دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
کارگردان مشهور آمریکایی:

حماقت تحریم‌های کاخ سفید علیه ایران باید متوقف شود

يكشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 12:28
یک کارگردان مشهور آمریکایی تحریم واشنگتن علیه کشورمان را احمقانه و ظالمانه خواند و خواستار تغییر این رویه شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، «الیور استون»، کارگردان معروف آمریکایی طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی «دیلی نیوز» تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا را ظالمانه توصیف کرد.

استون در آغاز یادداشت خود به اقدام کوبا در صدور مجوز برای پهلو گرفتن یک کشتی تفریحی در بندر این کشور اشاره کرد که کشورهای دیگر به دلیل نگرانی شیوع ویروس کرونا اجازه پهلو گرفتن به آن را نمی‌دادند.

استون تصریح کرد، برخی شاید شاهد داستان زیبای کوبا بوده باشند که به یک کشتی تفریحی که دیگر کشورها به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا اجازه پهلو گرفتن به آن را نمی‌دادند، اجازه داد تا در بندر این کشور پهلو بگیرد.

طبق این گزارش، اکثر سرنشینان این کشتی تفریحی بریتانیایی بودند که کوبا به آن‌ها اجازه داد از این کشور به کشورشان بازگردند. از طرف دیگر کوبا به همراه چین پزشکان و تجهیزاتی را به شماری از کشورهای سراسر جهان برای کمک به آن‌ها در مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا فرستاد.

استون با اشاره به این داستان ادامه داد که این‌گونه اقدامات نشانه‌ای از اتحاد و یکپارچگی جامعه بین‌المللی و نمایش انسانیتی است که جهان در حال حاضر به آن نیاز دارد.

این کارگردان آمریکایی سپس به اقدامات یک‌جانبه ایالات‌متحده علیه کشورهایی چون ایران و ونزوئلا در شرایط فعلی اشاره کرد و گفت: «متأسفانه، دولت فدرال در واشنگتن در شرایط فعلی کاملاً برعکس رفتار می‌کند و تمامی کارکنان سپاه صلح خود را از سراسر جهان حذف کرده است و حتی بدتر از آن، تحریم‌ها علیه کشورهایی چون کوبا، ایران، ونزوئلا و نیکاراگوئه را در اوج شیوع کووید-۱۹ تشدید کرده است. به‌طور دقیق می‌توان گفت که آمریکا این ویروس را به سلاحی علیه این کشورها تبدیل کرده است».

وی سپس به وضعیت شیوع کرونا در ایران اشاره کرد و تأکید کرد که وضعیت شیوع کرونا موجب نگرانی بسیاری از کارشناسان بین‌المللی بهداشت و درمان شده است و در این اوضاع، تحریم‌های آمریکا، اقتصاد ایران را دچار مشکل کرده است و به نظام خدمات درمانی و توانمندی این کشور برای مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا لطمه وارد آورده است.

استون در خصوص نقش آمریکا در خصوص وضعیت شیوع کرونا در ایران گفت: «ایران گزارش کرده است که [حدوداً] هر ده دقیقه یک ایرانی براثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست می‌دهد و همچنین در خصوص مرگ احتمالی "میلیون‌ها" ایرانی براثر این ویروس هشدار داده است. میلیون‌ها! در صورت وقوع چنین رخدادی، تا حد زیادی مسئولیت اخلاقی و قانونی این امر بر دوش دولت آمریکا خواهد بود زیرا آگاهانه در شیوع این بیماری همه‌گیر در ایران نقش داشته است».

وی سپس به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا اشاره کرد و گفت که اقدامات یک‌جانبه آمریکا موجب شده است که در شرایط فعلی شیوع کرونا، این کشور از دستیابی به داروهای موردنیاز و تجهیزات پزشکی ضروری برای مقابله با کرونا محروم شود.

الیور استون سپس به رفتارهای متناقض دولت ترامپ در مواجهه با کشورهای جهان اشاره کرد و گفت که ایالات‌متحده آمریکا درحالی‌که کشورهای مذکور را تحریم می‌کند، همچنان به دنبال منابع و دیگر ابزارآلات لازم برای ادامه جنگ‌های خود در عراق و افغانستان و حمایت از جنایت سعودی‌ها در یمن است و این در حالی است که جنایت سعودی‌ها در یمن به «بزرگ‌ترین شیوع وبا در تاریخ مدرن منجر شد و بیش از یک میلیون نفر به آن مبتلا شدند».

الیور استون در پایان گزارش خود با اشاره به‌ تمامی این موارد نتیجه‌گیری کرد: «همان‌طور که شماری از نخبگان دینی هشدار داده‌اند «بلا و مصیبت، پایه‌های بی‌عدالتی» را در جوامع ما فاش می‌کند. بیماری همه‌گیر فعلی (کرونا) نه‌تنها ناکامی‌های مطلق دولت ما در محافظت از شهروندانش را فاش کرد بلکه فقدان عمیق نجابت انسانی آن را در مواجهه با کشورهای دیگر را نیز برملا کرد. زمان آن است که با توجه به این واقعیت بسیار ناخوشایند، خوداندیشی اخلاقی بسیار جدی صورت گیرد و خیلی سریع قبل از آنکه به‌واسطه حماقت اخلاقی کشور ما، جان تعداد بیشتری از افراد از دست برود، تغییری در این رویه صورت گیرد».

انتهای پیام/4106/پ

http://ana.ir/i/481094
آمریکا با همکاری اسرائیل و عربستان به دنبال انهدام ایران و ویرانی خاورمیانه است

آمریکا با همکاری اسرائیل و عربستان به دنبال انهدام ایران و ویرانی خاورمیانه است

داستان آمدن الیور استون به ایران چه بود؟

داستان آمدن الیور استون به ایران چه بود؟

فیلمساز آمریکایی چگونه به ایران دعوت شد؟

فیلمساز آمریکایی چگونه به ایران دعوت شد؟

آمریکا هرگز سوریه را رها نمی‌کند

آمریکا هرگز سوریه را رها نمی‌کند

الیور استون برای اولین بار در رسانه ملی ایران

الیور استون برای اولین بار در رسانه ملی ایران