چهارشنبه  14  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
لاریجانی در مراسم رژه نیروهای مسلح در بندرعباس:

کشورهای عربی باید بفهمند آمریکا نگاه ابزاری به آنان دارد

يكشنبه 31 شهریور 1398 ساعت 08:22
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشورهای عربی باید بفهمند آمریکا نگاه ابزاری به آنان دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، علی لاریجانی در مراسم رژه صبح امروز به مناسبت سی‌ و نهمین سالگرد دفاع مقدس در بندرعباس، اظهار کرد: آمریکا که از انقلاب اسلامی زخم جدی دیده بود و با واژگونی رژیم پهلوی نظام دیکتاتوری منطقه‌ای نابود شد، برای ضربه زدن به ایران دست صدام را گرفت و با دنباله‌روهای ضدانقلاب در ایران و منطقه دست به ماجراجویی‌ها زدند.

وی افزود: آنان مسائل مختلفی برای ایران ایجاد کرده و به ترور رهبران انقلاب اسلامی دست زدند و تجزیه‌طلبی را دنبال کردند و در چنین شرایطی صدام به ایران حمله کرد. توهم صدام این بود که فکر می‌کرد با تکیه به آمریکا می‌تواند آقای منطقه شود. آمریکا کمک همه‌جانبه به او کردند اما نتیجه آن شد که آمریکا وقتی دید صدام دیگر ارزش حمایت ندارد به سرکوب او روی آورد و آن فاجعه‌ را برای ملت عراق رقم زدند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه دیگر رهبران کشورهای عربی هم که به آمریکا تکیه کردند چنین سرنوشتی داشتند گفت: کشورهای عربی باید بفهمند آمریکا نگاه ابزاری به آنان دارد. یکی از مسئولان پیشین آمریکا گفته بود نفت عراق برای ما ارزش بسیار بالاتری از خود آنها دارد.

وی تصریح کرد: آیا این گفته‌های ترامپ به رؤسای کشورهای عربی بعد از گرفتن اموال آنها توهین به آنها نبود؟ اما ما تأکید داریم کشورهای اسلامی و عربی با ما برادر هستند و آرزو داریم که با همسایگان خود روابط خوبی را در حوزه فرهنگ و اقتصاد داشته باشیم. لازم است قدرت انرژی خود ما برای مبارزه با بیگانگان و صهیونیست‌ها به کار رود.

لاریجانی با بیان اینکه دشمن فکر می‌کرد پس از انقلاب اسلامی نیروهای مسلح ایران در وضعیت نامناسبی قرار دارند و قوای لازم را برای دفاع از کشور ندارند تأکید کرد: آنها نمی‌دانستند نیروهای مسلح کشور ما از متن یک جامعه اسلامی برخاسته و پیشوای آنها امام حسین (ع) است. ملت ایران فرزندان خود را در نیروهای مسلح با شعار حسینی تربیت کرده‌اند. شاهد بودید که در حملات صدام به فرودگاه‌ها، خلبان‌های نیروهای هوایی چه ضربه کاری‌ای به ارتش صدام زدند. در طول دفاع مقدس نیروهای مسلح چه صحنه‌های شورانگیزی را خلق کردند و نگذاشتند یک وجب از خاک ایران در دست صدام باقی بماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نیروهای مسلح ما قدرتمندتر از گذشته هستند. امنیت ایران اسلامی و امنیت منطقه توسط نیروهای مسلح برقرار شده است این نیروهای مسلح یک سرمایه بزرگ ملی و سرمایه ارزشمند برای امنیت منطقه است. وقتی دو کشور عراق و سوریه گرفتار پدیده‌ شوم تروریسم شدند، این نیروهای مسلح کشور ما بودند که تروریسم را در منطقه شکست داد. با وجود اقتداری که نظامیان ایران داشته‌اند هیچ‌گاه ایران تعرضی در این ۴۰ سال به کشوری نداشته است.

لاریجانی گفت: آمریکا امروز به تروریست‌ها کمک می‌کند و این کار از چشم ما مخفی نیست. اما بدانند نیروهای نظامی ایران چشم تروریسم را در منطقه کور کردند. تروریست‌ها، در بلاد اسلامی جان مسلمانان را به خطر انداختند. اما غرب بداند که  گروه‌های تروریستی مثل داعش، روزی به جان خودشان خواهد افتاد.

