جمعه  16  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

آمریکا صحنه گردان فتنه‌هاست/ مدرسه عاشورا سبب تولد سوریه پیروز، لبنان خط‌شکن و بحرین ایستاده شد

جمعه 22 شهریور 1398 ساعت 12:52
امام جمعه موقت تهران گفت: اگر مدرسه عاشورا نبود انقلاب اسلامی تولد نمی‌افتاد و از گردنه سخت دفاع مقدس با موفقیت عبور نمی‌کردیم و امروز سوریه پیروز، لبنان خط شکن، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخار آفرین تولد نمی‌یافت. با فرهنگ عاشورا تحریم اقتصادی نردبان رشد کشور می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه امروز که در دانشگاه تهران ایراد شد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفای ایشان اظهار کرد: 40 سال است انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری را به دست آورده است. این منظومه فکری با تمام ارزش‌ها، یک جریان عظیم و قدرتمند سیاسی و اجتماعی است که با مرواریدهای غلطان اشک جرعه جرعه معرفت، بصیرت، شجاعت و معنویت را در روان انسان می‌ریزد.

وی با تاکید بر اینکه عاشورا مهم‌ترین منبع حیات اسلامی در طول تاریخ است، ادامه داد: عاشورا منظومه فکری اسن که هم راه را می‌نمایاند و هم‌بستر حرکت پرشتاب انسان و جامعه را هموار می‌کند و مخاطب شایسته خود را تربیت کرده و به مقصد می‌رساند.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: اگر مدرسه عاشورا نبود انقلاب اسلامی متولد نمی‌شد و از گردنه سخت دفاع مقدس با موفقیت عبور نمی‌کردیم و امروز سوریه پیروز، لبنان خط‌شکن، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخارآفرین متولد نمی‌شد. با فرهنگ عاشورا تحریم اقتصادی نردبان رشد کشور می‌شود.

امام‌جمعه موقت تهران اضافه کرد: پیروز صحنه عاشورا از دیدگاه متفکرین غربی امام حسین (ع) است. تمدن اسلامی که رهبر انقلاب جوانان را به آراستگی رفتاری برای زمینه ظهور این تمدن در گام دوم انقلاب دعوت کرده‌اند بدون تردید جان مایه خود را از عاشورای حسینی گرفته است.

ابوترابی‌فرد گفت: عاشورا تبلور انسان، جامعه و حاکمیت در تراز اسلام است و ما تفکر عاشورا و اندیشه آن را در بستر تربیت انسان در تراز دین و جامعه در تراز قرآن می‌یابیم؛ بنابراین موضوع عاشورا تربیت انسان است که جامعه انسانی در سایه آن ساخته می‌شود و در این جامعه نظام سیاسی با محوریت شخصیتی چون امام حسین (ع) شکل می‌گیرد.

وی تأکید کرد: مورخ آلمانی می‌گوید حسین با قربانی کردن عزیزترین افراد خود و اثبات مظلومیت و حقانیت خود به دنیا درس فداکاری و جانبازی آموخت و نام اسلام و اسلامیان را در تاریخ ثبت کرد. این مورخ می‌گوید اگر چنین حادثه جان‌گدازی پیش نیامده بود ممکن بود اسلام و اسلامیان یک‌دفعه محو شوند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه مدرسه عاشورا یعنی مدرسه بصیرت و مقاومت، گفت: جامعه عاشورایی ما باید در همه این عرصه‌های اخلاقی نماد و مظهر عاشورا باشد.

وی در خطبه‌های دوم خود یاد آیت‌الله طالقانی اولین خطیب جمعه تهران را گرامی داشت و اظهار کرد: از دستگاه قضائی کشور تشکر می‌کنم که با تکریم خانواده آسیب‌دیده در این حادثه اخیر فصل جدیدی در حل معضلات اجتماعی گشودند. امیدوارم با اتخاذ روش‌های مناسب جهت حل چالش‌ها گام برداریم که سید آزادگان در طول اسارت خود با استفاده از این روش‌ها بسیاری از چالش‌ها را به فرصت تبدیل کرد.

امام‌جمعه موقت تهران با اشاره به وجود حضرت عباس به عنوان نماد خانواده پیامبر (ص) حسین بن قین به عنوان نماد اصحاب عاشورا و حضرت زینب سلام‌الله علیها اظهار کرد: حضرت عباس قله بصیرت و معرفت بودند.

وی گفت: عاشورائیان استحکام رأی و اصالت اندیشه داشتند و لذا جامعه بشری باید نافذ البصیره باشد. اگر این بصیرت نبود، امروز پیروزی‌های بزرگ در دستان قدرتمند شما نبود و اگر این بصیرت ارتقا پیدا کند، چالش‌های اقتصادی و مدیریتی رخت خواهد بست.

