سه شنبه  30  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
سیامک البرز در گفتگو با آنا:

دانشجویان ورزشکار موفق‌ترند / حداکثر فعالیت ورزشی باحداقل امکانات

چهارشنبه 21 فروردین 1398 ساعت 10:52
مدیر تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال گفت: دانشجویان ورزشکار موفق‌ترند.

 به گزارش خبرنگار حوزه ورزش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ورزش در دانشگاه آزاد اسلامی  به‌صورت تخصصی مورد توجه قرار می‌گیرد. سالانه با برگزاری مسابقات ورزشی در تمام واحدهای دانشگاهی ضمن استعدادیابی و ترغیب دانشجویان به ورزش، دانشجویان علاقمند را جذب و پرورش می‌دهد. در سال گذشته بخش عظیمی از تیم‌های باشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی را دانشجویان این دانشگاه و دانش‌آموزان مدارس سما تشکیل دادند و به گفته مدیر کل اداره تربت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی این رویه ادامه دارد.

یکی از واحدهای فعال حوزه ورزش دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال است. از همین رو با سیامک البرز مدیر تربیت‌بدنی این واحد به گفتگو پرداخته‌ایم. در ادامه این گفتگو را می‌خوانید.

آنا: مهم‌ترین فعالیت‌های صورت گرفته حوزه ورزش دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در سال گذشته چه بوده است؟

البرز: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال دارای 39 هزار دانشجو است و دانشجویان از دغدغه‌های مسئولین این دانشگاه هستند. در زمینه ورزش  دانشگاهی سعی کرده‌ایم با حداقل امکانات، حداکثر فعالیت‌ها را انجام دهیم. از نیمه دوم سال 96 در 20 رشته در دو بخش دختر و پسر مسابقات مختلف را برگزار کردیم یا شرکت کردیم. در این 20 رشته 14 تیم ما اول تا سوم شد و 6 تیم چهارم شد. یکی از این مسابقات، مسابقات شنا خواهران بوده که پس از چندین سال مجددا برگزار شد. تیم بانوان شنا دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال مقام دوم استانی را از آن خود کرده است و تیم والیبال کارکنان این دانشگاه نیز مقام دوم را کسب کرد و در رشته تنیس روی میز هم مقام سوم کشوری را کسب کرده‌ایم. طبق گزارش اداره کل تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال در استان تهران مقام سوم را کسب کرده است. ما امسال در مسابقات عناوین قهرمانی و ورزش‌های قهرمانی حضور فعالی داشته‌ایم و در سال 98 نیز حضور خواهیم داشت.

برگزاری ورزش همگانی در واحد تهران شمال

در طول ترم ورزش‌های همگانی در  رشته‌های تربیت‌بدنی و رشته‌های ورزشی، در روزهای مختلف برای برادران و خواهران حداقل یک جلسه تمرین در هفته  هم برای کسانی که به‌صورت عادی دوست دارند فعالیت کنند هم برای افرادی که مهارت دارند و نیاز به  هماهنگی با مربی و سرپرست دارند که آمادگی شرکت در مسابقات را داشته باشند، برگزار می‌شود. همچنین پایان هر ترم نیز مسابقات درون‌واحدی در رشته‌های مختلف قهرمانی و همگانی برای برادران و خواهران برگزار می‌کنیم. این مسابقات با هدف ایجاد انگیزه و نشاط در میان دانشجویان، استعدادیابی و ارزشیابی برگزار می‌شود. در نیم اول سال97-98 کارگاه‌های مختلفی با همکاری با فدراسیون‌های ورزشی و هم تئوری برگزار کرده‌ایم از جمله کارگاه «جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی با استفاده از ورزش» و کارگاه‌های در حوزه تغدیه.

