چهارشنبه  07  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی:

ارتقا و گسترش فرهنگ قرآن و عترت یکی از وظایف دانشگاه اسلامی است/ لزوم توجه دانشگاه‌ها به تربیت جوانان

چهارشنبه 25 دی 1398 ساعت 14:50
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر لزوم توجه دانشگاه‌ها به تربیت جوانان و آشنایی آنها با تجربه‌های تاریخی تأکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی در کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی حضرت امیرالمؤمنین امام علی (ع) که صبح امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) برگزار شد، با تسلیت شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و تعدادی از هم‌وطنان در سانحه هواپیمای اوکراینی، اظهار داشت: سردار سلیمانی به‌حق سردار دل‌ها و خادم حریم اهل‌بیت (ع) بود که به دست اشقی الاشقیا در سرزمین عراق به شهادت رسید.

وی افزود: این شهادت از طرفی تسلیت دارد که یک مرد خدا از بین ما رفت، اما جای سرور و تبریک است که باعث رویش‌هایی شد که مثل همیشه مردم را به صحنه آورد و همچون شهادت شهیدان بهشتی، مطهری، رجایی و باهنر نه‌تنها خللی در راه انقلاب ایجاد نکرد، بلکه با آثار و برکاتی که داشت، حرکت انقلاب را شتابان‌تر کرد.

دکتر طهرانچی با اشاره به حضور 25 میلیونی در مراسم‌ تشییع پیکر شهید سلیمانی و یاران ایشان، گفت: این حضور و اتحاد و پس‌ازآن انتقام‌جویی از هژمونی غرب، ترس بزرگی به دل دشمنان انداخت که جای شکرگزاری دارد. متأسفانه حادثه‌ای هم اتفاق افتاد که بی‌شک مقصر اول آن آمریکای جنایتکار است که فضایی این‌چنین فراهم کرد و این غم هم به جنایات گذشته این دیو پلید افزوده شد. همان‌طور که آمریکا 270 مسافر هواپیمای ایران را در خلیج‌فارس غرق در خون کرد، در این مورد هم فضایی فراهم کرد که نتیجه آن حادثه تلخ شهادت هم‌وطنانمان و اتباع کشورهای دیگر بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به نقش تربیتی دانشگاه، اظهار داشت: بی‌شک دانشگاه نیازمند معارف اهل‌بیت(ع) است. اگر می‌خواهیم دانشگاهی داشته باشیم که سند دانشگاه اسلامی بر آن حاکم باشد، باید از معارف اهل‌بیت(ع) در نظام فرهنگی و تربیتی بهره ببریم. ارتقا و گسترش فرهنگ قرآن و عترت یکی از وظایف دانشگاه اسلامی است که در این مسیر نیازمند تعمق و کارهای بنیادین همچون برگزاری این کنگره هستیم.

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از نکات انحرافی که در کشور با آن مواجه هستیم، این است که زمانی که دانشگاه را به غلط از غرب وارد کردیم، ترجمه اشتباهی از لغت education داشتیم که آن را به «آموزش عالی» تقلیل دادیم و عملاً هویت تربیت را از آن بیرون کشیدیم. این کار تحریف بنیان دانشگاه بود، چرا که حتی دانشگاه‌های غربی نیز تعلیم و تربیت را در کنار هم دارند و در نهاد علم تربیت به‌عنوان اصل مطرح است و متأسفانه دانشگاه در کشور ما که نگاه تربیتی باید برای رشد نسل جوان مورد توجه قرار می‌گرفت، به نهاد صرفاً آموزشی تقلیل یافت و «چگونگی»ها به بحث بدون ریشه آموزش که در آن تربیت وجود ندارد، کاسته شد، درحالی‌که باید الگوهای جامع «چیستی»، «مبانی» و «چگونگی» با هم دیده شود.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه تربیت در دانشگاه ابعاد «فردی و اجتماعی»، «دانش» و «مهارت و کارآمدی» دارد، گفت: غرب به دانشگاه‌های خود نگاهی جدی از منظر تربیت اجتماعی دارد و دارای الگوست، اما در کشور ما تربیت اجتماعی را صرفاً به‌صورت وارداتی از غرب اقتباس کردیم و مدلی برای آن نداشتیم. نتیجه این شد که اگر بخواهیم تربیت اجتماعی داشته باشیم، باید اپوزیسیون شد و مبانی تفکر جوان را مخالف با اسلام، دین و حرکت متنی مردم شکل داد. این القایی است که متأسفانه در بنیان‌گذاری غلط آموزش عالی از سوی دگراندیشان مورد توجه قرار گرفت و حتی این افراد هنوز دانشگاه را به‌عنوان توسعه‌دهنده ایران مدرنیته در جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کنند و گاهی صاحب نفوذ نیز هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تربیت در دانشگاه باید در ساحت‌های چندگانه مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: تربیت شامل شش ساحت «علمی، فناوری و نوآوری»، «اقتصادی و حرفه‌ای»، «زیبایی‌شناختی و هنری»، «تربیت اعتقادی، اخلاقی و عبادی»، «اجتماعی و تمدنی» و «زیستی و بدنی» است که باید به همه ابعاد آن توجه شود. این غفلت ماست که جوانان به‌عنوان پیش‌برنده نظام، آن‌طور که شایسته است و با توجه به هویت ملی او، تربیت نمی‌شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به نامه 31 نهج‌البلاغه، گفت: این نامه بسیار ذی‌قیمت است و می‌شود به‌عنوان مبانی تعلیم و تربیت به آن توجه کرد. امیرالمؤمنین (ع) در این نامه می‌فرمایند: «دل جوان همچون زمین کشت‌نشده است و هرچه در آن افکنند می‌پذیرد، من نیز پیش از آنکه دلت سخت و خردت مشغول شود به ادب آموزیت پرداختم تا با اندیشه استوار در کارها به امری روی آوری که مردمان کارآزموده‌تر از طلب و آزمودن آن بی‌نیاز ساخته‌اند.» در این نامه، توجه به زمان تربیت مورد تأکید قرار گرفته است، چرا که اگر به‌موقع اقدام به تربیت جوان نکنیم، دل و خِرد او به انحصار دیگران در می‌آید و به همین دلیل است که زمان‌شناسی در اسلام همواره مورد تأکید قرار داشته است.

