چهارشنبه  14  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا در گزارشی بررسی کرد؛

نظر سه فراکسیون سیاسی مجلس درباره طرح «شفافیت آرای نمایندگان»/ چرا تصمیمات بهارستانی‌ها آشکار نمی‌شود؟

دوشنبه 25 شهریور 1398 ساعت 00:10
شفافیت آرای نمایندگان با در نظر گرفتن شرایط کشور و حساسیت‌های موجود اکنون به مطالبه عمومی بدل شده، موضوعی که برخی وکلای ملت در پذیرش آن ان‌قلت می‌آورند.

گروه سیاسی خبرگزاری آنا- معصومه رضاییان؛ اواسط مرداد ماه سال 97 بود که طرحی با موضوع «شفافیت آرای نمایندگان مجلس» از سوی حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر با امضای ۲۹ نماینده تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد که به‌‌موجب آن رأی نمایندگان در جریان بررسی طرح‌ها و لوایح به‌جز در موارد خاص، علنی می‌شد.

این طرح یک روز قبل از تعطیلی دو هفته‌ای شهریورماه مجلس با قید یک‌فوریت در صحن علنی به رأی گذاشته شد که با استقبال نمایندگان مواجه نشد و رأی نیاورد و قرار بر این شد تا در کمیسیون آیین‌نامه مجلس بررسی و دوباره به صحن علنی مجلس بازگردد.

سوم شهریور سال جاری طرح دیگری با قید دو فوریت و با محوریت شفافیت آرای نمایندگان از سوی حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم مطرح شد، این فوریت هم با ۶۹ رأی موافق، ۱۰۳ رأی مخالف و 8 رأی ممتنع، رد شد. البته یک‌فوریت طرح هم در همان جلسه مطرح شد که نمایندگان به آن نیز روی خوش نشان ندادند.

طرح شفافیتی که نماینده مردم قم در مجلس آن را مطرح کرد، غیر از شفافیت رأی نمایندگان در طرح‌ها و لوایح، سایر شاخص‌های شفافیت مجلس از جمله سفرهای نمایندگان، حضور و غیاب، مرخصی و ... را شفاف می‌کرد.

طرح شفافیت آرای نمایندگان هر چند با بی‌میلی وکلای ملت مواجه شد، به‌عنوان راهکار مناسبی برای تقویت اعتماد عمومی جامعه به مذاق مردمی که در سال‌های اخیر لطمات زیادی از پنهان‌کاری مسئولان خورده بودند، خوش آمده و با آن‌که در سه نوبت از صحن مجلس رأی منفی گرفته بود، حیات مطالبه‌گرانه خود را در پست‌ها و توئیت‌های مردمی ادامه داد تا به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گوشزد کند طرح‌های حیاتی که منافع عمومی کشور را تأمین می‌کند، نباید قربانی مصلحت‌سنجی‌های جناحی قرار گیرد.

                                                              ل

متأسفانه گاه افکار عمومی مشاهده می‌کند طرح‌های ملی در مجلس شورای اسلامی فدای صف‌آرایی جریان‌های فکری مقابل یکدیگر می‌شود و این‌که حرف چه فرد یا جناحی به کرسی بنشیند، مصالح کشور و مردم را به حاشیه می‌راند. در همین زمینه بود که هشتگی در فضای مجازی تحت عنوان «شفافیت آرا نمایندگان» به راه افتاد.

رأی نمایندگان باید عنصری از بسته شفافیت باشد

در همین رابطه از برخی نمایندگان مجلس با جریان‌های مختلف سیاسی نظرشان را در رابطه با این طرح جویا شدیم.

وکیلی، فراکسیون امید: موافق طرح شفافیت آرا هستم

محمدعلی وکیلی، نماینده اصلاح‌طلبان و لیست امید مجلس در گفتگو با خبرنگار آنا در رابطه با این طرح گفت: «با رأی شفاف نمایندگان به‌عنوان عنصری از بسته شفافیت حتماً موافقیم! اما آن‌چه مهم است پایبندی به لوازم شفافیت است و آن این‌که شعار آزادی بیان بدهیم و به آزادی پس از بیان معتقد نباشیم.

او گفتمان اصلاح‌طلبی را پاسخگویی معرفی می‌کند و اذعان می‌دارد که کسی که به پاسخگویی معتقد باشد، نمی‌تواند با شفافیت مخالفت کند؛ چون شفافیت روی دیگر سکه پاسخگویی است.

