چهارشنبه  07  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
با انتشار بیانیه‌ای درباره جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای؛

آمریکا: ایران، تعهداتی بیشتر از مولفه‌های تفاهم لوزان را پذیرفته است

پنجشنبه 01 مرداد 1394 ساعت 10:46
وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای درباره جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 اعلام کرد برنامه جامع اقدام مشترک نه تنها مولفه‌های به دست آمده در چارچوب تفاهم لوزان را رعایت کرد، بلکه از آن‌ نیز فراتر رفته است و محدودیت‌های بیشتری برای سال‌هایی که توافق اجرایی است، بر برنامه هسته‌ای ایران قرار داده است.

به‌گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به‌نقل از رویترز، وزارت امورخارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: توافق به دست‌آمده در وین، فراتر از مولفه‌هایی بود که در لوزان سوئیس به دست آمد.

مقام‌های آمریکایی از هفته گذشته بلافاصله پس از اعلام جمع‌بندی مذاکرات، ارائه قرائت خاص خود از توافق را آغاز و تلاش کرده‌اند تا از آن پیروزی بزرگی برای خود بسازند.

در همین راستا، «جان کری» و «ارنست مونیز» وزیران امورخارجه و انرژی آمریکا مصاحبه‌های متعددی با رسانه‌های آمریکایی و عربی داشتند و تلاش کرده‌اند تا توافق را به منتقدان مذاکرات، بفروشند. ایجاد کاربری توئیتر مختص توافق، انتشار یادداشت در روزنامه‌های مختلف از جمله «واشنگتن‌پست» و همچنین لابی با اعضای کنگره، از دیگر اقدامات دولت «باراک اوباما» برای راضی کردن منتقدان بوده است.

در بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا که در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره تفاوت تفاهم لوزان و توافق وین منتشر شد، آمده است: برنامه جامع اقدام مشترک نه تنها مولفه‌های به دست آمده در چارچوب تفاهم لوزان را رعایت کرد، بلکه از آن‌ نیز فراتر رفته است و محدودیت‌های بیشتری برای سال‌هایی که توافق اجرایی است، بر برنامه هسته‌ای ایران قرار داده است.

این بیانیه می‌افزاید: موارد مشخصی که در «برجام» از لوزان فراتر رفت، عمدتا در سه حوزه هستند: تسلیحاتی‌سازی، متالورژی و موضوعات مرتبط با هسته‌ای. تعهداتی که ایران فراتر و بیشتر از آنچه در لوزان اعلام شد، پذیرفته است، عبارتند از:

- در متن این توافقنامه تعهدات مشخصی وجود دارد که براساس آن، ایران در برخی فعالیت‌های مشخص می‌تواند در طراحی و توسعه تسلیحات هسته‌ای، فعالیت کند. (ضمیمه 1، بخش T، بند 82)

- ایران با توسعه ندادن مهارت متالورژی اورانیوم و پلوتونیوم برای دستکم 15 سال موافقت کرد. بدون فراگرفتن این مهارت، ایران نمی‌تواند بخش‌های اورانیومی یا پلوتونیومی یک سلاح هسته‌ای را بسازد. (ضمیمه 1، بخش E، بند 24)

- ایران همچنین با خروج تمام اورانیوم با غنای 20درصد که در صفحات سوختی رآکتور تحقیقاتی تهران نیست، موافقت کرد. (ضمیمه 1، بخش J، بند 58)

- ایران موافقت کرده است که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دهد بر تولید و تمام دخایر آب سنگین در ایران، نظارت کند. (ضمیمه 1، بخش C، بند 16)

- ایران موافقت کرده است که برای همیشه تنها رآکتورهای آب سبک داشته باشد (به جز رآکتور تبدیل شده اراک). (ضمیمه 1، بخش D، بند 16)

- ایران موافقت کرده است تا 15 سال از تلاش برای دریافت اورانیوم یا پلوتونیوم به غنای بالا از خارج از کشور برای هر هدفی، خودداری کند. (ضمیمه 1، بخش E، بند 25)

- ایران موافقت کرده است که تا 15 سال، با کشورهای دیگر در زمینه توسعه فناوری‌های غنی‌سازی اورانیوم، همکاری نکند. (ضمیمه 1، بخش P، بند 73)

http://ana.ir/i/29320
جزئیات کامل قتل رومینا اشرفی / پرونده پدر قاتل به کجا رسید؟
مراسم تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران
دود ناهماهنگی ستاد کرونا در چشم مادران شاغل/ خانواده‌ها در مورد بازگشایی مهدکودک‌ها بلاتکلیف‌اند
آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز سه‌شنبه ششم خرداد/ بهبود یافتگان 109437 و مبتلایان 139511 نفر +جزئیات
بازگشایی صحن حرم مطهر امامزاده صالح (ع)
ارزش پرتفوی سهام عدالت چقدر است؟/ کاهش ارزش بلوکی با فروش خرد سهام
7 مزیت مهم اقتصادی صادرات بنزین به ونزوئلا/ جی‌پی‌اس روشن نفت‌کش‌ها ایران را از انفعال خارج می‌کند
ارتقای علمی، گسترش فضای انقلابی و حفظ کیان دانشگاه سه مطالبه مقام معظم رهبری از مسئولان دانشگاه آزاد است/ دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش مجازی پیشرو بوده است
آمار مبتلایان جدید به زیر 2 هزار نفر رسید/ صعودی شدن درصد موفقیت ایران برای سومین روز پیاپی +نمودار
مجلس یازدهم آغاز به‌کار کرد/ نخستین نطق هشداردهنده به دولت روحانی