دوشنبه  28  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
محمدکاظم انبارلویی

5 پرسش كلیدی از جهانگیری

يكشنبه 02 تیر 1398 ساعت 22:32
چند پرسش كلیدی مطرح است كه اگر آقای جهانگیری به آن پاسخ دهند برای روشنگری افكار عمومی و رمزگشایی از این مصوبه مفید است.

گروه سیاسی خبرگزاری آنا، هیئت‌وزیران در جلسه ۹۸/۱/۱۱ تصویب نامه‌ای داشته است كه به لحاظ حقوقی، مالی و محاسباتی قابل تأمل است. متن تصویب‌نامه به شرح زیر است.

هیئت‌وزیران در جلسه ۹۸/۱/۱۱ به پیشنهاد شماره  762929 مورخ ۹۷/۱۲/۲۹ سازمان برنامه و بودجه كشور  و به استناد بند (پ) ماده (17) قانون احكام دایمی برنامه‌های توسعه كشور- مصوب 1395- و اصل یكصد و سی وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب كرد:

عدم رعایت تقدم كسر منابع لازم برای اجرای تبصره ماده (22) آیین‌نامه اجرایی ماده (20) قانون رفع موانع تولیدت رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی كشور (موضوع حكم مقرر در صدر ماده (6) آیین‌نامه اجرایی بند (پ) ماده (17) قانون احكام دایمی برنامه‌های توسعه كشور) و اقدام دولت (بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران) در واریز مابه‌التفاوت ریالی عملكرد بند (ج) تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 كل كشور نسبت به رقم مندرج در قانون از محل موجودی حساب ذخیره ارزی با نرخ تسعیر نیمایی به حساب درآمد عمومی ذی‌ربط نزد خزانه‌داری كل كشور و تلقی آن به عنوان درآمد دولت و همچنین پرداخت تخصیص اعتبارهای صادر شده از سوی سازمان برنامه و بودجه كشور توسط خزانه‌داری كل كشور تأیید و تنفیذ می‌گردد. وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه‌داری كل كشور) مكلف است نسبت به پرداخت تخصیص اعتبارات هزینه‌ای و تملك دارایی‌های سرمایه‌ای صادره دستگاه‌های اجرایی موضوع این تصویب‌نامه تا پایان فروردین ماه سال 1398 اقدام و در مناسبات مالی سال 1397 اعمال حساب و متعاقبا دستگاه‌های اجرایی نیز حداكثر تا پایان روز دهم اردیبهشت ماه 1398 (به استثنای دانشگاه‌ها  و مؤسسات آموزشی و پژوهشی) نسبت به تعهد، پرداخت و ابلاغ اعتبارات هزینه‌ای تخصیص یافته اقدام و مانده وجود مصرف نشده آن را در مهلت‌های قانونی به حساب خزانه واریز نمایند.

اسحاق جهانگیری
معاون اول رئیس‌جمهور

چند پرسش كلیدی مطرح است كه اگر آقای جهانگیری به آن پاسخ دهند برای روشنگری افكار عمومی و رمزگشایی از این مصوبه مفید است.

۱- طبق اصل 138 قانون اساسی هیئت‌وزیران حق دارد برای انجام وظایف اداری و تأمین اجرای قوانین و سازمان‌های اداری به وضع تصویب‌نامه و آیین‌نامه بپردازد. مصوبه صدرالاشاره یك تأییدنامه یا تنفیذنامه است و گاهی دیده می‌شود مصوبات دولت عنوان «تصمیم‌نامه» هم دارد. آیا تصمیم‌نامه همان تصویب‌نامه است و مغایرت حقوقی با اصل 138 قانون اساسی ندارد؟

۲- در این مصوبه هیئت‌وزیران یک تصمیمی را تایید و تنفیذ نموده است این تصمیم چه بوده است؟‌ یک ذهن جستجوگر و خلاق فقط می‌تواند از میان این‌همه مستندات قانونی بفهمد كه اصل موضوع چیست؟ سوال این است هیئت‌ وزیران كدام تصمیم را تنفیذ كرده است؟ چرا در این مصوبه سخنی از چند وچون آن تصمیم كه تنفیذ شده نیست؟

