جمعه  04  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تفاوت‌ها و شباهت‌های خودروی تاکتیکی «ارس-1» با «ارس-2» چیست؟

سه شنبه 22 مرداد 1398 ساعت 20:00
نسل دوم خودروی تاکتیکی ارس از مزیت‌های تاکتیکی قابل توجه‌ای نسبت به نسل قبلی خود بهره می‌برد که به تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو پرداخته شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه امنیتی و دفاعی گروه سیاسی خبرگزاری آنا، نسل دوم خودروی تاکتیکی «ارس» امروز با حضور فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد.

«ارس-2» با همکاری مشترک میان سازمان صنایع دفاع و شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی و تولید شده است.

این خودروی تاکتیکی که نوع ارتقاءیافته «ارس-1» است از مزیت‌های تاکتیکی قابل توجه‌ای بهره می‌برد که آن را نسبت به نسل پیشین خود متمایز می‌سازد. از همین رو در ادامه به تفاوت‌ها‌ و شباهت‌های این دو خودروی تاکتیکی اشاره شده که از نظر می‌گذرد.

مشخصات خودروی «ارس-1»

«ارس-1» در سال 1391 شمسی رونمایی شد و شبیه خودرو هامر (Hammer) است. خودروی نظامی ارس وزنی در حدود 3.5 تن داشته و پیشرانه آن توانایی تولید نیرویی معادل 133 اسب بخار را دارد.

نسل اول ارس به‌خاطر بهره‌مندی از دو کابین یکپارچه از آن به‌عنوان خودروی حامل فرماندهان، خودروی هجومی، خودروی پشت خاکریز و نیز خودروی مخصوص مناطق صعب‌العبور شهری نام برده می‌شود.

این خودرو زرهی به امکاناتی مانند گرم‌کُن گازوئیلی، محافظ پشت‌سر و جعبه دنده دستی تجهیز شده و برای مدیریت و استفاده به‌عنوان یک واحد فرماندهی متحرک عملکردی استفاده می‌شود.

مشخصات «ارس-2»

خودروی تاکتیکی «ارس-2» از لحاظ تحرک بالا در مناطق صعب‌‌العبور، قابلیت نصب و حمل انواع سلاح‌های سنگین، ضدتانک و انواع خمپاره‌اندازها و گشتاور بالا به نسل قبلی‌اش شباهت دارد.

در واقع وجه تمایز نسل دوم ارس با نسل قبلی خود در افزایش قابلیت مانور در انواع محیط‌های نظامی و عملیاتی، کاهش مصرف سوخت و آلایندگی، حرکت در موانع سخت و دشوار در شرایط نامناسب، افزایش 30 درصدی توان موتور و 25 درصدی شعاع عملیاتی است(بهبود شعاع عملیاتی از 600 به 750 کلیومتر) که این به‌روزرسانی‌ها، این انتظار را به وجود می‌آورد تا «ارس-2» نسبت به «ارس-1» خودرویی آماده‌تر در انواع رزم زمینی باشد.

گفتنی است؛ این خودرو آماده الحاق به نیروی زمینی ارتش بوده و به زودی شاهد درخشش آن در نیروهای مسلح کشورمان خواهیم بود.

انتهای پیام/4079/

http://ana.ir/i/410310
خودروی تاکتیکی ارس۲ تحویل نیروهای مسلح شد/رونمایی از نفربر «رعد»

خودروی تاکتیکی ارس۲ تحویل نیروهای مسلح شد/رونمایی از نفربر «رعد»

همکاری نیروهای مسلح با خودروسازان منجر به ساخت خودروی ایرانی می‌شود

همکاری نیروهای مسلح با خودروسازان منجر به ساخت خودروی ایرانی می‌شود

تجربه وزارت دفاع به کمک خودروسازی می‌آید؟

تجربه وزارت دفاع به کمک خودروسازی می‌آید؟

اعلام آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازان

اعلام آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازان

23/05/1398 11:14:48 ق.ظ
اگر این خودرو در تیراژ بالا تولید شود و برای استفاده عموم مردم نسخه ای خاص با آپشن های مد نظر مردم تولید و روانه بازار شود ضمن آنکه می تواند هزینه های طراحی و ساخت آن را بازگرداند ، از ورود قسمتی از خودروهای خارجی به بازار داخل جلوگیری می کند. ایران خودرو و سایپا خجالت بکشند.