دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
یزدی‌خواه در گفتگوی مشروح با آنا:

باید برای بیکاری پساکرونا برنامه جامع داشت/ تشریح 5 اولویت اصلی مجلس یازدهم

دوشنبه 18 فروردین 1399 ساعت 11:29
منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با اشاره به اولویت‌های مجلس آینده گفت: افزایش بیکاران در پسا کرونا موضوعی بسیار مهم است و باید برای آن برنامه داشت.

سیدعلی یزدی‌خواه در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی خبرگزاری آنا، با اشاره به برنامه‌های مجلس یازدهم برای ایجاد «جهش تولید» و ایجاد امنیت در معیشت مردم اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا در کشور غیر از سلامت مردم، مشاغل و حوزه‌های اقتصادی را تحت تأثیر قرار داد و این یعنی برای دوران پساکرونا کشور با بخش جدیدی از مردم که دچار بحران مالی شده‌اند روبرو خواهد بود.

وی افزود: اشتغال بخشی از جامعه اعم از کسبه، کارگران و کارمندان شرکت‌های خصوصی با شیوع بیماری و وضع قرنطینه در کشور به خطر افتاد و این معضل به صورت طبیعی جمعیت بیکار کشور را افزایش می‌دهد.

افزایش بیکاری در پسا کرونا

منتخب مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس یازدهم با تأکید براینکه کشور سالانه صدها هزار نفر فارغ‌التحصیل از مراکز آموزش عالی را دارد که نیازمند شغل هستند، تصریح کرد: افزایش بیکاران در پسا کرونا موضوعی بسیار مهم است و باید برای آن برنامه داشت.

یزدیخواه با تصریح اینکه در حوزه قانون‌ و مقررات کسب و کار با در نظر گرفتن برنامه توسعه کشور و سیاست‌های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری مشکل عمده‌ای نداریم، عنوان کرد: بیشترین مسئله برای توسعه کسب و کار، در نحوه اجرای قوانین است و مجلس آینده موظف است با توجه به اینکه در سال «جهش تولید» مسئولیت خواهد گرفت، راه‌حل‌هایی ویژه‌ای برای فراهم شدن اشتغال و تقویت تولید داشته باشد که معتقدم در این راستا باید کاهش سهم دولت در اقتصاد کلان کشور، نیاز به اشتغال، تقویت تولید و توزیع ثروت را با هم ببینیم تا بتوانیم راهکاری برای برون رفت از مشکلات داشته باشیم. 

وی جدیت، شفافیت، صراحت لهجه و قاطعیت در قانون‌گذاری و نظارت را از اولویت‌های رسیدن به این چشم‌اندازها دانست و گفت: مجلس یازدهم باید بتواند در حوزه مبارزه با فساد و شفافیت اطلاعات پیشرفت کند. 

ارتقای دولت الکترونیک اولویت مهم در پساکروناست

یزدیخواه تأکید کرد: ارتقای دولت الکترونیک نیز از ضروریات امروز کشور است. شیوع ویروس کرونا و مسائل پیرامون آن این ضرورت را دو چندان کرده و لازم است قوانین و مقررات حمایت از افرادی که در این حوزه فعال هستند تقویت شود و دولت سیاست‌های تشویقی برای تقویت این حوزه در نظر بگیرد.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم اضافه کرد: موضوع مسکن نیز همچنان در رأس مسائل کشور است. رونق مسکن می‌تواند 400 شغل که مستقیماً با این حوزه سروکار دارند را فعال و میلیون‌ها درخواست کننده کار را جذب کند. ما سالانه حدود یک میلیون زوج جوان در کشور داریم که نیازمند مسکن جدید هستند، لذا توجه به حوزه مسکن همچنان از اهمیت ویژه برخوردار است.

تقویت علم و فناوری از ملزومات توسعه پایدار

یزدیخواه علم و فناوری را از ابزارهای توسعه پایدار دانست و تصریح کرد: با چشم‌اندازی که تعریف شده، باید بتوانیم در کشور به عدد افتخارآمیز 400 هزار شرکت دانش‌بنیان برسیم. ماحصل تلاش این شرکت‌ها در همین بحران کرونا در عرصه تولید انواع ماسک و دستکش‌های پزشکی با فناوری روز کاملاً مشهود است.

