يكشنبه  24  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دکتر طهرانچی:

عزم دانشگاه آزاد اسلامی برای تحول جدی است

شنبه 01 تیر 1398 ساعت 12:28
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه عزم این دانشگاه برای تحول جدی است، گفت: این تحول همراهی همه رؤسای واحدها، مراکز و مدیران دانشگاه را می‌طلبد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه و با حضور بیژن رنجبر قائم‌مقام رئیس دانشگاه، محسن نفر معاون علوم پزشکی، سعید آزادیان دستیار ویژه رئیس دانشگاه و رؤسای واحدها و مراکز استان فارس در واحد شیراز برگزار شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای این نشست گفت: برگزاری پنجمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی واحد شیراز فرصتی ایجاد کرد که در این نشست در جمع رؤسای واحدهای استان فارس حضور یابم.

دکتر محمدمهدی طهرانچی با بیان اینکه استان فارس از لحاظ تعداد واحدها و مراکز دانشگاهی بزرگ‌ترین استان دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار کرد: باوجودآنکه جمعیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس بیشتر از متوسط کشوری است، اما این استان مسائل خاص خود را دارد که یکی از این مسائل، پایین بودن بهره‌وری و راندمان دانشگاه است.

وی ادامه داد: استان فارس دارای ظرفیت بسیار خوبی در حوزه کشاورزی است، اما با آنچه در طرح تحول کشاورزی مدنظر داریم فاصله دارد، این در حالی است که واحد اصفهان (خوراسگان) با افزایش کیفیت پژوهش محصولی را تولید کرده که کل کشور را تحت تأثیر قرار داده است، بنابراین این موضوع نگران‌کننده است که استان فارس با چنین امکانات و ظرفیتی قطب تحول در کشاورزی نیست و کمیت‌گرایانه کار کرده است.

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: از استان فارس انتظار می‌رود که در تحول پیشگام بوده و در مسیر حل مسئله حرکت کند. استانی که 43 واحد و مرکز دانشگاهی دارد به‌تبع دارای شورایی قوی است که انتظارات را افزایش می‌دهد. تعداد اعضای هیئت‌علمی و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس بیش‌ازحد نصاب است که این موضوع می‌طلبد دانشگاه فضای جدیدی ایجاد کند.

وی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با توجه به تعداد واحدهای آن که در سطح استان پراکنده است، باید در طرح آمایش برنامه‌های عملیاتی برای درگیر شدن با مسائل شهر داشته باشد و بتواند خود را با اقتصاد شهرها پیوند زده و علاوه بر اینکه بسترساز اشتغال دانش‌بنیان باشد، به مسائل فرهنگی توجه کند.

دانشگاه بدون تحول در رفتار و برنامه‌ها نمی‌تواند خود را سرپا نگه دارد

طهرانچی با بیان اینکه با دانشگاه آرمانی فاصله زیادی داریم، افزود: حقیقت این است که اگر دانشگاه سرپا نشود، حذف خواهد شد و اگر واحدهای دانشگاهی تحولات را درک نکنند و مانند گذشته رفتار کنند، به استقبال تعطیلی می‌روند. دانشگاه بدون تحول در رفتار و برنامه‌ها نمی‌تواند خود را سرپا نگه دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی اگر در دوره جدید خود تحول، کارآمدی در آموزش عالی و کیفیت را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده است، به دلیل این است که این‌ها یک ضرورت و باید است نه یک شعار.

وی گفت: ما دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس را جزء استان‌های سطح یک کشور و هم‌طراز با استان‌های تهران، اصفهان، هرمزگان و خوزستان می‌دانیم و انتظار داریم که این استان هم در اجرای برنامه‌ها و تحول رفتاری پیشگام باشد و بداند اکنون چه وضعیتی دارد و به کجا می‌خواهد برود.

