شنبه  16  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
گزارش آنا به مناسبت سالروز بازداشت سرکرده جندالشیطان؛

عبدالمالک ریگی چه جنایت‌هایی انجام داد و چگونه بازداشت شد؟

يكشنبه 04 اسفند 1398 ساعت 00:05
عملیات دستگیری عبدالمالک ریگی، رئیس گروهک تروریستی جندالشیطان، یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین عملیات‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور محسوب می‌شود که در چهارم اسفند 1388 انجام شد.

به گزارش خبرنگار حوزه امنیتی و دفاعی گروه سیاسی خبرگزاری آنا، امروز چهارم اسفند ماه، سالروز دستگیری «عبدالمالک ریگی» توسط سربازان گمنام امام زمان(ع) است.

عملیات دستگیری عبدالمالک ریگی، رئیس گروهک تروریستی جندالشیطان، یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین عملیات‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور محسوب می‌شود که در چهارم اسفند 1388 انجام شد.

سربازان گمنام امام زمان(عج) اقدامات مهمی را در راستای حفظ، تأمین و توسعه امنیت ملی انجام دادند که در این پروسه، مبارزه با تروریست‌ها یکی از ارکان گسترش امنیت ملی بوده که توسط وزارت اطلاعات انجام شده است.

عبدالمالک ریگی کیست؟

عبدالمالک ریگی متولد سال 1361 در طایفه ریگی یکی از طوایف استان سیستان و بلوچستان است. او تحصیلات کلاسیک ندارد و تنها چند سال در یکی از حوزه‎‎های علمیه اهل سنت مشغول به تحصیل بوده که البته از آن‎جا نیز اخراج شد.

ریگی خودش را «خادم جندالله (بخوانید جندالشیطان)» می‎خواند. او دارای سابقه شرارت و یک مورد چاقوکشی به‎خاطر مسائل قبیله‎ای در داخل شهر زاهدان است و به همین خاطر مدتی هم زندانی شد، اما بعد از آزادی خود را زندانی سیاسی معرفی کرد.

بنا به‎گفته خودش از سن 19 سالگی اسلحه به‎دست گرفته و به عملیات تروریستی پرداخته است. گفته می‎شود ریگی پیش از آغاز فعالیت‎‎های تروریستی برای جلب حمایت علمای اهل سنت منطقه که به مولوی‎ها مشهور هستند، نزد آن‎ها رفت، اما آن‎ها برای حرف‎هایش اهمیتی قائل نشدند. گزینه بعدی ریگی قاچاقچیان عمده مواد مخدر بود. آن‎ها به‎دلیل این‎که علاقه داشتند جبهه تازه‎ای در برابر نیرو‎های انتظامی و امنیتی استان به‎وجود آید از ریگی استقبال کردند و با در اختیار گذاشتن اسلحه و پول به حمایت از او برخواستند.

به این ترتیب، ریگی گروه خود را پایه‎گذاری کرد؛ گروهکی که پس از نخستین حمله تروریستی نام «خادم جندالله (بخوانید جندالشیطان)» را بر خود گذاشت. این گروه هدف اصلی خود را «دفاع از حقوق ملی و مذهبی قوم بلوچ و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد»، اما بسیاری از مردم غیرنظامی منطقه نیز قربانی عملیات تروریستی ریگی و گروهش شده‎اند.

«خادم جندالله (بخوانید جندالشیطان)» پس از مدتی نام «جنبش مقاومت ملی ایران!» را بر خود گذاشت. این تغییر نام نمایان‎گر تغییر حامیان و خط‎دهندگان اصلی به گروه ریگی بود. پس از این تغییر نام بود که صدا و عکس ریگی به پربسامدترین برنامه شبکه‎‎های تلویزیونی سلطنت‎طلب تبدیل شد. یکی از مجاری تبلیغاتی ریگی رادیو صدای بلوچ بود که از استکهلم سوئد پخش می‎شد. گروهک تروریستی ریگی علاوه بر آن بارها از شبکه العربیه که مالک اصلی آن حاکمان عربستان سعودی هستند، به‎عنوان بلندگوی تبلیغاتی خود استفاده کرده است.

نمونه‌ای از جنایت‌های عبدالمالک ریگی

عبدالمالک ریگی، جنایت‌ها و عملیات‌های متعدد تروریستی را انجام داده است که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره شده است.

- 12 دی 84: در حمله به یک پاسگاه نیروی انتظامی در نزدیکی شهر سراوان 9 نفر از نیروهای انتظامی گروگان گرفته شدند. مسئولیت این اقدام را گروهک جند‌الشیطان در تماس با شبکه ماهواره‌ای العربیه برعهده گرفت.

