يكشنبه  31  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در گفتگو با آنا مطرح شد؛

پاسخ‌های رئیس سازمان سنجش درباره به‌ تعویق نیفتادن کنکور

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 11:08
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور دلایل به‌ تعویق نیفتادن کنکور و تجمع اعتراضی مقابل سازمان سنجش را تشریح کرد.

ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، درباره امکان به تعویق افتادن کنکور سراسری اظهار کرد: بحث تعلیق کنکور سراسری منتفی شده و آزمون سراسری سال 98 سیزدهم و چهاردهم تیر ماه برگزار خواهد شد.

وی افزود: بعد از گذشت حدود چهار ماه از وقوع سیل، دیگر به تعویق افتادن کنکور سراسری مطرح نیست. بعدازاینکه کنکور کارشناسی ارشد را به تعویق انداختیم اعلام کردیم که آزمون‌های عادی کلاسی دانشگاه، آزمون دبیرستان همگی سر موقع برگزار می‌شوند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: وقتی بحث تعویق کنکور مطرح می‌شود عده‌ای از داوطلبان که حتی در مناطق سیل‌زده هم نیستند، دوست دارند که کنکور به تعویق بیفتد.

اعتراض یک درصد از داوطلبان کنکور برای به‌تعویق افتادن

خدایی بیان کرد: آزمون سراسری یک میلیون و 200 هزار داوطلب دارد، که بخشی از آن‌ها در استان‌های سیل‌زده ساکنند ولی بخش اعظمی از داوطلبان برنامه‌های کار و زندگی خود را براساس برنامه زمانی پیش‌بینی‌شده کنکور از یک سال پیش در نظر گرفته‌اند. اعتراض 10 تا 20 هزار نفری از جمعیت بیش از یک میلیون نفری خیلی بزرگ نیست. اصولاً حق با اکثریت مطلق داوطلبان است و ما هم براساس خواسته آن‌ها عمل می‌کنیم.

وی در پاسخ به اینکه یعنی 10 هزار نفر در مناطق سیل‌زده هستند؟ ادامه داد: کمپین اعتراضی که تشکیل داده‌اند حدود 10 هزار نفر است و این جمعیت زیر یک درصد جمعیت کنکور است.

خدایی با اشاره به فرآیند اجرایی کنکور گفت: بخش دیگری که جلوی به تعویق افتادن کنکور را می‌گیرد، فشردگی برنامه کنکور سراسری است. وقتی 13 و 14 تیر آزمون برگزار می‌شود، یک هفته تا 10 روز طول می‌کشد کل پاسخ‌نامه‌ها با آن فرآیندهای حفاظتی جمع‌آوری شود و به سازمان سنجش برسد که با این وجود به روزهای 24 یا 25 تیر می‌رسد. بعد پاسخ‌نامه‌ها دو سه بار خوانده و کنترل می‌شود، نتایج اولیه اواسط مرداد اعلام می‌شود. 10 تا 15 روز هم داوطلبان فرصت انتخاب رشته دارند که با این وجود به 20 تا 25 مردادماه می‌رسیم. از طرفی 25 مرداد باید نتایج دانشگاه فرهنگیان و رشته‌های خاص را که آزمون عملی دارند اعلام کنیم. حدود 60 هزار نفر در این رشته‌ها برای مصاحبه و امتحان حضور می‌یابند. اجرای این فرآیند هم حدود 20 تا 25 روز طول می‌کشد، نتیجه‌ای که به سازمان برمی‌گردد حدود 22 شهریور است. ما هم چهار تا پنج روز کل فرآیند نرم‌افزاری کنکور را انجام دهیم اواخر شهریور نتیجه نهایی را اعلام می‌کنیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: لذا هر تعویقی که در کنکور اتفاق بیفتد باعث می‌شود نتوانیم به‌موقع ترم تحصیلی را آغاز کنیم. طبیعتاً ترم اول اگر به مشکل بخورد، ترم دوم هم به مشکل خواهد خورد. علاوه بر این یک سری ورودی‌های دیگر مثل آزمون کاردانی به کارشناسی، آزمون فنی و حرفه‌ای، حتی آزمون‌های استخدامی هم داریم؛ بنابراین به تعویق افتادن کنکور کل فرآیندهای اجرایی را گرفتار اختلال می‌کند.

