پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

آزمون دوره دکتری پزشکی آسانترین آزمون سال‌های اخیر

جمعه 08 فروردین 1399 ساعت 14:00
آزمون دوره دکتری پزشکی 99 با آزمون سال‌های گذشته چند تفاوت مهم دارد که باعث شده به عنوان آسانترین آزمون سال‌های اخیر محسوب شود.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، آزمون دوره دکتری پزشکی تخصصی در روزهای 21، 22 و 23 خردادماه برگزار خواهد شد. در این دوره شرایطی فراهم شده است که داوطلب می تواند با توجه به مدرک مقطع قبلی خود حداکثر در دو رشته (یا مجموعه) امتحانی که در دو نوبت متفاوت برگزار می شود شرکت کند.

براساس ظرفیت اولیه اعلام شده این آزمون در ۶۵ رشته تخصصی در گروه علوم پایه و بهداشت، ۸۸۷ نفر به عنوان ظرفیت عادی و ۲۹۰ نفر به عنوان ظرفیت شهریه پرداز پذیرش می‌شوند. در مجموع یک هزار و ۱۷۷ نفر ظرفیت پذیرش در رشته های تخصصی علوم پایه پزشکی است.

دو رشته سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی و مواد دندانی رشته های تخصصی دندانپزشکی در این آزمون ۱۲ نفر در ظرفیت عادی و ۵ نفر در ظرفیت شهریه پرداز و در مجموع ۱۷ نفر پذیرفته می شوند.

همچنین رشته های اقتصاد و مدیریت دارو، بیوتکنولوژی دارویی، داروسازی بالینی، داروسازی سنتی، زیست مواد دارویی، سم شناسی، شیمی دارویی، فارماسیوتیکس، فارماکوگنوزی، کنترل دارو، نانوفناوری دارویی، داروسازی هسته ای، شیمی مواد خوراکی و آبشناسی از جمله رشته های تخصصی داروسازی است، تعداد ۲۸۰ نفر در مجموع ظرفیت عادی و شهریه پرداز پذیرفته می شوند.

در این دوره از آزمون دکتری تخصصی در رشته های پژوهشی نیز تعداد ۳۶۰ دانشجو دکتری تخصصی پژوهشی در ۵۴ رشته پذیرفته می شوند.

شرایط اختصاصی

داوطلبان برای ثبت نام در آزمون دوره دکتری باید دانشنامه كارشناسی ارشد (فوق لیسانس) مرتبط یا دكتری حرفه‌ای (پزشكی، دندانپزشكی، داروسازی، دامپزشكیو علوم آزمایشگاهی) داشته باشند.

درصورتیكه دانشجوی نیمسال آخر، به هر دلیلی، تا تاریخ 31 شهریور 99 فارغ‌التحصیل نشود پس از اعلام نتایج، قبولی وی كان لم یكن و از شركت در آزمون سال آینده نیز محروم خواهد شد.

داوطلبان می‌توانند متناسب با مدرک تحصیلی در مقطع قبلی رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند و دارندگان مدارك معادل كارشناسی ارشد مجاز به شركت در آزمون نیستند.

دانشجویان نیمسال آخر تحصیلی كارشناسی ارشد و دكتری حرفهای با ارائهی گواهی مبنی بر فراغت از تحصیل تا تاریخ 31 شهریورماه 99 مجاز به شركت در آزمون هستند.

پذیرفته شدگان نهایی آزمون دكتری تخصصی D.Ph سال تحصیلی 99-98 كه در دانشگاه ثبت نام نكرده‌اند یاانصراف داده‌اند، مجاز به شركت در این آزمون نیستند. در غیر این صورت، مسئولیت عواقب بعدی بر عهده داوطلب خواهد بود. لازم به ذكر است این محرومیت شامل پذیرفته‌شدگان شهریه‌پرداز نمی‌شود.

داوطلبان می‌توانند قبل از شروع یا پایان طرح تعهدات نیروی انسانی در آزمون شركت كنند و در صورتیكه در حین انجام طرح نیروی انسانی در آزمون قبول شوند، امكان ترخیص برای ادامهی تحصیل فراهم می‌شود.

داوطلبان نمی‌توانند در هنگام شرکت در آزمون مشغول به تحصیل در دوره دکتری تخصصی و پژوهشی باشند.

حذف حداقل نمره زبان

یکی از دلایلی که این دوره آزمون دوره دکتری تخصصی را آسان کرده حذف داشتن نمره زبان است. بنابراین ارائه نمره زبان فقط در زمان آزمون شفاهی یا همان مرحله مصاحبه اهمیت دارد.

البته شرط ارائه نمره زبان معتبر برای پذیرفته شدگان نهایی دانشگاهها (تا زمان آزمون جامع) به قوت خود پا برجاست.

سهمیه آزمون دوره دکتری

در این آزمون مانند سایر آزمون ها 70 درصد سهمیه آزاد در نظر گرفته شده است که داوطلبان دارای حدنصاب می‌توانند از آن استفاده کنند.

