جمعه  24  آبان  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در دیدار وزیر علوم ایران و ایتالیا مطرح شد

همکاری پژوهشی ایران و ایتالیا در پروژه‌های سزامی و سرن/ آمادگی ایتالیا برای حضور و مشارکت در منطقه ویژه علم و فناوری یزد

چهارشنبه 30 فروردین 1396 ساعت 17:41
در حاشیه اولین نشست مشترک همکاری‌های علمی، فناوری و نوآوری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ایران و والریا فدلی، وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در این دیدار به سوابق تاریخی تعاملات دولت و ملت ایران و ایتالیا با یکدیگر اشاره کرد و گفت: «ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که همواره رابطه سیاسی و اقتصادی خوبی با ایران داشته است.»

وزیر علوم ایران به تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی دو کشور که یک سال‌و‌‌نیم است که بین دو کشور امضا شده است اشاره کرد و بر آمادگی کامل ایران برای اجرای مفاد این تفاهم‌نامه تاکید کرد.

فرهادی راه‌اندازی صندوق همکاری‌های پژوهشی بین ایران و ایتالیا را از مفاد مهم تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی دو کشور نام برد و گفت: «برای تعیین جزییات سرمایه‌گذاری و روش کار این صندوق آمادگی داریم. در زمینه‌های فرهنگی هم ایران و ایتالیا همکاری دارند و در همین زمینه زبان ایتالیایی در ۴ دانشگاه ایران تدریس می‌شود و کرسی آموزش زبان فارسی نیز در ایتالیا فعال شده است.»

او همکاری پژوهشی مشترک بین ایران و ایتالیا در پروژه‌های سزامی و سرن، تبادل استاد و دانشجو و برگزاری دوره تحصیلات تکمیلی مشترک بین دانشگاه‌های دو کشور را از زمینه‌های مهم همکاری علمی مشترک اعلام کرد.

در ادامه وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا نیز گفت: «ایران و ایتالیا مشابهت‌های فرهنگی و قرابت‌های زبانی با هم دارند و در محیط روابط بین‌الملل نیز همدیگر را درک کرده و روابط متقابل دارند. در زمینه علمی و فناوری نیز دو کشور همکاری‌های خوبی دارند و برگزاری اولین نشست مشترک همکاری‌های علمی، فناوری و نوآوری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در عمیق‌تر شدن این همکاری‌ها موثر است.»

والریا فدلی گفت: «در حدود یک سال پیش تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی بین وزیر سابق علوم ایتالیا و ایران امضا شده است و از فرصت نشست مشترک همکاری‌های علمی، فناوری و نوآوری میان جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا می‌توان برای عملی‌کردن مفاد مختلف این تفاهم استفاده کرد.»

او برگزاری کرسی‌های آموزش زبان فارسی در ایتالیا و زبان ایتالیایی در ایران را از جمله زمینه‌های همکاری دو کشور نام برد و در خواست کرد در زمینه به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی، دو کشور با یکدیگر رایزنی کنند.

فدلی با اعلام خرسندی از همکاری پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان دو کشور، از آمادگی ایتالیا برای حضور و مشارکت در منطقه ویژه علم و فناوری یزد خبر داد. در این دیدار معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، قائم مقام وزیر علوم، در امور بین‌الملل، مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران، مدیرکل امور فناوری وزارت علوم و سفیر ایتالیا در ایران نیز حضور داشتند.

http://ana.ir/i/173199