پنجشنبه  08  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
پوتین:

تلاش غرب برای منزوی کردن روسیه شکست خورده است

سه شنبه 26 تیر 1397 ساعت 13:11
رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی درباره موضوعات مختلف بین‌المللی و داخلی ازجمله اختلافات میان مسکو و غرب صحبت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به‌نقل از خبرگزاری روسیاالیوم، ولادیمیر پوتین در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز گفت: «مسکو پیوستن گرجستان و اوکراین را به ناتو موضوعی بی‌نهایت منفی و غیر قابل پذیرش می‌داند.»

وی افزود: «ما نزدیک شدن تاسیسات ناتو را به مرزهای روسیه تهدید مستقیمی برای امنیت ملی خود می‌دانیم. در حال حاضر، ناتو به روند گسترش خود ادامه می‌دهد و تعداد نظامیان خود را در مناطق مشخصی به 10 هزار نفر افزایش داده است. طبق توافق امضاشده میان روسیه و ناتو، آن نظامیان نباید در مناطق مذکور حضور داشته باشند.»

پوتین تصریح کرد: «اینگونه اقدامات از سوی ناتو تحریک‌کننده و عامل بی‌ثباتی است و در نوع روابط ما با آنها تاثیرگذار خواهد بود.»

رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه این مصاحبه نسبت به ادعاهای انگلیس درباره دست داشتن مسکو در حمله با گاز اعصاب «نوویچوک» در لندن واکنش نشان داد و گفت: «اینگونه ادعاها بی‌اساس است.»

وی افزود: «لندن تاکنون درباره این ادعا هیچ اسنادی ارائه نکرده است. مسکو می‌خواهد این موضوع شفاف شود ولی تاکنون هیچ سندی ارائه نشده است.»

پوتین گفت: «ما در حال حاضر می‌شنویم که دو نفر دیگر به علت مواد موسوم به نوویچوک متضرر شده‌اند، اما آیا اسامی این دو نفر را پیشتر شنیده‌ام؟ آنها چه کسانی هستند و چه میزان آسیب دیده‌اند؟ چرا باید آن دو از این ماده آسیب ببینند؟ من معتقدم اینگونه ادعاها صحت ندارند.»

به گزارش آنا، مسمومیت سرگئی اسکریپال، دیپلمات سابق روسیه و دخترش به واکنش تند انگلیس و شماری دیگر از کشورهای غربی و اخراج تعدادی از دیپلمات‌های روسی از این کشورها منجر شد. باوجود این، مقام‌های دولتی روسیه دست داشتن در حمله به آنان را تکذیب کرده‌اند.

اسکریپال زمانی که عضو سازمان اطلاعات ارتش روسیه بود، با سازمان اطلاعات انگلیس نیز همکاری داشت. پس از کشف این ارتباط، در روسیه محاکمه و به زندان محکوم شد. در سال 2010، وی و چند شهروند دیگر روسیه که به جرم جاسوسی برای غرب در آن کشور زندانی بودند با چند جاسوس روسی در آمریکا مبادله شدند و اسکریپال در انگلیس ساکن شد. پس از مسمومیت اسکریپال در لندن، این نظر مطرح شد که احتمالا ماموران روسی به قصد انتقام‌جویی یا مجازات با استفاده از نوویچوک در صدد قتل او برآمدند.

ولادیمیر پوتین در ادامه درباره رونمایی از موشک‌ها و سلاح‌های جدید روسیه گفت: «سلاح‌های پیشرفته‌ای که ماه گذشته رونمایی شد به هیچ‌عنوان علیه آمریکا نیست و قرار نیست اهدافی را در آمریکا ازجمله در فلوریدا هدف قرار دهد.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فاکس‌نیوز که پرسید «ویدئوی مسیر موشک پیشرفته روسی ایالت فلوریدای آمریکا را نشان می‌دهد، آیا هدف آنجاست؟» گفت: «اطلاعات منتشره در ویدئو هدف را فلوریدا نشان نمی‌دهد، شما باید ویدئو را با دقت بیشتری مشاهده کنید.»

رئیس‌جمهوری روسیه در پایان کشورهای غربی را مخاطب صحبت خود قرار داد و گفت: «همه تلاش‌های غرب برای منزوی کردن روسیه به شکست انجامیده است.»

وی افزود: «حکومت روسیه قدرتمندتر از آن است که منزوی شود.»

ولادیمیر پوتین درباره خلع سلاح اتمی کره‌شمالی گفت: «خلع سلاح اتمی پیونگیانگ باید از سوی سازمان ملل متحد تضمین شود و روسیه آمادگی دارد در این زمینه سهیم باشد.»

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/295990
پوتین سفر به گرجستان را ممنوع کرد

پوتین سفر به گرجستان را ممنوع کرد

نقشه‌های آمریکا برای اوکراین اوضاع منطقه را برهم می‌زند

نقشه‌های آمریکا برای اوکراین اوضاع منطقه را برهم می‌زند

آلمان و فرانسه به حکم اخیر پوتین رسماً اعتراض کردند

آلمان و فرانسه به حکم اخیر پوتین رسماً اعتراض کردند

تمایل گرجستان برای نزدیکی بیشتر به اتحادیه اروپا

تمایل گرجستان برای نزدیکی بیشتر به اتحادیه اروپا