در سهمیه رزمندگان نیز 25 درصد ظرفیت هر كد رشته محل به «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران»، «آزادگان و همسر و فرزندان آنان» و «جانبازان 25 %و بالاتر و همسر و فرزندان آنان» اختصاص دارد. 5 درصد ظرفیت هر كد رشته محل به «جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان» و «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه» اختصاص می یابد.

چگونگی برگزاری آزمون

شیوه پذیرش در دوره دکتری تخصصی 50 درصد آزمون كتبی، 20 درصد سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و 30 درصد مصاحبه علمی و در دوره دکتری پژوهشی 30 درصد آزمون کتبی، 20 درصد سوابق آموزشی و پزوهشی، 30 درصد مصاحبه علمی و 20 درصد تهیه طرح واره در نظر گرفته می‌شود.

برگزاری آزمون به صورت تمام الکترونیک

این دوره آزمون به صورت کامل الکترونیکی برگزار می‌شود و به صورت متمرکز است. سوالات چهارگزینه‌ای و دارای امتیاز منفی هستند. در این دوره شرایطی فراهم شده است كه داوطلب میتواند با توجه به مدرك مقطع قبلی خود حداكثر در دو رشته (یا مجموعه) امتحانی كه در دو نوبت متفاوت برگزار میشود شركت كند.

داوطلبان، مجاز به انتخاب دو رشته (یا مجموعه) امتحانی در یك نوبت نیستند. برای ثبت نام در دو رشته (یا مجموعه) امتحانی میبایست دو پرداخت جداگانه صورت گیرد.

داوطلبان برای شركت در آزمون صرفاً مجاز به انتخاب یكی از دورههای دكتری تخصصی یا دكتری پژوهشی هستند كه در فرم ثبت نام باید نسبت به انتخاب یكی از آنها اقدام کنند.

ارائه مقاله

برای داوطلبان دوره دكتری پژوهشی داشتن حداقل دو مقالهی تحقیقی اصیل منتشر شده در مجلات علمی، پژوهشی معتبر نمایه شده در نمایه نامه های بین‌المللی Science of Web یا PubMed به عنوان نویسنده اول یا مسئول در زمان مصاحبه الزامی است.

داوطلبانی كه در آزمون كتبی دكتری پژوهشی قبول میشوند؛ میبایست هنگام انتخاب رشته محل دو مقاله شرطی چاپ شده را داشته باشند و لذا نامه پذیرش مقاله به هیچ وجه قابل قبول نیست.

چنانچه فقط یكی از دو مقاله شرطی در مجلات نمایه شده در نمایه بینالمللی Sources Emerging (ESC(ISI Citation باشد قابل قبول است.

دو مقاله شرطی حتماً باید مقاله تحقیقی اصیل باشد.

برگزاری آزمون علمی یا شفاهی

آزمون شفاهی (مصاحبه) برای دوره دكتری تخصصی توسط مناطق آمایشی (دانشگاهها) و برای دورهی دكتری پژوهشی توسط مراكز تحقیقات مجری دوره دكتری پژوهشی (سازمانها، مؤسسات و دانشگاههای علوم پزشكی) برگزار خواهد شد.

از داوطلبانی كه در آزمون كتبی (مرحلهی اول) حدنصاب نمره لازم را (با توجه به سهمیهی داوطلب) كسب كرده باشند، به تعداد دو برابر ظرفیت آن رشته انتخاب می‌شوند و بر اساس اولویت نمره كتبی و انتخاب محل جهت مصاحبه معرفی خواهند شد.

با توجه به اینكه در مرحله دوم (مصاحبه) موارد مهم برای ارزیابی در دكتری تخصصی، پایان نامه داوطلب و مقاله مستخرج از آن و در دكتری پژوهشی، 2 مقاله نویسنده اول یا مسئول نمایه شده در نمایه نامه های بین المللیScience of Web یا PubMed است، لذا لازم است داوطلبان در زمان انجام مصاحبه این موارد را آماده و همراه داشته باشند.

انتهای پیام/4040/

http://ana.ir/i/479103
آزمون جامع دوره دکتری دانشگاه‌ها چه زمانی برگزار می‌شود؟

آزمون جامع دوره دکتری دانشگاه‌ها چه زمانی برگزار می‌شود؟

امکان ثبت نام در دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه علامه طباطبایی تا 10 اردیبهشت ماه

امکان ثبت نام در دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه علامه طباطبایی تا 10 اردیبهشت ماه

دومین آزمون الکترونیک آزمایشی دوره دکتری پزشکی برگزار می‌شود

دومین آزمون الکترونیک آزمایشی دوره دکتری پزشکی برگزار می‌شود

ثبت‌نام بیش از ۱۴ هزار نفر در آزمون دوره دکتری پزشکی

ثبت‌نام بیش از ۱۴ هزار نفر در آزمون دوره دکتری پزشکی

امکان ثبت‌نام دوباره در آزمون دوره دکتری پزشکی فراهم شد

امکان ثبت‌نام دوباره در آزمون دوره دکتری پزشکی فراهم شد

ثبت‌نام ۱۹ هزار نفر در آزمون دوره دکتری پزشکی

ثبت‌نام ۱۹ هزار نفر در آزمون دوره دکتری پزشکی