جمعه  22  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

سالگرد تشکیل جنبش جلیقه‌زردهای فرانسه؛ کمربندی پاریس بسته شد

شنبه 25 آبان 1398 ساعت 18:26
هم‌زمان با نخستین سالگرد تشکیل جنبش جلیقه‌زردها در فرانسه، شمار زیادی از معترضان ضد دولتی در پایتخت، پاریس و دیگر شهرهای این کشور به خیابان آمدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از یورونیوز، در حالی که اعتراض جلیقه‌زردها در ماه‌های اخیر به شدت از نفس افتاده و رو به خاموشی بود، اما گروه زیادی از آن‌ها از چند روز پیش در شبکه‌های اجتماعی برای راهپیمایی امروز شنبه ۲۵ آبان  فراخوان داده بودند.

در نخستین ساعات از آغاز راهپیمایی، از حوالی ساعت ده بامداد روز شنبه شمار زیادی از معترضان با پای پیاده وارد بخشی از بزرگراه کمربندی پاریس شده و راه را بند آوردند.

تنش در میدان‌ها

در بخش‌هایی از میادین مرکزی پاریس نیز پلیس برای متفرق کردن معترضان چندین بار از گاز اشک‌آور استفاده کرد. جلیقه‌زردها گفته‌اند به یاد نخستین تجمع‌شان که سال پیش در میدان‌ها برگزار شده بود، در این روز نیز اعتراض پنجاه و سوم خود را با حضور در میادین شهر آغاز می‌کنند.

در میانه روز شنبه تنش به‌ویژه در میدان «پورت دو شامپره» واقع در منطقه هفدهم و «میدان ایتالیا» در منطقه سیزدهم پاریس بالا گرفت. به گزارش فرمانداری پاریس، در جریان درگیری‌ها در فضای متشنج این دو منطقه تا حدود ظهر شنبه، ۳۳ نفر از راهپیمایان بازداشت شدند.

با آن که معترضان برای راهپیمایی در این مناطق پاریس مجوز داشتند، اما برخوردهای شدیدی میان آن‌ها با پلیس درگرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروهی از معترضان در میدان ایتالیا که شمارشان به چند صد نفر می‌رسید چندین پالت‌ چوبی را در وسط میدان آتش زدند و پلیس برای متفرق کردن آن‌ها نارنجک‌های حاوی گاز اشک‌آور پرتاب کرد.

حفاظت از مراکز حساس دولتی

نیروهای پلیس ضد شورش همچنین از آغاز روز شنبه در سرتاسر بلوار شانزه‌لیزه از میدان «اتوال» تا «کنکورد» مستقر شده بودند. الیزه، کاخ ریاست جمهوری فرانسه، سفارت آمریکا و بریتانیا و برخی ساختمان‌های دولتی دیگر که در نزدیکی میدان کنکورد قرار دارند و نیز ساختمان وزارتخانه‌ها و مجلسین فرانسه به شدت از سوی مأموران امنیتی حفاظت می‌شوند.

فرمانداری پاریس که معمولاً تظاهرات در اطراف این مناطق را ممنوع اعلام می‌کند، روز شنبه دایره ممنوعیت راهپیمایی را به منطقه وسیع‌تری در پایتخت گسترش داده است.

شهرداری پاریس به دستور فرمانداری، چندین ایستگاه مترو پاریس را نیز «تا اطلاع ثانوی» تعطیل اعلام کرد.

کاربران فضای مجازی فرانسه برای تظاهرات روز شنبه در ۲۷۰ نقطه در سراسر کشور فراخوان داده‌اند.

جنبش جلیقه‌زردها در فرانسه چگونه پا گرفت؟

نخستین راهپیمایی جلیقه‌زردها در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۷ در پاریس و شهرهای دیگر فرانسه آغاز شد. در آن روز گروه‌های زیادی از شهروندان در پی یک فراخوان گسترده اینترنتی برای اعتراض به افزایش ۶ سنتی بهای مالیات بر سوخت با پوشیدن جلیقه‌های زردرنگ به عنوان نمادی از وحدت، در سراسر کشور تظاهرات کردند و از آن پس این حرکت عمومی اعتراضی، جنبش جلیقه‌زردها نام گرفت.

شمار معترضان در نخستین روز اعتراض در سال گذشته ۲۸۲ هزار نفر برآورد شد، آماری که دیگر هرگز تکرار نشد. اعتراض‌ها رفته‌رفته در روز شنبه هر هفته در پاریس و شهرهای کوچک و بزرگ فرانسه برگزار شد و از خواست حذف مالیات بر سوخت به مطالباتی بزرگ‌تر مانند استعفای دولت و حتی اعلام پایان جمهوری پنجم رسید.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با عقب‌نشینی در برابر معترضان از اعمال اصلاحات اقتصادی مورد نظر دولت شامل طرح افزایش مالیات بر سوخت دست برداشت و ماهانه ۱۰۰ یورو بر مبلغ دستمزد حداقلی در کشور اضافه کرد.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/445326
جلیقه زردها برای چهل و پنجمین هفته به خیابان‌ها ریختند

جلیقه زردها برای چهل و پنجمین هفته به خیابان‌ها ریختند

پلیس فرانسه بار دیگر با جلیقه‌زردها درگیر شد

پلیس فرانسه بار دیگر با جلیقه‌زردها درگیر شد

جلیقه‌‌زردها در فرانسه به خیابان‌ها ریختند

جلیقه‌‌زردها در فرانسه به خیابان‌ها ریختند

جلیقه‌زردها در روز پایانی انتخابات اروپا راهپیمایی کردند

جلیقه‌زردها در روز پایانی انتخابات اروپا راهپیمایی کردند

جلیقه‌‌زردها بار دیگر به خیابان‌ها ریختند

جلیقه‌‌زردها بار دیگر به خیابان‌ها ریختند