خدایی گفت: بحث دیگر هم این است که بعد از سه و نیم ماه از سیل، با جابه‌جایی یک هفته یا دو هفته کنکور سراسری اتفاقی برای داوطلبان نمی‌افتد. چون برای همه داوطلبان آن وقت داده می‌شود، طبیعتاً جبران عقب‌ماندگی یا آسیبی که ایجادشده جبران نمی‌شود.

اختصاص سهمیه مازاد برای داوطلبان مناطق سیل‌زده

وی اضافه کرد: همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرد که داوطلبان مناطق سیل‌زده از سهمیه‌های منطقه‌ای و نه ملی برخوردار شوند. کانال‌های فضای مجازی که این روزها به موضوع کنکور دامن می‌زدند با سوءاستفاده از عواطف بچه‌ها به موضوع سهمیه‌ها هم نقد می‌کنند. این سهمیه‌ها منطقه‌ای است، یعنی برای داوطلبانی که در پلدختر آسیب دیده‌اند می‌توانند از ظرفیت مازاد پنج درصدی در دانشگاه لرستان استفاده کنند. این سهمیه همیشگی نیست و فقط برای یکی دو سال است. چراکه نباید از حق و حقوق داوطلبان دیگر کم شود. هزینه این سهمیه اضافی به آن دانشگاه لرستان پرداخت می‌شود، لذا تحت هیچ عنوان از ظرفیت‌های اسمی که برای کل داوطلبان کشور است، کم نمی‌شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تأکید کرد: اصولاً سازمان سنجش به‌صورت اصولی با سهمیه‌ها مخالف است و این بحث سهمیه خیلی روشن است. هر چقدر که رقابت‌ها بدون قید و شرط باشد استقبال می‌کنیم. منتهی به لحاظ شرایط زمانی و مکانی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا خواهیم کرد.

مقایسه نامناسب سازمان سنجش با مؤسسات کنکوری

خدایی در پاسخ به اینکه برخی از داوطلبان عملکرد سازمان سنجش را با برخی از مؤسسات کنکوری مقایسه می‌کنند اینکه کارنامه به‌سرعت منتشر می‌کنند، گفت: بحث نرم‌افزاری اعلام نتایج بعد از یک هفته تا 10 روز نهایی می‌شود. منتهی در آزمون سراسری عملیات میدانی وجود دارد، عملیات فیزیکی مراجعه وجود دارد. یعنی صرف اعلام کارنامه اولیه کفایت نمی‌کند. داوطلب باید بعد از اعلام نتایج فرصت فکر کردن داشته باشد. در رشته‌های عملی باید فرصت شرکت در آزمون را داشته باشد. بخش عمده آزمون فیزیکی، عملیاتی و میدانی است. لذا اصولاً این‌ها قابل‌حذف نیست. مؤسسات کنکور که آزمون آزمایشی برگزار می‌کنند، همان لحظه پاسخ‌نامه و نتایج را می‌دهد آن‌ها نه حفاظت می‌خواهند و نه فرآیند اجرایی خاصی دارند چراکه آن‌قدر نتایج مهم نیست، اما ما در سازمان سنجش با سرنوشت داوطلب سروکار داریم. سیستم و سازوکارهای حفاظتی باید دیده شود، بنابراین اصولاً امکان‌پذیر نیست که کنکور را به تعویق بیندازیم. من فکر می‌کنم و برداشت خودم این است که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه معقولی است. ما در ارتباط با زلزله‌زدگان سرپل‌ذهاب همین مسئله را سال گذشته در دانشگاه کرمانشاه اجرا کردیم. از دانشگاه کرمانشاه، به داوطلبانی سرپل‌ذهاب و شهرهایی که آسیب‌دیده بودند، حدود 200 و اندی نفر ظرفیت اختصاص دادیم که مازاد هم بود. لذا برای آق‌قلا، پلدختر، گمیشان و ... آن‌هایی که در سیل آسیب دیده‌اند با همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت ظرفیت‌های مازاد اختصاص خواهیم داد که در دفترچه شماره دو اعلام خواهیم کرد.