طهرانچی تأکید کرد: نمی‌پذیریم که دانشجو را فارغ‌التحصیل کنیم درحالی‌که با آنچه باید باشد، فاصله دارد و نخواهیم پذیرفت که دانشگاه در اقتصاد شهر مؤثر نباشد و نتواند بسترساز اقتصاد دانش‌بنیان شود و بر فرهنگ شهر تأثیر بگذارد؛ بنابراین برای این تحول‌آفرینی در حوزه‌های مختلف برنامه‌های مشخص داریم که در اجلاس تهران به‌تفصیل به آن پرداخته شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: عزم این دانشگاه برای تحول جدی است و این تحول همراهی همه رؤسای واحدها و مراکز و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی را می‌طلبد و برنامه‌ریزی باید شاه‌بیت حرکت روبه‌جلوی در دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس باید به قطب طرح تحول کشاورزی در کشور تبدیل شود و باغات خود را به مزارع آموزش تغییر دهد. این دانشگاه نعمت‌ها و امکانات خوبی در اختیار دارد و باید راه‌حل برون‌رفت از مشکلات خود را در شورای استان احصا و برای برطرف کردن آن، برنامه‌ریزی کند.

سالانه باید هزار عضو هیئت‌علمی جوان جذب دانشگاه شود

در ادامه قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طرح تحول در آموزش عالی که در دانشگاه آزاد اسلامی در جریان است، طرحی کارشناسی شده است که سال‌ها روی آن مطالعه شده و با حضور دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی زمینه مناسب برای پیاده‌سازی آن فراهم شده است.

بیژن رنجبر اظهار کرد: پس از آنکه در ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی معاونت‌های موضوعی و تخصصی ایجاد شد، دکتر طهرانچی برای کاهش بوروکراسی‌ها و سرعت بخشیدن به کارها به بنده مأموریت داد که مسئولیت قائم‌مقامی را در حوزه آموزش عالی و ساماندهی تحصیلات تکمیلی بر عهده بگیرم تا بتوانیم معاونت‌های آموزشی و پژوهشی معاونت‌های موضوعی را مدیریت و هدایت کنیم.

قائم‌مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش‌های تحصیلات تکمیلی افزود: به این منظور شورای راهبردی معاونان آموزشی و پژوهشی ایجاد شد تا بتوانیم بوروکراسی‌ها را کاهش دهیم، بر این اساس هر تصمیمی که در این شورا تصویب شود، به مثابه مصوبه هیئت‌رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی تلقی می‌شود.

رنجبر تأکید کرد: بنای کار ما در دانشگاه آزاد اسلامی تعامل با همه دستگاه به‌ویژه وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی با اشاره به تأکید دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی برای جذب اعضای هیئت‌علمی جوان در این دانشگاه، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با طرح‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌هایی که دارد می‌خواهد نظام آموزش عالی کشور را متحول کند و برای این کار به نیروهای جوان، متخصص و متعهد نیاز دارد که بر اساس برنامه‌ریزی‌ها باید سالانه هزار عضو هیئت‌علمی جوان جذب این دانشگاه شوند و به‌تبع آن از اساتید بازنشسته دستگاه‌های دیگر نیز قدردانی خواهد شد. دکتر ولایتی نیز تأکید دارد که تا پیش از مهرماه امسال، هزار عضو هیئت‌علمی جوان جذب دانشگاه آزاد اسلامی شود.

جوانان موتور پیشران گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی هستند

رنجبر با بیان اینکه جوانان موتور پیشران گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: رؤسای واحدهای دانشگاهی باید نسبت به موضوع جذب هیئت‌علمی حساس باشند و شرایط را طوری فراهم کنند که نیروهای جوان متخصص و متدین دارای انگیزه، جذب دانشگاه آزاد اسلامی شوند تا این دانشگاه بتواند برنامه‌های خود در گام دوم انقلاب و گام دوم دانشگاه مصمم و با جدیت بردارد. از رؤسای واحدها انتظار داریم که در این خصوص دغدغه جدی داشته باشند و در جلسات جذب اعضای هیئت‌علمی حضور یابند.

قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه برای تسریع بخشیدن به تبدیل وضعیت اعضای هیئت‌علمی، گفت: معتقدیم که یک هیئت ممیزه برای رسیدگی به وضعیت اعضای هیئت علمی 400 واحد دانشگاهی کافی نیست، بااین‌حال جلسات این هیئت هر دو هفته یک بار برگزار شده و در هر جلسه حداقل 90 پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرد که بیشتر پرونده‌ها مربوط به ارتقای مربیان به مرتبه علمی استادیاری است. پرونده‌ها بلافاصله پس از بررسی و تائید در هیئت به امضای دکتر طهرانچی می‌رسد و احکام جدید صادر می‌شود.

http://media.ana.ir/1398/04/01/636968026121944786_md.jpg

وی افزود: برای سرعت بخشیدن به این وضعیت و توجه بیشتر به ارتقای استادیاران و دانشیاران، قرار شده که هیئت جذب مرکزی را به دو هیئت افزایش دهیم و هیئت ممیزه گروه علوم انسانی و هنر را از علوم پایه و مهندسی جدا کنیم تا شاخص‌های ارزیابی نیز تخصصی شده و پرونده‌ها با سرعت و دقت بیشتری بررسی شوند.

رنجبر درباره اهمیت رشته‌های علوم پایه تصریح کرد: مقام معظم رهبری تأکید دارند که رشته‌های گروه علوم پایه باید تقویت شوند، چرا که از رشته‌های پشتوانه علم است، با توجه به اهمیت این موضوع دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه مشوق‌ها و ایجاد جذابیت می‌خواهد رشته‌های علوم پایه را تقویت کند.

قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر توجه این دانشگاه به بخش دانش‌آموزی و مدارس سما اشاره کرد و افزود: اکنون جمعیت دانش‌آموزی کشور در حال افزایش است که این موضوع اقتضا می‌کند، دانشگاه برنامه ویژه‌ای برای مدارس خود داشته باشد و روی این بخش سرمایه‌گذاری کند، یکی از اقدامات، به‌کارگیری اعضای هیئت‌علمی گروه‌هایی است که با کاهش دانشجو مواجه شده‌اند و برای این کار مشوق‌هایی در نظر خواهیم گرفت که اساتید علاقه‌مند بتوانند در مدارس سما به وظایف علمی و آموزشی خود بپردازند و نسل دانشجویان آینده را تربیت کنند.

وضعیت معیشتی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی باید بهبود یابد

وی با اشاره به وضعیت معیشتی اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه، اظهار کرد: ما به دنبال بهبود وضعیت معیشتی اعضای هیئت‌علمی و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی هستیم، اما موضوعی که در مقایسه حقوق اعضای هیئت‌علمی دانشگاه آزاد با دانشگاه‌های دولتی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، این است که ساعات موظفی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های دولتی 40 ساعت در هفته است در حالی این ساعت در دانشگاه آزاد 32 است، اما بااین‌حال معتقدیم که باید وضعیت معیشتی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی بهبود یابد.

رنجبر به تشکیل شورای گسترش به ریاست دکتر طهرانچی اشاره کرد و گفت: با تشکیل این شورا تمامی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ظرفیت‌ها و نیاز هر منطقه مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد و با این روند بسیاری از مشکلات واحدها حل خواهد شد.

وی درباره اهمیت موضوعات فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: نباید تنها معاونت فرهنگی و دانشجویی را مسئول و متولی امور فرهنگی بدانیم، بلکه همه معاونت‌ها در طرح‌ها، برنامه‌ها و فعالیت خود باید پیوست فرهنگی داشته باشند.

قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به افق 1404 این دانشگاه برای تبدیل شدن به انتخاب اول، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال این است که تا سال 1404 به انتخاب اول داوطلبان ورود به دانشگاه تبدیل شود و این موضوع یک خط مشی جدی است که برای تحقق آن برنامه‌های راهبردی تدوین شده است و مدیران دانشگاه آزاد اعتقاد دارند که این چشم‌انداز محقق خواهد شد.

