دوشنبه  18  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
میدل ایست آی:

چگونه لابی آیپک در حال از دست دادن حمایت کنگره است؟ / کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل یا گروه نفرت؟!

شنبه 26 بهمن 1398 ساعت 00:02
لابی صهیونیستی آیپک که روزگاری در دوره ریاست جمهوری اوباما در اوج بود، پس از روی کار آمدن ترامپ در حال از دست دادن حمایت اعضای کنگره است، به‌گونه‌ای که انتقادات از این گروه، هر روز آشکار و آشکارتر می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از «میدل ایست آی»، «آیپک»، (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل)، همواره خود را به‌عنوان یک تشکل دوحزبی (شامل جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها) با هدف حفظ حمایت از اسرائیل در میان همه طیف‌های سیاسی آمریکا معرفی کرده است. رؤسای جمهور جمهوری‌خواه و دموکرات از این گروه تمجید کرده‌اند و برخی از تدابیر این کمیته، از حمایت دو حزب اصلی آمریکا برخوردار بوده است.

این لابی با بیش از 100 هزار عضو، هرساله میلیون‌ها دلار خرج سرمایه‌گذاری در نفوذ بر سیاست‌های دولتی و قانون‌گذاری آمریکا می‌کند اما شرایط برای آیپک حال تغییر است. «نیوت گینگیریچ»، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا زمانی این کمیته را «مؤثرترین گروه در راستای منافع عمومی» این کشور می‌نامید اما حالا یک نماینده زن برجسته کنگره، آیپک را «گروه نفرت» نامید.

سخنرانی نتانیاهو در نشست لابی صهیونیستی آیپک

تصویر او به همراه دیگر اعضای مجلس نمایندگان آمریکا یعنی «رشیده طلیب» و «ایلهان عمر» در یک تبلیغ علیه آیپک دیده می‌شود که «رادیکال‌های حزب دموکرات» را «به فشردن گلوی مردم آمریکا» از طریق فشار برای اتخاذ سیاست‌های ضدیهودی و ضداسرائیلی متهم کردند. این تبلیغ که اکنون حذف‌ شده است، آن‌چنان تند بود که برخی، نمایندگان منتقد کنگره را به اعضای گروه دولت اسلامی که به داعش مشهور است، تشبیه کردند.

رویکرد ضد صهیونیستی «بتی مک کالم»

«مک کالم» که لایحه‌ای را با هدف جلوگیری از کمک ایالات‌متحده به اسرائیل برای زندانی کردن و سوءاستفاده از کودکان فلسطینی ارائه کرده بود، عضوی از کنگره است که این تبلیغ را تهیه‌کرده بود.

به گفته وی: «آیپک از حامیان خود می‌خواهد که باور کنند لایحه من موسوم به H.R. 2407، برای محافظت از کودکان فلسطینی از بازجویی نشدن و مورد آزار و اذیت و حتی شکنجه قرار نگرفتن در زندان‌های ارتش اسرائیل، شرورانه‌تر از تهدید داعش است. این فقط یک لفاظی سیاسی صرف نیست بلکه سخنانی نفرت‌آمیز است.»

بتی مک‌کالم، عضو کنگره آمریکا و منتقد رژیم صهیونیستی 

این پاسخ چند روز پس از آن داده شد که آیپک این تبلیغات را رد و با قاطعیت از انتشار آن‌ها عذرخواهی کرد. اما فراتر از آن، این اتفاق حاکی از کاهش اجماع دوحزبی در مورد اسرائیل است که اوباما در سال 2008 به آن اشاره کرده بود.

معمای آیپک

سه ماه پس‌ازآنکه دموکرات‌ها اکثریت مجلس نمایندگان ایالات‌متحده را در سال گذشته به دست آوردند، رهبران ارشد آن‌ها در کنفرانس سالانه آیپک حضور یافته و به این گروه اطمینان دادند که کنگره، حمایت مستمر خود از اسرائیل را حفظ خواهد کرد. اما علائم هشدار دهنده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد اجماع دو حزب به نفع اسرائیل در حال از بین رفتن است. چپ‌گرایان این حزب، نفوذ را در سیاست‌های دموکرات‌ها افزایش داده و گفتگوهای مربوط به اسرائیل و فلسطین را در صدر فرایندها قرار داده‌اند.

«نانسی پلوسی»، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا و «ستنی هوایر»، رهبر اکثریت این مجلس به ادامه فشار برای حمایت از اسرائیل در کمیسیون‌های این نهاد تقنینی ازجمله صدور قطعنامه‌ای در محکومیت جنبش «بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل» ادامه داده‌اند. بااین‌حال، رئیس‌جمهور آمریکا با ورود به کاخ سفید، هر آنچه دولت راست‌گرای اسرائیل خواست به آن داد و کار برای دموکرات‌های ارشد به‌منظور پشتیبانی کامل از سیاست‌های کاخ سفید، دشوار شد.

