سه شنبه  06  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

ایران از معافیت‌های بشردوستانه تحریم‌ها برخوردار شود

سه شنبه 19 فروردین 1399 ساعت 12:06
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار معافیت بشردوستانه ایران و رفع تحریم‌ها در این حوزه شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «جوزپ بورل» در یک نشست غیررسمی با وزرای دفاع کشورهای عضو این اتحادیه ضمن بررسی آخرین تحولات مربوط به شیوع ویروس کرونا بر لزوم معافیت بشردوستانه تحریم‌ها در بحبوحه مقابله جهانی با این ویروس تأکید کرد.

جوزپ بورل روز گذشته از طریق ویدئوکنفرانس با وزرای دفاع 27 کشور عضو این اتحادیه درباره نقش‌آفرینی قوای نظامی کشورهای عضو برای کمک به رفع بحران کرونا و دیگر مسائل مرتبط با این ویروس رایزنی کرد.

وی بعد از این نشست سه‌ساعته یک سخنرانی ترتیب داد و درباره این اجلاس گفت: «ما اولین نشست غیررسمی وزرای دفاع (اتحادیه اروپا) را از طریق ویدئوکنفرانس برگزار کردیم. ما درباره ملاحظات امنیتی همه‌گیری ویروس کرونا و پاسخی که ارتش‌های کشورهای عضو به آن می‌توانند بدهند، صحبت کردیم».

به گفته بورل، دو موضوع اصلی رایزنی این نشست غیررسمی عبارت بودند از: 1- کمک نظامی برای مقابله با بحران موجود در اتحادیه اروپا از منظور شیوع کرونا و 2- تأثیر شیوع کرونا بر سیاست امنیتی و دفاعی مشترک اتحادیه اروپا.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اقدامات و عملکرد نیروهای نظامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در موضوع کمک به مقابله با شیوع ویروس کرونا تمجید کرد.

در بخشی از این سخنرانی ویدئوکنفرانسی، از بورل درباره مواضع اتحادیه اروپا در خصوص لزوم معافیت بشردوستانه تحریم‌ها در بحبوحه شیوع کرونا در جهان سؤال شد.

یکی از حاضران در این سخنرانی ویدئوکنفرانسی از بورل سؤال کرد: «آیا وزرای (دفاع اتحادیه اروپا) درباره درخواست سازمان ملل برای رفع بخش‌های خاصی از تحریم‌ها به‌منظور کمک کردن به کشورها برای مقابله با بحران ویروس کرونا صحبت کردند؟ شما روز جمعه در پایان نشست شورای اروپا دراین‌باره حرف زدید. شما دقیقاً چه پیشنهادی برای کشورهای عضو اتحادیه دارید؟ این پیشنهاد کی ارائه و منتشر خواهد شد؟»

بورل در پاسخ به این سؤال این‌طور جواب داد: «کشورهای عضو (اتحادیه اروپا) پیش‌تر با این موضع که قبلاً به شکل بیانیه منتشر شد، موافقت کرده بودند. در این بیانیه ما واضح اعلام کردیم که واقعاً حیاتی است که تحریم‌ها مانع از کمک‌های بشردوستانه نشوند و به همین دلیل ما حمایتمان را از «میشل باچله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کردیم و از همه خواستیم شرایط ضروری به‌منظور اطمینان از این موضوع که در مسیر ارائه کمک‌های بشردوستانه تحریمی در کار نباشد را ایجاد کنند».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه پاسخ خود به این سؤال بدون اسم بردن از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه دیگر کشورها از قبیل ایران خواستار معافیت بشردوستانه تحریم‌ها شد.

وی مدعی شد: «ازنظر سازمان ملل و اتحادیه اروپا این موضوع روشنی است که تحریم‌های ما در موضوع تسهیل کمک‌های بشردوستانه مشکل‌ساز نیستند البته ما از دیگر کشورهایی که تحریم‌هایی اعلام کرده‌اند هم خواسته‌ایم که (همانند اتحادیه اروپا) برای تجهیزات و اقلام پزشکی کشورهای تحریم شده شامل کوبا، ایران، کره شمالی، سوریه و ونزوئلا، معافیت‌های بشردوستانه اعمال کنند تا تحریم‌ها مانع از ارسال کمک بشردوستانه نشوند».

پیش‌تر در خبرها آمده بود که در پی امتناع آمریکا برای لغو تحریم‌های یک‌جانبه علیه کشورهایی چون ایران، کوبا و ونزوئلا، اتحادیه اروپا از معافیت‌های تحریمی بشردوستانه حمایت کرد تا با تعلیق تحریم‌های اقتصادی، کشورهایی چون ایران و کوبا و ونزوئلا بتوانند برای مقابله با ویروس کرونا به تجهیزات پزشکی و دارویی دسترسی داشته باشند.

«آرانچا گونزالس لایا» وزیر امور خارجه اسپانیا دراین‌باره اعلام کرد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در یک نشست که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، با ایجاد معافیت تحریمی برای دسترسی کشورهای درحال‌توسعه به تجهیزات پزشکی و دارویی برای مقابله با کرونا موافقت کردند.

علی‌رغم فشارهای جامعه بین‌الملل به آمریکا برای لغو تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران و دیگر کشورها در پی شیوع ویروس کرونا، واشنگتن نه‌تنها حاضر به لغو تحریم‌ها نشده بلکه در برخی موارد، تحریم‌های خود علیه ایران را نیز تشدید کرده است.

انتهای پیام/4106/پ

http://ana.ir/i/481557
استعفای یک مقام اروپایی در انتقاد به ناتوانی در مبارزه با کرونا

استعفای یک مقام اروپایی در انتقاد به ناتوانی در مبارزه با کرونا

کدام کشورها درگیر ویروس کرونا هستند؟

کدام کشورها درگیر ویروس کرونا هستند؟

قربانیان نیویورکی کرونا ممکن است در پارک دفن شوند

قربانیان نیویورکی کرونا ممکن است در پارک دفن شوند

اتحادیه اروپا خواستار رفع تحریم‌های ایران برای مقابله با کرونا شد

اتحادیه اروپا خواستار رفع تحریم‌های ایران برای مقابله با کرونا شد

ویروس کرونا، از درماندگی کشورهای اروپایی تا سربلندی ایران در تحریم

ویروس کرونا، از درماندگی کشورهای اروپایی تا سربلندی ایران در تحریم

رفع تحریم‌ علیه ایران ضروری است/ ایران به تعهدان هسته‌ای خود بازگردد

رفع تحریم‌ علیه ایران ضروری است/ ایران به تعهدان هسته‌ای خود بازگردد