پنجشنبه  14  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

نامزدهای دموکرات درباره ایران و برجام چه نظری دارند؟

دوشنبه 21 بهمن 1398 ساعت 10:06
روزنامه نیویورک‌تایمز طی گزارشی نظرات نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات را بازتاب داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی مبسوط به دیدگاه‌های نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درباره مسائل مختلف پرداخته است. در یکی از این گزارش‌ها نظرات همه نامزدهای مطرح انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها را درباره پرونده ایران و مسائل مختلف مربوط به ایران جویا شده است. در این گزارش سوالاتی به‌صورت یکسان از افراد مختلف پرسیده شده است و پاسخ‌های آن‌ها عیناً در زیر آن درج‌شده است.

در ابتدای گزارش با پیش‌زمینه‌ای درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در سال 2015 از نامزدهای دموکرات پرسیده است که با توافق رهاشده (از سوی دونالد ترامپ) چه‌کار خواهند کرد؟

«مایکل بنت» سناتور 55 ساله ایالت کلرادو گفته، بدون پیش‌شرط به آن بازمی‌گردم.

«جو بایدن» معاون باراک اوباما گفته، ترور اخیر قاسم سلیمانی حذف یک بازیگر خطرناک بود، اما همچنین چشم‌انداز چرخه تنش‌ها در منطقه را افزایش داد و باعث شد تهران از محدودیت‌های هسته‌ای خود عقب‌نشینی کند. تهران باید به محدودیت‌های خود در برجام بازگردد. اگر آن‌ها این کار را کنند من دوباره به توافق بازخواهم گشت و با همکاری متحدانمان از طریق دیپلماسی تلاش می‌کنیم آن را گسترش دهیم و به دیگر اقدامات ایران ازجمله فعالیت‌های بی‌ثبات کننده بپردازیم.

«مایکل بلومبرگ» نیز گفته، بدون پیش‌شرط به برجام برمی‌گردم.

«پت بوته‌جج» که برنده انتخابات درون‌حزبی در ایالت آیووا بود گفته، بدون هیچ پیش‌شرطی به برجام بازمی‌گردم.

«برنی سندرز» سناتور 78 ساله ایالت ورمونت گفته، من بدون هیچ پیش‌شرطی به برجام برمی‌گردم، ایران هم باید به تعهداتش عمل کند. سپس مذاکرات بیشتری را برای حل مسئله موشک‌های بالستیک ایران، حمایت از تروریسم و حقوق بشر دنبال می‌کنم.

«الیزابت وارن» سناتور 70 ساله ایالت ماساچوست گفته، بدون هیچ پیش‌شرطی به برجام برمی‌گردم.

روزنامه نیویورک‌تایمز در سؤال دوم از نامزدهای انتخاباتی پرسیده آیا دونالد ترامپ در صدور دستور ترور سردار سلیمانی از اختیارات قانونی خود استفاده کرده است؟ آیا ترور او عادلانه و عاقلانه بود؟

مایکل بنت در پاسخ به این سؤال گفت: تصمیم‌گیری برای چنین حمله‌ای نیاز به یک تحلیل کامل حقوقی مبتنی بر یک توجیه مستحکم است اما ما تاکنون چنین چیزی از کاخ سفید ندیدیم. سؤال مهم این است که آیا این تصمیم سیاسی هوشمندانه‌ای بود؟ بر اساس دلایلی که رئیس‌جمهور و دولتش ارائه کردند این یک تصمیم بی‌پروایانه بود و آمریکا را امن‌تر نکرده است.

کمپین بایدن در پاسخ به این سؤال نیویورک‌تایمز را به چکیده سیاست خارجی خود ارجاع داد؛ روند تصمیم‌گیری برای ترور قاسم سلیمانی تصادفی و بدون مشورت با کنگره و متحدانمان و بدون توجه به عواقب آن انجام شد و ما از دولت ترامپ توضیحات متغیری شنیدیم، پاسخ‌های اجتناب‌ناپذیر و اینکه وی یک تهدید فوری بود بدون اینکه شواهدی برای این توجیهات ارائه شود.

مایکل بلومبرگ گفته، قانونی بود؟ بله. عادلانه بود؟ بله، مشروط بر اینکه ما اطلاعاتی از تهدید فوری بودن وی برای آمریکایی‌ها می‌داشتیم. وی مدعی شد، سلیمانی در کشته شدن صدها آمریکایی و ده‌ها هزار عراقی و سوری دست داشت. آیا عاقلانه بود؟ درنهایت بستگی به این دارد که این مسئله سه نفع برای آمریکایی‌ها در بر داشته باشد؛ ایران را از دستیابی به سلاح اتمی متوقف کند، از حمله به آمریکایی‌ها جلوگیری کند و از یک جنگ گسترده‌تر جلوگیری کند. که همه این‌ها نامشخص است.

