شنبه  09  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

وندی شرمن در پاسخ به آنا: با رسانه‌های ایرانی مصاحبه نمی‌کنم!

شنبه 23 شهریور 1398 ساعت 00:05
مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در پاسخ به خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی برای شرکت در یک گفتگوی اسکایپی تصریح کرد که با رسانه‌های ایرانی مصاحبه نمی‌کند؛ پاسخی که نیازمند واکاوی است.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا  خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی، در 24 تیر سال جاری، درخواستی برای مصاحبه با «وندی شرمن»، مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای به وی ارسال کرد. همان روز، ایمیلی از سوی معاون سیاسی پیشین وزارت خارجه آمریکا دریافت شد، مبنی بر اینکه «بین 15 تا 19 جولای (24 تا 28 تیر) در دفتر حضور ندارم. لطفاً با مدیر روابط عمومی من تماس بگیرید.»

در 22 جولای (31 تیر) بار دیگر درخواست مصاحبه ارسال شد که پاسخی مشابه این بار از سوی مدیر روابط عمومی شرمن دریافت گردید. در آن ایمیل آمده بود: «از ایمیل شما سپاسگزاریم. متأسفانه خانم شرمن در پایان هفته در دفترشان حضور ندارند و نمی‌توانند در این مصاحبه شرکت کنند.»

در 2 سپتامبر (11 شهریور) نیز ایمیل سومی به مدیر روابط عمومی خانم شرمن ارسال و با یادآوری دو ایمیل گذشته، از وی خواسته شد که وقتی برای مصاحبه اسکایپی اختصاص دهند و یا تأیید کنند که با رسانه‌های ایرانی مصاحبه نمی‌کنند.

در پاسخ به این درخواست، ایمیلی با این مضمون دریافت شد: «از ایمیل شما سپاسگزارم. بله، ما در ماه جولای با یکدیگر مکاتبه کردیم. امیدوارم حال شما خوب باشد. در حال حاضر، خانم شرمن با رسانه‌های ایرانی مصاحبه نخواهد کرد اما شاید در آینده مصاحبه کنند.»

دیدگاه شرمن درباره گام سوم

با توجه به گام‌های جمهوری اسلامی به‌منظور کاهش تعهدات برجامی، بنا بود نظر وی را پیرامون راهبرد اخیر کشورمان جویا شویم اما نکته اینجاست؛ شرمن که دارای سوابقی همچون ریاست هیئت مذاکره‌کننده هسته‌ای با کره شمالی در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون و یک یهودی وابسته به حزب دموکرات است، روز یکشنبه در همین خصوص با وب‌سایت «بیزنس اینسایدر» مصاحبه کرد و از زبان یک رسانه آمریکایی به سؤالاتی که خبرگزاری آنا در نظر داشت، پاسخ داد.

انرژی هسته ای

وی که پیش‌ازاین در اظهاراتی وقیحانه و ضد ایرانی در 23 مهر 92 در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته بود: «فریب و نیرنگ بخشی از DNA ایرانیان است»، در مصاحبه اخیر خود با «بیزنس اینسایدر» درباره پایان محدودیت‌های برجام در بخش «تحقیق و توسعه» به‌شدت هشدار داد و مدعی شد: «این اقدامات، نگران‌کننده است، برای اینکه ایران از چارچوبی که درباره عدم دستیابی به یک سلاح اتمی برایش تعریف‌شده بود، در حال دور شدن است، حال‌آنکه رئیس‌جمهور ترامپ گفته است که (عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی) برای وی از اهمیت بیشتری اهمیت برخوردار است».

موقعیت «بسیار بسیار سخت» آمریکا در برابر ایران

شرمن افزود: «ایران نه‌تنها جسورتر شده بلکه در موقعیتی رها شده که دست به اقداماتی می‌زند که می‌گوید از آن موقعیت عقب‌نشینی نخواهد کرد. ما در یک موقعیت بسیار بسیار سخت قرار داریم. البته همه اقداماتی که آن‌ها انجام داده‌اند، برگشت‌پذیر هستند اما اگر مسیر تحقیق و توسعه فناوری سانتریفیوژ و آزمایش سطوح مختلف سانتریفیوژها را آغاز کنند، اطلاعات بیشتری کسب خواهند کرد و این مایه نگرانی جدی است.»

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در گفتگوهای هسته‌ای ادامه داد: «اگر آن‌ها واقعاً تحقیق و توسعه برنامه هسته‌ای را پیش ببرند، اطلاعات بیشتری کسب خواهند کرد و در آن صورت امکان این نیست که بتوان دانش را محو کرد، این موضوعی بود که رئیس‌جمهور اوباما می‌فهمید و به همین دلیل وارد مذاکرات با ایران شد. حتی اگر ما گزینه اقدام نظامی را برای بمباران همه مراکز هسته‌ای آن‌ها اتخاذ کنیم، آن‌ها می‌توانند این مراکز را دوباره بسازند و احتمالاً محرمانه آن‌ها را بازسازی خواهند کرد. این موضوع، مسئله را پیچیده‌تر و نگران‌کننده‌تر می‌کند.»

عقب‌نشینی شرمن و فرار رو به جلوی پمپئو

طفره رفتن شرمن از گفتگو با یک رسانه ایرانی و مصاحبه با رسانه‌های خارجی در حالی است که «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در 24 تیر سال جاری، مقارن با سفر ظریف به نیویورک، در اظهارنظری شاذ، اظهار کرده بود که هرگونه پیشنهاد برای مصاحبه با تلویزیون ایران را می‌پذیرد!