- 25 دی 84: گروهک جندالشیطان سه کایت‌سوار ترکیه‌ای را در سیستان و بلوچستان به گروگان گرفته و خواستار دریافت یک میلیون دلار غرامت در برابر آزادی آنها شد.

- 25 اسفند 84: اعضای گروهک تروریستی جندالشیطان با بستن جاده زابل-زاهدان در منطقه تاسوکی به 6 خودروی عبوری حمله کردند. در این عملیات تروریستی 22 نفر شهید و تعداد دیگری به گروگان گرفته شدند. در میان شهدای این حادثه برخی از مسئولان از جمله مسئول حراست فرمانداری، مسئول حراست امور آب زاهدان و یکی از روحانیون عضو دفتر نمایندگی ولایت فقیه در استان سیستان و بلوچستان از جمله شهدای این حادثه بودند و همچنین فرماندار زاهدان و معاونش نیز در میان زخمیان این حادثه بودند.

- 25 بهمن 85: انفجار در خودروی بمب‌گذاری‌شده در مسیر اتوبوس حامل اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بلوار ثارالله زاهدان، 13 نفر شهید و 30 نفر دیگر زخمی شدند. گروهک تروریستی جندالشیطان مسئولیت این عملیات تروریستی را برعهده گرفت.

- 23خرداد87: گروهک تروریستی جندالشیطان با حمله به یک پاسگاه در سراوان، ۱۶ مأمور انتظامی را گروگان گرفتند و به پاکستان بردند.

- 25 خرداد 87: پاکستان عبدالحمید ریگی، برادر سرکرده گروهک تروریستی جندالشیطان و ۱۵ عضو دیگر این گروه را به ایران تحویل داد.

- 21مرداد87: تلویزیون العربیه گزارش داد که گروهک تروریستی جندالشیطان دو سرباز تحت اسارت خود را شهید و سه مأمور سپاه پاسداران را به گروگان گرفته است.

- 14 آذر 87: معاون فرمانده نیروی انتظامی ایران تأیید کرد گروهک تروریستی جندالشیطان 15 نفر از 16 سربازی را که از پاسگاهی در سراوان به گروگان گرفته بود، شهید کرده است. پیشتر یکی از سربازها آزاد شده بود.

- 7 خرداد 88: گروهک تروریستی جندالشیطان به سرکردگی عبدالمالک ریگی، مسئولیت انفجار بمب در یکی از مساجد شیعیان زاهدان را برعهده گرفت. در این حادثه ۲۵ نفر شهید شدند و بیش از ۱۲۰ نفر زخمی شدند. این حادثه توسط عامل انتحاری انجام شد.

- 26 مهر 88: جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمع دیگری از فرماندهان ارشد سپاه و سران عشایر سنی بلوچ در بمب‌گذاری انتحاری در شهر سرباز به شهادت رسیدند. گروهک تروریستی ریگی مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

ریگی چگونه بازداشت شد؟

مصطفی محمدنجار، وزیر کشور وقت خبر از دستگیری عبدالمالک ریگی در خارج از کشور و انتقال او به ایران را داد. همچنین حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات وقت اعلام کرد که ریگی توسط مأموران وزارت اطلاعات در خارج از کشور مدیریت شده و در داخل کشور دستگیر شد.

روزی که قرار بود عبدالمالک ریگی دستگیر شود، نماینده آمریکا قرار بود به قرقیزستان سفر کند و همزمان هواپیمایی که ریگی در آن حضور داشت هم به مقصد بیشکک در حرکت بود؛ لذا سربازان گمنام امام زمان(عج) با رهگیری این موضوع توانستند این تروریست را دستگیر کنند.

ریگی تنها ۳۰ ساعت قبل از دستگیری افغانستان را به قصد دوبی ترک کرده بود تا به قرقیزستان سفر کند که این موضوع می‌تواند به معنای جستجوی مقری جدید و بیانگر احساس ناامنی وی در افغانستان باشد.

بنابر اعترافات عبدالمالک ریگی در ابتدای دستگیری، آمریکا به او و گروهش قول همکاری و حمایت داده بود و سیا با آنان رابطه داشت.

ریگی با نام جعلی و گذرنامه افغانستانی در یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هواپیمایی قرقیزستان در مسیر«دوبی» به «بیشکک» در حال پرواز بوده که در اسفند ماه 88 در آسمان ایران سه فروند جنگنده نیروی هوایی ارتش که از پایگاه هوایی بندرعباس برخاسته بودند، هواپیما را مجبور به فرود در فرودگاه «بندرعباس» کردند.

بلافاصله پس از فرود هواپیما، نیروهای امنیتی ایران مستقیماً به سمت صندلی ریگی و همراهش رفته و آنها را دستگیر کردند و هواپیمای قرقیزی پس از سه ساعت توقف و دستگیر شدن عبدالمالک ریگی، فرودگاه را ترک کرد.

