دوشنبه  25  شهریور  1398
جمعه , 29 تیر 1397 ساعت 13:45

کُردهای سوریه و دولت دمشق برای بهره‌برداری از میادین نفتی و گازی توافق کردند

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که دولت دمشق و یگان‌های کُرد توافق کرده‌اند که از میادین نفتی و گازی واقع در مناطق تحت کنترل کُردها در استان شرقی دیرالزور بهره‌برداری کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از العالم، خبرگزاری آناتولی روز پنجشنبه به نقل از منبعی که آن را "آگاه" خواند، گزارش داد: وزارت نفت سوریه توافقنامه‌ای 6 ماهه با یک شرکت کانادایی برای تعمیر و نگهداری از لوله‌های نفتی واقع در مناطق تحت کنترل کُردها در استان دیرالزور امضاء کرده است.

در این گزارش که چند روزنامه و پایگاه خبری ترکیه نیز آن را منتشر کردند، آمده است: شرکت کانادایی شروع به تعمیر لوله‌های منتهی به میادین نفتی و لوله‌های مخازن میادین نفتی کرده است.

طبق توافق مذکور که گفته می‌شود چند روز پیش امضاء شد؛ تولیدات میادین نفتی و گازی واقع در مناطق تحت کنترل کُردها به زودی به پالایشگاه‌ها و کارخانه‌های دولتی سوریه پمپاژ خواهد شد.

کُردها نیز متقابلاً در مناطق تحت کنترل خود از برق و خدمات عمومی دیگر برخوردار خواهند شد و همچنین به اندازۀ نیاز از چاه‌های نفتی واقع در مناطق تحت کنترل خود برداشت خواهند کرد.

تولیدات نفتی از 2 میدان العمر و التنک که تحت کنترل کُردها است، به میدان نفتی التیم که تحت کنترل دولت سوریه است، پمپاژ خواهد‌شد و از آنجا به پالایشگاه حمص در مرکز این کشور پمپاژ می‌شود.

گاز نیز از میادین العمر، التنک و الجفره که همگی تحت کنترل کُردها است، به کارخانه کونکو در دیرالزور پمپاژ خواهد‌شد و از آنجا به میدان التیم پمپاژ می‌شود و سرانجام به نیروگاه حرارتی جندر در حمص که تحت کنترل دولت است، منتقل خواهد‌شد.

خبری در ماه ژوئیه کنونی منتشر شده‌بود که حاکی از موافقت کُردها با واگذاری ادارۀ امور تأسیسات نفتی و صادرات نفتی به دولت سوریه بود ولی تشکیلات شورای سوریه دمکراتیک(مسد) این خبر را تکذیب کرد و افزود که هیچ مذاکره‌ای نیز در این باره برگزار نشده‌است. ولی مسئولان مسد در چند روز گذشته سخنانی به زبان آورده‌اند که نشان می‌‌دهد درپی دستیابی به توافقی با دولت دمشق هستند و این در حالی‌ است که ترکیه و آمریکا برای نقش‌آفرینی بیشتر در شمال سوریه با یکدیگر توافق کرده‌اند.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/296966
نفت‌دزدی رژیم صهیونیستی از سوریه + سند

نفت‌دزدی رژیم صهیونیستی از سوریه + سند