پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

کرونا اهرم نئوکاپیتالیسم برای قتل سالخوردگان جامعه غربی/ قربانیان نظام سرمایه‌داری

چهارشنبه 06 فروردین 1399 ساعت 00:02
سرمایه‌داری مدرن در پیشبرد روند تکامل تاریخی خود مدیون «داروینیسم» و «بقای اصلح» به عنوان ایده مرکزی آن است و امروزه این قاعده تک‌خطی را در نحوه مراقبت غیرانسانی از افراد مسن در اروپا در برابر خطر ویروس کرونا مشاهده می‌کنیم.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، پس از آنکه پایگاه روزنامه نیویورک‌پست در گزارشی نوشت بحران کرونا در ایتالیا باعث شده است تا دولت به بهانه آن افراد مسن را به حال خود رها کند تا بمیرند، چندین فایل صوتی در رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی منتشر شده است که نشان می‌دهد بحران قتل افراد مسن در قاره پیر رو به گسترش است. 

در یکی از فایل‌های صوتی خانمی که ظاهراً پرستار یکی از بیمارستان‌های انگلیس است، با لحنی مضطرب می‌گوید: «امیدوارم حالتون رو به راه باشه و سال خوبی پیش رو داشته باشید، ولی متأسفانه ما با خبر بدی در انگلیس مواجه شدیم. دیشب دولت تصمیم گرفت که یک «دستورالعمل» (Guideline) به پزشکان و  بیمارستان‌ها بدهد که چه کسی را نجات بدهند و چه کسی را به حال خود رها کنند تا بمیرد.»

 بیشتر بخوانید:

فراگیری جهانی کرونا، «سلاح بیولوژیک» آمریکاست 

وی افزود: «تخت‌ها در حال پر شدن هستند و به طور میانگین از هر ۱۰۰ هزار نفر ۶ تخت خالی وجود دارد. فقط در لندن دو بیمارستان پر شده و تصمیم گرفته شده بیمارانی که وضعیت قرمز دارند بمیرند و سن‌شان را نیز کم کم اعلام می‌کنند. در واقع تصمیم گرفته شده افراد پیر و از کار افتاده را که حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند بکشند تا بعد از بحران نیروی جوان بمانند و برایشان  حمالی کنند».

کرونا اروپا

این فرد عنوان کرد: «حالم بسیار بد است و روحیه خود را از دست داده‌ایم. ما تا قبل از این قسم خورده بودیم که همه را نجات بدهیم. اگر حداقل ایران این طور نیست، بروید خدا را شکر کنید با دولتی که انسان‌تر است، روبه‌رو هستید. واقعا متأسفم برای این نسل از بشریت. متأسفانه در ایتالیا این تصمیم گرفته شده و اسپانیا کم کم به این تصمیم می‌پیوندد و در حال حاضر فقط آلمان مخالفت کرده و گفته افرادی که می‌میرند، عدد نیستند بلکه انسان هستند.»

کرونا؛ راه حل غیر انسانی غرب برای مشکل پیری جوامع

محمدحسن قدیری ابیانه، کارشناس امور بین‌الملل در این باره نوشت: یکی از مشکلات کشورهای غربی همچون انگلستان پیری جامعه و هزینه‌های زیادی است که این کشورها از این بابت متحمل می‌شوند. به همین لحاظ شاید مدیران غربی بدشان نیاید که کرونا در کشورشان همه‌گیر شود تا با مرگ افراد مسن که قربانیان اصلی کرونا هستند، از این گرفتاری نجات یابند.

گفتگو با محمدحسن قدیری ابیانه سفیر سابق ایران در استرالیا و مکزیک

وی افزود: شاید همین موضوع باعث شده است دولت انگلستان راه حل را در فراگیر شدن کرونا عنوان کند، با این بهانه که فراگیری کرونا باعث مصونیت جامعه می‌شود. سیاستی که مورد انتقاد سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است.

«پاتریک والانس»، مشاور ارشد علمی دولت انگلیس با هشدار درباره تبدیل کرونا به ویروس فصلی، گفت که اگر ۶۰ درصد مردم انگلیس به این ویروس مبتلا شوند، جامعه این کشور از «مصونیت جمعی» در برابر آن برخوردار خواهد شد.

