دوشنبه  11  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
وزیر خارجه آمریکا:

آماده مذاکره در صورت تغییر رفتار ایران هستیم

چهارشنبه 30 بهمن 1398 ساعت 14:53
وزیر امور خارجه آمریکا از آمادگی کاخ سفید برای گفتگو با ایران به‌شرط تغییر رفتار جمهوری اسلامی خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از رویترز، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا گفت که واشنگتن آماده مذاکره با ایران در هر زمانی است اما تهران باید در رفتارش تغییرات اساسی ایجاد کند.

پمپئو که از آفریقا در حال عزیمت به عربستان سعودی است و درصدد است با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه این کشور عربی دیدار و گفت‌وگو کند، تصریح کرد که واشنگتن آمادگی دارد در هر زمانی با ایران وارد گفت‌وگو شود اما تهران باید «اساساً» رفتار خود را تغییر دهد.

پمپئو در جمع خبرنگاران در «آدیس‌آبابا» پایتخت اتیوپی قبل از عزیمت به عربستان سعودی گفت: «ما (برای گفت‌وگو با ایران) عجله‌ای نداریم، فشار حداکثری ادامه دارد. فقط کمپین فشار اقتصادی نیست...(بلکه) انزوا از طریق دیپلماسی نیز هست».

این دیپلمات آمریکایی در ادامه در اظهاراتی مداخله‌جویانه به بازداشت اتباع آمریکایی و اروپایی که به اتهامات مختلف ازجمله جاسوسی دستگیر شده‌اند، گفت: «اقدام ایران در بازداشت (اتباع) آمریکایی و اروپایی غیرقانونی و غیرقابل‌قبول است».

وزیر خارجه آمریکا قرار است از ۱۹ فوریه تا ۲۱ فوریه (۳۰ بهمن تا دوم اسفندماه) به عربستان سعودی سفر کرده و با مقامات این کشور در خصوص طیفی از مسائل منطقه غرب آسیا گفت‌وگو کند.

پیش از این وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که پمپئو در ریاض با رهبران سعودی در خصوص مسائل منطقه و دوجانبه ازجمله ایران، یمن و حقوق بشر گفت‌وگو خواهد کرد.

این دیپلمات آمریکایی در حالی از آمادگی واشنگتن برای مذاکره با ایران سخن به میان آورده است که پیش از این در سفر دوره‌ای خود به آفریقا از دیدار برخی سیاستمداران دموکرات ازجمله سناتور «کریس مورفی» با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران ابراز نگرانی کرده بود.

وی با لحنی غیرمحترمانه و غیر دیپلماتیک علیه ظریف و ایران، مدعی شد: «این (ظریف) وزیر خارجه کشوری است که یک آمریکایی را در بیست‌وهفتم دسامبر به قتل رساند. این (ظریف) وزیر خارجه کشوری است که بزرگ‌ترین حامی دولتی تروریسم و بزرگ‌ترین حامی تفکر ضد یهودی در جهان است».

پمپئو همچنین هفته گذشته (۲۲ بهمن‌ماه) در پیامی در توئیتر به اقدام اخیر ایران در پرتاب ماهواره ظفر واکنش نشان داد و نوشت: «رژیم ایران از پرتاب ماهواره برای توسعه بیشتر توانایی‌های موشک بالستیک خود استفاده می‌کند که به این کشور اجازه می‌دهد تا دشمنان خود را تهدید کرده و ثبات منطقه‌ای را نیز تهدید کند.» و همچنین در ادامه این پیام مدعی شد که نباید به ایران اجازه داده شود تا به توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک بپردازد.

وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به اتیوپی، به آلمان، سنگال و آنگولا سفر کرده و با مقام‌های این کشورها دیدار و گفت‌وگو داشته است و بعد از عربستان قصد سفر به عمان را دارد.

انتهای پیام/4106/

 

http://ana.ir/i/473088
دلایل ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران دروغ است

دلایل ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران دروغ است

تقابل ترامپ با ایران، آمریکا را به خطر انداخته است

تقابل ترامپ با ایران، آمریکا را به خطر انداخته است

قطعنامه محدودکننده اختیارات ترامپ علیه ایران فردا رأی‌گیری می‌شود

قطعنامه محدودکننده اختیارات ترامپ علیه ایران فردا رأی‌گیری می‌شود

نمایش اوج اختلاف بین رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و ترامپ + ویدیو

نمایش اوج اختلاف بین رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و ترامپ + ویدیو

تصویب طرحی برای کاستن از اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران

تصویب طرحی برای کاستن از اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران

تحریم مردم ایران پایان یابد، جنگ نمی‌خواهیم

تحریم مردم ایران پایان یابد، جنگ نمی‌خواهیم