جمعه  09  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

سرنوشت کنکور ۹۹ در هاله‌ای از ابهام/ آیا کنکور سراسری برگزار می‌شود؟!

سه شنبه 19 فروردین 1399 ساعت 00:08
تعطیلی مدارس و مشخص نبودن پایان سال تحصیلی زمان برگزاری کنکور 99 را با هاله‌ای از ابهام روبرو کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، شیوع ویروس کرونا باعث شده مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شوند و تعطیلی ادامه مدارس زمان پایان سال تحصیلی را با ابهام روبرو کرده است. این ابهام زمان برگزاری کنکور را نیز با مشکل مواجه کرده است؛ چراکه حدود نیمی از داوطلبان کنکور سال آخر هستند و قبل از پذیرفته شدن در کنکور باید تحصیل خود را به اتمام برسانند.

همین امر سبب شده تا سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در اظهارنظری اعلام کند که تنها مبحثی که در جلسات پیش از عید و پس از آن به‌صورت مجازی و حضوری میان مسئولان و نمایندگان صورت گرفت و بحث سلامتی دانش‌آموزان بوده است. این مسئله به‌قدری مهم است که کنکور هم باید تحت‌الشعاع سلامتی دانش‌آموزان قرار گیرد.

مؤسسات کنکوری و افزایش تب کنکور

حمایت میرزاده مؤسسات کنکوری را مسبب افزایش تب کنکور در کشور دانست و اینکه این مؤسسات باعث شده‌اند کنکور برای عده‌ای از سلامتی دانش‌آموزان مهم‌تر باشد. وی اضافه کرد: آن‌هایی که کنکور را به این مرحله رساندند که در عرض چند ساعت تلاش ۱۲ سال تحصیل را ارزیابی کنند، بدانند که باید شیوه کنکور تغییر کند. این شیوه درستی نیست که بخواهیم هزاران نفر را در یک سالن جمع کنیم و سپس میزان علم آنان را بسنجیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی زمان برگزاری کنکور را به سال تحصیلی مدارس گره زد و بیان کرد: با توجه به وجود کرونا در کشور، تا زمانی که آغاز سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها را مشخص نکردیم، طبیعتاً راجع به تاریخ دقیق کنکور هم نمی‌توان چیزی گفت. با این وضعیت در تاریخ مشخص شده، امکان برگزاری کنکور نیست و این آزمون باید به تعویق بیفتد.

زمان مناسب حذف کنکور

وی خواستار حذف کنکور بر اساس قانون شد و افزود: باید قانون کنکور که مصوبه مجلس است به‌درستی اجرا شود، اما مؤسسات کنکور آن‌قدر فضا را آلوده کرده‌اند که نگذاشتند قانون مجلس به‌درستی اجرا شود. البته سازمان سنجش نیز باید اهتمام لازم را داشته باشد. طبق قانون مجلس؛ بهتر است کنکور بر اساس سوابق تحصیلی دانش‌آموز باشد نه دو ساعت تست زدن. به این خاطر در آن قانون گفته شده که حداقل ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها باید بر اساس سوابق تحصیلی باشد، بنابراین خلأ قانونی برای کنکور وجود ندارد.

میرزاده خاطرنشان کرد: اگر به هر دلیلی شرایط برای برگزاری کنکور فراهم نشد، در خصوص کنکور قانون وجود دارد و می‌توان بر اساس سوابق تحصیلی اختیارات لازم را به همه دانشگاه‌ها داد، بسیاری از کشورها پیشرفته دنیا به همین شیوه دانشجو می‌پذیرند؛ یعنی دانشجو سوابق خود را ارائه می‌دهد و بعد پذیرش می‌گیرد. آنچه که الآن اهمیت دارد سلامت فرزندان این کشور است و تا زمانی که سلامت آنان تضمین نشده کنکور یا هرگونه آزمونی که بخواهد تجمعی در آن ایجاد شود، قطعاً از سوی ستاد ملی کرونا مورد تأیید نخواهد بود.

وی همچنین در واکنش به اینکه این مسئله می‌تواند پذیرش در رشته‌های تراز بالا را دچار چالش کند، گفت: هر دانشگاه برتر می‌تواند برای خودش یک شاخص‌هایی را تعریف کند. باید به دانشگاه‌ها اختیاراتی بدهیم و هر دانشگاهی بر اساس ظرفیتش دانشجو بپذیرد. نکته مهم‌تر این است که دانشگاه‌ها قبل از اینکه دانشجو پذیرش کنند باید نیاز جامعه را در نظر داشته باشند.

از آنجایی که ماجراهای کنکور برای بسیاری مهم است و این آزمون بیش از یک میلیون شرکت‌کننده دارد، وزیر علوم را ناگزیر که پاسخ سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را بدهد. منصور غلامی در پاسخ به اینکه آیا امکان برگزار نشدن این آزمون وجود دارد یا خیر، گفت: کنکور در تابستان برگزار می‌شود، اظهارنظر هنوز زود است.

حتماً کنکور برگزار می‌شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سؤال که آیا در صورت عدم برگزاری کنکور دانشگاه‌ها زیرساخت لازم برای جذب دانشجو را در رشته‌های تراز را بالا دارند، اطمینان داد که راهی جز برگزاری کنکور وجود ندارد و جایگزین موردقبول تعیین نشده است.

وی در ادامه با اشاره به جذب دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی گفت: در شرایط عادی هم بخش قابل‌توجهی از رشته‌های دانشگاهی از طریق بررسی سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد و در سال جاری نیز این امکان وجود دارد.

غلامی تأکید کرد: باید تلاش شود که با اطلاع‌رسانی کارشناسی شده، تعداد بیشتری از داوطلبان ورود به دانشگاه، متقاضی ورود از طریق سوابق تحصیلی خود باشند.