                                              محمدعلی وکیلی

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تصریح می‌کند: اگر کسی شعار شفافیت رأی نمایندگان را بدهد و به مصونیت رأی معتقد نباشد فریبکار است.

وکیلی تأکید می‌کند: اگر به پکیج شفافیت معتقد باشیم و بخشی از آن را هم رأی شفاف نمایندگان بدانیم، قطعاً با آن موافقم. شفافیت باید در همه اضلاع کشور رخ دهد، در حوزه سیستم‌ها با تقویت دولت الکترونیک، در حوزه نظام‌های مالی با شبکه‌ای کردن، در حوزه اطلاعات با ایجاد دسترسی آسان و یکسان مردم به اطلاعات و در مناسبات سیاسی هم با شفاف کردن نظام تصمیم‌گیری و البته در آن‌صورت در حوزه نمایندگی هم با رأی شفاف نمایندگان موافق خواهم بود.

عزت‌الله یوسفیان‌ملا، فراکسیون مستقلین: هرجا لازم است رأی نماینده باید مخفی بماند

عزت‌الله یوسفیان‌ملا از اعضای فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی، نظرش درباره شفافیت آرای نمایندگان مثبت است و به آنا می‌گوید: خودمان در کمیسیون آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی طرح شفافیت آرای نمایندگان را تصویب کردیم و به صحن آوردیم.

                                                    یوسفیان

وی می‌گوید: طرحی که به صحن ارائه شد، شفافیت را مشروط کرده و در بندی از آن آمده در جایی که لازم است باید رأی نمایندگان محرمانه باشد.

پروانه مافی، اصلاح‌طلبان مجلس: 100 درصد با شفافیت آرا موافقیم

نظر پروانه مافی نماینده مردم تهران هم این است که سال گذشته نظرمان را در مورد ایجاد شفافیت در رأی نمایندگان اعلام کردیم که صددرصد با شفافیت آرا موافقیم.

وی با ابراز تأسف از این‌که گاه اهداف و ایده‌های خوب در جامعه دستخوش سیاسی‌کاری رقبا می‌شود، تصریح می‌کند: اهداف عالی با برداشت‌های نادرست، فدای منافع یک جریان سیاسی در مخالفت با جریان سیاسی دیگر می‌شود که این اشتباه است و شاید آن عده‌ای که در مجلس موافق شفافیت نیستند موضعشان همین است.

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان این‌که هر مسئله‌ای در جامعه همواره عده موافق و مخالف دارد و نمایندگان هم نسبت به واکنش‌های جامعه به رأی خود نگرانند و می‌گویند وقتی در طرح رأی موافق یا مخالف می‌دهیم با مواضع گروهی و اعتراض‌ها مواجه می‌شویم!

                                                        پروانه مافی

مافی معتقد است، زمانی شفافیت آرای نمایندگان درست اعمال می‌شود که تمام نهادهای کشور، اعم از قوه مجریه و قضائیه و دیگر نهادها و سازمان‌های عمومی و حاکمیتی هم شفاف باشند. نمی‌شود شفافیت در یک نهاد باشد و در دیگر ارکان نباشد، در آن‌صورت مانند عروسکی می‌شود که دست و پای کوچک و سر بزرگ دارد و بی‌قواره است.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شفافیت را یک اصل مترقی معرفی می‌کند که تنها راه برای مبارزه با غارتگران و اختلاس‌گرانی است که مملکت را به سمت فشارها و تنگناهای معیشتی و اقتصادی می‌کشانند و اگر کشور به این دستاورد بزرگ برسد، مشکلاتی که اکنون با آن دست به گریبان هستیم اصلاح می‌شود.

سلیمی، فراکسیون ولایی: مردم ولی نعمت هستند؛ بدون چون و چرا موافقیم

حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمی نماینده مردم دلیجان در مجلس به‌عنوان موافق بی‌چون و چرای طرح شفافیت آرای نمایندگان هم به آنا می‌گوید: در مجلس وکیل مردم هستیم و باید آن‌چه را انجام دهیم که ولی‌نعمت‌هایمان می‌خواهند.