برگزاری تحصن نمایشی

وی درباره تحصن مقابل سازمان سنجش آموزش کشور اظهار کرد: آن تحصنی که در این یکی دو روزه مقابل سازمان شده بود، از داوطلبان نبود، بلکه از سوی مؤسسات کنکور بود. تحقیقاتی که به عمل آمد مشخص شد که 90 درصد این‌ها از مناطق سیل‌زده نبودند و اتفاقاً مؤسسه کنکور دارند، مشاور هستند و حتی قبلاً هم تخلف داشتند. در جریان تجمع دو نفر بازداشت شدند که حتی کنکوری هم نبودند. همچنین مشخص شد که این‌ها قبلاً کانالی به نام کانال رسمی سازمان سنجش در تلگرام ایجاد کرده بودند که حتی در اواسط اردیبهشت درباره فعالیت آن‌ها اطلاعیه‌ای را منتشر کردیم. مؤسسات کنکور در جهت کلاه‌برداری و جمع‌کردن فالوور و کارهای این تیپی موضوع به تعویق افتادن کنکور را دنبال می‌کنند.

انتهای پیام/4115/4040/پ

http://ana.ir/i/397884
کنکوری‌ها مرور دروس عمومی را آغاز کنند

کنکوری‌ها مرور دروس عمومی را آغاز کنند

کنکوری‌ها فرصت مرور را از دست ندهند

کنکوری‌ها فرصت مرور را از دست ندهند

کنکور سراسری 13 و 14 تیر ماه برگزار می‌شود

کنکور سراسری 13 و 14 تیر ماه برگزار می‌شود

سهمیه دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده را شورای انقلاب فرهنگی تصویب کرد

سهمیه دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده را شورای انقلاب فرهنگی تصویب کرد

نتایج آزمون ارشد اواخر تیر اعلام می شود

نتایج آزمون ارشد اواخر تیر اعلام می شود

زمان برگزاری کنکور به تعویق نمی‌افتد

زمان برگزاری کنکور به تعویق نمی‌افتد

اما و اگرهای تعویق در زمان برگزاری کنکور سراسری در مناطق سیل‌زده

اما و اگرهای تعویق در زمان برگزاری کنکور سراسری در مناطق سیل‌زده

 کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد توزیع می‌شود

کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد توزیع می‌شود

تصویب سهمیه 5 درصد مازاد بر ظرفیت کنکور برای مناطق سیل‌زده

تصویب سهمیه 5 درصد مازاد بر ظرفیت کنکور برای مناطق سیل‌زده

دو راهکار مجلس برای اختصاص سهمیه به داوطلبان سیل‌زده کنکور

دو راهکار مجلس برای اختصاص سهمیه به داوطلبان سیل‌زده کنکور

بیش از 10 هزار نفر در دوره بدون آزمون کنکور ثبت‌نام کردند

بیش از 10 هزار نفر در دوره بدون آزمون کنکور ثبت‌نام کردند

23/03/1398 02:11:26 ب.ظ
اگر بحث اکثریت مطرح هست، خب پس چرا رفراندوم برگزار نمیشه؟ در ضمن حدود نود درصد داوطلبان سیاه لگشرن! حدود نود درصد تو کنکور منفی یا زیر ده درصد پاسخ میدن!