چرا غرب از اقدامات تروریستی عبدالمالک ریگی حمایت می‌کرد؟

عبدالمالک ریگی حمایت قاطعانه سرویس‌های اطلاعاتی «موساد»، «سیا»، و «ام آی سیکس» و «استخبارات» سعودی را به همراه داشت. در واقع غرب و دشمنان قصد داشتند در آن مقطع زمانی با حمایت از گروهک‌های تروریستی، هم حاکمیت ملی جمهوری اسلامی را تضعیف کنند و هم نظام اسلامی را از پای درآورند؛ لذا این توطئه همانند توطئه‌های پیشین در این پازل قابل تفسیر و تحلیل است.

کشورهای غربی و گروه‌های ایرانی وابسته به غرب علاوه بر حمایت مادی و لجستیکی، به‌شدت از عبدالمالک ریگی حمایت رسانه‌ای می‌کردند که در این رابطه می‌توان به بازتاب عملیات‌های تروریستی گروهک تروریستی جندالشیطان اشاره کرد.

 ریگی از شبکه اینترنت و همچنین از رسانه‌های گروهی تلویزیونی و رادیویی عمدتاً وابسته به سلطنت‌طلبان آمریکایی‌، در انعکاس خبر عملیات و طرح دیدگاه‌هایش استفاده می‌‌کرد‌ که به عنوان مثال شبکه تلویزیونی صدای آمریکا برای نخستین‌بار با عبدالمالک ریگی تحت عنوان «رهبر جنبش مقاومت مردمی ایران» به‌طور زنده با او مصاحبه انجام داد.

مقامات آمریکایی نه‌تنها حاضر نبودند عبدالمالک ریگی و همدستانش را تروریست بنامند، بلکه برعکس، آنها را افرادی مبارز می‌خواندند! «دیک چنی» معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در مصاحبه‌ای که اواخر ماه فوریه 2007 (اسفند 1385) انجام داد، برای توصیف گروهک تروریستی جندالشیطان از تعبیر «جنگجویان پارتیزان» استفاده کرد. او اقرار کرد دولت آمریکا هنوز هم این گروهک تروریستی را در لیست سازمان‌های تروریستی خود قرار نداده است.

اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) درباره این شخص به اندازه‌ای بود که می‌دانستند حتی عبدالمالک ریگی و گروه وابسته‌اش، تجهیزات نظامی و ماهواره‌ای را در «کازابلانکا»ی مغرب از آمریکا و رژیم صهیونیستی به نام مأمورهای پیمان آتلانتیک شمالی دریافت می‌کردند.

انتهای پیام/4079/پ

http://ana.ir/i/473553
تهران حامی سوریه در مبارزه با تروریسم است

تهران حامی سوریه در مبارزه با تروریسم است

دوما در تحولات اخیر روسیه نقش تعیین‌کننده دارد/ همدردی دوما در شهادت سردار سلیمانی مصداق مبارزه با تروریسم دولتی بود

دوما در تحولات اخیر روسیه نقش تعیین‌کننده دارد/ همدردی دوما در شهادت سردار سلیمانی مصداق مبارزه با تروریسم دولتی بود

اگر آمریکا به ترور جدید دست بزند متضرر خواهد شد/ ورود یانکی‌ها به مرحله آشکارسازی تروریسم دولتی

اگر آمریکا به ترور جدید دست بزند متضرر خواهد شد/ ورود یانکی‌ها به مرحله آشکارسازی تروریسم دولتی