ابوترابی فرد با بیان اینکه حضرت عباس جان خود را در رکاب رهبر فدا کرد گفت: اگر نبود عنصر امامت و امت وفادار امروز جبهه مقاومت اسلامی شکل نمی‌گرفت و این نشأت گرفته از فرهنگ عاشورایی است.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به زهیر تصریح کرد: منطق عاشورا افرادی مانند زهیر را می‌سازد. لذا نیازمند منطقی هستیم که انسان‌ساز باشد. جامعه دوقطبی نمی‌تواند اقتدار خلق کند و باید همه در کنار هم و در کنار رهبر صالح، شجاع، بصیر و مقتدر بایستیم.

امام‌جمعه موقت تهران اضافه کرد: دست آنان که از نظام فاصله دارند را بفشاریم و آنان را به قله نزدیک کنیم مبادا خود را از آنان برتر ببنیم. مبادا خود را شاخص ببنیم. در این صورت نمی‌توانیم یک عامل مؤثر در تقریب دل‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه حسینی (ع) که عاشورا ساخته زهیر تربیت می‌کند، گفت: این مکتب دغدغه تربیت انسان دارد. لذا با منطق حسینی با قول نیکو و کلام آراسته به ادب باید انسان‌ساز باشیم. لذا این منطق اباعبدالله الحسین است که حر و زهیر را می‌سازد.

ابوترابی‌فرد تأکید کرد: اگر مقابل باطل فریاد بر نیاوریم با او محشور می‌شویم. لذا مدیران کشور و جوانان باید به این موضوع توجه کنند که حق را باید شناخت و در کنارش ایستاد.

ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: سخن رهبری در مقاومت مقابل دنیای استکبار نشأت گرفته از فرهنگ عاشوراست، یزد زمان نظام سلطه است، امریکا صحنه گردان فتنه‌های امروز است. آنان نگران منافع نامشروعی هستند که هرروز آن را از دست می‌دهند؛ بنابراین متوجه قلب فساد باشید. اباعبدالله حتی یک کلمه از ابن زیاد نمی‌گویند چون مخاطب یزید است.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه حضرت زینب کبری (ع) را شخصیت بی‌نظیر کربلا معرفی و تصریح کرد: نباید دغدغه امروز زن‌های ما این باشد که در فلان حوزه بیایند یا نیایند؟ بانوی حجاب نشین عاشورا مقابل ابن زیاد می‌ایستد و استقامت خلق می‌کند و حضرت زینب محصول مدرسه طهارت است.

انتهای پیام/4034/

http://ana.ir/i/415215
ترامپ با طرح مذاکره در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به‌دنبال راه نجات است

ترامپ با طرح مذاکره در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به‌دنبال راه نجات است

وزیر دفاع خط تولید ذخیره‌سازهای پیشرفته دفاعی را افتتاح کرد

وزیر دفاع خط تولید ذخیره‌سازهای پیشرفته دفاعی را افتتاح کرد

هر مسئول از خودش سؤال کند با بیت‌المال چه کردم؟

هر مسئول از خودش سؤال کند با بیت‌المال چه کردم؟

 خون شهدای حرم راه قدس را باز می‌کند/ ترامپ تلخ‌ترین دوره ریاست جمهوری آمریکا را ثبت می‌کند

خون شهدای حرم راه قدس را باز می‌کند/ ترامپ تلخ‌ترین دوره ریاست جمهوری آمریکا را ثبت می‌کند

نماز جمعه 29 شهریور به امامت آیت‌الله موحدی‌ کرمانی اقامه می‌شود

نماز جمعه 29 شهریور به امامت آیت‌الله موحدی‌ کرمانی اقامه می‌شود

ملت ایران وعده‌های پوچ اروپا را قبول ندارد/ مذاکرات کش‌دار با غربی‌ها پذیرفتنی نیست

ملت ایران وعده‌های پوچ اروپا را قبول ندارد/ مذاکرات کش‌دار با غربی‌ها پذیرفتنی نیست

دین زمانی کامل است که با نعمت ولایت همراه باشد/ دولت و مجلس موانع سرمایه‌گذاری را رفع کنند

دین زمانی کامل است که با نعمت ولایت همراه باشد/ دولت و مجلس موانع سرمایه‌گذاری را رفع کنند

انصارالله یمن کابوس آمریکا، عربستان و امارات شده است

انصارالله یمن کابوس آمریکا، عربستان و امارات شده است