يكشنبه  17  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

شاخصه‌های افول محبوبیت اجتماعی ترامپ در جامعه آمریکا / همه منتظر رفتن مستأجر کاخ سفید هستند

پنجشنبه 24 بهمن 1398 ساعت 00:02
افول جایگاه رئیس‌جمهور آمریکا در میان مردم این کشور آن‌چنان شدت یافته که حتی رسانه‌های حامی وی نیز زبان به انتقاد از مستأجر کاخ سفید گشوده و چشم‌انتظار پایان دوره مسئولیتش هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا یکی از فعالان شبکه اجتماعی توئیتر است و حتی پیش از قدم گذاشتن به کاخ سفید، در این شبکه اجتماعی فعال بود. او برای این کار دلایلی دارد که یکی از آن‌ها، انتقال مستقیم پیام‌هایش به مخاطبان و پاسخگویی به شیوه دلخواه است. با این حال، وقتی زمام امور اجرایی آمریکا به دست او افتاد، روابطش با شبکه‌های خبری حامی او ازجمله فاکس‌نیوز نزدیک‌تر شد و از آنجا به شبکه‌ها و رسانه‌های منتقد همچون شبکه سی.ان.ان، روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پست حمله کرد. اما مجموعه‌ای از عوامل دست‌به‌دست هم دادند و محبوبیت نه‌چندان بالای او را که به لطف «مجمع گزینندگان»‌ (آرای الکترال) حاصل‌شده بود، رو به افول برد. کار به جایی رسید که حتی شبکه فاکس‌نیوز هم که سنگر رسانه‌ای او به شمار می‌آمد، زبان به انتقاد از سیاست‌های داخلی و خارجی وی گشود و وضعیت ترامپ را تا پیش از رسیدن به ریاست جمهوری به قهقرا برد؛ به‌نحوی‌که ترامپ ماند و توئیتر!

فریاد زنده‌باد شبکه‌های اجتماعی

حدود دو هفته پیش وی با اشاره به پخش صحبت‌های «کریس فن هولن» سناتور دموکرات مریلند در دفاع از استیضاح و محاکمه ترامپ، در توییتر نوشت: «دموکرات‌ها حتی مناظره‌های کم‌بیننده خود را هم به فاکس نمی‌دهند، خوب، در فاکس‌نیوز چه خبر است؟» ترامپ همچنین به «کریس والاس» از مجریان فاکس نیوز که بعضاً از ترامپ انتقاد کرده، حمله کرد و نوشت که والاس باید در شبکه‌های «جعلی» مانند «سی.ان.ان» مجری‌گری کند. رئیس‌جمهور آمریکا در پایان با اشاره به اینکه سی.ان.ان و دیگر شبکه‌ها در حال نابودی‌اند، نوشت: «ببینید، این آغاز پایان فاکس‌نیوز است... شبکه‌های اجتماعی فوق‌العاده هستند.»

ترامپ توئیتر

فاکس‌نیوز درواقع، یکی از آخرین رسانه‌هایی است که به صف منتقدان ترامپ پیوست، چراکه موج انتقادات از کلیددار کاخ سفید در موضوعات مختلف به‌ویژه در ماجرای استیضاح همواره وجود داشته و علی‌الدوام تقویت‌شده است. چند روز پیش از آغاز محاکمه استیضاح ترامپ در مجلس سنا، نظرسنجی پایگاه «گالوپ» نشان داد که ۴۶ درصد از آمریکایی‌ها می‌خواهند ترامپ محکوم و برکنار شود، این در حالی است که فقط 44 درصد عملکرد وی را تأیید کرده بودند و آمار مخالفانش پیش از ارجاع پرونده وی به سنا به 51 درصد هم رسیده بود. آش تخلفات رئیس‌جمهور آمریکا در پرونده استیضاح آن‌قدر شور شد که حتی جمهوری‌خواهان هم حرفی برای دفاع از وی نداشتند.

