جمعه  09  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

مشخصات 5 موشک دوربرد ایرانی؛ از عماد تا هویزه

شنبه 09 فروردین 1399 ساعت 00:05
امروز کشورمان به یک قدرت موشکی در منطقه تبدیل شده و اگر هم تغییری در رفتار بازیگران جهانی نسبت به ایران مشاهده می‌شود و با احترام بیشتری با ما رفتار می‌کنند، موشک‌ها نقش مهمی در این خصوص ایفا کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه امنیتی و دفاعی گروه سیاسی خبرگزاری آنا، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد جمهوری اسلامی ایران بتواند با وجود تحریم‌ها و انواع محدودیت‌ها، امروز به میزانی از پیشرفت در حوزه ساخت تجهیزات دفاعی دست یابد که زبانزد جهانیان باشد.

موشک‌ها، نقش مهمی در ناکارآمد نشان دادن تحریم‌های بخش نظامی از سوی دشمنان داشته، لذا به جرأت می‌توان گفت که امروز کشورمان به یک قدرت موشکی در منطقه تبدیل شده و اگر هم تغییری در رفتار بازیگران جهانی نسبت به ایران مشاهده می‌شود و با احترام بیشتری با ما رفتار می‌کنند، موشک‌ها نقش مهمی در این خصوص ایفا کرده‌اند. 

فرمانده معظم کل قوا تأکید فراوانی در خصوص توان موشکی کشورمان دارند. موشک‌هایی که تا دو هزار کیلومتر بُرد داشته باشند؛ لذا در ادامه به بخشی از توان موشکی کشورمان اشاره شده که آن را می‌خوانید.

1-موشک دوربُرد عماد

موشک عماد نخستین موشک دوربرد جمهوری اسلامی ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف بوده که قادر است اهداف موردنظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده و به‌طور کامل منهدم کند.

این موشک از نوع زمین به زمین است و با برد حدود هزار و ۶۵۰ کیلومتر در زمره موشک‌هایی با برد بلند قرار می‌گیرد. همچنین وزن «عماد» حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم و وزن سرجنگی آن حدود ۷۵۰ کیلوگرم است. طول این موشک 5/15 متر و قطر آن ۱/۲۵ سانتی‌متر است و از سوخت مایع تغذیه می‌کند.

2- موشک دوربُرد خرمشهر

موشک خرمشهر پیشرفته‌ترین سلاح ساخته‌شده توسط دانشمندان جوان سرزمین‌مان به حساب می‌آید. این موشک از همان ابتدای رونمایی، مورد توجه رسانه‌های بیگانه قرار گرفت و برخی از آن‌ها این موشک پیشرفته بالستیکی را سیلی محکمی به صورت «دونالد ترامپ» و رژیم صهیونیستی توصیف کردند.

موشک خرمشهر در دسته بالستیک‌های دوربرد زمین به زمین قرار دارد که با بُرد دو هزار کیلومتر می‌تواند هر تهدیدی را صدها کیلومتر ورای مرزهای کشورمان خنثی کند. همچنین این موشک ۱۹ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد که هزار و ۵۰۰ کیلوگرم از وزن آن به سرجنگی اختصاص یافته است.

طول موشک خرمشهر حدود ۱۳ متر و قطر آن ۱۵۰ سانتی‌متر است که از سوخت مایع تغذیه می‌کند.

3- موشک دوربُرد قدر

موشک برد بلند قدر، نسخه تکامل‌یافته شهاب ۳ با دقت و قدرت تخریب بالاست. این موشک قابلیت جدایش سرجنگی را دارد که برای اهداف ثابت به کار برده می‌شود و قابلیت پرتاب از انواع سکوهای ثابت و متحرک را دارد.

موشک قدر از نوع زمین به زمین بوده و در زمره موشک‌های دوربرد با برد هزار و ۹۵۰ کیلومتر محسوب می‌شود.