پت بوته جج نیویورک‌تایمز را به بیانیه خود بعد از ترور سردار سلیمانی ارجاع داده است. وی گفته، اولویت اصلی فرمانده کل قوا باید حفاظت از آمریکایی‌ها و منافع امنیت ملی ما باشد. هیچ شکی نیست که قاسم سلیمانی برای امنیت ما یک تهدید بود و او مغز متفکر حمله به آمریکایی و متحدان ما بود که به مرگ صدها نفر منجر شد. اما سؤالات جدی وجود دارد که این تصمیم چگونه اتخاذشده و آیا برای عواقب آن آمادگی وجود داشت.

برنی سندرز دراین‌باره گفته؛ نه. آمریکا در جنگ با ایران نیست و کنگره هیچ مجوز اقدام نظامی علیه ایران نداده بود. صراحتاً مدارکی وجود دارد که قاسم سلیمانی در اقدامات تروریستی مشارکت داشت و از حمله به نیروهای آمریکایی در عراق حمایت می‌کرد. اما سؤال این نیست که او آدم بدی بود بلکه این است که آیا ترور او آمریکایی‌ها را فرماندهی کرده است؟ پاسخ آشکارا منفی است.

الیزابت وارن گفته؛ نه. تصمیم بی‌پروایانه رئیس‌جمهور ما را به لبه یک جنگ دیگر در خاورمیانه برد. دولت ترامپ هیچ مدرکی درباره اینکه او یک تهدید فوری بود ارائه نکرد. هیچ مشورتی قبلی با کنگره انجام نشد و هیچ تلاش بالقوه‌ای نیز برای مقابله با عواقب آن برای نیروهایمان و کشورمان یا حتی برای استراتژی خود رئیس‌جمهور در خاورمیانه صورت نگرفت. اقدامات خطرناک ترامپ آمریکا را ناامن کرده است.

سؤال بعدی روزنامه نیویورک‌تایمز از نامزدهای دموکرات این است که با توجه به امکان اقدام نظامی علیه ایران، آیا گزینه‌ای را از روی میز حذف می‌کنید؟

مایکل بنت می‌گوید که نه همه گزینه‌ها باید بررسی شود.

کمپین بایدن مجدداً نیویورک‌تایمز را با مانیفست سیاست خارجی وی ارجاع داد؛ من درباره رژیم ایران در توهم نیستم که در رفتارهای بی‌ثبات کننده در سراسر خاورمیانه نقش دارد و ناعادلانه شهروندان آمریکایی را بازداشت می‌کند. اما اینجا یک راه هوشمندانه و یک راه خودکشی برای مقابله با تهدید ایران علیه منافع ملی ما وجود دارد، ترامپ راه دوم را انتخاب کرده است.

مایکل بلومبرگ در این زمینه گفت: اگر بحث منافع و تضمین امنیت شهروندان آمریکا باشد هیچ گزینه‌ای را نباید حذف کرد. آمریکا باید همه اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در فراتر از خاورمیانه را موردبررسی قرار دهد. راهش نه سروصدا و اقدامات سینوسی بلکه از طریق صبر و سیاستی مرکب از تحریم، بازدارندگی نظامی و حمایت از متحدان منطقه‌ای آمریکا است. آمریکا باید این را مشخص کند که تا ایران دست از حمایت از گروه‌های مثل حماس و حزب‌الله برندارد نمی‌تواند به جمع جامعه بین‌المللی بپیوندد.

پت بوته‌جج گفته به این سؤال پاسخ نمی‌دهم.

کمپین برنی سندرز می‌گوید، برنی با متحدان اروپایی آمریکا برای کاهش تنش‌ها با ایران کار می‌کند و یک دیپلماسی تهاجمی که امنیت ایالات‌متحده و شرکایمان را تضمین کند و هم‌زمان از بروز فاجعه جنگ با ایران جلوگیری کند را در پیش خواهد گرفت.

الیزابت وارن می‌گوید، من می‌خواهم به جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه پایان دهم نه اینکه جنگ جدیدی را با ایران شروع کنم. من سربازانمان را به خطر نخواهم انداخت مگر اینکه منافع حیاتی امنیت ملی ما درخطر باشد.

راهکار ما استفاده از یک ایده ساده است؛ التزام به قانون اساسی که بر اساس آن کنگره در هرگونه مشارکت در جنگ نقش تصمیم‌گیرنده دارد.

نیویورک‌تایمز در آخرین سؤال از نامزدهای دموکرات پرسیده است که چه استراتژی نظامی و چه راهبرد دیپلماتیکی برای مقابله با ایران دارند؟

مایکل بنت گفت: من با تصمیم ترامپ برای خروج از برجام مخالف هستم. امید من این است که در آینده طرفین بتوانند به توافقی پایدار دست یابند که توانایی ایران برای دستیابی به سلاح اتمی را محدود کند. بارها گفته‌ام که آمریکا باید به جهان بعد از برجام فکر کند.