انتهای پیام/4107/4116/پ

http://ana.ir/i/399789
دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریتی جدید به دنبال تأمین اشتغال جوانان است

دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریتی جدید به دنبال تأمین اشتغال جوانان است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی: دانشگاه‌ها باید به سمت ایده‌محوری حرکت کنند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی: دانشگاه‌ها باید به سمت ایده‌محوری حرکت کنند

برخورد جدی دانشگاه آزاد با سایت‌های جعلی/ دانشگاه اجازه بی‌عدالتی را نمی‌دهد

برخورد جدی دانشگاه آزاد با سایت‌های جعلی/ دانشگاه اجازه بی‌عدالتی را نمی‌دهد

جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس برگزار شد

جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس برگزار شد

دانشگاه آزاد اسلامی باید مسئله‌محور و محصول‌محور باشد

دانشگاه آزاد اسلامی باید مسئله‌محور و محصول‌محور باشد

۴۹ درصد اعضای هیئت علمی استان فارس متعلق به دانشگاه آزاد است

۴۹ درصد اعضای هیئت علمی استان فارس متعلق به دانشگاه آزاد است

دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه علمی کشور نقش ارزشمندی داشته است

دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه علمی کشور نقش ارزشمندی داشته است

دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه کشور سهیم بوده است

دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه کشور سهیم بوده است

پنجمین اجلاس شورای دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کار کرد

پنجمین اجلاس شورای دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کار کرد

02/04/1398 07:32:11 ب.ظ
با سلام متاسفانه ارتباط دانشگاه با صنعت بخصوص در حوزه کشاورزی و دامپزشکی بسیار ضعیف هست این مشکل تنها به دانشگاه ازاد اسلامی محدود نمیشود و وزارت علوم هم این ضعف دیده میشود و این مهم خرد و عزم جمعی می طلبد
02/04/1398 10:29:58 ق.ظ
دانشگاه آزاد باعث بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهیست .و هیچ برنامه ای هم در راستای جذب فارغ التحصیلانش ندارد.دانشگاه آزاد باید دانشجویان دکتری تا ۴۵ سال را جذب کند.در این میان برخی رشته ها چو زبان و ادبیات فارسی تقریبا سالیانه جذب ندارند .حتی دانشگاه آزاد هم از فارغ التحصیلان دانشگاه دولتی استخدام می کند و خودش خودش را قبول ندارد.چرا دانشگاه آزاد دانشجو یان فارغ التحصیلش را اعزام نمی کند به خارج از کشور؟؟
01/04/1398 11:23:54 ب.ظ
تحول دانشگاه ازاد وقتی اتفاق میفته که رشته های پیراپزشکی و در مقطع کاردانی دوباره بیارن مثل چند سال پیش...
01/04/1398 10:52:56 ب.ظ
لطفا رشته کاردانی علوم ازمایشگاهی و در دانشگاههای ازاد شهرهای ساری و بابل بیارید برای انتخاب رشته امسال شروع کنید
01/04/1398 10:51:15 ب.ظ
برای تحول لطفا رشته های کاردانی بهداشت وکاردانی علوم ازمایشگاهی و در دانشگاه ازاد ارائه بدید خصوصا امسال
01/04/1398 10:46:56 ب.ظ
لطفا رشته های کاردانی پیراپزشکی و در دانشگاه ازاد دوباره بیاریدبرای همه شهرها(برای انتخاب رشته کنکور۹۸) چون هم شهریه کمتری داره هم قبولی راحت تر اینطوری کلی دانشجو جذب میشه و دانشگاه ازاد خالی نمیمونه
01/04/1398 05:44:21 ب.ظ
اساتید دولتی ساعت موظفی کمتری دارند و حضور بیشتر در اتاق هایشان اساتید دانشگاه آزاد ساعت موظفی بیشتری دارند و حضور کمتر چون جایی برای مستقر شدن ندارند و مجبورند مثل معلمان در یک دفتر با امکاناتی چون صندلی ساعتی استراحت کنند. دانشگاه آزاد باید مثل حوزه های علمیه از دولت بودجه بگیرد.
01/04/1398 01:23:16 ب.ظ
دانشگاه آزاد باوجود داشتن اینهمه مقامات بانفوذ کشوری درهیئت امنای این دانشگاه ، باید توان داشته باشد که ازدولت بودجه دریافت بکند .