سازمان بهداشت جهانی با رد فرضیه انگلیس درباره اینکه مرگ افراد مسن مصونیت جمعی ایجاد می‌کند، گزارش کرد که جوانان نیز در معرض خطر ابتلا هستند. این سازمان به جوانان توصیه کرده است به هشدارهای ایمنی در زمینه خطر ابتلا به ویروس کرونا گوش فرادهند و خطر ابتلا را نادیده نگیرند. 

مطالعات نشان داده است افراد در هر گروه سنی می‌توانند به این ویروس مبتلا شوند، گرچه ابتلا به آن به‌ویژه برای افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای خطرناک‌تر است. 

«تدروس آدهانوم»، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت خطاب به جوانان گفت: شما شکست‌ناپذیر نیستید، این ویروس می‌تواند برای هفته‌ها شما را در بیمارستان بستری کند یا جان شما را بگیرد. حتی اگر بیمار نشوید، انتخاب‌هایی که می‌کنید می‌تواند تفاوت زندگی و مرگ برای شخص دیگری باشد.

تفاوت نگرش شرقی و غربی در حفظ جان انسان‌ها 

نگرش غربی‌ها به زندگی افراد مسن و جوانان که افراد پیر و از کار افتاده را یک عدد می‌دانند که می‌توان با مبتلا شدن به ویروس کرونا آنها را از بین برد، در حالی است که در جوامع شرقی و کشورهای اسلامی بر حفظ حرمت افراد مسن تأکید شده است.

پارک شهر به وقت کرونا

حفظ جان و حرمت افراد مسن موضوعی نیست که تنها در کشورهای اسلامی مشاهده شود، بلکه در کشورهایی همچون چین و روسیه نیز مواردی از حفظ حرمت این‌گونه افراد حتی در اوج ابتلا به کرونا وجود دارد. به عنوان نمونه، شهردار مسکو اعلام کرد از روز پنج شنبه افراد بالای ۶۵ سال اجازه خروج از خانه ندارند و باید به روند قرنطینه برای مقابله با کرونا بپیوندند.

همچنین شهرداری مسکو برای جبران خودانزوایی افراد مسن به آنها مبلغ 4 هزار روبل پرداخت کرد و اپراتورهای تلفن همراه مسکو موظف شدند تلفن‌ها و اینترنت افراد مسن یا دارای بیماری مزمن ‌را قطع نکنند و جریمه‌های دیرکرد برای مسکن و خدمات عمومی نیز به طور موقت لغو شده است.

کرونا و  «بقای اصلح» 

«احمد نادری»، رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گزارشی  می‌نویسد: سرمایه‌داری مدرن در پیشبرد روند تکامل تاریخی خود مدیون «داروینیسم» و «بقای اصلح» به عنوان ایده مرکزی آن و سیستم متأثر از این ایده، یعنی «فاشیسم آلمانی» است. ایده بقای اصلح بر مبنای تکامل تک‌خطی انسان‌ها، رقابت برای بقا و در نتیجه زنده ماندن قوی‌ترها و از بین رفتن ضعفا بنیان نهاده شده است.

وی افزود: «ناسیونال سوسیالیسم» یا فاشیسم آلمانی به برتری نژاد آریایی و نقطه اوج آن، نژاد ژرمن معتقد بود و این خود را در شعار محوری آن یعنی  «آلمان برتر از هر چیز است» (Deutschland über alles) نشان داد. نقش ایده بقای اصلح در اینجا به سرکوبی و نابودی سیستماتیک نژادهای پست‌تر و مردمان ضعیف‌تر برمی‌گشت.

نادری عنوان کرد: هزاران انسان در فرایند اجرا کردن ایده بقای اصلح به صورت سیستماتیک زیر فشار قرار گرفتند و  عده ای قربانی شدند، تا به تعبیر «راینهارد کوینل» راه گریزی برای چرخه سرمایه‌داری در حال بحران به وسیله فاشیسم ایجاد شود. جان انسان‌های ضعیف‌تر در این چرخه اصلاً ارزشی نداشت. باید به پای سرمایه‌داری قربانی می‌شدند.

رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران تأکید کرد: اگر سال‌های میان دو جنگ جهانی، فاشیسم نقطه اوج سرمایه‌داری مدرن بود و ایده بقای اصلح در رأس این سیستم، اکنون (به تعبیر مکتب فرانکفورت) «توتالیتاریسم» سرمایه‌داری مدرن در رأس و همچنان ایده مرکزی، همان نظریه بقای اصلح، بدون کم و کاست است.

ویروس کرونا با همان دستور کار فاشیسم قرن بیستمی به پاکسازی سیستماتیک ضعیف‌ترها، افراد مسن و البته کم‌بضاعت می‌پردازد و از این رو با توجه به ساختار هوشمند و کارویژه اش، فرضیه «بیوتروریسم» درباره آن قوی است.

نادری در ادامه گزارش خود نوشت: آنچه کرونا انجام می‌دهد کشتن کسانی است که توانایی جسمی کمتری برای کار دارند و نمی‌توانند در چرخه سرمایه‌داری مدرن، برای انباشت سرمایه تلاش کنند و صرفاً سربار جامعه هستند. کودکان به این ویروس مبتلا نمی‌شوند و جوانان جان سالم به در می‌برند و تنها افراد مسن و بیمارانی که به لحاظ جسمی ضعف دارند، می‌میرند و این دقیقاً همان ایده بقای اصلح است که سرمایه‌داری متأخر با مرکزیت آمریکا در حال پیگیری آن است و البته شامل حال جامعه و مردم خودش نیز می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می افزاید: رفتارشناسی کشورهای اروپایی و آمریکا در قرنطینه نکردن و نیز بیان اینکه ۷۰ درصد مردم مبتلا خواهند شد، شواهدی است مبنی بر این فرضیه که سرمایه‌داری متأخر می‌خواهد از شر افراد پیر و ضعیف خلاص شود.

انتهای پیام/4106/4033/پ

http://ana.ir/i/479589
غالب ساحات جامعه انسانی از کرونا متأثر می‌شوند/ کرونا و تبعات آن برای جامعه بشری

غالب ساحات جامعه انسانی از کرونا متأثر می‌شوند/ کرونا و تبعات آن برای جامعه بشری

کرونا کشورهای اروپایی را درنوردید/ 7500 نفر تاکنون در ایتالیا جان خود را از دست دادند

کرونا کشورهای اروپایی را درنوردید/ 7500 نفر تاکنون در ایتالیا جان خود را از دست دادند

انگلیس توان سیاسی خود را برای لغو تحریم‌ها علیه ایران به‌کار گیرد

انگلیس توان سیاسی خود را برای لغو تحریم‌ها علیه ایران به‌کار گیرد

دشمنی رژیم آمریکا با مردم ایران به مرحله تروریسم سلامت رسیده است

دشمنی رژیم آمریکا با مردم ایران به مرحله تروریسم سلامت رسیده است

تعداد مبتلایان به کرونا در قطر به ۵۲۶ نفر رسید

تعداد مبتلایان به کرونا در قطر به ۵۲۶ نفر رسید

فیلم/ پلمب واحد‌های صنفی غیرضروری درصورت باز بودن

فیلم/ پلمب واحد‌های صنفی غیرضروری درصورت باز بودن

فراگیری جهانی کرونا، «سلاح بیولوژیک» آمریکاست/توطئه کاهش شدید جمعیت جهان بر مبنای نظریه نئوفاشیستی

فراگیری جهانی کرونا، «سلاح بیولوژیک» آمریکاست/توطئه کاهش شدید جمعیت جهان بر مبنای نظریه نئوفاشیستی

دیپلمات روس به تداوم تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا اعتراض کرد

دیپلمات روس به تداوم تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا اعتراض کرد

 کرونا کدام نشست‌های بین المللی را لغو کرد؟ / از اجلاس اتحادیه عرب تا کمپ دیوید

کرونا کدام نشست‌های بین المللی را لغو کرد؟ / از اجلاس اتحادیه عرب تا کمپ دیوید

مبتلایان جدید کرونا در چین از مسافران خارجی‌ هستند

مبتلایان جدید کرونا در چین از مسافران خارجی‌ هستند