پنجشنبه  21  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

طرح تعاون تجهیزات دانشگاه آزاد؛ برنامه‌ای برای توسعه متوازن آزمایشگاه/ دانشجویان تحصیلات تکمیلی در انتظار مشوق‌های تحقیقاتی

دوشنبه 06 آبان 1398 ساعت 00:30
تدوین دستورالعملی برای کارورزی و اشتغال نیمه وقت دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد امری لازم و ضروری است.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، تحولات، سیاست‌ها و رویکردهای دانشگاه آزاد اسلامی حاکی از استفاده از درآمدهای غیرشهریه‌ای است که این مهم از راه ساماندهی امور و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی دستاوردهای علمی و پژوهشی، استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی و اجرای طرح‌های پژوهشی برون‌دانشگاهی از جمله راهکارهای اجرایی شدن این موضوع به شمار می‌آید.

استقرار بیش از 11 هزار آزمایشگاه‌ و کارگاه‌ مجهز و استاندارد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، این مجموعه آموزش عالی را در آینده نزدیک بهعنوان بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی و کارگاهی آکادمیک در جهان معرفی می‌کند که بهعنوان یک پتانسیل بزرگ برای درآمدزایی به شمار می‌آید.

تمرکز بر درآمدزایی و بازاریابی فعال برای ظرفیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه با مشارکت اساتید، اخذ تأییدیه استاندارد برای آزمایشگاه‌ها، تعریف مأموریت انجام خدمات تخصصی خاص برای آزمایشگاه‌های همکار، استاندارد متناسب با ظرفیت‌های تجهیزاتی و علمی هر کدام، بهینه‌سازی و به‌روزرسانی سامانه ساها از مهم‌ترین رویکردهای دوره جدید شبکه آزمایشگاهی دانشگاه است.

طرح تعاون تجهیزات چیست؟

با توجه به سیاست­‌های کلان دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر توسعه متوازن شبکه­‌های آزمایشگاهی و تحقیقاتی در سطح کشور با هدف همافزایی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌­های موجود، افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه­‌ها، مدیریت بهینه تجهیزات و تأمین عدالت پژوهشی در دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی، ضوابط و مقررات مورد نیاز باید در قالب یک آیین­‌نامه جامع تدوین شد.

شناسایی نیاز واحدها و مراکز آموزشی به تجهیزات برای کاربردهای آموزشی، پژوهشی و طرح­‌های درآمدزایی و تأمین نیاز آن­ها از طریق جابجایی تجهیزات مازاد سایر واحدها طرح مفیدی است که به ابتکار شبکه پژوهشگاه دانشگاه آزاد اسلامی پیش‌نویس شده است و به زودی در قالب طرح تعاون تجهیزات به واحدها ابلاغ خواهد شد.

دوره‌های کوتاه مدت تخصصی اولویت راهبردی شبکه آزمایشگاهی

 توسعه کمی و کیفی دوره‌های آموزشی کوتاه مدت تخصصی در حوزه آزمایشگاهی و کارگاهی از دیگر اولویت‌های راهبردی  شبکه آزمایشگاهی بود که در جلسه شورای دانشگاه استان فارس مورد تأکید قرار گرفت. در همین راستا دستورالعمل اجرایی برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی کوتاه مدت آزمایشگاهی و کارگاهی به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌همت پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی تهیه و تدوین شد و مسئولیت برگزاری دورههای یاد شده بر عهده مراکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی قرار گرفت.

بابک نگاهداری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، از برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت تخصصی آزمایشگاهی و کارگاهی به عنوان یکی از اولویت‌های راهبردی پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد در سالجاری خبر داد.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های تجهیزاتی و بنیه علمی سامانه ساها، در سال ۹۷ برگزاری ۵۰۰ عنوان دوره آموزشی کوتاه مدت تخصصی (برون دانشگاهی) در سطح کشور برنامه‌ریزی شد که در نهایت تعداد ۳۳۴ دوره تا پایان سال گذشته به فاز عملیاتی رسید. از این محل بالغ بر دوازده میلیارد و هشتصد میلیون ریال درآمد کسب شده است.

رئیس پژوهشگاه مرکزی و شبکههای آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: این در حالی است که تعداد دوره‌های برگزار شده از سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۳۹۶ تنها ۵۹ دوره (درون سازمانی) فقط با رویکرد تقویت بنیه کارشناسی سامانه ساها برگزار شده بود.

