سه شنبه  12  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
بازخوانی یک توصیه انتخاباتی در نشریه خط حزب‌الله؛

آیا به فهرست انتخابات اعتماد کنیم؟

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 18:03
هفته‌نامه‌ خط حزب‌الله در شماره شانزدهم دی‌ماه 94 خود در آستانه انتخابات مجلس دهم، به پاسخ یک سوال انتخاباتی بر اساس بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخته است که به نظر می‌رسد بازخوانی آن در شرایط کنونی، بصیرت لازم برای ممانعت از تکمیل جدول نفوذ دشمن را قوام می‌بخشد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، در هر دوره از انتخابات، هنگامی که امت حزب‌الله می‌خواهند بر اساس آموزه‌های امام راحل و رهبر انقلاب به تکلیف عمل کرده و نمایندگانشان را برای مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و یا شوراهای اسلامی شهر و روستا گزینش کنند، کار سختی را در پیش رو دارند. چرا که امکان شناخت تمامی افراد برای اغلب مردم سخت است. از این رو، هر بار در هنگام رأی دادن این سؤال مطرح می‌شود که: چگونه از تمام حق رأی دادن خود استفاده کنند درحالی‌که تمام افراد را نمی‌شناسند؟

دو سال پیش بود که رهبر انقلاب هنگام رأی دادن در چهارمین دوره‌ انتخابات شوراها گفتند: «من به ۳۱ نفر برای شورای شهر رأی دادم. البتّه بعضی از این حضرات را از نزدیک می‌شناختم، بعضی را هم نمی‌شناختم، لکن اعتماد کردم به همین فهرست‌هایی که پیشنهاد می‌کنند و می‌دهند.» این اولین باری بود که ایشان، راه درست برای استفاده از تمام حق رأی را، «اعتماد به فهرست» اعلام کردند. حالا تا انتخابات 2 اسفند چیزی نمانده است؛ انتخاباتی که رهبر انقلاب نسبت به انتخاب شدن عناصر غیرانقلابی در مراکز مهم ریل‌گذاری در کشور هشدار دادند و «نفوذ» آن‌ها را مانند «موریانه»ای دانستند که از داخل، نظام را پوک می‌کند؛ اما مردم چطور از تمام حقشان برای انتخاب استفاده کنند که مطمئن شوند با انتخاب درست، جدول نفوذ دشمن را کامل نمی‌کنند؟ راه‌حل را رهبر انقلاب برای اولین بار نزدیک به دو ماه مانده به انتخابات بیان کرده و در دو دیدار با کلام‌های متفاوتی آن را تبیین کرده‌اند: «رأی دادن و اعتماد به فهرستی که از سوی افراد متدین، مؤمن، انقلابی و در خط امام معرفی شده باشد.»

اول؛ «انتخاب درست» یک وظیفه و یک حق‌الناس بر عهده‌ مردم ایران است. این تذکری است که رهبر انقلاب در دیدار ائمه‌ی جمعه خطاب به مردم دادند. «یک بُعد دیگر [حق‌الناس] این است که مردمی که می‌خواهند رأی بدهند، اعتماد کنند به آن مجموعه‌هایی که واقعاً قابل اعتمادند؛ بعضی‌ها هستند که قابل اعتماد نیستند؛ کَالَّذِی استَهوَتهُ الشَّیٰطین؛ گاهی این‌جور نیست که از روی صفا و واقعیت و علاقه‌مندی به انقلاب‌ [باشد] -اساس کار، انقلاب است- و از روی علاقه‌مندی به انقلاب بیایند یک فهرست پیشنهادی را بدهند؛ نه روی مقاصد دیگر -گاهی اوقات مقاصد فاسد- پیشنهادهایی می‌دهند... واقعاً این به این معنا، حقّ‌النّاس است

 دوم؛ ایشان در دومین دیدار در باب انتخابات، در دیدار مردم قم به مسئله‌ «درست انتخاب» کردن اشاره کردند. مردم چطور به نامزدها برای انتخابات اعتماد کنند درحالی‌که همه‌ی آن‌ها را نمی‌شناسند: «به نظر بنده این‌جور می‌رسد که چون یکایک افراد را ممکن است نشناسیم -خود بنده هم وقتی این فهرست‌ها را می‌آورند که بیایم رأی بدهم، بعضی از آدم‌های این فهرست‌ها را نمی‌شناسم امّا اعتماد می‌کنم به آن کسانی که [این‌ها را] معرفی کرده‌اند و نگاه می‌کنم ببینم آن کسانی که این فهرست را معرفی کرده‌اند چه کسانی هستند؛ اگر دیدم این‌ها آدم‌های متدین و مؤمن و انقلابی‌ای هستند، به حرفشان اعتماد می‌کنم و به [فهرست] آن‌ها رأی می‌دهم؛ اگر دیدم نه کسانی که این فهرست را داده‌اند کسانی هستند که به مسائل انقلاب، به مسائل دین، به مسائل استقلال کشور خیلی اهمّیّتی نمی‌دهند، دلشان دنبال حرف آمریکا و غیرآمریکا است، به حرفشان اعتماد نمی‌کنم...» حتی با وجود آنکه «ممکن است سعی ما به نتیجه نرسد و غلط انتخاب کنیم، عیبی ندارد؛ خدای متعال از ما قبول خواهد کرد، چون کار خودمان را کرده‌ایم، تلاش خودمان را کرده‌ایم

تا انتخابات تنها حدود چند روز باقی‌مانده و رهبر انقلاب دو دیدار است که درباره‌‌ انتخابات آتی صحبت کرده‌اند؛ درباره‌ی اینکه مردم چگونه انتخاب درستی داشته باشند، با «مردم» صحبت کرده و نظر خود را بیان کرده‌اند.

انتهای پیام/4129/پ

http://ana.ir/i/472651
«یازده دقیقه متفاوت»/ مسئولان نباید سوار اتومبیل گران قیمت شوند

«یازده دقیقه متفاوت»/ مسئولان نباید سوار اتومبیل گران قیمت شوند

نگاهی به حاشیه‌های داغ مجلس دهم + فیلم

نگاهی به حاشیه‌های داغ مجلس دهم + فیلم

تکذیب خبر تأیید صلاحیت 30 نماینده مجلس

تکذیب خبر تأیید صلاحیت 30 نماینده مجلس

انتخابات مجلس در 208 حوزه انتخابیه برگزار می‌شود

انتخابات مجلس در 208 حوزه انتخابیه برگزار می‌شود

تبلیغات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی

تبلیغات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی

برخی صدای نامزدهای مجلس را برای چهار سال می‌خرند

برخی صدای نامزدهای مجلس را برای چهار سال می‌خرند

راز کتابچه‌ای که در مناظره رؤسای فراکسیون زنان مجالس نهم و دهم افشا شد/ سه مؤلفه برای تغییر مجلس یازدهم

راز کتابچه‌ای که در مناظره رؤسای فراکسیون زنان مجالس نهم و دهم افشا شد/ سه مؤلفه برای تغییر مجلس یازدهم

واکنش کابران فضای مجازی به روزهای داغ انتخابات

واکنش کابران فضای مجازی به روزهای داغ انتخابات