جمعه  09  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

چرا مدودف استعفا داد؟

پنجشنبه 26 دی 1398 ساعت 09:01
به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور روسیه خواهان افزایش اختیارات شورای دولتی است که ریاستش با اوست و طرحی را پیشنهاد داده که به موجب آن مجلس، وزیران دولت را منصوب می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، دیمتری مدودف در سخنانی که امروز از تلویزیون روسیه پخش شد گفت استعفای دولت به این منظور صورت می‌گیرد تا به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه این امکان داده شود تا تغییرات مد نظرش برای اصلاح قانون اساسی را انجام دهد.

نکته قابل توجه در این مصاحبه تلویزیونی حضور  پوتین حین این سخنرانی در کنار  مدودف بود، وی کنار مدودف نشسته بود و از او تقدیر کرد.

پس از این استعفای دولت قرار است مدودف که در سابقه خود عنوان سومین رئیس‌جمهور روسیه از زمان فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ را نیز دارد به عنوان معاون رئیس شورای امنیت روسیه انتخاب شود.

پیش‌تر از این ولادیمیر پوتین ، رئیس‌جمهور روسیه در پیام سالانه خود به پارلمان فدرال(دوما) پیشنهاد کرده بود  تعدادی از اصلاحات در قانون اساسی روسیه انجام شود و این اصلاحات به رأی‌گیری در بین مردم گذاشته شود.

پوتین ضمن بیان این مطلب گفت در حال حاضر طوری که برخی سیاستمداران اعلام می‌کنند ، نیازی به تصویب قانون اساسی جدید نیست چون قانون اساسی فعلی که در سال 1993 به تصویب رسیده، هنوز کارآیی خود را از دست نداده است.

پوتین اصلاحاتی را پیشنهاد كرد كه "مستقیماً اولویت قانون اساسی روسیه را (در فضای حقوقی این كشور) تضمین كند".

تحلیل‌گران سیاسی معتقدند این پیشنهادات می‌تواند به تداوم حضور پوتین در قدرت منجر شود.

پوتین در یکی از سخنرانی‌هایش گفت است دوره ریاست‌جمهوری در آینده باید محدود به 2 دوره باشد در حالی که  چهارمین دوره ریاست جمهوی وی در سال ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد و طبق قوانین فعلی او نمی‌تواند دوباره برای این سمت انتخاب شود.

به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور روسیه خواهان افزایش اختیارات شورای دولتی است که ریاستش با اوست و طرحی را پیشنهاد داده که به موجب آن مجلس، وزیران دولت را منصوب می‌کند که البته رئیس‌جمهور این کشور اختیار اخراج آن‌ها را خواهد داشت.

کارشناسان بر این باورند پیشنهاد پوتین می‌تواند موازنه قدرت در روسیه را به طرز چشمگیری تغییر دهد و استعفای مدودف به عنوان شریک سیاسی وی این راه را هموار ساخته است.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/466564
اعضای دولت جدید روسیه معرفی شدند

اعضای دولت جدید روسیه معرفی شدند

دولت روسیه استعفا داد/ پوتین گزینه جدید را معرفی کرد

دولت روسیه استعفا داد/ پوتین گزینه جدید را معرفی کرد

مدودف به هاوانا رفت

مدودف به هاوانا رفت

روسیه درصدد گسترش روابط با بلغارستان است

روسیه درصدد گسترش روابط با بلغارستان است

غرب فشار تحریم‌ها علیه روسیه را افزایش خواهد داد

غرب فشار تحریم‌ها علیه روسیه را افزایش خواهد داد

ممنوعیت فعالیت بانکی و ارزی  اعلان جنگ اقتصادی است

ممنوعیت فعالیت بانکی و ارزی اعلان جنگ اقتصادی است