سیامک البرز
درخواست ریاست این دانشگاه نیز توسعه ورزش است و دیدگاه مثبتی نسبت به ورزش دارند. ورزش موجب پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌شود. یکی دیگر از فعالیت‌های موفق ورزشی در این دانشگاه، گسترش «هسته‌های ورزشی» است. این برنامه به وسیله دانشجویان برگزار شد و ما تنها هدایت دانشجویان را برعهده داشتیم. طی فراخوانی از دانشجویان در رشته‌های مختلف دعوت به همکاری کردیم که از این طریق استعدادیابی نیز صورت گرفت. با جذب یک دانشجویان از آنان خواستیم افراد زیرشاخه خود را پیدا کنند و همانند ریشه درخت گسترش بدهند. افراد دارای مدرک مربیگری را جذب برای همکاری با دانشگاه کنند، در غیر این صورت از مربیان فدراسیون‌ها دعوت به همکاری می‌کردیم.

همچنین در این دانشگاه در راستای توسعه ورزش و آکادمیک‌سازی آن، مرکز پایش سلامت را با کمک دکتر علی‌اصغر رواسی استاد تمام فیزیولوژی راه اندازی کردیم. ابتدا فرم‌هایی در دو بحث فیزیولوژیکی و عضلات اسکلتی تهیه کردیم که بیماران و مشکلات این حوزه را پیشگیری یا شناسایی کنیم و به افرادی که نارسایی‌های  فیزیولوژی و عضلات اسکلتی دارند، کمک کنیم.

ایجاد پرونده‌های سلامتی را از دانشجویان ورودی جدید  آغاز کرده‌ایم و پس از آنها برای کارکنان و اعضای هیئت علمی توسعه یافت و در برنامه‌های خود داریم برای خانواده‌های کارکنان و دانشجوها این کار را به‌صورت رایگان انجام دهیم. تا کنون که دانشجویان استقبال خوبی کردند. یکی از مسابقات ثابت این واحد دانشگاهی، مسابقات درون‌واحدی است. در گذشته به صورت محدودتر، کم‌هزینه و با امکانات محدود برگزار می‌شد اما اکنون این مشکلات را نداریم، در سال 97 کارکنان و اعضای هیئت علمی در دو رشته فوتسال، تنیس روی میز و دارت برای آقایان و در رشته‌های والیبال، تنیس روی میز و دارت برای بانوان برگزار کردیم.

سیامک البرز

این مسابقات با هدف ارتقا اخلاق، فرهنگ‌سازی،  ایجاد دوستی بین دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی راه اندازی شد. این هسته‌های ورزشی جوان و پرانرژی خود کارها را انجام می‌دادند، فیلمبرداری می‌کردند، عکس و مصاحبه می‌گرفتند، تایپ می‌کردند و ما به‌عنوان یک بزرگ‌تر در خدمت‌شان بودیم و کارهای فنی این مسابقات را برعهده داشتیم.

در پایان این مسابقات نیز مراسم تقدیر از 82 نفر از مدال‌آوران را برگزار کردیم. در این مراسم  نفرات اول را گرمکن به مبلغ 200 هزار تومان، نفرات دوم کفش به مبلغ 150 هزار تومان و تی‌شرت به مبلغ 100 هزار تومان برای مقام سوم تهیه کردیم به‌عنوان بن که بروند و با سلیقه خود تهیه کنند. همچنین در این مراسم از افراد مشهور ورزشی نیز دعوت کردیم. حضور این افراد در بین جوانان موجب تشویق دانشجویان به ورزش می‌شود.

آنا: تأثیر ورزش در جامعه به ویژه دانشجویان چیست؟

البرز: ما از طریق فرهنگ سازی که انجام می‌دهیم از طریق ورزش که در حین تمرینات افرادی که می‌گذاریم به‌عنوان بزرگ‌تر، به‌عنوان مربی، الگوبرداری می‌کنند خودشان را هماهنگ‌سازی می‌کنند، روح و روان بچه‌ها را تزئین می‌کنند به‌قول معروف آماده می‌کنند. دانشجویان ورزشکار از نظر تقویت جسمانی، یک روحیه و انگیزه‌ای پیدا می‌کنند همچنین دارای اراده قوی‌تر و اعتمادبه‌نفس‌  بالاتر می‌شود. این اعتماد به نفسی که فرد پیدا می‌کند موجب موفقیت او در تمام امور زندگی‌اش موفق می‌شود و می‌تواند غیرممکن‌ها را ممکن کند.