جو بایدن می‌گوید، آنچه ایران انجام داده خطرناک اما قابل بازگشت است. اگر ایران به تعهداتش بازگردد، دولت بایدن به برجام بازخواهد گشت. با این کار اعتبار را به ایالات‌متحده بازخواهم گرداند و به جهان می‌گویم که دوباره می‌توانند روی حرف‌ها و تعهدات آمریکا حساب باز کنند. دولت من همچنین از احیای اجماع بین‌المللی درباره سیاست آمریکا در قبال ایران و مضاعف کردن تعهدمان به دیپلماسی استفاده خواهد کرد تا به دیگر رفتارهای مخرب ایران در منطقه بپردازد.

مایکل بلومبرگ گفته؛ آمریکا به یک استراتژی مستحکم برای مقابله با ایران نیاز دارد. این شامل احیا و تقویت توافق هسته‌ای ایران و آمریکا است و حفظ تحریم‌های کنونی علیه ایران تا زمانی که رفتار این کشور تغییر کند. با شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری از توسعه موشک‌های بالستیک و با کشورهای عربی برای مقابله با نیات سلطه‌جویانه ایران همکاری خواهم کرد.

بلومبرگ در ادامه گفته؛ رژیم ایران باید رفتارش را تغییر دهد چه در داخل و چه در خارج. اما این مردم ایران و نه آمریکا هستند که آینده سیاسی خود را تعیین خواهند کرد.

پت بوته جج گفته: ما نباید هیچ توهمی درباره این واقعیت که ایران چالش‌هایی را به منافع آمریکا فراتر از برنامه هسته‌ای این کشور وارد کرده داشته باشیم؛ برنامه موشک‌های بالستیک، رفتار مخرب در منطقه، تهدید علیه متحد ما اسرائیل و مسئله حقوق بشر.

اما حفظ برجام یک پایه برای جایی که ما باید شروع کنیم ایجاد کرده است که از این طریق می‌توانیم به نگرانی‌های خود بپردازیم. اگر مکانیسمی نباشد که به‌صورت قابل راستی آزمایی و همیشگی از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کنیم همه این‌ها غیرقابل‌دسترس خواهد بود. اگر ایران اجرای تعهداتش را از سر بگیرد من به برجام برمی‌گردم اما این توافق را به‌عنوان کف در نظرخواهم گرفت نه سقف.

برنی سندرز گفته؛ من با متحدان اروپایی آمریکا برای کاهش تنش‌ها با ایران همکاری می‌کنم و یک دیپلماسی تهاجمی که امنیت ایالات‌متحده و شرکایمان را تضمین کند و هم‌زمان از بروز فاجعه جنگ با ایران جلوگیری کند را در پیش خواهم گرفت.

الیزابت وارن در پاسخ به این سؤال گفته؛ اولین چیزی که نیاز داریم کاهش تنش و ایجاد یک کانال ارتباطی با ایران است، استفاده از گروه 1+5 و دیگر کانال‌های مذاکره‌ای. بهترین راه برای انجام آن این است که دوباره شروع کنیم به مذاکره که ایران و آمریکا به برجام برگردند. هنوز هم می‌توانیم با دیپلماسی پیش برویم و با توافق‌های موقت اعتماد ساز بر روی اولویت‌های استراتژی خود در منطقه که یکی از آن‌ها محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است تمرکز کنیم.

انتهای پیام/4106/

http://ana.ir/i/471080
سندرز: ترامپ نادان و سردرگم کننده مردم است/ بایدن: ارتش را برای مهار کرونا فرامی‌خوانم

سندرز: ترامپ نادان و سردرگم کننده مردم است/ بایدن: ارتش را برای مهار کرونا فرامی‌خوانم

بایدن پیروز «سه‌شنبه بزرگ» شد/ بلومبرگ انصراف داد

بایدن پیروز «سه‌شنبه بزرگ» شد/ بلومبرگ انصراف داد

نتایج اولیه انتخابات مهم درون‌حزبی دموکرات‌ها (سه‌شنبه بزرگ)؛ بایدن همچنان پیشتاز

نتایج اولیه انتخابات مهم درون‌حزبی دموکرات‌ها (سه‌شنبه بزرگ)؛ بایدن همچنان پیشتاز

سندرز برنده انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت نوادا شد

سندرز برنده انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت نوادا شد

ایران باید به جای جامعه جهانی با آمریکا به توافق برسد

ایران باید به جای جامعه جهانی با آمریکا به توافق برسد

برجام ارزش حفظ کردن ندارد

برجام ارزش حفظ کردن ندارد

کدام کشورها از اقدام ترامپ درباره برجام استقبال کردند؟

کدام کشورها از اقدام ترامپ درباره برجام استقبال کردند؟

درخواست ضد ایرانی پمپئو

درخواست ضد ایرانی پمپئو