«لامار الکساندر»،  (Lamar Alexander) سناتور جمهوری‌خواه در گفت‌وگو با  «ان‌بی‌سی نیوز» درباره اقدام ترامپ برای درخواست از رئیس‌جمهور اوکراین گفت: «به نظرم ترامپ نباید این کار را می‌کرد؛ او با تعلیق ارسال کمک‌های نظامی و دیگر کمک‌ها (به کی‌یف) تلاش کرد مقام‌های اوکراینی را در مسئله تحقیق از بایدن ترغیب کند؛ این اقدامی «نابجا» و «عبور از خط (قرمز)» بود؛ اما تنها پرسشی که باقی می‌ماند این است که چه کسی باید برای برکناری‌اش تصمیم بگیرد. نتیجه‌ای که به آن رسیده‌ام این است که مردم آمریکا تصمیم‌گیرنده این موضوع هستند.»

اخراجی‌های دولت ترامپ

مستأجر کاخ سفید پس از رها شدن از بند استیضاح، دست به انتقام‌جویی زد و دو نفر از مسئولان برجسته این کشور - سرهنگ «الکساندر ویندمن» عضو برکنار شده شورای امنیت ملی آمریکا و «گوردون ساندلند»، سفیر سابق آمریکا در اتحادیه اروپا – را اخراج کرد. ترامپ «سالی ییتس»، دادستان کل موقت آمریکا را هم تنها چند روز پس از ادای سوگند به دلیل مخالفت با فرمان اجرایی وی مبنی بر جلوگیری از ورود اتباع ایران، عراق، سوریه، لیبی، سودان، سومالی و یمن به خاک آمریکا اخراج کرد.

«جیمز کومی»، رئیس اف. بی. آی و مسئول تحقیق از ارتباط تیم انتخاباتی وی با روسیه، «اندرو مک کیب»، معاون اف. بی. آی که با «کومی» کار کرده بود، «جف سشنز»، دادستان سابق آمریکا و «جیمز ماتیس» نخستین وزیر دفاع ترامپ، از دیگر مسئولین برجسته‌ای بودند که رئیس‌جمهور آمریکا عذر آن‌ها را خواست. برخی دیگر از مقامات دولت ترامپ هم ترجیح دادند که پیش از اخراج، خودشان محترمانه از کاخ سفید بروند. «جنیفر ویلیامز»، معاون مایک پنس (معاون ترامپ)، «تیم موریسون»، دستیار ویژه رئیس‌جمهور آمریکا و مدیرکل نهاد مقابله با سلاح‌های کشتارجمعی و بیولوژیکی، «جان بولتون»، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و «ماری یووانوویچ»، سفیر پیشین آمریکا در اوکراین ازجمله کسانی بودند که به‌نوعی در تنگنای استعفا قرار گرفتند و رفتند.

صندلی‌های خالی در کاخ سفید

با این حساب، برخی از پست‌های حساس در کاخ سفید ماه‌ها و سال‌هاست که خالی هستند. بر اساس اعلام مؤسسه «همکاری برای خدمات عمومی» که مؤسسه‌ای تحقیقاتی درباره عملکرد دولت‌هاست، حدود یک‌چهارم (تقریباً 40 درصد)‌ از پست‌های کابینه ترامپ به‌وسیله سرپرست اداره می‌شوند اما واکنش وی در این خصوص جالب‌توجه است. ترامپ در همان سال اول ریاست جمهوری در پاسخ به سؤالی درباره صندلی‌های خالی دولتش گفت: «به‌طورکلی من به دنبال انتصاب‌های بیشتر نیستم زیرا ما نیازی به آن‌ها نداریم. منظور من این است که اگر دقت کنیم برخی از سازمان‌ها و آژانس‌ها خیلی بزرگ هستند و در کل غیرضروری. در این سازمان‌ها و ارگان‌ها صدها هزار تن کار می‌کنند.»

بیشتر بخوانید:

۲ راه برای ترک کاخ سفید وجود دارد؛ یا استعفای پیشدستانه یا اجبار به استعفا!

هرج‌ومرج در کاخ سفید

 

جنگ تجاری ترامپ، صدای بانک مرکزی آمریکا و متحدانش را هم درآورد!

