يكشنبه  29  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:

آیین‌نامه ارتقا و ترفیع؛ ابزاری در راستای جهت‌دهی فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی است

پنجشنبه 27 تیر 1398 ساعت 10:23
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آیین‌نامه ارتقا و ترفیع، ابزاری در دست دانشگاه‌هاست تا به‌وسیله آن بتوانند به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی اعضای هیئت‌علمی جهت دهند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  مسعود شمس‌بخش، در این نشست که در سالن اجلاس دفتر ریاست دانشگاه شیراز برگزار شد، گفت: سیاست وزارت علوم، واگذاری اختیارات به دانشگاه‌های بزرگ است. اما برای تحقق این مهم، بازتعریف دانشگاه و تعریف سطوح اختیارات هر دانشگاه بر اساس جایگاهی که دارد؛ ضروری است.

مشاور وزیر علوم افزود: ازنظر قانونی، اختیارات هیئت‌امنای دانشگاه‌ها بسیار وسیع است ولی مشکل آنجاست که برخی دستگاه‌های نظارتی با این قوانین آشنا نیستند.

وی ادامه داد: این دستگاه‌ها، دانشگاه را با توجه به قوانین عمومی کشور بررسی می‌کنند و این در حالی است که دانشگاه‌ها دارای قوانین خاص می‌باشند و باید بر اساس همان قوانین خاص تطبیق داده شوند.

شمس‌بخش تأکید کرد: در زمینه جذب و استخدام اعضای هیئت‌علمی، افراد نخبه از شرکت در فراخوان مستثنی شده‌اند تا شرایط برای حضور این افراد در دانشگاه‌ها تسهیل شود.

وی اظهار داشت: آیین‌نامه ارتقا و ترفیع، ابزاری در دست دانشگاه‌هاست تا به‌وسیله آن بتوانند به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی اعضای هیئت‌علمی جهت دهند.

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، گفت: با توجه به مصوبه مجلس، دانشگاه‌ها برای «سنجش و پذیرش دانشجو» از قوانین پیروی می‌کنند، اما در موارد مشخص و برای دانشگاه‌های بزرگ می‌توان سهم و درصد مصاحبه در قبولی دانشجو را افزایش داد و به شرایط اختصاصی داوطلبان توجه بیشتری کرد.

وی به بحث تجمیع نیز اشاره کرد و افزود: در دانشگاه‌های کشورهای توسعه‌یافته مثال‌های متعددی از تجمیع داریم و باید فرهنگ‌سازی شود که تجمیع در بلندمدت به نفع ماست.

شمس‌بخش ادامه داد: تجمیع برای این نیست که زیر یک تابلو برویم‌؛ بلکه هدف از آن همکاری، هماهنگی و تعامل است.

وی اظهار داشت: در قسمت‌هایی که تجمیع می‌شود، نیروها متمرکز می‌گردند و رشد بیشتری برای دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مشاور وزیر علوم گفت: به‌عنوان‌مثال دانشگاه‌های متعددی در شهر شیراز فعال هستند که ازجمله آن‌ها، دانشگاه شیراز، صنعتی شیراز، و دانشگاه هنر است و هرکدام از این‌ها در راستای مأموریت خود عمل می‌کنند و با همکاری بین آن‌ها هم‌افزایی صورت می‌گیرد و تأثیرگذاری آن‌ها افزایش می‌یابد.

حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز نیز در این نشست با تأکید بر ضرورت استقلال دانشگاه‌ها گفت: فلسفه وجودی هیئت‌امنا دانشگاه‌ها برای استقلال نسبی و افزایش اختیارات دانشگاه‌ها بوده و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید به سمت استقلال واقعی دانشگاه‌ها حرکت کند.

وی افزود: حداقل می‌توان این اختیار را به دانشگاه‌های بزرگ داد که خودشان بتوانند برخی از دانشجویان برتر و استادان توانمند را جذب کنند.

رئیس دانشگاه شیراز گفت: برخی سازمان‌های نظارتی به نحوه غیرقابل‌تحملی در مسائل دانشگاه دخالت می‌کنند و بسیاری از وقت و انرژی دانشگاه صرف پاسخ‌گویی به آن‌ها می‌شود.

نادگران، ناآشنایی برخی کارشناسان این سازمان‌ها از قوانین دانشگاه را دلیل بروز مشکلات دانست و خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود در سطح ملی، نشست‌های مشترکی با مسئولان این سازمان‌ها و مسئولان وزارت علوم برگزار شود و آگاهی‌بخشی صورت گیرد.

رئیس دانشگاه شیراز پیشنهاد کرد: به‌منظور تعامل و همکاری بیش‌ازپیش میان دو دانشگاه شیراز و صنعتی شیراز، نشست‌های تخصصی و کارگروه‌های تخصصی تشکیل شود و این ارتباطات استمرار یابد.

محمدمهدی علویان‌مهر، رئیس دانشگاه صنعتی شیراز نیز در این نشست، بر ضرورت مفاهمه در سطوح بالا تأکید کرد و گفت: همکاری نزدیک دو دانشگاه شیراز و صنعتی شیراز در زمینه‌های ملی و بین‌المللی، می‌تواند زمینه‌ساز اعتماد و گسترش فعالیت‌ها شود.

در ادامه اعضای هیئت‌رئیسه دانشگاه شیراز و دانشگاه صنعتی شیراز، در خصوص گسترش فعالیت‌های مشترک، بهبود فعالیت‌ها و ارتقای جایگاه دانشگاه‌ها به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام/4108/پ

http://ana.ir/i/405380
بیش از 5 هزار قرارداد همکاری دانشگاه‌ها با صنایع مختلف در حال انجام است

بیش از 5 هزار قرارداد همکاری دانشگاه‌ها با صنایع مختلف در حال انجام است

ساختار پادگانی در مراکز آموزش پزشکی حاکم است

ساختار پادگانی در مراکز آموزش پزشکی حاکم است

وزارت علوم با جذب مستقیم دانشجوی خارجی واحد یادگار امام خمینی(ره) موافقت کرد

وزارت علوم با جذب مستقیم دانشجوی خارجی واحد یادگار امام خمینی(ره) موافقت کرد

 پایان طرح غربالگری و پایش سلامت و آمادگی جسمانی کارکنان وزارت علوم

 پایان طرح غربالگری و پایش سلامت و آمادگی جسمانی کارکنان وزارت علوم

تلاش وزارت علوم برای رفاه دانشجویان دکترا پذیرفتنی نیست

تلاش وزارت علوم برای رفاه دانشجویان دکترا پذیرفتنی نیست

وزارت علوم برای رفاه دانشجویان تلاش می‌کند

وزارت علوم برای رفاه دانشجویان تلاش می‌کند