوم تا ششم آوریل از لندن بر گروه کلاه سفیدها فشار زیادی وارد شد تا دست به چنین کاری بزنند. لندن به کلاه سفیدها گفته بود، در این چند روز گروهک جیش‌الاسلام با توپخانه دمشق را هدف قرار می‌دهد و ارتش سوریه نیز ناچار به پاسخگویی است و در این زمان باید کلاه سفیدها طرح حمله شیمیایی را اجرا کنند».

بر اساس این گزارش، خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی اعلام کرد نیروهای روسیه در شهر دومای سوریه یک انبار حاوی مواد مورد نیاز برای ساخت تسلیحات شیمیایی کشف کردند. به نظر می‌آید گروه‌های مسلح مخالف سوریه از این آزمایشگاه برای ساخت مواد سمی به منظور اتهام‌زنی به دولت سوریه درباره انجام حمله شیمیایی استفاده کرده‌اند.

اما دولت‌های غربی دوباره علیه ملت سوریه دست به حمله نظامی زدند.  یک هفته بعد از این ماجرا دولت‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه با ادعای وقوع حمله شیمیایی در دوما و به بهانه پاسخ به این ادعای بدون سند و مدرکشان یک سری حملات هوایی علیه چند مرکز دولتی سوریه انجام دادند و خسارت‌های به این کشور وارد کردند که بیشتر جنبه نمایشی داشت.

تعداد حمله تاریخ حمله شیمیایی منطقه حمله شیمیایی
1 30 مرداد سال 1392(دوران ریاست جمهوری اوباما در آمریکا) غوطه شرقی دمشق
2 13 فروردین سال 96(دوران ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا) خان‌شیخون ادلب
3 18 فروردین سال 97(دوران ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا) دوما حومه دمشق

چند نکته مهم درباره حمله شیمیایی در مناطق مختلف سوریه وجود دارد؛

اول: هر زمانی که دولت و ارتش سوریه در منطقه‌ای پیروز شدند، ادعای حمله شیمیایی مطرح شده است. ازجمله در عملیات‌های پیروزمندانه حومه دمشق، حلب و ادلب سوریه که تاکنون هیچ سند و مدرکی برای آن ارائه نشده است.

دوم: از نظر ابعاد نظامی و جنگ شهری در سوریه کاربرد سلاح شیمیایی اصلاً هیچ توجیه نظامی ندارد. از سویی دیگر ارتشی که حالت پیروزی دارد هیچ دلیلی ندارد که از سلاح شیمیایی استفاده کند.

سوم: نوع سلاح‌های شیمیایی به‌کار رفته در مناطق سوریه است. این سلاح بیشتر غربی و از نوع گاز خردل و سارین است و کشورهای اروپایی معدن تولید آنها به شمار می‌رود؛ این در حالی است سلاح‌های ارتش سوریه بیشتر متعلق به روسیه و اتحاد جماهیر شوروی سابق است و نوع به‌کار رفتن آنها نیز نشان از دستی بودن سلاح‌ها دارد.

چهارم: سند و اسنادی از سوی سازمان ملل متحد یا کشورهای دیگر برای اثبات این مدعا وجود ندارد و کارشناسان بین‌المللی نیز عنوان کردند که این سلاح‌ها از سوی افراد شبه نظامی به‌کار رفته‌اند.

پنجم: سلاح‌های شیمیایی سوریه در سال 92 به طور کامل و زیر نظر سازمان ملل از سوریه خارج شده است و هیچ سلاحی دیگر وجود ندارد تا از آن استفاده شود.

انتهای پیام/4033/4082/پ

http://ana.ir/i/383144
بنیانگذاران تروریست‌ها از نابودی آنها در ادلب نگران هستند

بنیانگذاران تروریست‌ها از نابودی آنها در ادلب نگران هستند

پایان دادن درگیری‌ها در ادلب سوریه از مسئولیت‌های ترکیه است

پایان دادن درگیری‌ها در ادلب سوریه از مسئولیت‌های ترکیه است

اردوغان و پوتین بر برقراری فوری آتش‌بس در ادلب تأکید کردند

اردوغان و پوتین بر برقراری فوری آتش‌بس در ادلب تأکید کردند

حمله تروریست‌ها به پایگاه حمیمیم روسیه در سوریه ناکام ماند

حمله تروریست‌ها به پایگاه حمیمیم روسیه در سوریه ناکام ماند

ارتش سوریه یک روستای راهبردی را از تروریست‌ها پس گرفت

ارتش سوریه یک روستای راهبردی را از تروریست‌ها پس گرفت

اتهام‌زنی آمریکا به سوریه درباره استفاده از سلاح شیمیایی

اتهام‌زنی آمریکا به سوریه درباره استفاده از سلاح شیمیایی

مانور نظامی روسیه و سوریه در جولان برگزار شد

مانور نظامی روسیه و سوریه در جولان برگزار شد

مبارزه با افراط‌گرایی ریشه در آموزه‌های اسلام دارد

مبارزه با افراط‌گرایی ریشه در آموزه‌های اسلام دارد

ترامپ برای حفظ منافع آمریکا در امور سوریه مداخله کند

ترامپ برای حفظ منافع آمریکا در امور سوریه مداخله کند

بیش از 1100پناه‌جو به سوریه بازگشته‌اند

بیش از 1100پناه‌جو به سوریه بازگشته‌اند