در برنامه‌های ورزشی برای دانشجویان حرفه‌ای و مبتدی برنامه خواهیم داشت و در نظر داریم محیطی ایجاد کنیم که دانشجویان به سمت ورزش بیایند، ایجاد انگیزه بشوند و نشاط و سلامتی پیدا بکنند و هم اینکه این اعتمادبه‌نفس و این اراده، وقتی به خودشان یقین پیدا بکنند.

هنگامی که اعتماد به نفس در فرد افزایش پیدا کند در تمام امور زندگی خود راحت‌تر و با جرئت بیشتری تصمیم‌گیری می‌کند؛ به طور مثال در رشته بسکتبال تنها نیروی جسمانی مطرح نیست و باید باهوش، تمرکز و دقت بازیکنان عمل کنند و باید در کسری از ثانیه تصمیم‌گیری‌ها را انجام بدهید. ورزش تقویت کننده قدرت تصمیم گیری است.

آنا: در خصوص ظرفیت‌های این واحد دانشگاهی بفرمایید.

البرز: رشته تربیت‌بدنی در دانشگاه تهران شمال جوان محسوب می‌شود و چند ترم است که رشته تربیت بدنی در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی، فوق‌لیسانس و دکتری در این دانشگاه راه‌اندازی شده است. دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال حدود 39 هزار دانشجو در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل دارد و در بحث ورزشی یک سالن چند منظوره که مورد تأیید فدراسیون بسکتبال را دارد. مسابقات سوپر لیگ بسکتبال در دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال برگزار شد همچنین چندین سال مسابقات سوپرلیگ بسکتبال آقایان در این سالن برگزار شد.

آنا: این دانشگاه چه امکانات ورزشی دارد؟ احداث و راه‌اندازی استخر و زمین تنیس خاکی به چه مرحله‌ای رسیده است؟

البرز: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال دارای یک سالن ورزشی استاندارد و مجهز، سالن بدنسازی و سالن شطرنج است؛ فقط کمبود استخر داریم قرار بود که بسازند و هنوز نساخته‌اند. یک فضایی نیز به‌عنوان پارکینگ است که می‌توانیم به‌عنوان چمن مصنوعی استفاده کنیم. یک زمین دیگر است که می‌توانیم به زمین تنیس خاکی یا یک ورزشی مثل پینت‌بال با کمترین امکانات تبدیل کنیم، در بحث ورزشی سلامت و مفرح برای دانشجویان است و هم در بحث درآمدزایی استفاده شود. ما پیشنهاد دادیم و موافقت کردند، داریم پی‌گیری می‌کنیم که برای سال98 استارتش را بزنیم و بتوانیم عملیاتی کنیم.

آنا: برنامه‌های ورزشی این دانشگاه در سال 98 چیست؟ آیا ورزش این دانشگاه همراه با توسعه است؟

البرز: طبق روال ترم‌های گذشته، برنامه ورزشی هفته‌ای یک جلسه ادامه دارد. کلاس‌های آموزشی ضمن خدمت یا کارگاه‌های آموزشی‌ در این ترم برگزار خواهد شد. در حال تدوین برنامه آموزش رشته‌های مختلف مربیگری و داوری با همکاری فدراسیون‌ها هستیم که در گذشته نیز در رشته‌های تیراندازی و مربیگری رزمی را انجام دادیم، بحث آموزش تیراندازی را وسعت  خواهیم داد و از تفنگ بادی شروع می‌کنیم.