وی اضافه کرد: این شرکت‌های دانش‌بنیان شبانه‌روز برای تولید واکسن مقابله با ویروس کشنده کووید19 و دستیابی به داروی آن تلاش می‌کنند؛ بنابراین با تقویت علم و فناوری در کشور جامعه نخبگانی را به خدمت گرفته‌ایم که به تولید علم و دانش منجر می‌شود و هم زمینه صادرات محصولات این شرکت‌ها فراهم شده که موجب افزایش درآمد و ثروت می‌شود و دیپلماسی کشور را تقویت می‌کند و هزاران برکت دیگر به همراه دارد.

جای خالی تعاونی‌ها در اقتصاد کشور

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم به جای خالی تعاونی‌ها در اقتصاد کشور هم اشاره و خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها از بخش‌هایی هستند که در کشور مغفول مانده‌اند. سهم دولت در اقتصاد کشور بسیار کلان و چیزی حدود 80 درصد و در اختیار شرکت‌های دولتی است. سهم کمی هم در اختیار بخش خصوصی است و متأسفانه بخش تعاونی در اقتصاد ک شور محلی از اعراب ندارد.

به گفته یزدیخواه؛ اگر بتوانیم این سه حوزه اجرایی و اقتصادی را به یکدیگر مرتبط کنیم نتایج مثبتی برای حوزه‌های مسکن، صنعت، کشاورزی و ... خواهد داشت.

وی با تصریح اینکه صرف نظر از آمایش سرزمینی، الگوی کشت در کشور تعارض دارد، گفت: این تعارض در قیمت محصولات کشاورزی مؤثر است و دلیلش این است که الگوی کشت در کشور از قوت لازم در برنامه‌ریزی، ابلاغ و نظارت برخوردار نیست.

ایران از سرمایه‌دارترین کشورهای دنیاست

یزدیخواه بیان کرد: برای پیشرفت کشور نگران منابع نیستیم و دولت ایران را جزو سرمایه‌دارترین دولت‌های دنیا می‌دانیم. این سرمایه‌ها البته در اختیار دولت است. امسال سرمایه دولت چیزی حدود دو برابر کل نقدینگی در جامعه و بیش از  چهار برابر کل بودجه جاری عمرانی کشور است. لذا متخصصان حوزه اقتصاد باید بنشینند و با تدابیری که در این زمینه اتخاذ می‌کنند، تولید را فعال بیکاری ناشی از مشکلات اقتصادی را بکاهند تا توان صادراتی افزایش یابد.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم تأکید کرد: ایران اسلامی در حوزه‌های علم و فناوری روی لبه دانش جهانی حرکت می‌کند که باید تقویت شود تا مردم بتواند در سال جاری حلاوت کار مضاعف مسئولان در کشور را چشیده و از نتایج آن بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/4034/

http://ana.ir/i/481257
کرونا را می‌توان به یک فرصت اقتصادی تبدیل کرد/ اتکا به درون مورد توجه دنیای پسا کرونا

کرونا را می‌توان به یک فرصت اقتصادی تبدیل کرد/ اتکا به درون مورد توجه دنیای پسا کرونا

غفلت از دوران پساکرونا تبعات سنگینی خواهد داشت

غفلت از دوران پساکرونا تبعات سنگینی خواهد داشت

جهش در تولید و اقتصاد؛ اولویت مجلس یازدهم در دوران پساکرونا

جهش در تولید و اقتصاد؛ اولویت مجلس یازدهم در دوران پساکرونا

یادداشت حناچی و حرف‌های جهانپور اتفاقی نیست

یادداشت حناچی و حرف‌های جهانپور اتفاقی نیست

تقویت تولید ملی قدرت چانه‌زنی ایران در روابط بین‌الملل را افزایش می‌دهد

تقویت تولید ملی قدرت چانه‌زنی ایران در روابط بین‌الملل را افزایش می‌دهد

توجه جدی به معیشت مردم اولویت مجلس یازدهم است/ عملکرد منفی بانک‌ها در تحقق شعار سال

توجه جدی به معیشت مردم اولویت مجلس یازدهم است/ عملکرد منفی بانک‌ها در تحقق شعار سال

راهی جز تقویت بنیه اقتصادی از طریق اتکا به ظرفیت‌های داخلی نداریم/ لزوم توجه به صادرات پالایشگاه‌ها

راهی جز تقویت بنیه اقتصادی از طریق اتکا به ظرفیت‌های داخلی نداریم/ لزوم توجه به صادرات پالایشگاه‌ها