نگاهداری

نگاهداری با اشاره به ظرفیت‌های عظیم تجهیزاتی و نیروی انسانی متخصص و مجرب در ساختار سامانه‌های ساها و ساتا خاطرنشان کرد: به استناد مصوبه مورخ ۱۳۹۸/۶/۳۰ هیئت رئیسه دانشگاه، برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی در حوزه وظایف و اختیارات پژوهشگاه و شبکه‌های آزمایشگاهی قرار گرفته است. در حال حاضر تدوین دستورالعمل اجرایی دوره‌های آموزشی تخصصی در دستور کار معاونت امور آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی این حوزه قرار دارد و با توجه به سیاست‌گذاری‌های انجام شده، پیش‌بینی می‌شود در سالجاری دوره‌های مذکور با رشد ۱۰۰ درصدی روبرو شود.

وی عنوان کرد: از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی علاوه بر تقویت بنیه کارشناسی شبکه آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی، گام موثری در تحقق برنامه‌های دانشگاه در افزایش درآمد غیر شهریه‌ای برداشته شود.

درآمدزایی و بازاریابی فعال برای ظرفیت‌های آزمایشگاهی

تمرکز بر درآمدزایی و بازاریابی فعال برای ظرفیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه با مشارکت استادان و کارشناسان، اخذ تأییدیه همکار استاندارد برای آزمایشگاه‌ها، انجام خدمات تخصصی خاص متناسب با ظرفیت‌های آزمایشگاه‌ها از مهم‌ترین رویکردهای دوره جدید شبکه آزمایشگاهی دانشگاه است. همچنین نشست مشترکی با شبکه آزمایشگاهی معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد که تفاهم‌نامه‌ای نیز برای اعزام متخصص و انجام مشاوره‌های رایگان برای اخذ مجوز همکار استاندارد امضا شد.

آنچه درخصوص ظرفیت‌های بی‌بدیل آزمایشگاهی دانشگاه آزاد واضح به‌نظر می‌رسد، بهره‌مندی حداکثری اعضای هیئت علمی و دانشجویان از این زیرساخت عظیم است. وجود 11 هزار آزمایشگاه مجهز و زمینه‌سازی اتصال این آزمایشگاه‌ها به شبکه آزمایشگاه‌های مرجع کشور می‌تواند گام بلندی در کارآمدسازی آزمایشگاه‌ها و استحصال درآمدهای غیرشهریه‌ای باشد.

با اینکه دستورالعمل جدیدالنشر پژوهشگاه مرکزی و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه در راستای تسهیل فعالیت اعضای هیئت علمی در آزمایشگاه‌ها تدوین شده است ولی به‌نظر می‌رسد تدوین دستورالعملی برای کارورزی و اشتغال نیمه وقت دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد امری لازم و مشوق است.

حال که ایجاد کانون‌های دانشگاه، صنعت و جامعه، راه‌اندازی دوره‌های تخصصی کوتاه مدت، رویکردهای حل مسئله و تمرکزگرایی در پژوهش‌های کاربردی و راهبردی از جمله مأموریت‌های پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد مطرح شده لازم است الگوهای هرچه بهینه‌تر دانشجویان در مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌های دانشگاه تقویت و مورد بازبینی قرار بگیرد.

دانشگاه آزاد اسلامی امروز با کارآمدسازی فرآیندها و با ایجاد تحول در حوزه‌های پژوهش، نوآوری و فناوری و راه‌اندازی برنامه‌های علمی متمرکز تحت عنوان برنامه پایش، چشم‌اندازی آینده‌نگر در راستای مسئله‌محوری در پیش گرفته است.

انتهای پیام/4116/

http://ana.ir/i/442002
مرحله سوم طرح تعاون تجهیزات دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

مرحله سوم طرح تعاون تجهیزات دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد در عملیاتی کردن سیاست‌ها کوشا باشند

رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد در عملیاتی کردن سیاست‌ها کوشا باشند

تأثیرات دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند به اندازه یک دولت مهم باشد

تأثیرات دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند به اندازه یک دولت مهم باشد

ایجاد 15 گروه اندیشه‌ورز در پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد برای حل مشکلات جامعه

ایجاد 15 گروه اندیشه‌ورز در پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد برای حل مشکلات جامعه