يكشنبه  10  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

همه آنچه که باید درباره کنکور ۹۹ بدانید

جمعه 01 فروردین 1399 ساعت 14:00
آزمون سراسری سال ۹۹ با حضور بیش از یک میلیون نفر در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۱۲ و ۱۳ تیرماه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، آزمون سراسری سال ۹۹ با حضور بیش از یک میلیون نفر در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۱۲ و ۱۳ تیرماه برگزار می‌شود. آن‌طور که سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد این آزمون مشابه آزمون سال ۹۸ برگزار می‌شود و تغییر محسوسی نخواهد داشت.

امکان انتخاب نوع سؤالات کنکور

این آزمون دو دسته داوطلب نظام جدید و نظام قدیم دارد. بر اساس مصوبه جلسه هجدهم شورای سنجش و پذیرش دانشجو داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ مجاز هستند در زمان ثبت‌نام بدون توجه به نوع نظام آموزشی که در آن تحصیل کرده‌اند، نوع مجموعه سؤالات خود را از نظام آموزشی دیگر (نظام آموزشی ۳-۳-۶ یا نظام آموزشی سالی واحدی- ترمی واحدی) انتخاب کنند و در جلسه آزمون به آن پاسخ دهند.

به داوطلبان تأکید شده است در انتخاب مجموعه سؤالات در تقاضانامه ثبت‌نام خود دقت لازم را به عمل آورند، چرا که تبعات هر نوع اشتباه در انتخاب نوع سؤالات به عهده شخص داوطلب است و در جلسه آزمون، مجموعه سؤالات انتخابی به داوطلب تحویل داده خواهد شد و تغییر مجموعه سؤالات برای داوطلب در زمان برگزاری آزمون میسر نخواهد بود.

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور

بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش، میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۹ حداکثر 30 درصد و با تأثیر مثبت اعمال می‌شود به‌طوری‌که آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی،‌ علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 یا 1399 و در نظام آموزشی جدید (3-3-6)‌ اخذ کردند و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به‌صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزارشده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به‌صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

همچنین آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی،‌ علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 در نظام آموزشی قبلی اخذ کردند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به‌صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم)‌ به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تأثیر مثبت است.

داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی،‌ علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به‌صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزارشده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم ـ سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تأثیر مثبت اعمال می‌شود.

درمجموع میزان تأثیر سوابق تحصیلی حداکثر 30 درصد است و به‌صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

سایر دیپلمه‌ها (غیر از بندهای 1-1 و 1-2) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

سهمیه در آزمون ۹۹

سهمیه‌ها در آزمون ۹۹ همانند آزمون سال ۹۸ محاسبه می‌شود و شامل مناطق و ایثارگران می‌شود. ۲۵ به‌علاوه ۵ درصد ظرفیت‌ها شامل همسر و فرزندان ایثارگران می‌شود.

۳۰ درصد هم به‌صورت منطقه‌ای گزینش می‌شود. مابقی هم آزاد پذیرش خواهند شد.

انتهای پیام/4040/پ

http://ana.ir/i/478427
ادامه سرگردانی داوطلبان سه آزمون پرجمعیت کشور/ کرونا همه را بلاتکلیف کرد

ادامه سرگردانی داوطلبان سه آزمون پرجمعیت کشور/ کرونا همه را بلاتکلیف کرد

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام در کنکور ۹۹

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام در کنکور ۹۹

 مهلت شرکت در کنکور 99 تا 17 اسفند تمدید شد

مهلت شرکت در کنکور 99 تا 17 اسفند تمدید شد

سرپرست استقلال خواهان پوزش داور عصر جدید شد
اعلام فیلم‌های سینمایی تلویزیون در روز 10 فروردین/ «تختی» و «نبات» روی آنتن می‌روند
جدول زمانی برنامه‌های درسی ۱۰ فروردین شبکه‌های ۴ و ۷
تأثیرات شیوع ویروس کرونا بزرگ‌تر از جنگ جهانی اول و دوم است/ چه بسا که با این بحران، یک نظم جهانی جدید بروز کند
فیلم/ نقاشی متفاوت از چهره شهید حاج قاسم سلیمانی توسط یکی از شرکت‌کنند‌گان در "عصر جدید"
آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز یک‌شنبه 10 فروردین/ بهبودیافتگان 12 هزار و 391 و مبتلایان 38 هزار و 309 نفر+جزئیات
مرکز نوآوری حوزه هوانوردی عمومی در دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی می‌شود/فعالیت 1100 شرکت دانش‌بنیان
احتمال اقدام بیوتروریستی شیوع ویروس کرونا بررسی شد/ تولید دانش، پایش مشکلات تراز اول کشور، اولویت دانشگاه آزاد
بازدید آقامیری از مرکز مشاوره تلفنی و کارگاه تولید اقلام بهداشتی ستاد دانشجویی مبارزه با کرونای دانشگاه آزاد استان تهران
موضع‌گیری مجیدی به احتمال مدیرعاملی سعادتمند در استقلال/ کنایه‌های سرمربی آبی‌ها به فتح‌الله‌زاده