دوشنبه  18  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به رای اعتماد سه وزیر جدید

چهارشنبه 12 آبان 1395 ساعت 11:25
یکی مراجع تقلید گفت: وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش هر کدام دارای مسائل و مشکل های گسترده ای هستند که امید است سه وزیر جدید با برنامه ریزی دقیق تلاش خود را برای رفع مشکلات به کار گیرند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا به نقل از ایرنا، آیت‌الله ناصرمکارم شیرازی امروز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، افزود: روز گذشته با رای اعتماد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، سه وزیر جدید انتخاب شدند که هر کدام وظیفه سنگینی برای اصلاح مجموعه زیر نظر خود برعهده دارد.

وی بابیان مشکلات موجود در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی،بیان کرد: از عنوان این وزارتخانه مشخص است که باید در جهت زنده کردن ارزش‌های اسلامی گام بردارد، اما متاسفانه گاهی در جریان مجوز ساخت فیلم، انتشار کتاب و برنامه های دیگر فاصله‌هایی ایجاد شده است که باید امید داشت وزیر جدید این مسائل را اصلاح و وزارت فرهنگ و ارشاد را به سمت ارشاد اسلامی راهنمایی کند.

وی در ادامه در خصوص وزارت ورزش وجوانان، گفت: در موضوع ورزش که بسیار مهم است باید به ورزش همگانی بیش از گذشته توجه و ضعف‌های موجود در این زمینه جبران شود.

این مرجع تقلید بیان داشت: ترویج ورزش همگانی نقش موثری در کنترل سلامت افراد جامعه دارد بنابراین نباید مورد غفلت قرار گیردو وزیر جدید باید آن را احیا کند.

وی افزود: مسئله جوانان و رسیدگی به مشکلات آن‌ها موضوع دیگری است که برعهده این وزارتخانه است و این بخش دارای اهمیت فوق العاده‌ای است.

از عنوان وزارتخان فرهنگ و ارشاد مشخص است که باید در جهت زنده کردن ارزش‌های اسلامی گام بردارد، اما متاسفانه گاهی در جریان مجوز ساخت فیلم، انتشار کتاب و برنامه های دیگر فاصله‌هایی ایجاد شده است که باید امید داشت وزیر جدید این مسائل را اصلاح و وزارت فرهنگ و ارشاد را به سمت ارشاد اسلامی راهنمایی کند

آیت الله مکارم شیرازی گفت: ورزش قهرمانی رویکرد سرگرمی دارد که توسط بنگاه های تجاری دنیا تبلیغ می‌شود بنابراین برای سالم سازی آن لازم است ابعاد مختلف ورزش قهرمانی مدیریت و مشکلات آن حل شود و از تبدیل شدن آن به یک تجارتخانه برای افراد سودجو جلوگیری به عمل آید.

وی هم چنین از وزارت آموزش و پرورش به عنوان دستگاهی با مشکلات فراوان نام برد و افزود: مسئله آموزش در کشور امری حیاتی است که باید مورد توجه دقیق مسئولان باشد.

وی با اشاره به موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان، بیان کرد:نباید اجازه داد سرمایه‌های ملی در اختیار عده ای از خدا بی خبر قرار گیرد که تا می توانند از آن به نفع خود استفاده کنند.

این مرجع تقلید گفت:ما در مجموعه نظام به یک بازرسی قوی نیاز داریم تا قبل از رخ دادن این گونه مسائل جلوی آن‌ها گرفته شود؛ این نظام بازرسی باید درهمه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی وارد شده و همه چیز را در کنترل خود داشته باشد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: نباید بعد از آنکه عده‌ای مال مردم را غارت کردند و حقوق‌های نجومی و تسهیلات بانکی با نرخ صفر درصد گرفتند، تازه موضوع مورد توجه قرار گیرد، بلکه باید از ابتدای جلوی این تخلف ها گرفته شود.

وی ادامه داد: امید است با حضور این سه وزیر جدید و حسن همکاری مجموعه دولت و مردم با یکدیگر این مسائل حل شود.

در جلسه علنی روزگذشته مجلس شورای اسلامی«سیدرضا صالحی امیری» ، «مسعود سلطانی فر» و «فخرالدین احمدی دانش آشتیانی» با رای اعتماد نمایندگان مردم به ترتیب وزیر وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش شدند.

آیت الله مکارم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که رعایت حسن همجواری در میان کشورهای اسلامی منطقه باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: نباید میان کشورهای اسلامی همسایه جنگ باشد در حالی که کشورهای اروپایی مرزهای کشورهای خود را بر روی یکدیگر باز نگاه داشته اند.

وی بابیان این که اسلام برخلاف آنچه وهابیت نشان می‌دهددین رحمت و مهربانی است، افزود: تقویت فرهنگ عمومی مسلمانان و شناخت توطئه‌های دشمنان باعث می‌شود آن‌ها بتوانند زندگی دوستانه و مسالمت آمیزی در کنار یکدیگر داشته باشند.

وی ادامه داد: امروز پول‌های سعودی که دست نشانده آمریکاست، عده‌ای را فریب داده است تا کشورهای اسلامی هم چون سوریه را تخریب کنند و شدت این آسیب‌ها به حدی است که اگر همین امروز هم جنگ در این کشور تمام شود، 50 سال طول می‌کشد تا سوریه به وضعیت عادی خود برگردد.

http://ana.ir/i/131078