۳- خلاصه این تصویب‌نامه با تفسیر مستندات مصوبه این است كه دولت در سال 97 نتوانسته است سقف منابع حاصل از درآمد نفت را در بودجه تأمین كند و لذا با ‌استناد به قوانین مربوط مبلغی را از حساب ذخیره ارزی برداشته و آن‌ را تأمین كرده است. چرا در چنین مصوبه مهمی مبلغ مابه‌التفاوت و كسری یاد شده با عدد و رقم نیامده است؟

۴- مصوبه چرا نمی‌گوید؛ دولت چه مبلغ كسر داشته است و اصل مابه‌التفاوت چیست؟ پیشنهاد مصوبه را سازمان برنامه و بودجه آورده است. این در حالی‌ است كه  فقط بانك مركزی و خزانه‌داری‌كل خبر از این كسر و نقصان دارد، چرا جای آن دو نهاد مالی در شمار پیشنهاد دهندگان مصوبه خالی است؟

۵- دیوان محاسبات در تفریغ بودجه سال 97 باید از میزان كسر و نقصان فروش نفت در سال 97 خبر بدهد. تا معلوم شود اصلاً كسری ادعایی واقعیت دارد.

گفته می‌شود اطلاعات موجود نشان می‌دهد دولت در سال 97 اصلا كسری ناشی از فروش نفت و نیز نیازی به تأمین سقف پیشنهادی بودجه نداشته تا احتیاج به این مصوبه  باشد؟

آیا آقای جهانگیری می‌تواند به این پنج پرسش پاسخ دهد؟

آیا به نظر ایشان در تنفیذ‌نامه‌ای كه سخن از جابه‌جایی هزاران میلیارد تومان از حساب ذخیره ارزی به حساب درآمد عمومی دولت می‌باشد و هیچ عدد و رقمی نیامده، قدری عجیب نیست؟

انتهای پیام/۴۰۷۱/

http://ana.ir/i/400218
 هفت نكته و كشف يک مسئله

هفت نكته و كشف يک مسئله

هنر جنگیدن

هنر جنگیدن

چرا صدا و سیما بودجه ندارد!

چرا صدا و سیما بودجه ندارد!

 سرّ شكست‌ناپذیری راهبرد نظامی ایران

سرّ شكست‌ناپذیری راهبرد نظامی ایران

درویشی و خرسندی

درویشی و خرسندی

موانع اجرایی اقتصاد مقاومتی

موانع اجرایی اقتصاد مقاومتی

آخرین میخ بر تابوت مذاکره

آخرین میخ بر تابوت مذاکره

هزینه‌های یک دروغ!

هزینه‌های یک دروغ!

گامی به‌ جلو برای شفافیت

گامی به‌ جلو برای شفافیت

زوراندیشی یا دوراندیشی؟

زوراندیشی یا دوراندیشی؟

شوخی ناموسی!

شوخی ناموسی!

مانیفیست انقلاب جهانی امام(ره)

مانیفیست انقلاب جهانی امام(ره)

به بهانه شب‌های قدر

به بهانه شب‌های قدر

حمله سنگین ارتش ترکیه به مواضع کردها در شمال حلب
تقویت دستمزد یکی از راه کارهای خروج اقتصاد از رکود است/ دستمزد منطقه‌ای ظرفیت قانونی ندارد
موسوی: حضور جوانان در مجلس دهم کافی نبود/ ساعی: نمایندگان جوان در مجلس کنونی فعال‌تر از مسن‌ترها بودند
مشکل خاموشی‌ها رفع شد
روحانی: هیچ وقت انتخابات را زیر سوال نبرده و نخواهم برد/ چه کسی به زم خط می داد؟/ احزاب اصلاح طلب علیه پدرخوانده اصلاحات
اولویت نخست در «دیپلماسی متوازن» ناظر به توسعه همکاری‌های اقتصادی با همسایگان است / فراهم شدن شرایط برای توسعه اقتصاد کشورهای حوزه مقاومت
کبگانیان: نیاز جدی به تشکیل کمیسیون دانشجویی در شورای عالی انقلاب فرهنگی/ علیزادنیا: دفتر تحکیم وحدت پیگیر تدوین و اجرایی شدن سند اسلامی دانشگاه‌هاست
زمین‌های کشاورزی که در کلاک به شهرک ویلایی تبدیل شد/ چه کسانی پشت ساخت‌و‌سازهای غیرقانونی در لواسان هستند؟
جدال شهر خودرو با پاختاکور/ قهرمان لیگ ازبکستان مغلوب نماینده ایران می‌شود؟
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به نام شهید قاسم سلیمانی مزین شد