پس از اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی ازجمله فولاد، بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) طی گزارشی با عنوان «تأثیر تعرفه‌های جهانی بر تولیدات ایالات‌متحده در 2019-2018» اعلام کرد: «وضع تعرفه‌های جدید توسط دونالد ترامپ به بهانه دفاع از تولید ملی باعث بیکاری در بخش تولیدی و افزایش قیمت‌ها شده است. تأثیر بلندمدت تعرفه‌های جدید میان آمریکا و شرکای تجاری نگران‌کننده است. این تعرفه‌ها تاکنون باعث رشد تولید در آمریکا نشده است.» همان زمان، مقام‌های اروپایی ازجمله «ژان کلود یونکر» رئیس سابق کمیسیون اروپا اعلام کردند که این اتحادیه با اقدامات تلافی‌جویانه «با افزایش عوارض واردات محصولات کشاورزی، فولاد و دیگر اجناس آمریکایی» پاسخ قاطعی به این تصمیم واشنگتن می‌دهد و بر واردات ۲, ۸ میلیارد دلار از محصولات آمریکایی، تعرفه‌های مالیات‌های جدید وضع کرد. یونکر تصریح کرد اروپا خواهان جنگ تجاری با آمریکا نیست؛ اما واشنگتن باید بداند که اروپایی‌ها برده سیاست داخلی آمریکا نیستند. «هنری کیسینجر»، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا در دوره‌های ریاست جمهوری «ریچارد نیکسون» و «جرالد فورد» در گفتگو با نشریه «اکسپرس» به جنگ تجاری آمریکا با چین اشاره و تأکید کرد که این نبردی «ویرانگر» است.

ترامپ

از طرفی، رهبران کشورهای قدرتمند اروپایی همچون آلمان و فرانسه خواستار استقلال قاره سبز از آمریکا شده و پس از مشکلاتی که ترامپ بر آن‌ها در خلال جنگ تجاری و فشار برای هزینه بیشتر در ناتو وارد آورد، علناً از ضرورت «ایستادن روی پای خود» سخن به میان آورده‌اند. این جدای از انزجار جهانی ایجاد شده به دلیل حمایت ترامپ از جنایات عربستان در یمن و قتل «جمال خاشقجی»، منتقد سعودی است.

و بالاخره اینکه به محاق رفتن مقبولیت اجتماعی و جهانی ترامپ، موضوع بسیار مهمی است که شاید نظیر آن را در کمتر رئیس‌جمهوری در جهان می‌توان آدرس داد. افزون بر اکثریت مردم آمریکا، قریب به اتفاق مردم و رهبران دنیا نیز از ترامپ دل خوشی ندارند و منتظر پایان کار دولت وی هستند. از این منظر، تکیه یا همراهی با سیاست‌های واشنگتن رفتن به قعر چاه با طنابی پوسیده است که سرنوشتی نامعلوم را برای هر کشوری رقم می‌زند.

انتهای پیام/4106/پ

http://ana.ir/i/471609
بازرس کل جامعه اطلاعاتی آمریکا برکنار شد

بازرس کل جامعه اطلاعاتی آمریکا برکنار شد

دادستانی ترکیه خواهان حبس مهره‌های نزدیک به «بن سلمان» شد

دادستانی ترکیه خواهان حبس مهره‌های نزدیک به «بن سلمان» شد

مهم‌ترین موضوعات علمی که ترامپ مخالف آنهاست!

مهم‌ترین موضوعات علمی که ترامپ مخالف آنهاست!

بیشتر مردم آمریکا خواهان برکناری ترامپ هستند

بیشتر مردم آمریکا خواهان برکناری ترامپ هستند

بیش از نیمی از مردم آمریکا خواهان برکناری ترامپ هستند

بیش از نیمی از مردم آمریکا خواهان برکناری ترامپ هستند

تنها ۲۵% مردم موافق استیضاح من هستند!

تنها ۲۵% مردم موافق استیضاح من هستند!

منزوی شدن و کاهش محبوبیت آمریکا

منزوی شدن و کاهش محبوبیت آمریکا

نتیجه یک نظرسنجی در آمریکا؛ توئیت‌های ترامپ تهاجمی است

نتیجه یک نظرسنجی در آمریکا؛ توئیت‌های ترامپ تهاجمی است

بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2020 ترامپ را شکست می‌دهد

بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2020 ترامپ را شکست می‌دهد

مخالفت یهودیان آمریکا با سیاست‌های ترامپ

مخالفت یهودیان آمریکا با سیاست‌های ترامپ

61 درصد آمریکایی‌ها با اعلام وضعیت اضطراری توسط ترامپ مخالف‌اند

61 درصد آمریکایی‌ها با اعلام وضعیت اضطراری توسط ترامپ مخالف‌اند

چالش جدید نظرسنجی‌های انتخاباتی در آمریکا

چالش جدید نظرسنجی‌های انتخاباتی در آمریکا