چهارشنبه  13  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی:

وزیر علوم: کاهش مالیات تحقیقات تصویب شد

دوشنبه 22 آذر 1395 ساعت 11:18
آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی صبح امروز با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دکتر فتح‌الله مضطرزاده معاون وزیر علوم و استادان دانشگاه و پژوهشگران در هتل المپیک برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری به فعالیت‌های دو روز گذشته هفته پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت:‌ «باید همه برنامه‌ها به صورتی پیش برود و سازمان‌ها طوری با هم هماهنگ شوند تا سند آموزش 2030 اجرایی شود.»

فرهادی گفت: «جشنواره جوان خوارزمی از سال 66 برای تجلیل و معرفی پژوهشگران و فناوران آغاز شد و در سال 68 بخش دانش‌آموزی به آن اضافه و به یک جشنواره بین‌المللی تبدیل شد.»

او افزود: «این جشنواره هر سال برگزار می‌شود و امیدواریم در سال‌های آینده نیز همه بنیادهای حامی علم و فناوری در آن مشارکت کنند. ما باید به آموزش‌های پیش از دانشگاه توجه بیشتری کنیم و امکانات بیشتری را در اختیار آنها قرار دهیم تا بتوانند در آینده مخترعان، نوآوران و فناوران خوبی در عرصه کشور باشند. امیدواریم در آینده رشته‌های جدیدی از جمله علوم اعصاب و علوم شناختی و بین‌رشته‌‌ای‌ها هم به این جشنواره اضافه شوند.»

وزیر علوم ادامه داد: «ما به شدت اعتقاد داریم و در رأس برنامه‌های وزارت علوم است که از فناوران و پژوهشگران حمایت کنیم. از بعد ضوابط و مقررات انجام پژوهش‌ها، افزایش تسهیلات و افزایش بودجه‌های تحقیقاتی مورد توجه است. اختصاص یک درصد از GDP به تحقیقات امسال تصویب شد که بخشی از آن پرداخت شده است و مابقی هم به زودی در اختیارمان قرار می‌گیرد. همچنین قرار است این رقم‌ سال آینده هم افزایش پیدا کند و امیدواریم در بودجه‌ای که اکنون در مجلس است این مهم تصویب شود.»

او افزود: «در دولت تدبیر و امید ساخت آزمایشگاه‌های مرکزی و مرجع مورد توجه بوده است؛ به صورتی که تاکنون 50 آزمایشگاه مرکزی تکمیل شده است و اکنون مورد استفاده همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی قرار می‌گیرد.»

فرهادی گفت: «برای سال آینده هم اعتبارات خوبی به صورت منابع ارزی برای تجهیز آزمایشگاه‌ها پیش‌بینی شده است. راه‌اندازی صندوق‌های پژوهش و فناوری که تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار محققان قرار می‌دهند باید در هر استانی به زودی به جریان بیفتند. این صندوق‌ها تا 49درصد منابع‌شان دولتی و بقیه خصوصی است.»

وزیر علوم از تصویب کاهش مالیات در تحقیقات از سوی کمیسیون اقتصاد مجلس خبر داد و گفت:‌ «توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری تخصصی هم در دستور کار وزارت علوم است. اینها همگی جهت‌گیری‌های مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و وزارت علوم است که همیشه حامی نخبگان بودند و در برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم این برنامه‌ها مورد توجه بوده و حمایت می‌شود.»

http://ana.ir/i/141756