يكشنبه  06  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

ایلهان عمر؛ از جنگ داخلی سومالی تا ایستادگی در مقابل ترامپ

چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 01:00
ایلهان عمر نماینده مسلمان مجلس آمریکا در مقابل صهونیست‌ها و ترامپ ایستاده و به همین دلیل حملات شدیدی از سوی جریان‌های صهیونیست به وی وارد می‌شود.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا-محمدعلی حسن‌نیا؛ «رژیم صهیونیستی جهان را هیپنوتیزم کرده تا توجهات را از بمباران غیرنظامیان، که عملی شیطانی است، منحرف کند.» تنها این جمله کافی بود تا لابی‌های صهیونیستی در آمریکا علیه یک عضو مسلمان کنگره موضع‌گیری کنند و ترامپ نیز در همین راستا به وی و سایر زنان کنگره از اقلیت‌های مختلف بگوید که به کشورهای جرم‌خیزشان برگردند!

اما او کیست؟ ایلهان عمر در ۴ اکتبر ۱۹۸۱ (۱۲ مهر ۱۳۶۰) در شهر «موگادیشو» پایتخت کشور سومالی به دنیا آمد. وی توسط پدرش «نور عمر محمد» و پدربزرگش بزرگ شد. وی سال‌های ابتدایی زندگی‌اش را در شهر «بیدوا» در سومالی سپری کرد. نماینده زن مسلمان مینه‌سوتا در مجلس نمایندگان آمریکا از مهاجران مسلمان این کشور است که در سال ۱۹۹۰ و در جریان جنگ‌های داخلی سومالی از این کشور فرار کرد و پیش از مهاجرت به آمریکا مدت چهار سال در یک اردوگاه پناهندگان در کنیا زندگی کرد و توانست بعد از چند سال به آمریکا پناهنده شود.

در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال 2016 میلادی، عمر توانست از ایالت مینه‌سوتا به مجلس نمانیدگان آمریکا راه یابد. وی از نمایندگان زنی است که توانست در رقابت‌های انتخاباتی آن سال بر رفتارهای نژادپرستانه ترامپ تسلط یابد و به کرسی نمایندگی تکیه بزند.

اما او از منظر دیگر هم جریان‌ساز و خبرساز شده است. ابتدا اینکه ایلهان از مهاجران مسلمان آمریکاست که توانست وارد مجلس نمایندگان این کشور شود. ترامپ، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا به شدت با مهاجران و رنگین پوستان آمریکا مشکل دارد و بارها آنها را مورد توهین و تسمخر قرار داده است. رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه در یک پیام توییتری نژادپرستانه، خواستار بازگشت وی و دو زن دیگر عضو کنگره با اصالت فلسطینی و پورتوریکویی به کشورهایشان شد. وی در این پیام توییتری نوشته بود: «جالب است زنان دموکرات ترقی‌خواه کنگره را ببینید که اصالتاً از کشورهایی آمده‌اند که دولت‌هایشان فاجعه کامل و تمام عیار هستند، بدترین و فاسدترین و بی‌کفایت‌ترین در هرکجای دنیا هستند (اگر اصلاً دولتی در حال کار داشته باشند)، اکنون با صدای بلند و خشنی به مردم آمریکا، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین کشور روی زمین می‌گویند که چطور دولت باید اداره شود.»

علت دیگری که عمر را در آمریکا محبوب و مشهور کرده مواضع شجاعانه وی است. او درباره مواضع خود گفته بود که نماینده نشده است تا تنها در مجلس حضور داشته باشد و  در مجلس نمایندگان صحبت کند. اما اوج صحبت‌ها و واکنش‌های وی به توئیت‌هایش درباره رژیم صهیونیستی بازمی‌گردد. این نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود دعا می‌کند و از خدا می‌خواهد که جهان را از دست رفتارهای رژیم صهیونیستی نجات دهد.

البته صحبت و مواضع ایلهان عمر در آمریکا طرفداران زیادی دارد. گفتنی است؛ صدها نفر از مردم آمریکا با تجمع در مقابل شورای روابط آمریکایی-اسلامی در مینه‌سوتا حمایت خود را از «ایلهان عمر» نماینده مسلمان کنگره در برابر اتهام زنی دونالد ترامپ اعلام کردند.

از طرف دیگر، ایلهان عمر به قلب مواضع آمریکایی‌ها فشار آورده است. وی درباره تأثیر سیاست‌های صهیونیستی بر روند سیاست‌های آمریکا حرف‌های جالب و شجاعانه زده بود. عمر گفته بود که برخی سیاستمداران آمریکایی تحت نفوذ لابی آیپک تصمیم می‌گیرند و از خود هیچ اختیاری ندارند. این مسلمان آمریکایی به صراحت به لابی بزرگ آی‌پک(AIPAC) تاخته بود و آنها را همه‌کاره آمریکا معرفی کرد.