وی با تصریح اینکه اسرائیل غده سرطانی منطقه و اصلی‌ترین دشمن مسلمانان است، خاطرنشان کرد: دفاع از ملت مظلوم فلسطین را وظیفه خود می‌دانیم. آمریکا و برخی هم‌پیمانان این کشور برای چپاول اموال مسلمانان دست به پیاده کردن سیاست‌های تنش‌زا در منطقه زدند و عملیات‌های اخیر آنان نیز برای چپاول آنهاست. معتقدیم ظلم به یک مسلمان ظلم به امت اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به سران کشورهای اسلامی در منطقه از آمادگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای کمک به آنان برای تأمین امنیت منطقه خبر داد و افزود:‌ بهانه‌جویی‌های کودکانه‌ای که در قالب نفوذ ایران برای تشکیل هلال شیعه توسط مستکبران بیان می‌شود، توطئه‌ای برای به هدر دادن توان مسلمانان است. وقتی داعش به عراق حمله کرد و موصل و برخی مناطق اهل سنت و حتی منطقه کردستان عراق سقوط کرد، این نیروهای ایرانی بودند که با سرعت به کمک عزیزان اهل سنت شتافتند و در عمل نشان دادند که برادران آنان هستند.

لاریجانی تأکید کرد:‌ برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هیچ چیز مهمتر از زندگی عزتمندانه برای مسلمانان نیست. ایجاد امنیت پایدار به دست نیروهای قدرتمند منطقه، خواست اصلی ما است.

وی بیان کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی عامل تنش‌های اخیر منطقه هستند و ملت‌های منطقه بیدار هستند و رفتار مزورانه آنان را به‌خوبی درک می‌کنند. آنان می‌دانند که آمریکا هیچ گاه بر سر پیمان‌های خود وفادار نبوده است و امروز رئیس جمهور این کشور این مسئله را به عیان به نمایش گذاشته است. رئیس جمهور آمریکا به‌صراحت از معامله قرن صحبت می‌کند تا رژیم غاصب صهیونیستی را بر همه مقدرات و مصالح ملت‌های منطقه مسلط کند. 

لاریجانی با بیان اینکه پیمان تأمین امنیت تنگه هرمز وسیله چپاول جدید توسط آمریکایی‌هاست، تأکید کرد: امنیت تنگه هرمز با امنیت سایر آبراه‌های جهان یک جا معنا پیدا می‌کند. نیروهای مسلح ایران اجازه بازی با خلیج فارس برای ماجراجویی را نمی‌دهند. از نظر ایران این کار شروع عملیاتی در جهت از بین بردن امنیت منطقه تلقی می‌شود. نیروهای مسلح زبده ایران که در دفاع مقدس اعلام کردند هزار بار مرگ با عزت را بر زندگی ذلت‌بار ترجیح می‌دهند، در قلب مردم قرار دارند.

وی ادامه داد:‌ خانواده معظم شهدای نیروهای مسلح نیز چشم و چراغ ملت هستند و حضور آنان راهنمای امروز و آینده کشور است. جانبازان عزیز نیز شهدای زنده هستند. آزادگان و ایثارگران نیز سرمایه فراموش نشدنی پرافتخار ملت هستند.

لاریجانی تصریح کرد: جریان‌های سیاسی بدانند حفظ وحدت در داخل و توجه به اصول وظیفه‌ ملی و اسلامی است. برای حفظ وحدت باید از تنش اجتناب کرد و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب باید سرلوحه کار همه جریان‌های سیاسی برای عبور از مشکلات امروز کشور قرار گیرد.

انتهای پیام/4034/پ

http://ana.ir/i/416645
یکی از مؤلفه‌های حکمرانی خوب قانون‌گرایی است

یکی از مؤلفه‌های حکمرانی خوب قانون‌گرایی است

لاریجانی امشب در گفتگوی ویژه خبری حضور می‌یابد

لاریجانی امشب در گفتگوی ویژه خبری حضور می‌یابد

آمریکا نمی‌تواند شکست در یمن را به پرونده هسته‌ای ایران بکشاند

آمریکا نمی‌تواند شکست در یمن را به پرونده هسته‌ای ایران بکشاند

از تشکیل کمیته انقلاب تا تأسیس نیروی پهپادی/ ساختار نیروی نظامی و امنیتی ایران بعد از انقلاب اسلامی چگونه است؟

از تشکیل کمیته انقلاب تا تأسیس نیروی پهپادی/ ساختار نیروی نظامی و امنیتی ایران بعد از انقلاب اسلامی چگونه است؟

دانش‌آموزان در کلاس اقتدار نظامی/ خارجی‌ها با پهپاد آمریکا در ایران سلفی گرفتند!

دانش‌آموزان در کلاس اقتدار نظامی/ خارجی‌ها با پهپاد آمریکا در ایران سلفی گرفتند!

رئیس‌جمهور سخنران مراسم رژه هفته دفاع مقدس در تهران است

رئیس‌جمهور سخنران مراسم رژه هفته دفاع مقدس در تهران است

پیروزی‌های دوران دفاع مقدس نمونه موفقی از دستاوردهای مقاومت فعال است

پیروزی‌های دوران دفاع مقدس نمونه موفقی از دستاوردهای مقاومت فعال است