06/12/1398 09:54:41 ق.ظ
سلام ، مطمئن باشید شما هم دست کمی از عبدالملک ریگی ندارین ! ریگی جنایت کرده چکار دارین به کلمه ی (الله) ؟؟؟ آیا واقعا تو خودت رو یک آدم درست و حسابی و متدین و عبدالملک ریگی رو تروریست میدونید؟ به نظر من خودت از مالک ریگی بدتری !!! چرا چونکه چندین بار به جای کلمه ی (الله) تاکید کردی که بخوانید (شیطان) پس تو از ریگی بدتری و یک بی(دین)به حساب میایی چونکه خدای خودت رو چندین بار شیطان فرض کردی؟ و مکرر هم تبلیغ و تاکید کردی که بجای الله بخوانید شیطان! حالا من از شما سوال دارم آیا واقعا اگه بجای همان (جندالله) کلمه (جندالحسین) بود، بازم می نوشتی بخوانید جندالشیطان) !!!! همه با آدمهای شرور مشکل دارند دراین حرفی نیست ولی تو چه مشکلی با کلمه( الله )داری جناب پرفسور؟؟؟؟
06/12/1398 08:44:50 ق.ظ
یک نفر آدم نباید برای ی کشور تهدید باشه ریگی رو باید ایران در نطفه خفه میکرد ن اینکه مرزبانان عزیز ما شب از ترس نتونم بخابن
06/12/1398 01:04:24 ق.ظ
درود خدا بر سربازان گمنام امام زمان(عج) که با کمترین توقع وفقط برای امنیت مردم اینچنین جانفشانی میکنند.
06/12/1398 12:07:48 ق.ظ
به نظر من صادق زیبا کلام برای ایران و ایرانی خطرناکتر از ریگی وامثال اوست هردو پیاده نظام دشمن هستند ریگی ماموریت ترور داشت و ماموریت زیبا کلام عوض کردن جای یگاه شهید وتروریست است و تطهیر کردن چهره درنده گان وکودک کشان عالم وبابت این کارش هم باید پاداش خوبی دریافت کرده باشد
06/12/1398 12:02:07 ق.ظ
بسم الله بخداقسم که اینها مردمی پست و زبون هستند که فقط زورشان بر سر زنان و بچه‌ها و مردم بی دفاع و دلیر بلوچ میرسید بخداقسم که ریگی ملعون بزدل و پست و خبیث بود انا من المجرمین المنتقمون یاعلی
05/12/1398 08:04:38 ب.ظ
سلام در مورد نظر دوستمون که اول نوشته باهاش موافقم بعد از شهادت سردار یه جورایی روحیه ی ما ضعیف شده و منم همیشه ناراحتم. خدایش بیامرزد سردارمون
05/12/1398 07:53:22 ب.ظ
از وقتی سردار شهید شد ایران روی آرامش به خود ندیده از سیل و زلزله و کرونا...خدا اون کسایی رو که باعث شدن آمریکا به خودش همچین اجازه ای رو بده که سردار ما رو شهید کنه نابود کنه الهی آمین
05/12/1398 07:45:47 ب.ظ
اطلاعات ناقصه توراه کرمان هم راه بندی کرد قبل از تاسوکی
05/12/1398 06:16:51 ب.ظ
ولعنه الله علی القوم الظالمین . خدا به حق خون به ناحق ریخته شهدا مملکت و رهبر و مردم ما را از بلایا حفظ و انقلابمان را به قیام امام زمان عج متصل بفرما . اللهم عجل لولیک الفرج
05/12/1398 02:08:30 ب.ظ
انشاءالله تا نابودی ترویست داعش
05/12/1398 07:16:22 ق.ظ
چرا ما با این همه اطلاعات مرکزی را درست نکرده ایم که بتوانیم از داده های اطرافمان مانع از شهید شدن سردار عزیزمان شویم ما خیلی از اطلاعات را داشتیم ولی متاسفانه تحلیل انها را در یک مرکز نداشتیم تا سردارمان را حفظ کنیم بخدا از روز شهادت سردار دنیای ما طور دیگری شده خیلی خیلی ناراحت هستیم
05/12/1398 06:01:30 ق.ظ
لعنت به تروریست ها
05/12/1398 02:17:43 ق.ظ
خدا لعنتش کنه.با ابن ملجم.و شمر محشور بشه.
05/12/1398 01:35:33 ق.ظ
باسلام واحترام عبدالشیطان ریگی باکمال شقاوت ورذالت آدمهایی روکشت وسربرید که هیچ گناهی نداشتند قوم بلوچ قوم بزرگ وسرافرازی است که درطول تاریخ علیرغم اینکه اهل سنت هستند بابرادران وخواهران شیعه مذهب خود درکمال آرامش واحترام زندگی کرده ومیکنندواکثرآنها این ملعون واطرافیانش راتکفیرمیکنند لعن الله علی قوم الظالمین یادتان رفت ازشهیدان روزتاسوعای حسینی چابهارکه هم شیعه بودندوهم سنی یادی بکنیداین ملعون به سزای اعمالش رسید ولی کاش اعدام ایشان درزاهدان ودرحضورخانواده های شهدایی که به دست اووگروهش به شهادت رسیدن صورت میگرفت واین ملعون روپدریکی ازشهدا سرمیبرید تا دل پدران ومادران شهدا کمی آرام شود وبشرالصابرین الذین اذااصابتهم مصیبه قالواانالله واناالیه راجعون درخاتمه ازسربازان خوشنام امام زمان (عج ا...)کمال سپاسگزاری وامتنان راداشته وبرای این عزیزان عمری طولانی وباعزت راازدرگاه قادر متعال مسئلت مینمایم
04/12/1398 11:43:59 ق.ظ
لعنت خدا وهمه بندگان خالص بدرقه راه این مزدور به جهنم