این صراحت بیان و توئیت‌های آتشین عمر سبب شد که ترامپ به حمایت تمام قد از صهیونیست‌ها بپردازد. ترامپ در حمایت آشکار از جنایت‌های این رژیم گفته بود باید عمر از مجلس نمانیدگان آمریکا استعفا دهد. رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی شبهتروریستی و نژادپرستانه برای ضربه‌زدن به عمر، فیلمی از حمله 11 سپتامبر را منتشر کرده بود و به همین دلیل تهدیدهای زیادی علیه وی ایجاد شد. در همین زمینه نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا درخواست افزایش محافظان ایلهان عمر را داده بود.

این رفتارهای نژادپرستانه امری تازه برای عمر نبود. خود وی در گفتگویی از روند اجتماعی جامعه آمریکا گلایه کرده بود. او درباره تجربه زندگی در آمریکا در دوران نوجوانی در ویرجینیا گفت که دیگران به خاطر حجابی که داشته او را اذیت می‌کرده‌اند. هم‌کلاسی‌هایش در دبیرستان آدامس به روسری‌اش می‌چسبانده‌اند، او را از پله پایین هل می‌داده‌اند، یا وقتی برای کلاس ورزش لباس‌هایش را عوض می‌کرده، به زور وارد رختکن می‌شده‌اند.

البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که «عمر» قانونی ۱۸۱ ساله را لغو کرد که پوشش سر در ساختمان مجلس نمایندگان آمریکا را ممنوع کرده بود. عمر بیشتر حمله‌های صهیونیست‌ها و سفیدپوستان نژادپرست آمریکا به خود را بابت داشتن حجاب می‌داند. اما عمر با ترامپ چه کرده است که به شدت علیه او موضع‌گیری می‌کند؟

وی از خدمات درمان عمومی، تحصیل رایگان دانشگاهی برای خانواده‌های کم‌درآمد و افزایش حداقل حقوق دفاع می‌کند. البته «عمر» یکی از افرادی است که به شدت با سیاست‌های مهاجرتی ترامپ نیز مخالفت کرده است. این نماینده مسلمان کنگره، سیاست‌های مهاجرتی و کشیدن دیوار در مرز مکزیک را نژادپرستانه خوانده و جنگ عربستان سعودی در یمن را نیز جنایت معرفی کرده است.

این صحبت‌ها و سیاست‌های ضد صهیونیستی - سعودی کار را برای ایلهان بسیار سخت کرده است و تهدیدهای جدی برای ترور و کشتن وی وجود دارد. ترامپ درباره مواضع ضد صهیونیستی عمر گفته بود: «اوه، یادم نبود. او [«عمر»] اسرائیل را دوست ندارد. یادم رفته بود، ببخشید. نه، از اسرائیل خوشش نمی‌آید، مگر نه؟ لطفاً من را ببخشید».

البته کنایه‌های این نماینده مجلس نمایندگان آمریکا به ترامپ و صهیونیست‌ها کماکان ادامه دارد. ایلهان عمر بعد از اظهارات چندی پیش دونالد ترامپ در پیامی در توئیتر حدیثی از پیامبر اسلام(ص) را به عربی نوشت: "رَبّ اغْفِرْ لِقَوْمِی فَاِنّهُم لاَ یَعْلَمُونَ." (خداوندا؛ مردم من را بیامرز زیرا که آنها نمی‌دانند) این صحبت‌های ایلهان سبب شد که بنگاه‌های رسانه‌ای و نهادهای لابی صهیونیستی وارد کارزار شده و به‌شدت علیه وی دروغ بگویند. آنها از تهدید و ارعاب شروع کرده تا اینکه وی را مرتبط با القاعده دانستند. 

رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۶ و در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش، در مینه‌سوتا جملاتی به زبان آورد که برخی آن را حمله به مهاجرین سومالیایی این ایالت توصیف کردند. حدود ۵۰ هزار نفر از اهالی این ایالت، از مهاجران سومالی هستند. ترامپ درباره این گروه گفت: برخی از آنها به داعش می‌پیوندند و تندروی را تبلیغ می‌کنند.