اکنون در هسته‌های ورزشی 18 رشته در بخش خانم‌ها و آقایان تمرینات ورزشی داده می‌شود که می‌خواهیم این رشته‌ها را افزایش دهیم و پایان هر ترم یا دو ترم یک بار مسابقات درون‌واحدی را برگزار خواهیم کرد همچنین جشنواره ورزشی را هر سال داریم؛ جشنواره ورزشی را در سال یک بار انجام می‌دهیم. امسال که داشتیم، سال بعد قوی‌تر و با رشته‌های بیشتر برگزار می‌کنیم.

آنا: علت ارتباط این دانشگاه با فدراسیون‌های چیست؟

البرز: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال نه تنها با فدراسیون‌ها ارتباط خوبی دارد بلکه با قهرمان‌های ملی نیز تعامل خوبی دارد و از کمک این دوستان استفاده می‌کنیم. 20 تیمی که در مسابقات شرکت کردند نیاز به مربی و سرپرست داشتند، اگر که از میان دانشجویان نتوانیم این نیاز را برطرف سازیم از این تعاملات استفاده می‌کنیم.

آنا: ممنون که در این گفتگو شرکت کردید.

انتهای پیام/4115/4084/

http://ana.ir/i/366077
دور‌ه‌های مربیگری و داوری در ۲۲ رشته ورزشی ویژه دانشگاهیان برگزار می‌شود

دور‌ه‌های مربیگری و داوری در ۲۲ رشته ورزشی ویژه دانشگاهیان برگزار می‌شود

سمینارهای ورزشی در دانشگاه گامی به سمت توسعه تربیت‌بدنی

سمینارهای ورزشی در دانشگاه گامی به سمت توسعه تربیت‌بدنی

شاداب سازی زندگی با ماساژ درمانی

شاداب سازی زندگی با ماساژ درمانی

خطر مصرف داروهای نیروزا در باشگاه‌های ورزشی کشور در کمین جوانان است

خطر مصرف داروهای نیروزا در باشگاه‌های ورزشی کشور در کمین جوانان است

کارگاه تخصصی آشنایی و کار با سیستم EMG و EEG در ورزش برگزار می‌شود

کارگاه تخصصی آشنایی و کار با سیستم EMG و EEG در ورزش برگزار می‌شود

اقدام آمریکا در تروریستی خواندن سپاه نشان از ضعف این رژیم دارد

اقدام آمریکا در تروریستی خواندن سپاه نشان از ضعف این رژیم دارد

کمک61 میلیارد ریالی اداره تربیت‌ بدنی وزارت علوم به ورزش دانشگاهی

کمک61 میلیارد ریالی اداره تربیت‌ بدنی وزارت علوم به ورزش دانشگاهی

بیش از 386 هزار دانشجو تحت پوشش ورزش دانشگاهی قرار گرفتند

بیش از 386 هزار دانشجو تحت پوشش ورزش دانشگاهی قرار گرفتند

افزایش 13 درصدی مشارکت دانشجویان در رویدادهای ورزشی

افزایش 13 درصدی مشارکت دانشجویان در رویدادهای ورزشی

مراسم اختتامیه جشنواره ورزشی دانشجویان برگزار شد

مراسم اختتامیه جشنواره ورزشی دانشجویان برگزار شد

82 ورزشکار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال تجلیل شدند

82 ورزشکار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال تجلیل شدند

دانشجوی دانشگاه آزاد موفق به صعود یک‌روزه به قله خوراسان کوه شد

دانشجوی دانشگاه آزاد موفق به صعود یک‌روزه به قله خوراسان کوه شد

تیم شنای خواهران واحد تهران‌شمال مقام دوم را کسب کرد

تیم شنای خواهران واحد تهران‌شمال مقام دوم را کسب کرد

قدردانی دکتر دادگان از اهتمام واحد تهران شمال در برگزاری مسابقات لیگ ملی و حرفه‌ای بسکتبال کشور

قدردانی دکتر دادگان از اهتمام واحد تهران شمال در برگزاری مسابقات لیگ ملی و حرفه‌ای بسکتبال کشور