سه شنبه  13  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

نگرانی سناتورهای آمریکا از پیشرفت حزب‌الله لبنان و ارتش سوریه

سفر هیاتی از کنگره آمریکا به تل‌آویو و بازدیدشان از مرزهای لبنان و سوریه به علاوه مواضعشان در زمینه اوضاع منطقه دلالت بر این دارد که پروژه نزدیکی رژیم صهیونیستی و آمریکا برای جلوگیری از افزایش قدرت تهاجمی حزب‌الله با شکست مواجه شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، پایگاه خبری النشره لبنان در گزارشی نوشت: «هیات آمریکایی متشکل از اعضای کنگره از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات به ریاست لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه به‌تازگی به قدس اشغالی رفتند و با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کردند تا گزارشی از قدرت فزاینده نظامی حزب‌الله در مقایسه با آنچه که پیشتر بود، دریافت کنند. گراهام که زبان گویایی این هیات آمریکایی بود بر لزوم نزدیکی مواضع دو طرف در مقابل تهدیدات حزب‌الله تاکید کرد.»

گراهام گفت: «ما می‌خواهیم سیاست آمریکا را بر (احتمال) حملات گسترده حزب‌الله علیه اسرائیل از خاک لبنان متمرکز کنیم و معتقدیم که ایران باید مسئولیت چنین حملاتی را بپذیرد و چنین اقدامی کار حزب‌الله نیست.»

وی بر قدرت موشکی حزب‌الله تاکید و تصریح کرد: «توانایی موشکی حزب‌الله و نیز توانایی بازدارندگی آن‌ها در برابر اسرائیل را می‌توان با بحران‌هایی که آمریکا در دهه 60 میلادی با آن دست به گریبان بود، ازجمله بحران موشکی کوبا مقایسه کرد. خط مشی ما در مقابل ایران همان سیاست جان اف کندی، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا در دوران بحران موشکی با کوبا در سال 1962 است که آمریکا هر لحظه آماده تجاوز به این کشور از سوی کوبا بود.»

به گزارش آنا، در آگوست 1962 (شهریور 1341) اتحاد جماهیر شوروی در کوبا اقدام به ساختن سکوهای پرتاب موشک‌های میان‌برد کرد. بعد از شکست عملیات آمریکایی خلیج خوک‌ها، شوروی موشک‌هایی را به بهانه محافظت از کوبا در برابر حمله آمریکا در کوبا مستقر کرد. از نظر شوروی این کار به همان اندازه که قرار گرفتن کلاهک‌های هسته‌ای از سوی آمریکا در بریتانیا، ایتالیا، یونان و مهم‌تر از همه ترکیه توجیه داشت، توجیه‌پذیر بود.

در اکتبر همان سال هواپیماهای یو 2 آمریکا از سکوهای پرتاب موشک‌های در حال ساخت عکس گرفتند. جان اف کندی به محض آگاهی از حضور موشک‌های روسی در آنجا، در پیام خود در شب 22 اکتبر 1962 (30 مهر 1341) آماده‌باش نیروهای آمریکایی را اعلام و حرکت همه کشتی‌های شوروی را به مقصد کوبا ممنوع اعلام کرد. وی همچنین از نیکیتا خروشچف، رهبر اتحاد شوروی خواست موشک‌ها را زیر نظر سازمان ملل متحد از کوبا خارج کند. با پذیرش درخواست کندی از سوی کرملین در 28 اکتبر (6 آبان 1341) بحران موشکی کوبا که جهان را تا آستانه جنگ اتمی پیش برد، پایان یافت و در مقابل، آمریکا نیز موشک‌های اتمی خود را از ترکیه خارج کرد.

النشره نوشت: «گراهام درباره گزینه‌های جایگزین و مشخصا در زمینه نقش نیروهای یونیفل در تقابل با حزب‌الله گفت شکست این نیروها که پیشتر آمریکا و اسرائیل نسبت به حضورشان در منطقه ابراز امیدواری کرده بودند، حتمی و مشخص است. آن‌ها نتوانستند مانع گسترش تروریست‌ها از جنوب لبنان شوند. این نیروها همچنین نتوانستند جلوی استقرار موشک‌ها را در جنوب لبنان بگیرند، موضوعی که تبدیل به کابوس متحدان اسرائیلی ما شده است.»

این سناتور آمریکایی گفت: «باید با ایران و حزب‌الله وارد تعامل شد همانگونه که کندی با موشک‌های کوبا برخورد کرد.»

http://ana.ir/i/263058
ایران بودجه هنگفتی برای حمایت از حزب‌الله صرف می‌کند

ایران بودجه هنگفتی برای حمایت از حزب‌الله صرف می‌کند

تلاش برای «ترور هدفمند» اعضای حزب‌الله لبنان

تلاش برای «ترور هدفمند» اعضای حزب‌الله لبنان

روایت نانسی پلوسی از سقوط پایتخت آمریکا بر روی زمین! + ویدئو

روایت نانسی پلوسی از سقوط پایتخت آمریکا بر روی زمین! + ویدئو

ترامپ برای حفظ منافع آمریکا در امور سوریه مداخله کند

ترامپ برای حفظ منافع آمریکا در امور سوریه مداخله کند

تلاش آمریکا برای ایجاد تقابل بین ارتش و حزب‌الله لبنان

تلاش آمریکا برای ایجاد تقابل بین ارتش و حزب‌الله لبنان