پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

مأموریت معاون وزیر امور خارجه آمریکا در لبنان چیست؟

چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 ساعت 16:26
معاون وزیر امور خارجه آمریکا وارد بیروت شد و یک روزنامه لبنانی سه هدف اصلی را از این سفر گزارش کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، روزنامه «الجمهوریه» در گزارشی به موضوع سفر دیوید ساترفیلد به بیروت پرداخت و نوشت: «منابع سیاسی و دیپلماتیک گفتند که سفر معاون وزیر امور خارجه آمریکا به بیروت این‌بار دارای ابعاد متمایزی برای مسئولان و مقامات لبنانی است». 

طبق این گزارش، سفر ساترفیلد در سایه افزایش تنش میان ایران و آمریکا در حوزه خلیج فارس و چند هفته پیش از برملا شدن طرح صلح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» انجام می‌شود. منابع دیپلماتیک مهم‌ترین محورهای سفر ساترفیلد را این‌گونه عنوان کرده‌اند:

- نخست، مشخص شدن سرنوشت تماس‌های اخیر میان مقامات آمریکایی و لبنانی درباره حفاری‌های نفتی در منطقه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی. ساترفیلد بارها به دولت لبنان توصیه کرده بود که بهتر است انجام مذاکره با صهیونیست‌ها را ولو غیرمستقیم بپذیرد تا به این وسیله حقوق لبنانی‌ها در این بلوک‌های نفتی و گازی مشخص شود.

توصیه معاون وزیر امور خارجه آمریکا به این دلیل بود که تماس‌هایی که دولت آمریکا با رژیم صهیونیستی در چهار ماه اخیر انجام داده بود، به نرم شدن موضع صهیونیست‌ها منجر نشد تا اجازه دهند لبنان پیش از ترسیم مرزهای دریایی، به صورت آزادانه به اکتشاف نفت بپردازد.

اطلاعات رسیده نشان می‌دهند که این مسئول آمریکایی بار دیگر قصد دارد آمادگی واشنگتن را برای نقش‌آفرینی در مذاکرات میان دو طرف، البته با حضور سازمان‌های بین‌المللی اعلام کند.

- دوم، لزوم حل وضعیت حزب‌الله در داخل دولت لبنان. معاون وزیر امور خارجه آمریکامدعی شده  که جدا کردن لبنان از تحولات غرب آسیا تا زمانی که حزب‌الله در تصمیم‌گیری برای صلح یا جنگ به صورت کنونی حضور داشته باشد، سخت است.

به‌گفته منابع آگاه، به نظر می‌آید دستگاه اطلاعات آمریکا اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد با هرگونه تنش میان رژیم صهیونیستی و ایران یا میان آمریکا و ایران، حزب‌الله تحرک نظامی انجام خواهد داد. این اطلاعات تأکید می‌کند که صبر آمریکا و رژیم صهیونیستی در برابر تحرکات حزب‌الله به سر آمده است.

در این میان ساترفیلد از دولت لبنان خواسته است که اگر نمی‌تواند حزب‌الله را کنترل کند، موضعی متفاوت در قبال این جنبش اتخاذ کند. وی همچنین تأکید کرد باید میان مؤسسات نظامی و امنیتی در لبنان و فرماندهان حزب‌الله تفکیک واقعی انجام شود.

- سوم، شیوه تعامل لبنان با تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله. سیگنال‌های رسیده به دولت آمریکا نشان می‌دهند که حزب‌الله همچنان در تحرکات مالی و اقتصادی خود با سازمان‌های لبنانی وابسته به نظام مالی این کشور آزاد است.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا تأکید کرد که این موضوع باید فوری حل شود، زیرا واشنگتن خواهان حمایت از نظام بانکی لبنان است، اما بیروت نیز باید متقابلاً همکاری کند برای فرار از تعهدهای بین‌المللی، بهانه ضعف دولت در برابر حزب‌الله را مطرح نکند.

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/381659
عراق محلی برای آغاز تجاوز به دیگر کشورها نیست

عراق محلی برای آغاز تجاوز به دیگر کشورها نیست

تحریم ایران می‌تواند بر حزب‌الله لبنان تأثیر بگذارد

تحریم ایران می‌تواند بر حزب‌الله لبنان تأثیر بگذارد

اعتراف آمریکا به ضعف اطلاعاتی درقبال ایران و حزب‌الله

اعتراف آمریکا به ضعف اطلاعاتی درقبال ایران و حزب‌الله

اقدام ترامپ علیه سپاه نشان‌دهنده کمال وقاحت آمریکایی‌هاست

اقدام ترامپ علیه سپاه نشان‌دهنده کمال وقاحت آمریکایی‌هاست

آمریکا خوی ددمنشانه خود را با تحریم کمک به سیل‌زدگان ثابت کرد

آمریکا خوی ددمنشانه خود را با تحریم کمک به سیل‌زدگان ثابت کرد

سفیر جدید آمریکا در آنکارا تعیین شد

سفیر جدید آمریکا در آنکارا تعیین شد