محدوده تردد ظریف در اجلاس سازمان ملل - تیر 98

پمپئو وقتی این پیشنهاد را مطرح کرد که ظریف در نیویورک به سر می‌برد. وی رسماً اعلام کرده بود: «ویزای ظریف شامل تردد در محدوده سازمان ملل تا دفتر نمایندگی ایران (حدود ۸۰۰ متر فاصله) و محل اقامت سفیر (در مجاورت دفتر نمایندگی) است.» به‌بیان‌دیگر، ازیک‌طرف، میدان عمل وزیر امور خارجه کشورمان را به کمتر از یک کیلومتر محدود و از سوی دیگر، به رسانه‌های ایرانی برای گفتگو پالس مثبت داد! رئیس دستگاه سیاست خارجی آمریکا پس از پایان سفر ظریف، از اینکه رسانه‌های آمریکایی با وی مصاحبه و گفتگوهای تفصیلی ترتیب داده بودند، ابراز خشم و ناراحتی کرده بود.

ناکامی آمریکایی‌ها در گفتگو با رسانه‌های ایرانی

وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ایرانی تاکنون با شبکه‌های آمریکایی مصاحبه‌های بسیاری داشته‌اند. ظریف در آخرین سفر خود به نیویورک، با برنامه «هارد تاک» شبکه «بی‌بی‌سی» و همچنین با «لستر هولت» مجری برنامه اخبار شبانه «ان بی سی»، گفتگو کرد اما هیچ‌یک از مسئولان ارشد آمریکایی تاکنون با رسانه‌های ایرانی مصاحبه نداشته‌اند.

به گفته «سید عباس موسوی»، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، پیشنهاد مصاحبه وزیر خارجه آمریکا برای گفتگو با رسانه‌های ایرانی عملیاتی روانی است و «اقدام آن‌ها در راستای اقدامات تهاجمی است و این سخنان نشان‌دهنده اقدامی منفعلانه است که هیچ صداقت و جدیتی در آن دیده نمی‌شود. آمریکایی‌ها گهگاهی به آن می‌پردازند، درحالی‌که بارها خبرنگاران و مسئولان ایرانی از ایشان برای مصاحبه دعوت کرده‌اند، عجیب است دوباره این موضوع را مطرح می‌کنند.»

راهبرد «تغییر رفتار ایران» در چارچوب جنگ روانی؛ سیاست مشترک دموکرات‌ها و جمهوری خواهان

آمریکایی‌ها – چه دموکرات‌ها و چه جمهوری‌خواهان – تاکنون مواضع خود علیه ایران را در قالب مصاحبه و سرمقاله در رسانه‌ها مختلف مطرح کرده‌اند؛ همچنان که وندی شرمن و مایک پمپئو بارها نظرات خود را از این طریق به اطلاع مقامات و مردم ایران رسانده‌اند و در صورت مصاحبه، نکته جدیدی برای ارائه نخواهند داشت. بنابراین، رد کردن درخواست مذاکره خبرگزاری آنا و دیگر رسانه‌های ایرانی از سوی مقامات آمریکایی دو روی یک سکه در چارچوب جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

مایک پمپئو

جمهوری‌خواهان با فرار رو به جلو درصددند به جامعه ایرانی القا کنند که آمریکا اهل گفتگو، مذاکره و مفاهمه است و این ایران است که از گپ زدن می‌گریزد. دموکرات‌ها نیز با زدن ماسک صلح‌جویی و برائت از رفتارهای تهاجمی جمهوری‌خواهان، حالت تدافعی به خود گرفته و در حال تلاش برای ترسیم این انگاره هستند که با تصمیمات اخیر و گام‌های برجامی ایران مخالف‌اند و جمهوری اسلامی اگر خواهان فتح باب رسانه‌ای با یانکی‌هاست، باید رفتار خود را اصلاح کند.

در هر صورت، «تغییر رفتار» و «تغییر محاسبه» - همچنان که ترامپ و برایان هوک، رئیس گروه اقدام علیه ایران به آن تصریح کرده‌اند- در دستور کار واشنگتن قرار دارد و درخواست مصاحبه یا فرار از آن، یکی از تاکتیک‌های وصول این طلب خودخوانده کاخ سفید محسوب می‌شود.

انتهای پیام/4106/پ

http://ana.ir/i/414845
رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره/ از مذاکرات محرمانه تا کمک‌های اسرائیل

رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره/ از مذاکرات محرمانه تا کمک‌های اسرائیل

چرا رهبر معظم انقلاب امروز را برای تأکید بر ممنوعیت مذاکره انتخاب کردند؟

چرا رهبر معظم انقلاب امروز را برای تأکید بر ممنوعیت مذاکره انتخاب کردند؟

وندی شرمن: تحریم ظریف نشان‌دهنده افزایش بحران دیپلماتیک در دولت آمریکاست

وندی شرمن: تحریم ظریف نشان‌دهنده افزایش بحران دیپلماتیک در دولت آمریکاست

هرگز جنگی ندیده‌ام که بولتون خواهان آن نباشد

هرگز جنگی ندیده‌ام که بولتون خواهان آن نباشد

جان سربازان آمریکایی در عراق با اقدام کاخ سفید به خطر می‌افتد

جان سربازان آمریکایی در عراق با اقدام کاخ سفید به خطر می‌افتد

4 نکته‌ طرف ایرانی که در توافق ژنو گنجانده نشد

4 نکته‌ طرف ایرانی که در توافق ژنو گنجانده نشد

ماجرای اشک ریختن وندی شرمن و تغییر موضع مقامات ایرانی!

ماجرای اشک ریختن وندی شرمن و تغییر موضع مقامات ایرانی!

ترامپ یک پسر بچه پر سر و صداست

ترامپ یک پسر بچه پر سر و صداست

ترامپ با توئیت‌هایش به  توافق بهتری نمی‌رسد

ترامپ با توئیت‌هایش به توافق بهتری نمی‌رسد