دوشنبه  30  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
با سفر وزیر علوم به ایتالیا؛

صندوق مشترک حمایت از فعالیت‌های علمی و پژوهشی ایران و ایتالیا راه‌اندازی می‌شود/ امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران با دانشگاه لاساپینزا

سه شنبه 09 آذر 1395 ساعت 10:58
ایجاد صندوق مشترک حمایت از فعالیت‌های علمی و پژوهشی، تشکیل یک برنامه اجرایی برای همکاری با شورای ملی تحقیقات ایتالیا و راه‌اندازی کمیته مشترک اجرایی بین ایران و ایتالیا از دستاوردهای سفر دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ایتالیا تا امروز است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمد فرهادی، وزیر علوم که به همراه هیاتی بلندپایه به ایتالیا سفر کرده است، در اولین دیدار خود با رئیس شورای ملی تحقیقات ایتالیا در رم ملاقات کرد.

در این دیدار که در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم برگزار شد، دو طرف بر پیشرفت و تقویت و توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی ایران و ایتالیا تاکید کردند.

رئیس شورای ملی تحقیقات ایتالیا، استعدادهای جوان ایرانی را در جهان بی‌نظیر دانست. او پرفسور علی جوان را در رشته فیزیک و لیزر از جمله این نوابغ نام برد. او تشکیل کمیته مشترک اجرائی بین ایران و ایتالیا را با محوریت همکاری با شورای ملی تحقیقات در همه زمینه‌ها و رشته‌ها ضروری دانست.

در این جلسه، پیشنهاد طرف ایتالیایی برای تامین بودجه لازم از سوی CNR برای توسعه و تربیت محققان جوان ایرانی در قالب برنامه مشترک شورای تحقیقات ملی ایتالیا و ظرفیت‌های علمی موجود در برنامه‌های علمی و تحقیقاتی اتحادیه اروپا بررسی شد.

در ادامه دیدارهای وزیر علوم ایران، او با دکتر استفانی جانینی، وزیر آموزش دانشگاه‌ها و تحقیقات کشور ایتالیا دیدار کرد و دو طرف بر عملیاتی‌شدن تفاهم‌های موجود در یادداشت تفاهم ایران و ایتالیا تاکید کردند.

در این دیدار، بر تبادل محققان و هیات‌های دانشگاهی و اجرای چند برنامه مشترک آموزشی و پروژه‌های تحقیقاتی بین دو کشور در چارچوب برنامه مشترک "پییترو دلا وآله" برای گشایش زمینه‌های بیشتر همکاری علمی دو طرف تاکید شد که تاکنون 6 طرح پژوهشی در قالب این برنامه به اجرا درآمده است.

ایجاد صندوق مشترک حمایت از فعالیت‌های علمی و پژوهشی، تشکیل یک برنامه اجرائی برای همکاری با شورای ملی تحقیقات ایتالیا و تسریع در تبادل توافقات پروژه الیترا سینتروکرون ترییست ایتالیا نیز از دیگر مواردی بود که در این دیدار وزرای علوم ایران و ایتالیا بر آنها توافق کردند.

همچنین در این دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و هیات همراه نیز حضور داشتند و که با بازدید از آزمایشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دانشگاه لاساپینزا و دانشگاه بولونیا، تفاهم‌نامه‌ای نیز بین دانشگاه لاساپینزا و دانشگاه علوم پزشکی ایران به امضا رسید.

http://ana.ir/i/138170