وی با تأکید بر این‌که حق نداریم بدون اذن موکل‌هایمان قدمی در مجلس شورای اسلامی برداریم تصریح می‌کند: اکنون مردم می‌خواهند بدانند که نمایندگانشان در مجلس چه می‌کنند و بر اساس چه منطقی به طرح‌ها و لوایح رأی مثبت، منفی یا ممتنع می‌دهند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس معتقد است: هر رأیی در مجلس  را استدلال و منطقی پشتیبانی می‌کند، چرا عده‌ای نمی‌خواهند افکار عمومی آن منطق را بدانند؟ اگر کسی در رأی خود منطقی ندارد که وامصیبتا و اگر رأیی که داده مستدل است، نگران چیست؟

                                                      سلیمی

سلیمی تأکید می‌کند: آرای نمایندگان که به‌صورت شفاف منتشر شود، مردم در انتخابات بعدی تکلیف خود را می‌دانند. متأسفانه اکنون فضای انتخابات‌ها به سمتی رفته که کاندیداهای مجلس قول ساخت جاده، خیابان و تسهیل آب و برق می‌دهند در حالی‌که نماینده مجلس مجری نیست که بتواند چنین قولی را بدهد، برخی کاندیداها به‌جای این‌که مسئولیت نمایندگی خود را انجام دهند، سراغ کار اجرایی رفته‌اند! بنابراین با شفافیت، مجلس به کارکرد اصلی خودش باز می‌گردد.

وی با انتقاد از این‌که امروز برخی کاندیداهای مجلس در انتخابات فریبکاری می‌کنند و با وعده‌های اجرایی کلاه مردم را بر می‌دارند، خاطرنشان می‌کند: در بسیاری از کشورهای جهان آرای نمایندگان منتشر می‌شود و مشکلی ایجاد نکرده؛ چرا در جمهوری اسلامی از این مسئله مهم امتناع می‌کنید؟ ندزدید و نترسید! اگر ریگی به کفش کسی نیست، چرا از افشای رأی خود نگران است؟

بیگدلی، فراکسیون امید مجلس: زیرساخت برای طرح شفافیت در مجلس فراهم نیست

احمد بیگدلی نماینده خدابنده و از اعضای فراکسیون امید مجلس معتقد است: طرح شفافیت آرای نمایندگان در صورتی‌که زیرساخت‌های آن فراهم شود، بسیار خوب است؛ اما عادت داریم بدون ایجاد ساختار موضوعات را مطرح کنیم که مشکلات چند برابر شوند!

وی نداشتن فرهنگ استفاده از فضای مجازی و گسترش آن در کشور را دلیلی برای رد طرح شفافیت آرای نمایندگان عنوان و  بیان می‌کند: وقتی در مجلس نظری می‌دهم یا نظر کارشناسی خودم است، یا در گفتگو با مراکز کارشناسی مانند دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌ها و مشاورانم به نتیجه رسیده‌ام که چه رأیی بدهم. بنابراین نباید بعد از آن دیگر برایم داستان درست شود که چرا به فلان طرح رأی مخالف یا موافق دادی.

                                                      بیگدلی

عضو فراکسیون امید مجلس با تصریح این‌که معمولاً در جریان یک طرح گروهی متضرر و گروه دیگری منتفع می‌شوند و گروه ضرر دیده همیشه اعتراض می‌کند، گفت: برای همین معتقدم زیرساخت آماده نبوده و حتی در مجلس فضا برای پذیرش شفافیت آرا آماده نیست. گاهی رأیی در مجلس می‌دهیم که به ضرر یک استان است و نمایندگان آن استان از ما دلگیر می‌شوند.

بیگدلی تأکید می‌کند: تا زمانی که فرهنگ اصلاح نشود، شفاف‌سازی در رأی نمایندگان مجلس آسیب‌زاست و این آسیب برای کل کشور است.

فیضی،فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی: با طرحی که نماینده را در حضور و غیاب جوابگو کند مخالفم

محمد فیضی هم نماینده اردبیل است و به آنا می‌گوید: طرح اولی که سال گذشته با موضوع شفافیت به صحن آمد را کاملاً خوب و حرفه‌ای دیدم و با آن موافقت کردم، اما طرح دوم را کاملاً سیاسی می‌دانستم و با آن مخالفت کردم.

                                                  فیضی

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی دلیل مخالفتش با طرحی که حجت‌الاسلام ذوالنوری با موضوع شفافیت آرای نمایندگان مطرح کرد را این‌گونه توجیه می‌کند که این طرح به همه چیز کار داشت و حتی نماینده را در حضور و غیاب جوابگو می‌کرد که این برای نماینده یک شهرستان خوب نیست. اما با شفافیت این‌که یک نماینده در لایحه و طرح و اضلاع آن چه نظری دارد کاملاً موافقم.

