پنجشنبه  21  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی انجام شد

تقدیر از دانشگاه‌ آزاد اسلامی برای جبران کمبود استاد معارف اسلامی

چهارشنبه 30 فروردین 1396 ساعت 12:51
جلسه 305 شورای اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه آنا از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام‌ و المسلمین روح‌الله شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گزارشی از دیدار دبیر شورا و معاونان فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حجت‌الاسلام‌‌و‌المسلمین منتظری، دادستان کل کشور ارائه کرد.

او گفت: «در این دیدار دو طرف با تاکید بر اهتمام مسئولان دانشگاهی بر حفظ ارزش‌های اسلامی و انقلابی در محیط دانشگاه، بر لزوم انجام فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تاکید کردند.»

در ادامه این جلسه، گزارش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری درباره مباحث محتوایی دروس معارف اسلامی ارائه شد. در این گزارش به جذب 1200 استاد در رشته معارف اسلامی از ابتدای انقلاب اسلامی، از همکاری موثر وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی برای جبران کمبود استاد این حوزه درسی تقدیر شد.

در ادامه معاونت امور آموزشی و پژوهشی نهاد به ارزیابی و پایش مستمر نحوه تدریس و محتوای کتب درسی این رشته، استفاده از ظرفیت آموزش مجازی در این زمینه برای افزایش ضریب بازدهی و تسهیل در دسترسی به منابع درسی اشاره کرد.

در بخش دیگری از این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین رنجبران با تشریح ساز‌وکار پاسخگویی به سوالات عقیدتی دانشجویان، جمع‌آوری و احصای بیش از 70 هزار سؤال از دانشجویان سراسر کشور و گنجاندن پاسخ این سؤالات در متون آموزشی را از جمله اقدامات نهاد در این زمینه اعلام کرد.

در پایان این گزارش، تطبیق برخی از مواد آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها با مقتضیات استادان این رشته مورد تأکید قرار گرفت.

تألیف و تدوین سرفصل‌های دروس معارف با توجه به مقتضیات هر رشته و توجه به ظرفیت و قابلیت نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در دروس معارف، تألیف کتب معارف اسلامی قابل استفاده در دانشگاه‌های سایر کشورهای اسلامی، تدوین آئین‌نامه اختصاصی جذب و ارتقای اعضای هیئت علمی درس معارف اسلامی با هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی، استفاده از عناصر ایجاد‌کننده رغبت و تمایل در دانشجویان برای شرکت در مباحث مربوط به معارف اسلامی و تبیین عقلانی مبانی معارف اسلامی برای قشر دانشگاهی از مهترین نظرات اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پس از ارائه این گزارش بود.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: «براساس گزارش ارائه شده، سرفصل‌های دروس معارف بیش از 12 سال است که بازنگری نشده‌اند و بازنگری در این متون درسی لازم به نظر می‌رسد. استفاده از تجربیات سایر کشورها در زمینه تدوین و تألیف منابع و نحوه تدریس دروس مشابه باید مورد توجه قرار گیرد.»

http://ana.ir/i/173044