وی افزود: امیدواریم تا زمان برگزاری آزمون سراسری دانشگاه‌ها مشکل ناشی از شیوع بیماری کرونا برطرف شود.

پایان امتحانات پایه دوازدهم و کنکور

البته در این میان وزارت آموزش و پروش نیز در موضوع کنکور ذینفع است و به گفته علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش‌وپرورش؛ کنکور باید دو هفته تا ۲۰ روز بعد از پایان امتحانات پایه دوازدهم، برگزار شود.

وی افزود: کنکور بعد از پایان امتحانات پایه دوازدهم دانش‌آموزان برگزار می‌شود و برای همین کنکور تابعی از بازگشایی مدارس است و حدس می‌زنیم خردادماه ایام امتحانات باشد و با توجه به شرایط پیش‌آمده، به نظر می‌آید امتحانات تا بخشی از تیرماه ادامه پیدا کند.

به نظر می‌رسد حتی اگر کنکور 99 برگزار شود یا با جابه‌جایی روبرو شود، هنوز نمی‌توان درباره اجرا و عدم اجرای آن نظر داد. بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی‌شده قرار بود 12 و 13 تیرماه برگزار شود که احتمالاً با اتفاقات جدید این زمان تغییر خواهد کرد.

انتهای پیام/4040/پ

http://ana.ir/i/481378
طرح سؤالات کنکوری از 80 درصد دروس پایه دوازدهم صحت دارد؟

طرح سؤالات کنکوری از 80 درصد دروس پایه دوازدهم صحت دارد؟

امکان ثبت نام مجدد در کنکور سراسری فراهم شد

امکان ثبت نام مجدد در کنکور سراسری فراهم شد

استمرار تمامی فعالیت‌های آموزشیِ آموزش عالی کشور به‌صورت مجازی/ سلامت جامعه دانشگاهی اولویت اصلی دولت است

استمرار تمامی فعالیت‌های آموزشیِ آموزش عالی کشور به‌صورت مجازی/ سلامت جامعه دانشگاهی اولویت اصلی دولت است

راهکارهای مواجهه با وسواس در مطالعه

راهکارهای مواجهه با وسواس در مطالعه

تعطیلی مدارس نباید به معنای تعطیلی آموزش باشد

تعطیلی مدارس نباید به معنای تعطیلی آموزش باشد

چه مکانی برای مطالعه مناسب است؟

چه مکانی برای مطالعه مناسب است؟

چگونه بدون آزمون وارد دانشگاه شویم

چگونه بدون آزمون وارد دانشگاه شویم

همه آنچه که باید درباره کنکور ۹۹ بدانید

همه آنچه که باید درباره کنکور ۹۹ بدانید

برنامه‌ریزی کرونایی برای کنکور ۹۹/ چگونه مطالعه فعال داشته باشیم؟

برنامه‌ریزی کرونایی برای کنکور ۹۹/ چگونه مطالعه فعال داشته باشیم؟

15/02/1399 11:48:13 ق.ظ
سلام بعد از دیپلم کامپیوتر در سال 88 بزرگترین ارزوم این بود که برم دانشگاه اخه ارزوهایی داشتم همکلاسیهام رفتن و من ماندم. اونها پول داشتن من نداشتم. نداشتم من با نداشتم شما فرق میکنه من حتی پول دفترچه کنکور هم نداشتم. هیچی ، هیچی واقعی. نمیدونید چقدر ناراحت کنندست که دوستایی که باهاشون تو مدرسه کلی شوخی میکردی و میخندیدی، به همه جا برسن و تو تو یک اتاق و با یک کاری که دوستش نداری سالها عمرتو بگذرونی. اونا دکتر مهندس شدن و دیگه به من بیسواد دیپلمی اهمیت ندادن و تکت تک از زندگیم برای همیشه محو شدن. من ماندم و ارزوی بدل مانده . تو دوران مدرسه چه سفر های اردویی که غذا برای نهار نداشتم و به دوستام میگفتم دوست ندارم بیام و به این بهانه نمیرفتم. (فرضا اگر پول اتوبوس رو داشتم و میرفتم و نهار میبردم ابروم میرفت چون نون خالی باید میبردم.) اگر دارید برا دانشگاه و کنکور اماده میشید قدر موقعیتتون رو بدونید. قدر این لحظه های که کتاب به دست دارید. من فکر میکردم روزی متخصص خوبی میشم و میرم سفر های کاری خارجی کلی ذوق داشتم. اما هیچ وقت حتی از استانم هم خارج نشدم. فقر باعث شد از دوست و رفیق دوری کنم و تمام زندگیم بعد از سال 88 رو تنهای تنها بگذرونم تا الان که دارم اینو تایپ میکنم حتی یک دوست ندارم و فقط ارتباطم با خانوادم هست. هنوز هم امیدوارم بتونم برم دانشگاه البته نمیدونم چقدر دیر شده. هنوز هم پول کافی رو ندارم. یه چیزی رو بدیونید همیشه افرادی هستن که از هر فقیری فقیر ترن از هر کسی که فکر میکنید مظلوم ترن اما هیچ وقت هیچ وقت دیده نمیشن و هیچ سازمانی اینا رو نمیتونه پیداکنه که کمکشون کنه (منظورم خودم نیستم از من بدترهاش هم هست.) در نهایت کنکور بدید و لطفا یک ارزویی هم برای من کنید ارزو کنید منم بتونم برم دانشگاه
24/01/1399 04:43:17 ب.ظ
تو رو خدا کنکور و حداقل امسال حذف کنید که با شرط معدل بشه اصلا امتحانات خرداد خیلی سخت بدین ولی کنکور رو خذف کنید