در حقیقت، بسیاری از آن‌ها طرح ترامپ که موردحمایت آیپک بود به‌منظور پایان مناقشه اسرائیل و فلسطین از طریق انضمام همه شهرک‌های کرانه باختری به اسرائیل را رد کردند. درعین‌حال، انتقاد سران و بزرگان حزب دموکرات از اسرائیل بیشتر و بیشتر شد.

معاون «انستیتوی عرب‌های آمریکایی» در واشنگتن: «آیپک با تضادی اساسی سروکار دارد. آن‌ها سیاست‌هایی را برای سکوت در مورد اسرائیل ترویج می‌کنند - چک سفیدی به اسرائیل برای انجام هر کاری داده‌اند - اما درعین‌حال می‌خواهند از حمایت جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها برخوردار باشند.»

این یک معضل برای آیپک ایجاد کرده است که چگونه می‌توان از سیاست‌های یک حزب سیاسی بدون بیگانه شدن با طرف دیگر حمایت کرد؟

کابوس سندرز برای صهیونیست‌ها

پیشتازی «برنی سندرز» در نظرسنجی‌ها و تبلیغات آیپک علیه اعضای حزب دموکرات، این واقعیت غیرقابل‌انکار در خصوص تغییر حمایت این حزب به نفع فلسطینی‌ها نشان می‌دهد. بااین‌حال بسیاری از دموکرات‌ها در کنگره تعهد جدی خود را به روابط ایالات‌متحده با اسرائیل و مناسبات با آیپک حفظ کرده‌اند.

برنی سندرز

برنی سندرز، سناتور منتقد سیاست‌های رژیم صهیونیستی

موضع سندرز درباره معامله قرن نیز قابل‌توجه است. وی در یادداشتی توئیتری در رد طرح صلح ترامپ نوشت: «هرگونه توافق صلح قابل قبولی باید با حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل سازگار باشد. هرگونه توافقی باید به اشغالگری اسرائیل پایان داده و حق تعیین سرنوشت فلسطینی‌ها را در چارچوب دولتی مستقل محقق کند. طرح به‌اصطلاح صلح ترامپ این مهم را محقق نکرده و تنها مناقشه را دائمی می‌کند. این غیرقابل‌قبول است.»

سندرز حتی پا را فراتر از این گذاشته و در آبان ماه طی سخنانی که در کنفرانس سالانه «جی استریت»‌ ایراد کرد گفت: «فلسطینی‌ها حق زندگی در آرامش و امنیت را دارند و بخشی از کمک‌های نظامی ۳.۸ میلیارد دلاری آمریکا به اسرائیل باید صرف کمک‌های بشردوستانه در نوار غزه شود.» وی همچنین وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات آتی آمریکا از کمک نظامی این کشور به‌عنوان اهرمی برای کنار گذاشتن شهرک‌سازی توسط اسرائیلی‌ها و ترغیب آنان برای ورود به مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها استفاده کند.

معاون «انستیتوی عرب‌های آمریکایی» در واشنگتن که یک گروه حمایتگر از فلسطینیان است می‌گوید: «مشکل اینجاست که واقعیت گفتمان سیاسی ما این است که هیچ مسئولیت‌پذیری دوحزبی در مورد اسرائیل در آمریکا وجود ندارد.»

از سوی دیگر، این لابی طرفدار اسرائیل چندین توئیت منتشر و از قانون‌گذاران ارشد دموکرات به خاطر محکوم کردن اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای انتشار لیست شرکت‌هایی که روابط تجاری با شهرک‌های صهیونیست‌نشین کرانه باختری دارند و از نظر اکثر کشورهای جامعه بین‌المللی غیرقانونی محسوب می‌شوند، تشکر کرد.

مک کالم در قبال این رویداد، از اعضای حزب دموکرات خواسته بود که در حمایت از حقوق بشر «موضع‌گیری کنند» و تصریح کرد که «زبان آیپک برای شیطنت کردن است؛ اتفاقی که در دوره ریاست جمهوری ترامپ روی داده و نباید معمول شود.»

انتهای پیام/4106/پ

http://ana.ir/i/471946
سندرز برنده انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت نوادا شد

سندرز برنده انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت نوادا شد

ایلهان عمر؛ از جنگ داخلی سومالی تا ایستادگی در مقابل ترامپ

ایلهان عمر؛ از جنگ داخلی سومالی تا ایستادگی در مقابل ترامپ

 الهان عمر اتهام نقض قوانین ایالتی علیه خود را سیاسی دانست

الهان عمر اتهام نقض قوانین ایالتی علیه خود را سیاسی دانست

روایت نانسی پلوسی از سقوط پایتخت آمریکا بر روی زمین! + ویدئو

روایت نانسی پلوسی از سقوط پایتخت آمریکا بر روی زمین! + ویدئو

انتقاد از دولت راست‌گرا در تل‌آویو برابر با یهودستیزی نیست

انتقاد از دولت راست‌گرا در تل‌آویو برابر با یهودستیزی نیست

چرا نامزدهای دمکرات انتخابات 2020 در نشست آیپک حاضر نشدند؟

چرا نامزدهای دمکرات انتخابات 2020 در نشست آیپک حاضر نشدند؟