وزن این موشک هزار و ۷۲۰ کیلوگرم و وزن سرجنگی آن ۶۵۰ کیلوگرم است. همچنین «قدر» با طول حدود ۱۵/۸۶ متر و قطر ۱/۲۵ متر از سوخت مایع تغذیه می‌کند.

4- موشک سجیل

مهمترین ابزار دکترین نظامی ایران؛ حجم وسیع موشک‌های بالستیک ایران است. شناخته‌ترین نوع موشک‌های بالستیک از خانواده شهاب هستند. سجیل نسلی از موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی ایران است. این موشک زمین‌به‌زمین دو مرحله‌ای، دو موتور سوخت جامد مرکب و بیش از دو هزار و 500 کیلومتر بُرد دارد که در سال 2008 مورد آزمایش قرار گرفته است. موشک سجیل برخلاف موشک‌های شهاب، با سوخت جامد تا حد قابل توجهی زمان پرتاب را کمتر و قدرت مانور را افزایش داده است.

موشک سجیلِ دو برای نخستین‌بار در سال 2009 مورد آزمایش قرار گرفت که توانایی بُرد دو هزار 510 کیلومتر با حمل کلاهک سه مخروطی به میزان 650 کیلومتر را دارد. این میزان می‌تواند از هزار تا دو هزار کیلومتر ارتقا پیدا کند. بزرگترین دستاورد در موشک‌های بالستیک از بُعد دقت را می‌توان مربوط به موشک سجیل دو دانست که در مقایسه با سجیل یک؛ به سیستم ناوبری جدید و سنسورهای دقیق و پیشرفته مجهز است.

5-هویزه 8

«هویزه 8»، موشک کروز با برد زمینی است. این موشک که هزار و ۳۵۰ کیلومتر بُرد پروازی دارد با برد هزار و ۲۰۰ کیلومتر آزمایش موفقی پس‌ داده است. موشک «هویزه» بومی و ایرانی دارای ویژگی‌های خاص و بسیار پیشرفته‌ای است؛ «آماده‌سازی و واکنش سریع، ارتفاع پروازی پایین، دقت بالای ناوبری و اصابت به هدف و قدرت تخریب زیاد» از ویژگی‌های برجسته موشک کروز هویزه است.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی که دو راهی «جنگ و صلح» را مدام مطرح می‌کنند، بهتر است در تحلیل‌هایشان نیم‌نگاهی هم به توان نظامی جمهوری اسلامی داشته باشند تا بدانند که عدم اقدام نظامی آمریکا علیه کشورمان در کنار عوامل همبستگی و انسجام ملی و نفوذ استراتژیک جمهوری اسلامی به عامل نظامی و قدرت بازدارندگی کشورمان باز می‌گردد.

انتهای پیام/4079/

http://ana.ir/i/477905
مروری بر کارنامه 40 ساله سپاه در حوزه تجهیزات دفاعی؛ از موشک سجیل تا قایق‌های پرنده

مروری بر کارنامه 40 ساله سپاه در حوزه تجهیزات دفاعی؛ از موشک سجیل تا قایق‌های پرنده

سپاه با قیام و جهاد پیوسته در صف مقدم جبهه انقلاب خواهد درخشید

سپاه با قیام و جهاد پیوسته در صف مقدم جبهه انقلاب خواهد درخشید

امروز توانایی صادرات انواع تجهیزات و فناوری‌های دفاعی را داریم

امروز توانایی صادرات انواع تجهیزات و فناوری‌های دفاعی را داریم

 آماده پاسخ مقتدرانه به هر ماجراجویی هستیم

آماده پاسخ مقتدرانه به هر ماجراجویی هستیم

فرماندهان آمریکایی برای نخستین بار گرمای سوزان موشک‌های سپاه را حس کردند

فرماندهان آمریکایی برای نخستین بار گرمای سوزان موشک‌های سپاه را حس کردند