پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا بررسی می‌کند؛

آیا دانشجویان سال آخر می‌توانند در آزمون‌های تحصیلات تکمیلی امسال شرکت کنند؟

يكشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 01:20
با وجود شیوع ویروس کرونا در کشور و تعطیلی دانشگاه‌ها، زمان فارغ‌التحصیلی عده‌ای که قصد شرکت در آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری دارند، با ابهام مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با شیوع ویروس کرونا در کشور و تعطیلی دانشگاه‌ها بسیاری از دانشجویانی که قصد دارند در آزمون‌های تحصیلات تکمیلی شرکت کنند، نگران زمان فارغ‌التحصیلی خود هستند. برآوردهای آماری نشان می‌دهد که حدود نیمی از شرکت‌کنندکان این آزمون‌ها دانشجویان سال آخر هستند.

دانشجویان دوره کارشناسی و دوره کارشناسی برای اینکه بتوانند در آزمون‌های کارشناسی ارشد و دوره دکتری شرکت کنند، باید تا 31 شهریور ماه 99 فارغ‌التحصیل شوند. اکنون که دانشگاه‌ها تعطیل است و آموزش‌ها به صورت مجازی در جریان است، تعداد زیادی از دانشجویان سال آخر با مشکل مواجه شده‌اند. برخی از این دانشجویان واحدهای درسی عملی و آزمایشگاهی گذرانده نشده یا قصد ارائه پایان‌نامه داشتند که با وجود شرایط جدید با ابهام روبرو شده‌اند.

البته در این زمینه محمدرضا آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم به دانشجویان اطمینان داده است برای اینکه این دسته از دانشجویان با مشکل مواجه نشوند، ترم تحصیلی تا پایان شهریور ادامه دارد.

به گفته وی؛ حذف نیمسال به دو دلیل ممکن و ضروری نبود؛ اول اینکه در مهرماه ۱۳۹۹ تعداد بسیار زیادی از داوطلبان ورود به دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی پس از سال‌ها برنامه‌ریزی و کوشش آماده شرکت در آزمون ورودی و ورود به دانشگاه یا به مقطع بالاتری در دانشگاه هستند که این امر مستلزم فارغ‌التحصیلی و خروج نسبت منطقی از دانشجویان کنونی شاغل به تحصیل است.

آهنچیان ادامه داد: در صورت حذف نیمسال، عملاً ورود این دسته از داوطلبان به مهرماه ۱۴۰۰ و در حالت خوشبینانه به بهمن ۱۳۹۹ موکول می‌شد که حتماً مورد اعتراض بحق آنها قرار می‌گرفت. دوم اینکه دانشجویان زیادی هستند که مخالف حذف نیمسال هستند. آن‌ها برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده‌اند و حذف نیمسال در حالت خوشبینانه یک سال دانش‌آموختگی آنان را به تعویق می‌انداخت.

ارائه الکترونیکی پایان‌نامه‌ها

البته برای ارائه پایان‌نامه‌ها هم در شرایط کنونی راه‌حلی در نظر گرفته شد. به گفته خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم درخصوص دفاع از پایان‌نامه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری؛ طبق مقررات، دفاع باید حضوری انجام شود و هیئت داوران در جلسه دفاع حضور داشته باشند، اما بند ۲۰ سند معاونت آموزشی وزارت علوم مقرر داشته است که جلسه دفاع می‌تواند به صورت الکترونیکی یا نیمه حضوری برگزار شود؛ البته با رعایت سایر شرایط و ضوابط برگزاری جلسات دفاع.

تمهیدات دانشگاه آزاد اسلامی

در این مسیر دانشگاه آزاد اسلامی نیز با حفظ نیمسال جاری و ادامه آموزش‌ها به صورت الکترونیک قصد دارد که دانشجویان سال آخر با مشکل زمان فارغ‌التحصیلی مواجه نشوند. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز می‌توانند پایان نامه خود را به صورت الکترونیک ارائه دهند.

بر اساس بخشنامه ابلاغی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در روز 13 فروردین‌ماه 99، تمامی واحدهای دانشگاهی آمادگی لازم برای ارائه فعالیت‌های آموزشی خود تا پایان نیمسال دوم تحصیلی 99-1398 ارتقاء و تثبیت کنند تا در صورت ادامه روند عدم برگزاری کلاس‌های حضوری از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، کلاس‌های درسی نظری به صورت مجازی برقرار و نیمسال تحصیلی فعلی بدون هیچ گونه افت کیفی و با موفقیت پایان یابد. برای ارائه دروس عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی با توجه به در پیش بودن تابستان تدابیر لازم در موعد مناسب اتخاذ خواهد شد.