به گزارش آنا، مجلس شورای اسلامی از مظاهر دموکراسی و اختلاف نظر در آن امری سازنده است، اما شفافیت آرای نمایندگان با در نظر گرفتن شرایط کشور و حساسیت‌های موجود اکنون به یک مطالبه عمومی بدل شده و وکلای ملت نباید خود را در مخفی نگهداشتن آرایی مانند برجام، لوایح چهارگانه، کنوانسیون‌ها، استیضاح وزرا، موضوعات معیشتی و دیگر مسائلی که به منافع ملی مربوط می‌شود محق بدانند.

انتهای پیام/4034/

http://ana.ir/i/415460
شیشه دودی در «بهارستان» با طرح شفافیت نظام تقنینی/ بازی‌ فراکسیون‌ها «امنیت» کشور را به‌خطر می‌اندازد؟

شیشه دودی در «بهارستان» با طرح شفافیت نظام تقنینی/ بازی‌ فراکسیون‌ها «امنیت» کشور را به‌خطر می‌اندازد؟

بهارستان با یک فوریت طرح شفافیت آرای نظام تقنینی موافقت کرد

بهارستان با یک فوریت طرح شفافیت آرای نظام تقنینی موافقت کرد

چرا شفافیت آرای نمایندگان در مجلس رأی نمی‌آورد؟

چرا شفافیت آرای نمایندگان در مجلس رأی نمی‌آورد؟

نمایندگان مجلس حداقل رأیشان به طرح‌های شفافیت را علنی کنند

نمایندگان مجلس حداقل رأیشان به طرح‌های شفافیت را علنی کنند

مطالبه جدی تشکل‌های دانشجویی نسبت به تصویب طرح شفافیت آرا/ دانشگاه پیگیر بهارستانی‌ها شده است

مطالبه جدی تشکل‌های دانشجویی نسبت به تصویب طرح شفافیت آرا/ دانشگاه پیگیر بهارستانی‌ها شده است

 شفافیت آرای نمایندگان بهارستان یک حق مردمی است/ کلید دروازه مجلس نباید از نمایندگان، مطلق‌العناد بسازد

شفافیت آرای نمایندگان بهارستان یک حق مردمی است/ کلید دروازه مجلس نباید از نمایندگان، مطلق‌العناد بسازد

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس موجب کاهش مواضع دوگانه آنان می‌شود

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس موجب کاهش مواضع دوگانه آنان می‌شود

راز حیات و پیشرفت هر کشوری در شفافیت است

راز حیات و پیشرفت هر کشوری در شفافیت است

شفافیت آرای نمایندگان مانع فساد می‌شود/ مطالبه مجلس برای شفافیت خنده‌دار است

شفافیت آرای نمایندگان مانع فساد می‌شود/ مطالبه مجلس برای شفافیت خنده‌دار است

شفافیت آرای نمایندگان تکلیف مردم را برای انتخابات روشن می‌کند/ برخی کاندیداها در انتخابات فریبکاری می‌کنند

شفافیت آرای نمایندگان تکلیف مردم را برای انتخابات روشن می‌کند/ برخی کاندیداها در انتخابات فریبکاری می‌کنند

توهین به کسانی که از طرح شفافیت آرای نمایندگان دفاع کرده‌اند از چشم تیزبین مردم پنهان نمی‌ماند

توهین به کسانی که از طرح شفافیت آرای نمایندگان دفاع کرده‌اند از چشم تیزبین مردم پنهان نمی‌ماند

کشور برای تصمیم‌های محرمانه هزینه داده است/ شفاف‌سازی را کلنگی برسر مخالفان می‌کنند

کشور برای تصمیم‌های محرمانه هزینه داده است/ شفاف‌سازی را کلنگی برسر مخالفان می‌کنند

اسامی نمایندگان داوطلب انتشار آرا در صحن علنی مجلس منتشر شد+ عکس

اسامی نمایندگان داوطلب انتشار آرا در صحن علنی مجلس منتشر شد+ عکس

موافقت بیش از 60 نماینده مجلس با شفافیت آرای صحن علنی

موافقت بیش از 60 نماینده مجلس با شفافیت آرای صحن علنی

امضاهای پیامکی زیر نامه داوطلبان شفافیت رأی نمایندگان مجلس

امضاهای پیامکی زیر نامه داوطلبان شفافیت رأی نمایندگان مجلس