پنجشنبه  14  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

سامانه راداری «فلق»؛ قاتل پهپادهای جاسوسی چه ویژگی خارق‌العاده‌ای دارد؟+ فیلم

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 11:20
سامانه راداری «فلق» مدل اورهال‌شده سامانه «گاما» است که از مشخصات ویژه‌ای بهره می‌برد و در صنعت دفاعی و دفع تهدیدات کارایی بالایی دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه امنیتی و دفاعی گروه سیاسی خبرگزاری آنا، سامانه راداری «فلق» صبح امروز با حضور امیر علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

این سامانه پش از این سامانه راداری «گاما» نامیده می‌شد که «فلق» نمونه به‌روزرسانی و اورهال‌شده آن است.

رادار «فلق» که در حوزه گاما فعال بوده در حقیقت یک مجموع راداری آرایه فازی فعال سه‌بعدی با بُرد ۴۰۰ کیلومتری است که قادر به کشف انواع موشک‌های کروز، بالستیک و هواپیماهای پنهان‌کار است و این رادار در حقیقت تکمیل‌کننده پوشش راداری سامانه پدافندی اس-۳۰۰ محسوب می‌شود.

«فلق» معمولاً به‌منظور هدایت و کمک به هواپیماهای رهگیر و یا سامانه‌های یکپارچه پدافند هوایی عمل می‌کند و قابلیت شناسایی اهداف با سطح مقطع راداری پایین و همچنین مقاومت بالا در برابر جنگ الکترونیک دشمن را دارد.

یکی دیگر از قابلیت‌های پیشرفته و مهم این سامانه راداری توانایی «کشف بدون کمک اهداف» یا «NCTR» است. در این حالت رادار «فلق» با استفاده از ارتباط برقرار کردن بین نشانه‌های شناخته‌شده از هر هدف پرواز جداگانه، آنالیز امواج بازتابانده شده از اهداف گوناگون و همچنین مشخصه‌های خاص پروازی هر هواگرد و همچنین در مورد بالگردها با آنالیز تغییرات موجود در امواج ایجاد‌‎شده در حرکت پره‌های بالگردها می‌تواند به شناسایی آنها اقدام کند.

در کنار سامانه راداری فلق، سیستمی برای مقابله با موشک‌های ضدرادار ارائه می‌شود که وظیفه آن هشدار دادن در مورد نزدیک شدن موشک‌های ضدرادار پخش امواج گمراه‌کننده و فریب دادن موشک‌های ضدرادار است. همچنین سامانه‌های پخش‌کننده چف و فلیر و همچنین دودزا نیز برای این سامانه راداری تعبیه شده است.

این سامانه همچنین می‌تواند سامانه‌های جستجوگر الکترواُپتیک موجود در مهمات هدایت‌شونده را نیز از کار بیندازد. همچنین این رادار می‌تواند موشک‌های بالستیک را که از ارتفاع بالا به سمت زمین می‌آیند از فاصله هزار و 111 کیلومتری شناسایی کند.

«فلق» به عنوان یک سامانه راداری کارآمد و به‌روزرسانی شده «گاما» توان پوشش دادن تا ارتفاع 120 کیلومتری از سطح دریا را دارد و نیز در شرایط جوی سخت می‌تواند در دمای 50 درجه سانتی‌گراد بالای صفر و 50 درجه سانتی‌گراد پایین‌تر از صفر به عملیات بپردازد.

این سامانه که به پنج خدمه، نیاز دارد، می‌تواند در رطوبت 98 درصد و بادهایی با سرعت 25 متر در ثانیه و در ارتفاع دو هزار و 500 متری از سطح دریا عملیات کند. متعلقات سامانه راداری «فلق» بر روی دو دستگاه کامیون حمل می‌شود و می‌تواند در مدت زمان پنج دقیقه برای کار آماده شود و همچنین این سامانه راداری از یک سیستم یکپارچه تشخیص دوست از دشمن بهره می‌برد.

انتهای پیام/4079/پ

http://ana.ir/i/409742
سامانه توپخانه‌ای حائل در رژه 31 شهریور رونمایی می‌شود

سامانه توپخانه‌ای حائل در رژه 31 شهریور رونمایی می‌شود

رونمایی از سامانه بومی پدافند هوایی پیشرفته باور ۳۷۳

رونمایی از سامانه بومی پدافند هوایی پیشرفته باور ۳۷۳

«گرانترین هواپیمای نظامی جهان» در تیررس ایران+تصاویر

«گرانترین هواپیمای نظامی جهان» در تیررس ایران+تصاویر

 سامانه راداری «فلق» اورهال شد

سامانه راداری «فلق» اورهال شد

پدافند هوایی توانایی کشف انواع پهپادهای رادارگریز را دارد

پدافند هوایی توانایی کشف انواع پهپادهای رادارگریز را دارد

نمایش سامانه موشکی فجر-۵ و راکت فلق-٢

نمایش سامانه موشکی فجر-۵ و راکت فلق-٢