چهارشنبه  07  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد:

لزوم تدوین سند طرح آمایش سرزمینی

چهارشنبه 05 مهر 1396 ساعت 10:12
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه هنوز در کشور طرح آمایش سرزمینی وجود ندارد، بر لزوم تدوین این سند با کمک همه نهادهای مسئول، از جمله سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمدرضا مخبردزفولی، در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، بعد از گزارش کارکردها و چشم‌انداز فناوری اینترنت اشیاء گفت: «در موضوع فناوری‌های نوین همواره به یک سند راهبردی و آینده‌نگر نیاز است تا توان و قابلیت‌های کشور به سمت هدف تعیین‌شده حرکت کند. اگر برای حوزه علم و فناوری سند راهبردی نداشته باشیم در قبال پیشرفت‌های فناوری غافلگیر خواهیم شد.»

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: «نباید توجه صرف به نظریه‌پردازی یا کار اجرایی موجب شود تا ارزش اسناد بالادستی حوزه علم و فناوری انکار شود. در مواجهه با فناوری‌هایی مانند اینترنت اشیاء باید چشم‌انداز، قابلیت‌ها، فرصت‌ها، چالش‌ها و نهاد راهبری این حوزه در اسناد بالادستی این حوزه تبیین شود.»

دزفولی درباره تدوین سند طرح آمایش سرزمینی گفت: «هنوز در کشور طرح آمایش سرزمینی وجود ندارد و باید همه با کمک به نهادهای مسئول، از جمله سازمان برنامه و بودجه، این سند مهم را تدوین کنیم. خوشبختانه نگاه رهبر معظم انقلاب "مد ظله العالی" نگاه راهبردی است و تدوین اسنادی مانند نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش حاصل این نگاه است.»

دستور بعدی این جلسه بررسی برنامه‌های جهاد دانشگاهی در مسیر اجرای نقشه جامع علمی کشور بود که گزارشی در این زمینه ارائه شد. جهت‌گیری‌های جهاد دانشگاهی برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و تفاهم‌نامه‌های منقعد شده در این مسیر با سایر نهادهای علمی و پژوهشی کشور، الزامات و موانع تحقق این اهداف نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

در بخش دیگری از این گزارش به ابعاد گسترده همکاری‌های علمی و فناوری کشورمان در عرصه بین‌المللی اشاره و بر لزوم تشکیل یک سازمان و نهاد مدیریت‌کننده این همکاری‌ها نیز تاکید شد. در ادامه این گزارش درباره لزوم اعمال قدرت نرم کشورمان در نقاط هدف کمک‌رسانی در سایر کشورها، مصادیق این موضوع نیز مورد بحث قرار گرفته است.

تسریع در تصویب و ابلاغ سند جامع مراودات علمی و فرهنگی بین‌المللی، صدور تجربیات موفق مانند اردوهای جهادی به سایر کشورها، استفاده از قابلیت‌ها و توانایی‌های کشور در این زمینه مانند گردشگری سلامت، مأموریت‌گرا و تقاضامحور شدن کمک‌های علمی و فرهنگی کشور به سایر کشورها و در نظر گرفتن پیوست‌های فرهنگی، اقتصادی و امنیتی مراودات علمی از نظرات و پیشنهادهای اعضا پس از ارائه این گزارش بود.

دزفولی در پایان گفت: «تلاش می‌شود تا در مسیر تسهیل مراودات علمی و فرهنگی در سطح بین‌المللی، نهاد جدیدی ایجاد نشود. در این زمینه حتما جهاد دانشگاهی می‌تواند برخی از اقدامات اجرایی را انجام دهد.»

http://ana.ir/i/216435