همچنین بر اساس بخش دیگری از این دستورالعمل؛ برگزاری جلسات دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری در شرایط فعلی با توجه به ملاحظات و دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی تا پایان فروردین ابلاغ خواهد شد.

تکلیف‌ترم تابستان

البته در این میان برخی از دانشجویان قصد داشتند تا ترم تابستان دوره تحصیلی خود را به اتمام برسانند که به دلیل تغییر تقویم آموزشی برگزاری ترم تابستان در اکثر دانشگاه‌ها با ابهام مواجه است. البته بر اساس سند وزارت علوم؛ دانشگاه‌ها باید زمان‌بندی نیمسال جاری را با لحاظ دروس عملی و کارورزی به نحوی مدیریت کنند که اولاً بازه تابستانی آموزش به‌ویژه برای دانشجویانی که با احتساب آن بازه، فارغ‌التحصیل می‌شوند لطمه نبیند و ثانیاً با تداخل برنامه نیمسال با بازه تابستان، کیفیت آموزش دانشجویان در دروس نیمسال جاری با آسیب یا اختلال مواجه نشود. همچنین برگزاری بازه تابستانی، برای ارائه دروس کارگاهی و آزمایشگاهی، دروس ناتمام و یا دروس حذف شده نیمسال جاری مجاز است.

آزمون دوره کارشناسی ارشد در روزهای 22 و 23 خردادماه و آزمون دوره دکتری در روز 9 خردادماه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/4040/پ

http://ana.ir/i/480955
انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای شادگان و سوسنگرد

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای شادگان و سوسنگرد

آزمون جامع دوره دکتری دانشگاه‌ها چه زمانی برگزار می‌شود؟

آزمون جامع دوره دکتری دانشگاه‌ها چه زمانی برگزار می‌شود؟

امکان تغییر حوزه امتحانی برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

امکان تغییر حوزه امتحانی برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

دیدار نوروزی دکتر طهرانچی با معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی و امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی

دیدار نوروزی دکتر طهرانچی با معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی و امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی

پاشنه آشیل ویروس کرونا پیدا شد

پاشنه آشیل ویروس کرونا پیدا شد

تکرار دفاع مقدس در عرصه سلامت/ مبارزه با کرونای اقتصاد با تکیه بر توان داخلی

تکرار دفاع مقدس در عرصه سلامت/ مبارزه با کرونای اقتصاد با تکیه بر توان داخلی

کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ چگونه برگزار می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ چگونه برگزار می‌شود

زمان جدید برگزاری آزمون‌های دکتری و ارشد اعلام شد

زمان جدید برگزاری آزمون‌های دکتری و ارشد اعلام شد

کرونا، کنکور دکتری را باز هم به تعویق انداخت

کرونا، کنکور دکتری را باز هم به تعویق انداخت

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز پنج‌شنبه 15 خرداد/ تاخت و تاز دوباره کرونا در کشور: مبتلایان جدید 3574 نفر +جزئیات
بی‌خبری مهندسان پزشکی از نیازها و مشکلات بیمارستان‌ها/ فرهنگ استفاده از تولید داخلی در بیمارستان‌ها وجود ندارد
روباتی که مانع از انتقال کرونا به کادر درمان می‌شود/ حکیم در رکاب پزشکان
حرکت دانشگاه اسلامی برای بقای انقلاب و اسلام، خواست امام خمینی(ره)/ 2 خطری که جامعه دانشگاهی را تهدید می‌کند
ترامپ علیه مردم کشورش اعلام جنگ کرد/ برخورد غیرمنتظره و خشن پلیس با معترضان
آقای استاندار، شما اینجا چه کاره‌اید؟ چرا گوش دولت و مجلس را نمی‌پیچانید؟
تأمین سرور؛ چالشی برای اسکای‌روم/ آموزش آنلاینی که بدون حمایت آموزش و پرورش با این پلتفرم انجام می‌شود
روش‌های جدید هکرها در فضای مجازی را بشناسید/ راهکار کارشناسان و پلیس چیست؟
انقلاب امام خمینی از جنس انقلاب انبیاء بود/ انقلاب اسلامی ایران اصلاح مسیر انسانی در کل بشریت بود
امام خمینی(ره) تأثیرگذارترین شخصیت تاریخ معاصر بود