البته به گفته‌ برخی از تحلیلگران، این حملات علیه مسلمان، زنان و کسانی که آزادانه صحبت‌ می‌کنند در آمریکا بسیار قدیمی است. بخشی از این ماجرا هم به موضوع طرح معامله قرن بازمی‌گردد. ترامپ قصد دارد هر کسی که به سیاست‌های رژیم اشغالگر قدس در آمریکا منتقد است را ضدیهود معرفی کند؛ البته این در صورتی است که برنی سندرز، نامزد مطرح حزب دمکرات آمریکا در ریاست‌جمهوری سال 2020 که یهودی هم هست به سیاست‌های رژیم صهیونیستی انتقادهای جدی وارد کرده است.

این موج ضد انسانی علیه زن مسلمان آمریکایی در مجلس نمایندگان آمریکا نیز به راه افتاد. در بحث و جدال‌ها سرانجام دموکرات‌ها نیز از مواضع خود کوتاه آمدند و به اتفاق دیگر نمایندگان مجلس آمریکا قطعنامه‌ای را علیه ایلهان عمر تصویب کردند و قطعنامه‌ای با ۴۰۷ رأی مثبت در مقابل ۲۳ رأی مخالف  تصویب شد.

اما آنچه این نماینده مجلس آمریکا را از نخستین روز پیروزی‌اش در انتخابات به سر زبان‌ها انداخت، ویژگی‌هایی منحصر به فرد بود که او با خود به کنگره آمریکا برد. در واقع، ایلهان عمر کلکسیونی از نخستین‌هاست: وی نخستین آفریقایی‌-آمریکایی کنگره آمریکاست که آمریکایی به دنیا نیامده و در ابتدا آفریقایی بوده، نخستین سومالیایی-آمریکایی تاریخ است که به عضویت کنگره آمریکا در آمده و همچنین مسلمان هم هست.

الکسندریا اوکاسیو کورتز، عضو مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از زنانی که ترامپ اخیراً به شدت به وی انتقاد کرده است، در حساب کاربری خود در توئیتر به تلاش‌ها برای صدور قطع‌نامه‌ای علیه ایلهان عمر در مجلس نمایندگان آمریکا واکنش نشان داد. وی در توئیتر خود نوشت: هدف قرار دادن ایلهان عمر ربطی به مقابله با یهودستیزی ندارد و بیشتر به جنگ در درون دموکرات‌ها بر سر این موضوع باز می‌گردد که آیا ابعاد سیاست خارجی آمریکا قابل بحث است یا خیر. ایلهان روابط آمریکا - صهیویست‌ها را با علامت سؤال مواجه کرد و حالا این تشکیلات می‌خواهد بحث درباره رژیم اشغالگر قدس را قدغن کند.

انتهای پیام/4106/4082/

http://ana.ir/i/397750
2 سوءقصد به جان نخست‌وزیر سومالی ظرف چند ساعت

2 سوءقصد به جان نخست‌وزیر سومالی ظرف چند ساعت

ایلهان عمر: ترامپ یک فاشیست است

ایلهان عمر: ترامپ یک فاشیست است

حمله عضو نمایندگان مجلس آمریکا به سیاست‌های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی

حمله عضو نمایندگان مجلس آمریکا به سیاست‌های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی

ایلهان عمر: نباید حتی یک دلار به طرح ضدمهاجرتی ترامپ اختصاص داد

ایلهان عمر: نباید حتی یک دلار به طرح ضدمهاجرتی ترامپ اختصاص داد

پاسخ آمریکا به تصمیمات اخیر ایران باید بازگشت به برجام باشد

پاسخ آمریکا به تصمیمات اخیر ایران باید بازگشت به برجام باشد

انتقاد دوباره ایلهان عمر از فروش سلاح آمریکایی به عربستان

انتقاد دوباره ایلهان عمر از فروش سلاح آمریکایی به عربستان

ایلهان عمر: دموکرات‌ها استیضاح ترامپ را آغاز کنند

ایلهان عمر: دموکرات‌ها استیضاح ترامپ را آغاز کنند

ترامپ می‌خواهد نیازمندان در آمریکا گرسنه بمانند

ترامپ می‌خواهد نیازمندان در آمریکا گرسنه بمانند

ایلهان عمر دخالت آمریکا در ونزوئلا را بی‌ثبات‌کننده خواند

ایلهان عمر دخالت آمریکا در ونزوئلا را بی‌ثبات‌کننده خواند

ایلهان عمر خواستار توقف فوری فروش سلاح آمریکا به سعودی‌ها شد

ایلهان عمر خواستار توقف فوری فروش سلاح آمریکا به سعودی‌ها شد

نتانیاهو درصدد است که کوربین را به اتهام یهودستیزی حذف کند

نتانیاهو درصدد است که کوربین را به اتهام یهودستیزی حذف کند