وی ادامه داد: اگر به دوران تربیت جوان نگاه کنیم، دانشگاه در حلقه تربیتی هفت ساله سوم قرار دارد، بنابراین دوره کارشناسی در دانشگاه، دوره‌ای تربیتی است، اما متأسفانه در آموزش عالی نسبت به تربیت غفلت شده و ضربه‌ای که در این مقطع می‌خوریم، از غفلت در آموزش عالی است، چرا که به تربیت اجتماعی و معیشتی جوانان توجه نداریم و جوان را برای حضور در اجتماع تربیت نمی‌کنیم.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: غفلت نسبت به بحث‌های بین نسلی، انتقال تجربه‌ها، بررسی و تحلیل تاریخ و استفاده از تجربه‌های تاریخی و تربیت به‌عنوان وظیفه پدر و... از دیگر موضوعات مطرح‌شده در نامه 31 نهج‌البلاغه است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم درک وقایع تاریخی و استفاده از تجربه‌های آن، گفت: برای داشتن فردایی بهتر، باید گذشته را درک کرد. آمریکا از 28 مرداد 1332 تاکنون با ملت ما دشمنی می‌کند و این عیب دانشگاه‌هاست که نتوانستند تجربه دشمنی آمریکا را به نسل جوان منتقل کنند. آمریکایی‌ها هواپیمای مسافربری ما را مورد حمله قرار دادند و اعلام کردند که خطا بود، اما به فرد خطاکار مدال دادند. این در حالی است که زمانی که جمهوری اسلامی ایران خطا می‌کند، در مقابل مردم از خطای خود عذرخواهی می‌کند و این یک تاریخ و روایت مربوط به دو حادثه است و تجربه‌ای است که برای اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران به نسل جوان، کافی است. مقصر ما هستیم که به تجربه تاریخی توجه نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه تربیت در محیط دانشگاه یک وظیفه است و نه یک مستحب، اظهار داشت: شفیق بودن یکی از ارکان تربیت است، چرا که نمی‌شود با عتاب و خطاب و کمیته‌های انضباطی تربیت را انجام داد. جوان امروز ما در معرض شدید شبهات قرار دارد و باید با برنامه‌محور بودن آموزش و توجه به آموزش‌های قرآن، عقاید، احکام و علم نافع به اعتقادات جوانان توجه داشت.

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: آزاداندیشی و حر و بنده خدا بودن، در تربیت‌پذیری بسیار مهم است. متأسفانه دانشگاه‌های ما نسبت به کسب درآمد و آینده نسل جوان توجه کافی نداشته‌اند و نتیجه آن شد که شغل و تحصیل برای درآمد، محور شد، چرا که تربیت اقتصادی و معیشتی در دانشگاه وجود نداشت.

دکتر طهرانچی بر تفکر و گفتار سنجیده تأکید کرد و گفت: متأسفانه اکنون شاهد هستیم که بسیاری از افراد بدون تفکر می‌نویسند و مطالب خود را عرضه می‌کنند. با این رویکرد، پرگویی به‌عنوان الگوی تربیتی به نسل جوان القا می‌شود که باید دانسته یا ندانسته بنویسد، این در حالی است که اندیشه باید به‌عنوان مبنای بصیرت مورد توجه قرار گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه به عزت‌مندی و اصول مدیریتی و ملاحظات خویشاوندی را از دیگر موضوعات مطرح شده در نامه 31 امیرالمؤمنین (ع) عنوان کرد و با اشاره به خطبه 168 نهج‌البلاغه، اظهار داشت: جوانان به‌ویژه دانشگاهیان باید به قرآن، نهج‌البلاغه، کلام و سیره اهل‌بیت (ع) توجه داشته باشند همان‌طور که خطبه 168 نهج‌البلاغه به رنگ پرهای طاووس اشاره دارد که این اشاره منجر به نوشتن مقاله توسط چینی‌ها و چاپ آن در سال 2005 در مجله نیچر شد. اگر ما زودتر به این موضوع توجه داشتیم، می‌توانستیم با استناد به این خطبه، به نانوساختار و بلورهای فتونی و نانومتریک بپردازیم.

در این مراسم که با حضور آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدتقی رهبر امام‌جمعه موقت اصفهان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین ربانی امام‌جمعه خوراسگان و جمعی از مسئولان و شخصیت‌های علمی، حوزوی و دانشگاهی استان اصفهان برگزار شد، از دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/4084/پ

http://ana.ir/i/466481
هفدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان برگزار شد

هفدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان برگزار شد

تقدیر از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درکنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امام علی(ع)

تقدیر از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درکنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امام علی(ع)

صندوق خطرپذیر فناوری دانشگاه آزاد فعالیت اجرایی خود را به‌زودی آغاز می‌کند

صندوق خطرپذیر فناوری دانشگاه آزاد فعالیت اجرایی خود را به‌زودی آغاز می‌کند

ارتقای 8 پله‌ای رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه طلایه‌داران علم

ارتقای 8 پله‌ای رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه طلایه‌داران علم

مرحله سوم طرح تعاون تجهیزات دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

مرحله سوم طرح تعاون تجهیزات دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد